Archív udalostí pre obec Nová Bystrica zobraziť obec

Jeseň pani bohatá

1. 10. 2017 9:00   –   18:00 Múzeum kysuckej dediny - Vychylovka

Tohtoročné leto už pomaly odišlo do zabudnutia, čo však neznamená, že nás nečakajú aj ďalšie radovánky. Medzi ne pokojne môžeme zaradiť aj zber úrody. Je to totiž vyvrcholenie tohtoročnej pestovateľskej a záhradkárskej sezóny.

Dajte vína pokiaľ duša živá...

20. 8. 2017 12:00   –   17:00 Múzeum kysuckej dediny - Vychylovka

Zvyky a tradície obce Čajkov v podaní FS Dolina spojená s prezentáciu a ochutnávkou vín.

Pás sa mi ovečka okolo chodníčka...

23. 7. 2017 10:00   –   17:00 Múzeum kysuckej dediny - Vychylovka

Počas podujatia môžete vidieť strihanie oviec a prezentáciu tradičných jedál pripravovaných priamo v objektoch na dobových peciach. O 13.00 hod. bude svätá omša na pódiu pri objekte Krčma z Korne a o 14. 00 hod. sa Vám so svojim programom predstaví folklórny súbor Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta. V ponuke je aj jazda na Historickej lesnej úvraťovej železnici.

Chovateľský deň v skanzene

16. 7. 2017 10:00   –   17:00 Múzeum kysuckej dediny - Vychylovka

Zvieratá sú vystavené priamo v priestoroch skanzenu, pri jeho jednotlivých objektoch. Výstavu doplnia aj slovenské plemená psov. Návštevníci môžu vidieť i ukážky práce so zvieratami a ukážky remeselnej a ľudovo-umeleckej tvorby. Podujatie oživí i folklórny program.

Veteráni v Skanzene Vychylovka

15. 7. 2017 9:00   –   18:00 Múzeum kysuckej dediny - Vychylovka

Všetci milovníci staručkého, ale stále spoľahlivého automobilu značky Trabant, sa opäť stretnú na Kysuciach. Kysucký zraz trabantistov organizuje čadčiansky Trabantklub pre všetkých, ktorí majú radi nostalgiu a chcú si zaspomínať pri stretnutí s trabantami a ich majiteľmi.

Netradičné čítanie pri Jánskych ohňoch

23. 6. 2017   –   24. 6. 2017

Pálenie jánskych ohňov patrí k zvykom, ktoré sa zachovali na Kysuciach dodnes. Skanzen v Novej Bystrici je tým pravým miestom, kde tradíciu pálenia Jánskych ohňov už dlhé roky ponúkajú verejnosti a zároveň tak zachovávajú.

Svetom moje svetom - drotárska nedeľa

7. 5. 2017 13:30   –   18:00 Múzeum kysuckej dediny - Vychylovka

Drotárstvo patrilo k najcharakteristickejším a k najtypickejším doplnkovým zamestnaniam na Kysuciach. Išlo a vandrovné zamestnanie, kde platil nepísaný zákon, podľa ktorého sa každý mohol zdržiavať len v určitých krajinách a okresoch, aby sa vyhlo nedorozumeniam a sporom. Toto zvykové právo sa odovzdávalo z pokolenia na pokolenie. Otec brával so sebou už svojho malého syna, aby sa takto zoznámil s oblasťou svojich neskorších vandroviek. Drotári sa zaoberali výrobou a predajom výrobkov z plechu a drôtu a podomovým opravovaním kuchynského riadu.

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.