Archív udalostí pre Múzeum Andreja Kmeťa zobraziť miesto

Plagát V lese

V lese

18. 6. 2020   –   30. 8. 2020

Umelecké obrazy lesa spolu s poéziou básnika Ondreja Nagaja sa prihovárajú návštevníkom s vnímavým videním jeho príbehu v detailoch i celku. Fotograf v nich pretavuje inšpiráciu z lásky a úcty k lesu, ktorú dostal do vienka od svojich predkov. Ako priznáva, nachádza podnety v obraze lesa ako živej bytosti podľa knihy Tajný život stromov od nemeckého lesníka Petra Wohllebena.

Plagát Rastlinná ríša – tajuplná šperkovnica

Rastlinná ríša – tajuplná šperkovnica

10. 12. 2019   –   3. 5. 2020

Semienka, plody či listy rastlín nekrášlia len prírodu. Pod rukami šikovných ľudí vznikajú z darov rastlinnej ríše šperky a ozdoby, ktoré tešia ľudské oko, upokojujú myseľ a môžu slúžiť na rôzne rituály. Koráliky rastlinného pôvodu vo forme náhrdelníkov, náramkov, náušníc i hudobných nástrojov predstaví výstava Rastlinná ríša – tajuplná šperkovnica.

Zveľaďujme!

11. 7. 2019   –   6. 10. 2019

Zoznámte sa s históriou inštitúcie, ktorá sa významným spôsobom zapísala do hospodárskych dejín Slovenska – Štátneho ústavu pre zveľaďovanie živností.

Plagát Kremeň - kráľ minerálov

Kremeň - kráľ minerálov

2. 4. 2019   –   30. 6. 2019

Minerály sú základnými stavebnými časťami všetkých hornín a tvoria základ poznania vedy o Zemi - geológii. Medzi jej odvetvia patrí aj mineralógia, ktorá skúma zloženie, tvar a štruktúru minerálov. Výstava, pripravená v spolupráci so Slovenským banským múzeom a Východoslovenským múzeom, prezentuje návštevníckej verejnosti rozmanitosť prirodzených tvarov kryštálov najpoužívanejšieho minerálu v oblasti keramického, sklárskeho, elektrotechnického, stavebníckeho priemyslu, optiky a klenotníctva.

Trópy v Turci - exotické orchidey

19. 2. 2019   –   10. 3. 2019

Výstava predstavuje viac ako 100 druhov exotických orchideí a hybridov. Návštevníci budú mať možnosť pozorovať druhovú rozmanitosť, tvarovú rôznorodosť, farebnú pestrosť a mnohopočetné morfologické adaptácie na extrémne podmienky prostredia ich výskytu.

Archeológia v Turci

17. 5. 2018   –   30. 9. 2018 Vhodné pre deti

Výstava predstavuje archeologické nálezy z regiónu Turiec z rôznych historických období až po stredovek. Prezentované obdobia priblížia okrem predmetov aj modely stredovekého hradu a pravekého hradiska. Najmenší návštevníci si na improvizovanom nálezisku budú môcť vyskúšať prácu archeológa.

Plagát Lietava - ožívajúci hrad

Lietava - ožívajúci hrad

6. 6. 2017   –   20. 8. 2017

Lietavský hrad už stáročia stojí ako skalný strážca uprostred lesov a lúk. Svojou dispozíciou a tajomnom priťahoval návštevníkov po mnoho rokov aj po svojom spustnutí. A pritiahol aj takých, ktorí mu v súčasnosti odovzdávajú svoj čas, silu, vedomosti a lásku. Pritiahol dobrovoľných záchrancov hradných ruín a my dúfame že prostredníctvom tejto výstavy, pritiahne pozornosť a záujem aj návštevníkov múzea.

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.