Podobné články

Zima na Horehroní
Bezhlavo do múzea
Výlet na Ranch13
7 základných vecí ktoré si treba vziať na turistiku

Začiatkom roku 2017 došlo v Prešovskom kraji k jednému neobyčajnému zlúčeniu troch samostatných múzeí pod jeden celok? Viete, o ktorých je reč?

Cestovateľské tipy

Na známosť sa všetkým dáva

Redakcia
0 komentárov
vytlačiť

Krajské múzeum v Prešove - Rákociho palác, Kaštieľ a archeopark Hanušovce (bývalé Vlastivedné múzeum) a Kaštieľ Stropkov tvoria tri vcelku samostatné organizačné jednotky Krajského múzea v Prešove alebo inak povedané TRIPOLITANY.


Ale ako sme začínali?

Rok 1945 bol prelomovým rokom pre Krajské múzeum v Prešove, kedy začal oficiálne písať svoju históriu. Vtedy bolo založené ako Kuratórium múzea. Prvú výstavu otvorilo ako Mestské múzeum v budove Kumštu v roku 1947. Už ako Krajské múzeum (od r. 1950) ponúklo verejnosti v r. 1956 v dnešnom sídle – Rákociho paláci prvé expozície - prírodovedné so živou i neživou prírodou, archeologickú, historickú a etnografickú expozíciu. Od r. 1978 sa prešovské múzeum môže pýšiť rozsiahlou zbierkou hasičskej techniky a expozíciou hasičstva. Ide vskutku o výnimočný a na Slovensku ojedinelý súbor pamiatok. Pošas svojej históre nieslo Krajské múzeum v Prešove rôzne názvy, no pod týmto ako ho poznáme dnes funguje od roku 1999.


Počas svojej vyše sedemdesiat ročnej histórie malo múzeum niekoľko satelitných expozícií. Od r. 1964 pod správu múzea prešlo Mestské múzeum v Sabinove, v r. 1976 bola sprístupnená expozícia literárnych tradícií v Župčanoch a v r. 1982 poľnohospodárska expozícia vo Svinej. Od r. 2008 spravuje múzeum Mestské múzeum a galériu v Stropkove. Iba posledná z týchto pobočiek jestvuje aj dnes. Ostatné zanikli.

Hanušovská časť Tripolitany, niekdajšie Vlastivedné múzeum v Hanušovciach n. T. vzniklo v roku 1975. Ako samostatné múzeum pôsobilo 42 rokov.


Obrázok k článku Na známosť sa všetkým dáva
Archeopark-Živá archeológia v jesenných farbách.

Múzeum v Stropkove má najkratšie dejiny. Pobočka Krajského múzea v tomto meste bola zriadená v roku 2008, stála expozícia bábik z celého sveta a galerijná výstava obrazov miestneho výtvarného umelca Františka Veselého tu bola otvorená v r. 2010.


Nebolo to všetko jednoduché a veru ani nebude, ale veríme, že tak ako tri Svätoplukove prúty budeme pokope silnejší a ponúkneme hlavne svojím návštevníkom príjemne strávené chvíle plné nových informácii prostredníctvom naších výstav, a taktiež plno nezabudnuteľných chvíľ na kultúrno-spoločenských podujatiach.

Komentáre a hodnotenia

Pre informácie o aktuálnych otváracích hodinách kontaktuje priamo prevádzkovateľa!

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s komentárom?