Podobné články

Stredoslovenské múzeum si koniec druhej svetovej vojny pripomenie výstavou výtvarných diel
Malkia Park - Orechová Potôň
Arborétum Mlyňany
K Vajskovskému vodopádu
10 najväčších plies na Slovensku

Viac od autora

Bezhlavo do múzea
Stredoslovenské múzeum si koniec druhej svetovej vojny pripomenie výstavou výtvarných diel
S kompasom v ruke
Tihányiovský kaštieľ bude patriť pavúkom a škorpiónom

Mesto Banská Bystrica tohto roku Radvanský jarmok, v dôsledku pandémie, neorganizuje. Stredoslovenské múzeum Vám aspoň čiastočne jeho atmosféru v trochu netradičnej forme predsa len prinesie.

Miesta a výlety

Jeseň na dedine

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici
0 komentárov
vytlačiť

Mesto Banská Bystrica tohto roku Radvanský jarmok, v dôsledku pandémie, neorganizuje. Stredoslovenské múzeum Vám aspoň čiastočne jeho atmosféru v trochu netradičnej forme predsa len prinesie. V priestoroch Thurzovho domu pripravuje výstavu venovanú aj  tejto tematike pod názvom Jeseň na dedine.


Jeseň na dedine sa v minulosti niesla v znamení rukovačiek na vojnu, varenia slivkového lekváru, či hodov spojených s vinobraním. To všetko budete môcť zažiť na jednom mieste aj vy. Stredoslovenské múzeum sa rozhodlo prostredníctvom výstavy inštalovanej v Thurzovom dome, už od 19. septembra, aspoň trochu vynahradiť obyvateľom mesta i jeho návštevníkom Radvanský jarmok, ktorý sa tento rok neuskutočnil.

Tentokrát  sme sa rozhodli siahnuť po trochu netradičnej forme prezentácie tradícií, ktoré sa odohrávali v minulosti na dedine a v meste.  Nechceme byť totiž jediný, kto o nich bude hovoriť. Priestor chceme dať našim návštevníkom. Chceme, aby boli práve oni tí, ktorí budú spomínať, povedia nejaké „pikošky“ alebo dokonca donesú staré fotografie napr. z Radvanského jarmoku, aby sme ho videli tak, ako ho možno ešte nepoznáme“, upresnila etnografka SSM Mária Trubínyová.

Stredoslovenské múzeum tiež myslelo na edukatívnu stránku tejto výstavy, ktorú môžu využiť aj školské zariadenia, napríklad v rámci regionálnej výučby. Prostredníctvom zaujímavých prednášok sa viac dozvedia o poverách, strašidlách, plodinách či jedlách typických pre jeseň.

Výstava Jeseň na dedine je koncipovaná tak, aby zaujala nielen staršiu, ale aj mladšiu generáciu. Snažíme sa upozorniť na presah minulosti do súčasnosti, a to prostredníctvom tradícií či zvykov, ktoré prežili až do dnes. Deti, ale aj ostatní návštevníci si niektoré z nich budú môcť aj sami reálne vyskúšať...“, doplnil riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.

Pripravené sú workshopy, na ktorých si deti vytvoria hlinené srdiečka, z včelieho vosku si vyrobia vlastnú sviečku, alebo mastičku z liečivých rastlín. Je sa na čo tešiť....

Komentáre a hodnotenia

Pre informácie o aktuálnych otváracích hodinách kontaktuje priamo prevádzkovateľa!

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s komentárom?