Podobné články

Jánošíkov golf
Malkia Park - Orechová Potôň
Náučný chodník Sama Chalupku
Stredoslovenské múzeum si koniec druhej svetovej vojny pripomenie výstavou výtvarných diel
Arborétum Mlyňany

Viac od autora

S kompasom v ruke
Stredoslovenské múzeum si koniec druhej svetovej vojny pripomenie výstavou výtvarných diel
Jeseň na dedine
Bezhlavo do múzea

Banskobystrický samosprávny kraj prostredníctvom Stredoslovenského múzea v spolupráci s poľskou spoločnosťou Araneus pripravil pre návštevníkov Tihányiovského kaštieľa v Radvani jedinečnú výstavu.

Miesta a výlety

Tihányiovský kaštieľ bude patriť pavúkom a škorpiónom

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici
0 komentárov
vytlačiť

Počas atraktívnej výstavy Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov je pripravených viacero sprievodných podujatí, ktoré sú určené širokej verejnosti či vzdelávacím inštitúciám. Chýbať zároveň nebudú zaujímavé prednášky, tvorivé aktivity, ale ani komentované prehliadky.

S výstavou pavúkov a škorpiónov sme sa na Slovensku mohli stretnúť už v roku 2016 v Bratislave a v roku 2018 v Košiciach, kde bola veľmi obľúbená. Veríme preto, že si nájde svojich fanúšikov aj v Banskej Bystrici a širšom okolí. Zároveň nás teší, že práve v Tihányiovskom kaštieli môžeme pavúkom a škorpiónom z celého sveta poskytnúť dočasný domov a ukázať tak ich fascinujúci život našim návštevníkom“, priblížila vedúca prezentačného oddelenia Stredoslovenského múzea Ivana Žačoková.

Výstava ponúka možnosť z blízka sledovať viac ako 30 druhov živých pavúkov a škorpiónov z exotických krajín, a to všetko za sklom bezpečne uzavretých terárií. Určená je všetkým vekovým kategóriám.

 „Medzi živými exponátmi nájdeme exotické druhy pavúkovcov z celého sveta. Návštevníci môžu na vlastné oči vidieť poverami opradenú snovačku jedovatú (Latrodectus mactans)- prezývanú aj čierna vdova, ktorá disponuje silnejším jedom než obávané štrkáče a kobry. Tešiť sa môžu aj na veľké a nádherne sfarbené vtáčkare a iné im príbuzné druhy.. Mnohí ľudia majú z týchto zvierat panický strach, no v Tihányiovskom kaštieli im určite nič nehrozí. Práve naopak, u nás majú možnosť bližšie spoznať život a nevšedné životné stratégie týchto osemnohých dravcov, ktoré majú nezastupiteľnú úlohu v ekosystémoch celého sveta“, vysvetlila kurátorka výstavy Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov Lucia Hrčková.

Putovná výstava potrvá v Tihányiovskom kaštieli do 22.12.2021. Výstavu pripravil Banskobystrický samosprávny kraj v súčinnosti so Stredoslovenským múzeom a v spolupráci s  poľskou spoločnosťou Araneus. Partnerom zabezpečujúcim propagáciu výstavy je Oblastná organizácia cestovného ruchu stredné Slovensko.   

Komentáre a hodnotenia

Pre informácie o aktuálnych otváracích hodinách kontaktuje priamo prevádzkovateľa!

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s komentárom?