Archív udalostí pre Múzeum rusínskej kultúry zobraziť miesto

Peter Mikula. Život Rusínov vo farbách

24. 6. 2022   –   31. 7. 2022

Jubilejná výstava známeho rusínskeho zberateľa výtvarného umenia.

Lemkovia

3. 3. 2022   –   30. 5. 2022

Výstava venovaná 75. výročiu Akcie Visla – najväčšej povojnovej tragédii Lemkov v Poľsku a Nikiforovi, svetoznámemu lemkovskému insitnému maliarovi, ktorého v rámci tejto akcie trikrát deportovali z rodnej Lemkoviny, no nezlomný maliar sa trikrát vrátil do rodnej Krynice.

Dubayovci - Anna a jej deti

4. 6. 2021   –   4. 10. 2021

Výstava zahŕňa výber z tvorby Michala a Oresta Dubayových, najstaršieho a najmladšieho zo siedmich súrodencov, ale aj osobné veci a ocenenia všetkých siedmich súrodencov a artefakty a publikácie z tvorby ich detí a vnukov a vnučiek.

Vladimír Ganaj - Vzťahy

28. 8. 2020   –   30. 9. 2020

Vladimír Ganaj absolvoval štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici pod vedením prof. Stanislava Balka. Umelec siaha po tradičných maliarských žánroch, predovšetkým po figurách, interiérových výsekoch a zátišiach, pri ktorých jeho avandgardný prístup a koncepcia premeny videnej reality súzvuči s tým, čo v sebe veci, priestory a ľudská spoločnosť ukrýva.

Štvrťstoročie spolu, Československo a Podkarpatská Rus

5. 3. 2019   –   15. 7. 2019

Výstava reprezentuje časový úsek spoločných dejín – 25 rokov, ukážku premenlivosti správy územia Podkarpatskej Rusi a jej vplyvu na každodenný život, na pozadí štátotvorných historických udalostí vzniku a existencie prvej Československej republiky. V máji 2019 si pripomíname 100 rokov od hlasovania Centrálnej rusínskej národnej rady v Užhorode za pripojenie územia Podkarpatskej Rusi k Československu.

Plagát Letopisy

Letopisy

6. 11. 2018   –   31. 1. 2019

Výstava originálnych diel je ojedinelou svojho druhu, pretože cez prizmu starobylého ruského mesta Suzdaľ, perly stredovekého Ruska, sú ukázané najväčšie medzníky nielen dejín Ruska, ale tiež mnoho zo spoločných dejín všetkých slovanských národov: od táboriska pravekého človeka až po 60. roky minulého storočia, od Krstu Ruska, až po prvý let človeka – Jurija Gagarina – do vesmíru. Na týchto umeleckých dielach je zachytené aj dedičstvo veľkého ruského vodcu, svätého Alexandra Nevského, či nešťastie, ktoré priniesla Vláda samozvancov (zvaná tiež Obdobie Smuty).

Plagát Vianočné tradície u Rusínov

Vianočné tradície u Rusínov

18. 12. 2018   –   31. 1. 2019

Atmosféru Vianoc dotvorí výzdoba, stromček a zvukové nahrávky s vianočnou tematikou. Pri tejto príležitosti múzeum každoročne organizuje vianočné stretnutia s kultúrnym programom, ktorý priblíži rusínske vianočné zvyky a tradície z rôznych lokalít severovýchodného Slovenska. Program spestrí vystúpenie folklórnej skupiny žien zo Šarišského Jastrabia – účastníčiek televíznej súťažnej šou Zem spieva.

Od Stalingradu po Berlín

17. 1. 2017   –   15. 5. 2017

Cieľom výstavy je pripomenúť si víťazný postup Červenej armády od Stalingradu po Berlín. Na dobových čiernobielych fotoreprodukciách sú snímky zachytené priamo z bojových akcií vojakov v uliciach niektorých miest, napríklad Stalingradu, Leningradu, Sevastopoľa, ako aj zábery z oslobodenia Bratislavy, Viedne, Prahy, Československa.
Výstavu dopĺňajú autentické predmety, odevy, obuv a časti výstroje vojakov Červenej armády, ktoré zapožičalo Občianske združenie Prešovský klub vojenskej histórie Dukla.

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.