V okolí zobraziť viac

Miesta a výlety
Ubytovanie

Predpoveď počasia

Bratislava - Staré Mesto - erb

Bratislava - Staré Mesto

vytlačiť

Udalosti zobraziť predchádzajúce

Tretie storočie bicykla

20. 1. 2022   –   31. 1. 2023 Múzeum dopravy Bratislava

Výstava návštevníkom priblíži bohatú históriu dopravného prostriedku, ktorý si najprv ťažko hľadal cestu k širokej verejnosti. Neskôr sa stal bežnou súčasťou každodenného života obyvateľov, využíval sa aj vo viacerých povolaniach. Dnes sa viac používa na športové a rekreačné aktivity. Zvlášť zaujme historický velocipéd značky Singer s veľkým predným kolesom pochádzajúci z konca 19. storočia, ako aj unikátny storočný drevený bicykel domácej výroby, na ktorom v roku 1922 jeho zhotoviteľ absolvoval cestu z Oravy do Prahy.

Kelti z Bratislavy

6. 1. 2020   –   2. 12. 2022 Historické múzeum

Pred viac ako 2 000 rokmi sa na území Bratislavy rozkladalo keltské mesto – oppidum, rozľahlejšie než neskoršie stredoveké mesto. V centre mesta archeológovia našli množstvo predmetov, ale aj objektov z tohto obdobia. Najmä nálezy z Bratislavského hradu sú dôkazom o bohatstve oppida.

C. a k. prehliadka Bratislavy

13. 11. 2022 12:00   –   15:00 pri Kačacej fontáne na Šafárikovom námestíviac informácií

Poďte s nami spomínať na časy, keď hitom boli azbestové strechy a mestom sa preháňali električky na jednej z úplne prvých elektrizovaných tratí na svete! Poďte sa nami na vychádzku venovanú fascinujúcim osudom posledných Habsburgovcov a tomu, ako sa za ich čias žilo v Bratislave!

Komentovaná vychádzka
Sprevádza: Ľubomíra Černáková
Termín: nedeľa, 13. novembra 2022, o 14:00
Miesto stretnutia: pri Kačacej fontáne na Šafárikovom nám.
Miesto ukončenia: pred Prezidentským palácom na Hodžovom nám.
Trvanie: 2 hodiny
Jazyk: slovenský
Vstupné: 5 €
Registrácia: https://www.historicky.sk/c-a-k-prehliadka-bratislavy/
Informácie: historicky@historicky.sk

Archeológovia na stavbe Mostu SNP v Bratislave

27. 8. 2022   –   31. 10. 2022 Archeologické múzeum

Výstava prezentuje výsledky archeologického výskumu, ktorý predchádzal výstavbe Mostu SNP (Nový most).

Slávne bratislavské popravy

16. 10. 2022 16:00   –   18:00 Pred Michalskou bránouviac informácií

Kto boli hlavní aktéri tohto najskôr verejného divadla, neskôr predstavenia už len pre vyvolených? Koho dostihla slepá, občas nespravodlivá spravodlivosť v dávnej Bratislave? Kto uväzoval slučku, držal katovský meč? Poďte to zistiť na miesta, kde si staré múry dodnes šepkajú príbehy tých, ktorým sa nepodarilo pred krutou spravodlivosťou ujsť!

Trvanie: 2 hodiny

Vstupné: 5 €

Registrácia: https://www.historicky.sk/slavne-bratislavske-popravy/

Stretnutie: vyústenie Michalskej ulice do Hurbanovho námestia

Plagát Výstava Košer - známy vs. neznámy

Výstava Košer - známy vs. neznámy

10. 10. 2022   –   1. 9. 2023 Múzeum židovskej kultúryviac informácií

V spolupráci s hlavným bratislavským rabínom, pánom Baruchom Myersom a s podporou Židovskej náboženskej obce Bratislava pripravilo Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry vo svojich výstavných priestoroch v Zsigrayovej kúrii na Židovskej 17 v Bratislave tematickú výstavu o pravidlách, ktoré súvisia predovšetkým s dietetickými zásadami v kuchyniach ortodoxných židovských komunít, ale nie len s nimi... Slovo košer totiž súvisí s rozmanitejšími oblasťami života veriacich.

Spoznajte pravidlá ortodoxných židovských komunít v najrozmanitejších sférach každodenného života s dôrazom na stravovanie, dietetické zásady v kuchyni a odievanie.

5 € Dospelí
2 € Deti

Ľudia a mesto. Dejiny Bratislavy

23. 9. 2022   –   26. 3. 2023 Múzeum mesta Bratislavy

Múzeum mesta Bratislavy otvára v Apponyiho paláci novú veľkú výstavu Ľudia a mesto. Dejiny Bratislavy. Viacvrstevná výstava má za cieľ ukázať vývoj mesta ako urbanistického celku, ktorý ovplyvňuje život svojich obyvateľov a obyvateliek, a prostredníctvom artefaktov, fotografií, grafík a archívnych prameňov ukazuje, ako sa Bratislava menila z pohľadu regulácie rieky Dunaj, priemyselnej revolúcie, vývoja mestských privilégií či urbanizmu. Výstava, ktorá má aj silnú digitálnu vrstvu, v šiestich tematických celkoch zachytáva rôzne obdobia dejín Bratislavy a jej obyvateľov od stredoveku až po 90. roky 20. storočia.

5 € Dospelí
2,50 € Deti
Plagát Výstava Ženy - príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet

Výstava Ženy - príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet

26. 5. 2022   –   1. 3. 2023 Múzeum židovskej kultúryviac informácií

Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry s podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky pripravilo v priestoroch Zsigrayovej kúrie (Židovská 17, Bratislava) ďalšiu zo svojich monotematických výstav Ženy – príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet. Nad výstavou prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová.

Výstavný projekt MŽK chce predstaviť inšpiratívne ženské osobnosti židovského pôvodu, ktoré sú späté s územím dnešného Slovenska – narodili sa tu, žili tu alebo majú slovenský pôvod – a ich pôsobenie malo medzinárodný dosah.

5 € Dospelí
2 € Deti
Plagát Človek Človeku. Karel Koch a Dušan Jurkovič

Človek Človeku. Karel Koch a Dušan Jurkovič

29. 10. 2022   –   26. 2. 2023 Múzeum mesta Bratislavy

Koncepcia výstavy nie je poňatá klasickým výstavným spôsobom. Namiesto „encyklopedického“ sledu diel radeného podľa časovej postupnosti je snahou predovšetkým to, aby diváci porozumeli spolupráci a umeleckému prejavu ako živému svedectvu, schopnému nás bezprostredne oslovovať bez ohľadu na časový odstup alebo kultúrne, sociálne či etnické odlišnosti. Výstava si dáva za cieľ podnietiť divákovu aktivitu a záujem nielen o verejný priestor, kladie otázky a kriticky otvára množstvo tém bez toho, aby poskytovala jednoznačné odpovede.

5 € Dospelí
2,50 € Deti

Info o doprave zobraziť na mape

Verejná doprava

Návštevníci môžu využiť vlakovú aj autobusová stanicu alebo zastávku.

Výlety v okolí mesta Bratislava - Staré Mesto zobraziť viac

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s mestom Bratislava - Staré Mesto?