Archív udalostí pre mesto Bratislava - Staré Mesto zobraziť mesto

Plagát Výstava Košer - známy vs. neznámy

Výstava Košer - známy vs. neznámy

10. 10. 2024   –   1. 11. 2024 Múzeum židovskej kultúryviac informácií

V spolupráci s hlavným bratislavským rabínom, pánom Baruchom Myersom a s podporou Židovskej náboženskej obce Bratislava pripravilo Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry vo svojich výstavných priestoroch v Zsigrayovej kúrii na Židovskej 17 v Bratislave tematickú výstavu o pravidlách, ktoré súvisia predovšetkým s dietetickými zásadami v kuchyniach ortodoxných židovských komunít, ale nie len s nimi... Slovo košer totiž súvisí s rozmanitejšími oblasťami života veriacich.

Spoznajte pravidlá ortodoxných židovských komunít v najrozmanitejších sférach každodenného života s dôrazom na stravovanie, dietetické zásady v kuchyni a odievanie.

Prázdna stolička

12. 7. 2024   –   25. 10. 2024 Prírodovedné múzeum

Výstavný projekt v spolupráci s Evanjelickým kolegiálnym gymnáziom v Prešove. Základom výstavy je projekt žiakov Evanjelického kolegiálneho gymnázia v Prešove, ktorí pátrali po osudoch 102 žiakov vylúčených zo štúdia v roku 1940 kvôli svojmu židovského pôvodu.

Plagát Different Trains / Feldov Vlak (výstava)

Different Trains / Feldov Vlak (výstava)

28. 8. 2024   –   1. 10. 2024 Múzeum židovskej kultúryviac informácií

Pri príležitosti osláv Európskeho dňa židovskej kultúry otvorí SNM – MŽK v priestoroch svojej sídelnej budovy na Židovskej 17 v Bratislave komornú výstavu DIFFERENT TRAINS – FELDOV VLAK. Výstavný projekt prezentuje diela košického maliara a výtvarníka Dušana Scholtza, ktoré využívajú motív vagónov a sú venované pamiatke obetí holokaustu. Umelec vo svojej tvorbe často využíva objekty každodennosti, ktoré pretvára do „koláži neočakávaných súvislosti“. Aj výtvarnú sériu Different Trains – Feldov vlak tvoria koláže, ktorých základom sú účtovné pečiatky ako symbol byrokracie a zdanlivého strohého poriadku v protiklade k ľudským emóciám utrpenia.

Plagát „...zložil som báseň...“ Pamätná výstava Imre Madácha

„...zložil som báseň...“ Pamätná výstava Imre Madácha

25. 1. 2024   –   31. 7. 2024 Prírodovedné múzeum

Cieľom tejto netradičnej, výtvarne avantgardnej výstavy, je predstaviť nielen autora, ale práve Tragédiu človeka, okolnosti jej vzniku a jej následný samostatný život ako diela. Projekt ho interpretuje v rôznych žánroch, zobrazeniach a materiáloch tak, aby ho čo najviac priblížil rôznym skupinám návštevníkov. K pätnástim obrazom Tragédie človeka vzniklo postupom času množstvo ilustrácií, z ktorých autori zostavili grafický materiál ako podklad. Súčasťou výstavy je aj projekcia jedného z diel súčasného autora Endre Koroncziho – 15 obrazov z Ploubuter parku, vytvorené priamo pre tento projekt.

Miro Žbirka: Roky a dni

4. 2. 2023   –   30. 9. 2023 Historické múzeum

Výstava Miro Žbirka: Roky a dni, ktorú zostavila jeho manželka Kateřina, vás prostredníctvom krásnych spomienok, ale aj osudových míľnikov prevedie Mekyho životom.

Nahliadnete do vzťahu troch súrodencov a ich nadšenia pre hudbu. Zažijete Mekyho prvé hranie na legendárnej bratislavskej lavičke, ale aj prvé koncerty s Modusom. Koncertnú šnúru v roku 1969, vystúpenie vo Švajčiarsku s ťažkým návratom do normalizačného Československa a Mekyho závažný zdravotný problém – dlhotrvajúcu hlasovú indispozíciu.

