V okolí zobraziť viac

Miesta a výlety
Ubytovanie

Predpoveď počasia

Banská Bystrica - erb

Banská Bystrica

vytlačiť
Prvá zmienka ŠPZ Rozloha Počet obyvateľov Nadmorská výška
rok 1255 BB, BC 103,38 km² 77 719 362 m n. m.

Udalosti zobraziť predchádzajúce

Plagát Výstava: 5P Rudolfa Cigánika  / 5 portrétov slovenských osobností v známkovej tvorbe

Výstava: 5P Rudolfa Cigánika / 5 portrétov slovenských osobností v známkovej tvorbe

25. 2. 2022   –   30. 6. 2022 Poštové múzeumviac informácií

Akademický maliar Rudolf Cigánik sa po 11 rokoch vracia do priestorov Poštového múzea. Okrem známkovej tvorby sa venuje medailérstvu, voľnej grafike, maľbe, knižnej ilustrácii a príležitostne aj sochárskej tvorbe. Tentoraz predstaví autorskú výstavu 5P Rudolfa Cigánika s podtitulom 5 portrétov slovenských osobností v známkovej tvorbe.
Stvárňuje na nej významné slovenské osobnosti kultúrneho a spoločenského života v unikátnom prevedení. Portréty multiinštrumentalistu Mariána Vargu, šansonierky Hany Hegerovej, básnika Milana Rúfusa, výtvarníka Kolomana Sokola a špiónky, členky protifašistického odboja Beatrix Čelkovej sú spracované formou oceľorytiny v kontraste so zväčšeninami ryteckej rozkresby. V návštevníkovi tak vytvárajú ilúziu pracovnej plochy, s ktorou autor pracuje pod lupou.

Plagát Sedím na vedení a je mi dobre

Sedím na vedení a je mi dobre

18. 3. 2022   –   12. 6. 2022 Tihányiovský kaštieľ

Návštevníci sa tentokrát dozvedia, ako človek zásadným spôsobom pretvára prirodzené prostredie vtákom. Vtáky sa musia neustále prispôsobovať zmenám krajiny spôsobených činnosťou človeka. Tempo zmien je však príliš rýchle na to, aby sa u vtáctva vyvinuli adekvátne genetické adaptácie. Ľudia budujú v krajine množstvo umelých bariér, ktorým sa vtáky nestihli za tak krátku dobu prispôsobiť. Patria sem rôzne prvky infraštruktúry, ako sú cestné komunikácie, veterné turbíny a tiež nadzemné elektrické vedenia.

Plagát Tosca - derniéra

Tosca - derniéra

11. 6. 2022 18:30   –   21:10 Štátna operaviac informácií

Inšpiráciou pre vznik opery Tosca bol fantastický výkon herečky Sarah Bernahardtovej v Sardouovej dráme La Tosca. Puccini bol jej herectvom taký uchvátený, že si zaumienil vytvoriť rovnomennú operu. Napokon vzniklo impozantné dielo, ktoré malo premiéru 14. 1. 1900 v rímskom divadle Teatro Costanzi. Jeho príbeh je vojnovou drámou, odohráva sa v Taliansku v roku 1800 počas napoleonských bojov proti Rakúsku. Napriek tomu, že sujet opery na prvý pohľad pôsobí ako politická dráma, v skutočnosti ide o boj lásky so zradou. Napriek počiatočným obavám bola Tosca prijatá veľmi dobre: Te Deum v závere prvého dejstva sa muselo pre neutíchajúce ovácie celé opakovať, Toscina hlavná ária Vissi d´arte musela byť v druhom dejstve tiež zopakovaná, rovnako aj E lucevan le stelle či ľúbostné dueto v závere...

Plagát Favoritka

Favoritka

8. 6. 2022 18:30   –   21:30 Štátna operaviac informácií

Dej štvordejstvovej ranoromantickej talianskej opery je zasadený do Španielska roku 1340. Ústrednou postavou je reálna historická postava Leonora de Guzman, milenka kráľa Alfonza XI. Jej život dodnes obklopuje mnoho mýtov a zrejme práve preto sa stala vhodným dramatickým námetom opery. Leonora bola známa ako aktérka mnohých politických intríg, no napokon našla nezištnú lásku kláštorného novica Ferdinanda - ten kvôli nej dokonca opustil mníšsky život. Leonora však naplno pocítila, že osudu kráľovej favoritky sa nedá len tak uniknúť...

Plagát Édith Piaf

Édith Piaf

5. 6. 2022 21:00   –   22:20 Štátna operaviac informácií

Budem spievať tak nahlas, že ma bude počuť celý Paríž – až na vrchole Eiffelovej veže budú ľudia otvárať okná a počúvať. Slová, ktoré vyslovila na začiatku svojej kariéry slávna šansoniérka Édith Piaf predznamenali jej závratnú hudobnú dráhu, ktorá sa stala jedným z najväčších symbolov francúzskej hudobnosti. Snáď nikto v ušiach verejnosti nereprezentuje umenie „spevu srdcom“ tak, ako táto charizmatická drobná žena. Šansón, to je Édith Piaf, Piaf, to je šansón. Jej spev sa podivuhodne prelínal s jej dramatickými životnými osudmi. Práve im je venované multižánrové autorské dielo režisérky a choreografky Dany Dinkovej a hudobného skladateľa Branislava Kostku. Vznikla inscenácia naplnená emotívnou hudbou, strhujúcim tancom a sugestívnymi dramatickými výkonmi.

Samo Chalupka – najstarší zo štúrovcov

11. 4. 2022   –   1. 7. 2022 Literárne a hudobné múzeum

Výstavka k 210. výročiu narodenia básnika, spoluautora Memoranda slovenského národa, jedného z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského romantizmu, tvorcu historickej epiky a historického spevu.
Komentované prehliadky každý štvrtok 10:00 a 15:00.

3 € Dospelí
1 € Deti

Info o doprave zobraziť na mape

Verejná doprava

Návštevníci môžu využiť vlakovú aj autobusová stanicu alebo zastávku.

Výlety v okolí mesta Banská Bystrica zobraziť viac

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s mestom Banská Bystrica?