Archív udalostí pre Múzeum Andreja Kmeťa zobraziť miesto

Plagát Trópy v Turci – exotické orchidey

Trópy v Turci – exotické orchidey

19. 3. 2024   –   7. 4. 2024

emná nádhera orchideí, fantastická pestrosť, rôznorodé farby a bizarné tvary kvetov ich právom zaraďujú k najkrajším a najzaujímavejším rastlinám, aké kedy príroda vytvorila. Viac ako 100 druhov exotických orchideí a ich hybridov predstaví výstava s názvom Trópy v Turci – exotické orchidey.

Návštevníci budú mať možnosť pozorovať druhovú rozmanitosť, tvarovú rôznorodosť a farebnú pestrosť kvetín, ktoré sa právom považujú za kráľovné rastlín. Vystavené druhy poskytli súkromní pestovatelia, Botanická záhrada Univerzity Komenského a firma Terra Koruna, doplnkové rastliny tiež firma Orchid Garden a kvetinárstva Fiorella, U Kvetka a Záhrada.

Plagát Mäkkýše svetových oceánov

Mäkkýše svetových oceánov

12. 12. 2023   –   4. 2. 2024

Poznáme to asi všetci. Počas návštev dovolenkových destinácií chodíme hore-dole po pláži a snažíme sa nájsť mušle, ktoré by boli peknou spomienkou alebo exotickou ozdobou našich príbytkov. Zamýšľate sa však nad tým, čo vlastne mušle sú? Odkiaľ sa tu vzali?

Výstava priblíži rôznorodosť ulitníkov a lastúrnikov, ich zaujímavé tvary, sfarbenie, konštrukciu ulít. Vo výstavných priestoroch si možno pozrieť umelo vytvorené dno oceánu, ktoré návštevníkov oboznámi s prostredím, v ktorom bezprostredne žijú. Jeho súčasťou sú i koraly, morské huby, ježovky, hviezdice a iné morské živočíchy.

Plagát Acháty

Acháty

28. 2. 2023   –   31. 3. 2023

Výstavka krásnych, originálne sfarbených achátov od Ľubomíra Balla, ktoré zozbieral na Slovensku i v Česku.

Plagát Bionika - Príroda na to prišla prvá

Bionika - Príroda na to prišla prvá

22. 2. 2022   –   8. 5. 2022

Už podtitul „Príroda na to prišla prvá“ napovedá, čo je hlavným predmetom výstavy. Bionika je vedný odbor, ktorý využíva znalosti z biologického sveta na riešenie problémov v technike. Prírodou sa inšpirovali mnohí vizionári, vedci či obyčajní ľudia, ktorí poznatky zo stavby a funkcie živých organizmov uplatnili pri vývoji nových technológií. Medzi nich nesporne patrí napríklad aj Leonardo da Vinci a jeho lietajúci stroj v podobe vtáčích krídel.

Plagát V lese

V lese

18. 6. 2020   –   30. 8. 2020

Umelecké obrazy lesa spolu s poéziou básnika Ondreja Nagaja sa prihovárajú návštevníkom s vnímavým videním jeho príbehu v detailoch i celku. Fotograf v nich pretavuje inšpiráciu z lásky a úcty k lesu, ktorú dostal do vienka od svojich predkov. Ako priznáva, nachádza podnety v obraze lesa ako živej bytosti podľa knihy Tajný život stromov od nemeckého lesníka Petra Wohllebena.

Plagát Rastlinná ríša – tajuplná šperkovnica

Rastlinná ríša – tajuplná šperkovnica

10. 12. 2019   –   3. 5. 2020

Semienka, plody či listy rastlín nekrášlia len prírodu. Pod rukami šikovných ľudí vznikajú z darov rastlinnej ríše šperky a ozdoby, ktoré tešia ľudské oko, upokojujú myseľ a môžu slúžiť na rôzne rituály. Koráliky rastlinného pôvodu vo forme náhrdelníkov, náramkov, náušníc i hudobných nástrojov predstaví výstava Rastlinná ríša – tajuplná šperkovnica.

Zveľaďujme!

11. 7. 2019   –   6. 10. 2019

Zoznámte sa s históriou inštitúcie, ktorá sa významným spôsobom zapísala do hospodárskych dejín Slovenska – Štátneho ústavu pre zveľaďovanie živností.

Plagát Kremeň - kráľ minerálov

Kremeň - kráľ minerálov

2. 4. 2019   –   30. 6. 2019

Minerály sú základnými stavebnými časťami všetkých hornín a tvoria základ poznania vedy o Zemi - geológii. Medzi jej odvetvia patrí aj mineralógia, ktorá skúma zloženie, tvar a štruktúru minerálov. Výstava, pripravená v spolupráci so Slovenským banským múzeom a Východoslovenským múzeom, prezentuje návštevníckej verejnosti rozmanitosť prirodzených tvarov kryštálov najpoužívanejšieho minerálu v oblasti keramického, sklárskeho, elektrotechnického, stavebníckeho priemyslu, optiky a klenotníctva.

Trópy v Turci - exotické orchidey

19. 2. 2019   –   10. 3. 2019

Výstava predstavuje viac ako 100 druhov exotických orchideí a hybridov. Návštevníci budú mať možnosť pozorovať druhovú rozmanitosť, tvarovú rôznorodosť, farebnú pestrosť a mnohopočetné morfologické adaptácie na extrémne podmienky prostredia ich výskytu.

Archeológia v Turci

17. 5. 2018   –   30. 9. 2018

Výstava predstavuje archeologické nálezy z regiónu Turiec z rôznych historických období až po stredovek. Prezentované obdobia priblížia okrem predmetov aj modely stredovekého hradu a pravekého hradiska. Najmenší návštevníci si na improvizovanom nálezisku budú môcť vyskúšať prácu archeológa.

Plagát Lietava - ožívajúci hrad

Lietava - ožívajúci hrad

6. 6. 2017   –   20. 8. 2017

Lietavský hrad už stáročia stojí ako skalný strážca uprostred lesov a lúk. Svojou dispozíciou a tajomnom priťahoval návštevníkov po mnoho rokov aj po svojom spustnutí. A pritiahol aj takých, ktorí mu v súčasnosti odovzdávajú svoj čas, silu, vedomosti a lásku. Pritiahol dobrovoľných záchrancov hradných ruín a my dúfame že prostredníctvom tejto výstavy, pritiahne pozornosť a záujem aj návštevníkov múzea.

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.