Plagát Jiří Kroha. Od moderny po socialistický realizmus

Jiří Kroha. Od moderny po socialistický realizmus

20. 4. 2023   –   31. 7. 2023 Prírodovedné múzeum

Výstava v spolupráci s Múzeom mesta Brna o živote a diele významného architekta, maliara, sochára, scénografa a dizajnéra, okrem iného aj autora projektu sídliska Nová Dubnica.

Plagát Príbeh holíčskej manufaktúry

Príbeh holíčskej manufaktúry

4. 4. 2023   –   31. 5. 2023 Historické múzeum

Holíčsku manufaktúru založil v prvej polovici 18. storočia František Štefan Lotrinský, manžel Márie Terézie. Výrobky z nej sú dodnes atraktívne a v múzeách patria k cenným akvizíciám a k jedným z najdôležitejších zbierkových predmetov.

Plagát Výstava Profillo

Výstava Profillo

4. 3. 2023   –   30. 4. 2023 Zoya galériaviac informácií

Štvrťstoročie tvorby, dlhoročná pedagogická a kurátorská činnosť, viac než 220 výstav a účasť na siedmych sympóziách doma a v zahraničí, to je vizitka Patrika Illa, vedúceho Ateliéru SKLO na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a šéfdizajnéra renomovanej sklárne RONA v Lednických Rovniach. Bohatý výber zo svojej tvorby vystaví od 4. marca do 30. apríla 2023 v priestoroch ZOYA GALLERY v bratislavskom Starom meste.

Ľudia a mesto. Dejiny Bratislavy

23. 9. 2022   –   26. 3. 2023 Múzeum mesta Bratislavy

Múzeum mesta Bratislavy otvára v Apponyiho paláci novú veľkú výstavu Ľudia a mesto. Dejiny Bratislavy. Viacvrstevná výstava má za cieľ ukázať vývoj mesta ako urbanistického celku, ktorý ovplyvňuje život svojich obyvateľov a obyvateliek, a prostredníctvom artefaktov, fotografií, grafík a archívnych prameňov ukazuje, ako sa Bratislava menila z pohľadu regulácie rieky Dunaj, priemyselnej revolúcie, vývoja mestských privilégií či urbanizmu. Výstava, ktorá má aj silnú digitálnu vrstvu, v šiestich tematických celkoch zachytáva rôzne obdobia dejín Bratislavy a jej obyvateľov od stredoveku až po 90. roky 20. storočia.

Plagát Výstava Ženy - príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet

Výstava Ženy - príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet

26. 5. 2022   –   1. 3. 2023 Múzeum židovskej kultúryviac informácií

Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry s podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky pripravilo v priestoroch Zsigrayovej kúrie (Židovská 17, Bratislava) ďalšiu zo svojich monotematických výstav Ženy – príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet. Nad výstavou prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová.

Výstavný projekt MŽK chce predstaviť inšpiratívne ženské osobnosti židovského pôvodu, ktoré sú späté s územím dnešného Slovenska – narodili sa tu, žili tu alebo majú slovenský pôvod – a ich pôsobenie malo medzinárodný dosah.

Plagát Človek Človeku. Karel Koch a Dušan Jurkovič

Človek Človeku. Karel Koch a Dušan Jurkovič

29. 10. 2022   –   26. 2. 2023 Múzeum mesta Bratislavy

Koncepcia výstavy nie je poňatá klasickým výstavným spôsobom. Namiesto „encyklopedického“ sledu diel radeného podľa časovej postupnosti je snahou predovšetkým to, aby diváci porozumeli spolupráci a umeleckému prejavu ako živému svedectvu, schopnému nás bezprostredne oslovovať bez ohľadu na časový odstup alebo kultúrne, sociálne či etnické odlišnosti. Výstava si dáva za cieľ podnietiť divákovu aktivitu a záujem nielen o verejný priestor, kladie otázky a kriticky otvára množstvo tém bez toho, aby poskytovala jednoznačné odpovede.

