3. storočie pred našim letopočtom
Z historicky doložených prameňov vieme, že na naše územie sa dostali predovšetkým Kelti, ktorí sem prenikli už koncom 3. stor. pred Kristom. Kelti boli zruční remeselníci, predovšetkým kováči a hrnčiari, mali hrnčiarsky kruh, razili vlastné mince. Na našom území boli nájdené ich mince s nápisom Biatec a Nonnos.
5. - 6. storočie
Na naše územie prišli prvý Slovania. Cestou stretali zvyšky pôvodného germánskeho ale aj keltského obyvateľstva. Noví prisťahovalci často zostali žiť medzi pôvodným obyvateľstvom, tak sa na Slovensku odôvodňuje aj prijatie germánskych geografických názvov. Slovania v tej dobe kolonizovali asi len 10% územia, zvyšok bol ešte stále divokou nedotknutou krajinou.
623 - 658 - Samova ríša
V 6. storočí sa Slovania dostali do područia kočovných kmeňov Avarov. Ich krutovláda medzi Slovanmi vyvolala povstania. Jedného z nich sa podľa Fredegarovej kroniky zúčastnil aj istý franský kupec Samo, ktorého si nakoniec Slovania, pre jeho statočnosť a vojenské kvality zvolili za kráľa kmeňového zväzku - Samovej ríše.
833 - 907 - Veľká Morava
Roku 833 vyhnal Mojmír I. Pribinu z Nitrianskeho kniežatstva a obe kniežatstvá spojil, čím vlastne vznikla Veľká Morava. Vyhnaný Pribina sa usadzuje pri Blatenskom jazere, kde stavia hradisko Blatnohrad. Rast vplyvu Veľkomoravskej ríše vyvolával odpor Východofranskej ríše, ktorej prvým kráľom sa stal Ľudovít Nemec. Roku 846 vtrhol na Veľkú Moravu a po smrti Mojmíra I. násilím dosadil za vládcu Veľkej Moravy jeho synovca Rastislava.
863 - Konštantín a Metod
Roku 863 bol Cyril a Metod poverený byzantským cisárom Michalom III. misiou na Veľkú Moravu. V Ríme dosiahli u pápeža Hadriána II. schválenie slovanskej liturgie aj pre západnú cirkev.
1000 - Uhorské kráľovstvo
Vznik uhorského štátu na čele ktorého stál kráľ Štefan I.
1238 - Prvé mestá
Trnava a Krupina, získali ako prvé mestá na Slovensku mestské výsady.
1465 - Prvá univerzita - Istropolitana
Akadémiu Istropolitanu založil v roku 1465 Matej Korvín. V tom čase bolo Slovensko súčasťou Uhorska. Akadémia Istropolitana je najstaršou a prvou univerzitou na území Slovenska, v súčasnosti v nej sídli Vysoká škola múzických umení. Budova patrí k národným kultúrnym pamiatkam Slovenska.
1526 - Turci na Slovensku
V roku 1526 v bitke pri Moháči turecké vojsko porazilo uhorského panovníka Ľudovíta II., ktorý sám zahynul pri úteku z bojiska. Kráľovské vojsko utrpelo zdrvujúcu porážku. Na trón zasadol nový panovník – Ferdinand I. Habsburský. Turci prenikli na územie Slovenska v roku 1530 a zotrvali na ňom takmer 150 rokov.
1780 - 1848 - Slovenské národné obrodenie
Anton Bernolák kodifikoval v roku 1787 spisovnú slovenčinu (nazývaná bernolákovčina, založená na základe západoslovenského nárečia). Roku 1792 založili Bernolákovci v Trnave Slovenské učené tovarišstvo. Spolok združoval prívržencov Bernolákovcov na celom Slovensku a vydával knihy v bernolákovčine.
1863 - Matica slovenská
V dňoch 6. a 7. júna 1863 na zhromaždení v Martine bola v prijatom Memorande národa slovenského aj požiadavka na založenie slovenského kultúrneho spolku. Zároveň sa ustanovil výbor, ktorý vypracoval stanovy Matice slovenskej.
1918 - Vznik Česko-Slovenska
28. októbra 1918 sa Slovensko stalo súčasťou Česko-Slovenska. Zásluhy o založenie Československej republiky majú predovšetkým Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a spomedzi slovenských osobností hlavne M. R. Štefánik, ktorý ako diplomat v službách Francúzska pomohol T. G. Masarykovi a E. Benešovi nadviazať kontakty s predstaviteľmi Dohodových mocností.
1944 - Slovenské národné povstanie
29. augusta 1944 sa veľká časť slovenskej armády postavila proti vstupu nemeckých jednotiek na územie Slovenska a začala vopred pripravený krízový variant povstania. Samotní jeho organizátori odhadovali, že za takýchto okolností sa vydržia na fronte brániť nanajvýš 14 dní. Červenú armádu sa nepodarilo dostatočne zavčasu informovať o plánoch povstalcov a tak nebola zosúladená ich vzájomná spolupráca.
1948 - Sovietsky zväz
Vo februári 1948 sa Slovensko dostalo do moci Komunistickej strane (KSČ). Česko-Slovensko sa tak stalo súčasťou východného bloku.
1989 - Nežná revolúcia
Nežná revolúcia označuje nekrvavé udalosti, ktorých dôsledkom bolo odstránenie komunistického režimu v Česko-Slovensku. Iniciátormi boli študenti, ku ktorým sa pridali najprv herci a divadelníci a postupne ostatné skupiny obyvateľstva.
1993 - Slovenská republika
1. januára 1993 vznikla Slovenská republika, jeden z nástupníckych štátov Česko-Slovenska. Prvým prezidentom Slovenskej republiky sa stal Michal Kováč a predsedom vlády Vladimír Mečiar. Vládu vytvorenú po parlamentných voľbách roku 1994, kedy sa premiérom opäť stal Mečiar, však charakterizovali autoritatívne spôsoby a nacionalistická rétorika.