Podobné články

Mesto Liptovský Hrádok
Obec Čataj
Obec Cífer
Obec Hamuliakovo
Obec Dubová

Viac od autora

Hrad Beckov
Obec Dubová
Pútnické miesto Marianka
Obec Cífer
Mesto Kežmarok

Obec Veľké Leváre leží na Záhorskej rovine 10 km severne od okresného mesta Malacky a 40 km severne od Bratislavy. Milovníkom prírody ponúka obec rôzne zaujímavosti.

Mestá a obce

Obec Veľké Leváre

Slovensko Zdola
0 komentárov
vytlačiť

Obec leží na Záhorskej rovine 10 km severne od okresného mesta Malacky a 40 km severne od Bratislavy. Milovníkom prírody ponúka obec rôzne zaujímavosti. Východnú časť chotára tvoria hlboké borovicové lesy, bohaté na lovnú zver a známe bohatstvom ...

Zaujímavosťou je Habánsky dvor, čo je pamiatková rezervácia. Leží na juhozápadnom okraji obce Veľké Leváre. Rezerváciu tvorí 22 pôvodných viacpodlažných stavieb, vybudovaných v 17. – 19. st., organizovaných okolo bývalého štvorcového námestia.

V Izerovom dome je Múzeum habánskych remesiel. Má dve vedľa seba situované námestia, na ktorých sa nachádzajú najstaršie a najvýznamnejšie objekty. Z obidvoch námestí je prístup k potoku, kde sa nachádzal mlyn a brusiareň. Habáni mali aj vlastnú školu, kaplnku a faru. Dvor mal v čase najväčšieho počtu obyvateľov vyše štyridsať objektov. Väčšina z nich sa zachovala dodnes. Dnešný, i keď starobylý výzor dvora, je poznačený modernizáciou. Slamenú krytinu nahradila pálená škridla, zmenili sa fasády domov. Ale napriek tomu, že ani tu sa čas nezastavil, habánsky dvor sa za posledných sto rokov priveľmi nezmenil. Donedávna fungovala v prekrásnom kaštieli s obrovskou záhradou politická liečebňa. Tiež sa v obci nachádza aj Reedukačné centrum, pre chlapcov mentálnym postihnutím vo veku 15 až 18 rokov a nájdeme tu aj národnú prírodnú rezerváciu Abrod.


Komentáre a hodnotenia

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.