Tretie storočie bicykla

20. 1. 2022   –   31. 1. 2023 Múzeum dopravy Bratislava

Výstava návštevníkom priblíži bohatú históriu dopravného prostriedku, ktorý si najprv ťažko hľadal cestu k širokej verejnosti. Neskôr sa stal bežnou súčasťou každodenného života obyvateľov, využíval sa aj vo viacerých povolaniach. Dnes sa viac používa na športové a rekreačné aktivity. Zvlášť zaujme historický velocipéd značky Singer s veľkým predným kolesom pochádzajúci z konca 19. storočia, ako aj unikátny storočný drevený bicykel domácej výroby, na ktorom v roku 1922 jeho zhotoviteľ absolvoval cestu z Oravy do Prahy.

C. a k. prehliadka Bratislavy

13. 11. 2022 12:00   –   15:00 pri Kačacej fontáne na Šafárikovom námestíviac informácií

Poďte s nami spomínať na časy, keď hitom boli azbestové strechy a mestom sa preháňali električky na jednej z úplne prvých elektrizovaných tratí na svete! Poďte sa nami na vychádzku venovanú fascinujúcim osudom posledných Habsburgovcov a tomu, ako sa za ich čias žilo v Bratislave!

Komentovaná vychádzka
Sprevádza: Ľubomíra Černáková
Termín: nedeľa, 13. novembra 2022, o 14:00
Miesto stretnutia: pri Kačacej fontáne na Šafárikovom nám.
Miesto ukončenia: pred Prezidentským palácom na Hodžovom nám.
Trvanie: 2 hodiny
Jazyk: slovenský
Vstupné: 5 €
Registrácia: https://www.historicky.sk/c-a-k-prehliadka-bratislavy/
Informácie: historicky@historicky.sk

Archeológovia na stavbe Mostu SNP v Bratislave

27. 8. 2022   –   31. 10. 2022 Archeologické múzeum

Výstava prezentuje výsledky archeologického výskumu, ktorý predchádzal výstavbe Mostu SNP (Nový most).

Slávne bratislavské popravy

16. 10. 2022 16:00   –   18:00 Pred Michalskou bránouviac informácií

Kto boli hlavní aktéri tohto najskôr verejného divadla, neskôr predstavenia už len pre vyvolených? Koho dostihla slepá, občas nespravodlivá spravodlivosť v dávnej Bratislave? Kto uväzoval slučku, držal katovský meč? Poďte to zistiť na miesta, kde si staré múry dodnes šepkajú príbehy tých, ktorým sa nepodarilo pred krutou spravodlivosťou ujsť!

Trvanie: 2 hodiny

Vstupné: 5 €

Registrácia: https://www.historicky.sk/slavne-bratislavske-popravy/

Stretnutie: vyústenie Michalskej ulice do Hurbanovho námestia

Plagát Deň otvorených ateliérov 2022®

Deň otvorených ateliérov 2022®

24. 9. 2022 10:00   –   21:00 Bratislavský samosprávny krajviac informácií

Srdečne Vás pozývame vychutnať si momenty dotyku s krásou a nahliadnuť do ateliérov umelcov Bratislavského samosprávneho kraja počas Dňa otvorených ateliérov® - 24. 9. 2022
Modra, Budmerice, Šenkvice, Vinosady, Pezinok, Limbach, Svätý Jur, Bratislava, Senec, Malinovo, Stupava, Rohožník, Malacky
V sobotu 24. 9. 2022 od 10.00 do 21.00 ŠTYRIDSAŤŠESŤ VÝTVARNÍKOV z TRIDSIATICHPIATICH ATELIÉROV, PÄŤ TVORIVÝCH DIELNÍ a DEVÄŤ VÝSTAV v rámci Bratislavského kraja sprístupnia svoje tvorivé priestory v Modre, Budmericiach, Šenkviciach, Vinosadoch, Pezinku, Limbachu, Svätom Jure, Bratislave, Senci, Malinove, Stupave, Rohožníku a v Malackách

Viac na:
https://www.moska.sk/podujatia/den-otvorenych-atelierov-2022-2/
www.facebook.com/Moska.sk

Bratislavské korunovačné dni 2022

29. 7. 2022   –   31. 7. 2022 viac informácií

Tri dni slávností prinesú atraktívny program, pripomínajúci ako to v Bratislave vyzeralo počas korunovácií. Vyberte si z tematických prehliadok mesta, pozrite si korunovačný sprievod a preneste sa do rytierskych čias.

Jedno z najväčších kultúrnych podujatí v strednej Európe zážitkovou formou približuje korunovácie uhorských kráľov a kraľovien. Korunovačný ceremoniál je zinscenovaný podľa historických podkladov.

Plagát Dlhá cesta k samostatnosti. Dejiny Ukrajiny v 20. storočí

Dlhá cesta k samostatnosti. Dejiny Ukrajiny v 20. storočí

23. 6. 2022   –   31. 7. 2022 Múzeum mesta Bratislavy

Výstava predstaví geopolitické a mocenské okolnosti vzniku ukrajinskej štátnosti v 20. storočí a prevedie návštevníkov dôležitými míľnikmi ukrajinských dejín až po súčasnosť. Na dvadsiatich paneloch budú prezentované významné udalosti spojené s ideálmi a bojmi za vytvorenie a udržanie samostatného ukrajinského štátu.

Rimania a Slovensko

3. 12. 2022 12:00   –   15:00 Historické múzeum

Archeologicko-historická výstava o dejinách územia dnešného Slovenska v období 1.– 4.storočia, kedy sa nachádzalo v susedstve Rímskej ríše a z malej časti bolo aj jej priamou súčasťou.

Tiene a farby

8. 4. 2022   –   26. 6. 2022 Zoya galériaviac informácií

V priestoroch bratislavskej Zoya Gallery na Ventúrskej ulici 1 bude až do 26. 6. sprístupnená výstava výtvarnej tvorby Boženy, Andreja a Martina Augustínovcov. Výnimočnosť expozície s názvom Tiene a farby spočíva v tom, že premiérovo sa všetci autori predstavujú takmer výlučne svojimi olejomaľbami.

My World / Môj Svet

27. 3. 2022   –   12. 6. 2022 Zoya galériaviac informácií

Výstava v Zoya Museum je výberom z tvorby dvoch autorov Andyho Warhola a Daniela Bidelnicu, ktorých spája spoločná vášeň pre maliarske umenie. Diela Andyho Warhola sú zo zbierky Zoya Museum boli nespornou inšpiráciou pre diela Daniela Bidelnicu, ktoré sú v múzeu nainštalované do veľkoplošných celkov a dodávajú dielam nové emotívnejšie vyjadrenie.

Ľudská tvár – Sloboda alebo smrť

1. 12. 2022 12:00   –   15:00 Historické múzeum

Výstavný projekt pri príležitosti 100. výročia narodenia Alexandra Dubčeka.

Bienále ilustrácií Bratislava 2021

15. 10. 2022 12:00   –   15:00 Historické múzeum

28. ročník medzinárodnej súťažnej prehliadky originálov ilustrácií kníh pre deti.

Nad rámec povinností

27. 1. 2022   –   3. 2. 2022 Historické múzeum

Výstava v spolupráci s Veľvyslanectvom štátu Izrael v Bratislave o príbehoch diplomatov, ktorí za pomoc Židom počas II. svetovej vojny získal ocenenie Spravodliví medzi národmi. Západná terasa Bratislavského hradu.

Kelti z Bratislavy

6. 1. 2020   –   2. 12. 2022 Historické múzeum

Pred viac ako 2 000 rokmi sa na území Bratislavy rozkladalo keltské mesto – oppidum, rozľahlejšie než neskoršie stredoveké mesto. V centre mesta archeológovia našli množstvo predmetov, ale aj objektov z tohto obdobia. Najmä nálezy z Bratislavského hradu sú dôkazom o bohatstve oppida.

Digitálna výstava

6. 5. 2020   –   4. 2. 2022 Historické múzeum

Na výstave sú prezentované v digitálnej forme stále exponáty Slovenského národného múzea, výstavy Martin Benka a Zlatý vek Peterhofu.

Odvrátená tvár Slovenska

16. 12. 2020   –   30. 6. 2021 Prírodovedné múzeum

Výstava známeho slovenského dokumentaristu a fotografa Tomáša Hulíka predstavuje súčasný stav kultúrneho a prírodného dedičstva v krajine, ako dedičstvo obdobia socializmu, ktoré nás poznačilo viac, než sme si schopní priznať.

Trianon 100: Zrod novej hranice

11. 12. 2020   –   30. 6. 2021 Historické múzeum

Výstava o zásadných zmenách na mape Európy, ktoré sa udiali dňa 4. júna 1920 po podpísaní mierovej zmluvy na zámku Veľký Trianon vo francúzskom Versailles. Autori výstavy: Martin Besedič, Dominika Čechová, Juraj Hrica, Lenka Lubušká.

Plagát Malý formát - veľký zážitok

Malý formát - veľký zážitok

8. 12. 2020   –   31. 12. 2020 Staromestská galéria Zichy

Výstava Malý formát - veľký zážitok sa zameriavam na maloformátové diela od etablovaných slovenských a českých autorov. Predstavuje rôzne generácie, rôzne výtvarné prístupy a techniky, pričom hlavnou ambíciou je poukázať na to, že aj malé formáty dokážu povedať veľmi veľa.

Idea vznikla na základe aktuálneho trendu v umeleckej oblasti v zahraničí, kedy sa umenie častokrát dostáva do polohy "ohromenia veľkosťou", nie kvalitou. Cieľom tejto výstavy je naopak vytvoriť až intímny priestor, v rámci ktorého sa umelecké diela priblížia divákovi až takpovediac na dotyk...

Plagát Rozlúčka s parou

Rozlúčka s parou

11. 9. 2020   –   30. 12. 2020 Múzeum dopravy Bratislava

Výstava fotografií pri príležitosti "40. výročia ukončenia železničnej prepravy parnými lokomotívami v Československu" spomienka na poslednú jazdu "pary" pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2020.

Plagát Koncertná jeseň: Mucha Quartet

Koncertná jeseň: Mucha Quartet

30. 9. 2020   –   2. 12. 2020 Galéria Nedbalka

Projekt musica_litera je cyklus troch komorných hudobno-literárnych večerov, v rámci ktorých chceme prezentovať prirodzený vzťah hudby a umeleckého textu v netradičnom, no atraktívnom priestore Galérie Nedbalka.

Plagát Výstava modelov dopravných prostriedkov

Výstava modelov dopravných prostriedkov

8. 9. 2020   –   29. 11. 2020 Múzeum dopravy Bratislava

Výstava určená pre deti a dospelých, pre všetkých ktorí sa chcú oboznámiť s najnovšími RC modelmi osobných aj nákladných automobilov svetových značiek, ako aj pracovných strojov. Ich autormi sú nadšenci, ktorí ich výrobe venujú všetok svoj voľný čas. Modely sa budú priebežne počas výstavy obmieňať.

Plagát N89 - Cesta k slobode

N89 - Cesta k slobode

15. 11. 2020   –   22. 11. 2020 Historické múzeum

Už tri desaťročia žijeme v slobode. Výstavou N89 – Cesta k slobode si pripomíname nielen okrúhle výročie Nežnej revolúcie, ale hlavne odvahu a chuť ľudí zmeniť život v dovtedy totalitnom Československu.

Plagát Poklad Inkov

Poklad Inkov

24. 6. 2020   –   15. 10. 2020 Historické múzeum

Svetová výstava Poklad Inkov vznikla pod záštitou peruánskej vlády a prezentuje najväčší zlatý poklad sveta, ktorý dokladá bohatstvo a vyspelosť predkolumbovskej Ameriky. Tento zlatý poklad prvýkrát opustil hranice juhoamerického kontinentu, aby bol vystavený v Európe a prezentoval dlhú históriu Peru. Výstava názorne spracováva celú históriu osídľovania amerického kontinentu. Mystika rituálov a uctievanie zlata ako božskej esencie však robia z dávnych civilizácií doslova bájne ríše, ktoré tak ako kedysi očarili španielskych dobyvateľov, vzbudzujú údiv s úctou dodnes.

Divadelné storočie: stopy a postoje

28. 2. 2020   –   5. 10. 2020 Historické múzeum

Rozsiahlu výstavu s názvom Divadelné storočie: stopy a postoje pripravil Divadelný ústav v spolupráci so SNM. Odhaľuje hlavné smery, udalosti a osobnosti slovenského profesionálneho divadla od jeho začiatkov až po súčasnosť a akcentuje kultúrne a spoločenské udalosti, ktoré najviac vplývali na rozvoj slovenského divadla.

Plagát Čaro bakelitu

Čaro bakelitu

24. 10. 2020 12:00   –   15:00 Múzeum dopravy Bratislava

Zámerom výstavy je poukázať na široké využitie prvej umelej hmoty nielen v priemysle, ale aj v domácnosti a v bežnom živote od 20. rokov 20. storočia. ,,Výstava prezentuje okolo 300 exponátov československej i zahraničnej proveniencie, prevažne zbierkových predmetov Slovenského technického múzea, ale aj predmetov z kolekcií súkromných zberateľov,“ doplnil autor výstavy Ing. Ladislav Klíma, kurátor zbierok Priemyselný dizajn a Fotografická technika.

Huby 2020

25. 9. 2020   –   27. 9. 2020 Prírodovedné múzeum

Výstava, spojená s hubárskou poradňou pre verejnosť a odborným výkladom, prezentuje krásu a rozmanitosť čerstvých húb z územia Slovenska.

Paramentár – výstavný exponát

6. 5. 2020   –   21. 9. 2020 Historické múzeum

Paramentár je uzatvárateľný nábytok – skriňa, podobná komode alebo sekretáru, s dvierkami na zámky, ktorý slúži na uskladnenie liturgických rúch a predmetov.

Plagát CINEAMA 2020 – pestré pásmo pohyblivých obrázkov, ktoré oživia naše sny, rozohrajú naše predstavy a odzrkadlia svet, v ktorom žijeme

CINEAMA 2020 – pestré pásmo pohyblivých obrázkov, ktoré oživia naše sny, rozohrajú naše predstavy a odzrkadlia svet, v ktorom žijeme

5. 8. 2020   –   15. 8. 2020 Kino FILM EUROPE - Pistoriho palác, Štefánikova 834/25, Bratislavaviac informácií

CINEAMA 2020 – Projekcia krajského kola celoštátnej postupovej súťaže amatérskej filmovej tvorby
Bratislavský samosprávny kraj
V rámci Bratislavského samosprávneho kraja sa 5. 8. 2020 od 9.00 do 13.00 v kinosále Kino FILM EUROPE - Pistoriho palác, Štefánikova 834/25, Bratislava, uskutoční súťažná projekcia amatérskych filmov pod názvom CINEAMA 2020.
Predstaví sa Vám 35 krátkometrážnych filmov od 26 autorov z troch vekových skupín (do 16 rokov, od 16 do 21 rokov a nad 21 rokov). Počas projekcie môžete vzhliadnuť animované filmy, dokumentárne filmy, experimenty, hrané filmy a videoklipy .

Plagát Výtvarné spektrum 2020 – kolíska výtvarného umenia, v ktorej sa rodí Tvorba

Výtvarné spektrum 2020 – kolíska výtvarného umenia, v ktorej sa rodí Tvorba

3. 7. 2020   –   30. 7. 2020 Staromestské centrum kultúry a vzdelávania - Zichyho palác, Ventúrska 9, Bratislavaviac informácií

V rámci Bratislavského samosprávneho kraja sa od 3. 7. do 30. 7. 2020 v priestoroch Staromestského centra kultúry a vzdelávania - Zichyho paláci na Ventúrskej 9 v Bratislave uskutoční súťažná výstava neprofesionálnej výtvarnej tvorby pod názvom Výtvarné spektrum 2020.
Súťaže sa v tomto ročníku zúčastnilo až 133 neprofesionálnych výtvarných tvorcov z Bratislavského kraja so 422 výtvarnými prácami, ocenené a vybrané práce sa stanú súčasťou expozície výstavy.
Otváracie hodiny: Pondelok – Piatok: 9.00 – 18. 00, Sobota: 13.00 – 18.00

Výstava: Gwerková a Vida - Obrazy

2. 6. 2020   –   28. 6. 2020 Staromestská galéria Zichyviac informácií

Výstava prináša výber z tvorby umeleckej dvojice Melita Gwerková a Marian Vida, ktorý zahŕňa menšie ako i väčšie formáty obrazov z rokov 2018-2020.

Trvanie výstavy: 2.6. - 28.6.2020
Adresa: Staromestská galéria Zichy, Ventúrska 9, Bratislava
Otváracie hodiny: UT-NE: 13.00 - 18.00
Vstup voľný

Dita Ziss - Reflexie

4. 2. 2020   –   26. 5. 2020 Múzeum židovskej kultúry

Tvorba izraelskej fotografky Dity Ziss predstavená pomocou mozaiky z viacerých žánrových a tematických fotografií. Autorka sa podľa vlastných slov zameriava na fotografovanie každodenných objektov a detailov, má rada krajinnú i pouličnú fotografiu, svetlo, tiene a hlavne reflexie, ktoré sú leitmotívom tejto výstavy.

Plagát Pád lietadla v Bratislave na Zlatých pieskoch

Pád lietadla v Bratislave na Zlatých pieskoch

27. 7. 2021   –   31. 5. 2022 Múzeum dopravy Bratislava

Na prekvapenie pamätníkov i historikov boli na dne jazera Zlaté piesky v Bratislave v roku 2020 nájdené trosky z lietadla, ktoré doň spadlo v roku 1976. Počas nasledujúcich ponorov sa na breh dostali zaujímavé kusy, ktoré sa teraz stávajú súčasťou unikátnej výstavy.

Lietadlo Iľjušin IL-18 imatrikulačnej značky OK-NAB Československých aerolínií havarovalo na Zlatých pieskoch pred 45 rokmi, 28. júla 1976. Pri nehode, ktorej sa zhodou okolností vyhol hudobník Pavol Hammel, zahynulo 76 zo 79 ľudí na palube. Vtedajšie bezpečnostné zložky strávili na jazere niekoľko dní, počas ktorých vytiahli väčšinu trosiek lietadla. Po skončení vyšetrovania boli postupne zničené. Hustá vegetácia na dne jazera ukryla niekoľko cenných kusov nešťastnej udalosti.

Plagát Volkswagen už 30 rokov „made in Slovakia“

Volkswagen už 30 rokov „made in Slovakia“

15. 5. 2021   –   30. 4. 2022 Múzeum dopravy Bratislava

Trinásť jedinečných modelov zo zbierky „historických a špeciálnych vozidiel“, ktoré vzišli z bratislavského závodu, zachytáva postupný rozvoj Volkswagen Slovakia. Z malej fabriky, v ktorej sa vozidlá najskôr vyrábali ručne, vyrástol moderný závod, ktorý sa pýši mnohými oceneniami a s využitím najmodernejších technológií produkuje čoraz technologicky náročnejšie produkty. Od prvého Passatu z roku 1991, ktorý vyšiel z bratislavského závodu, sa tu vyrobilo viac ako 6 000 000 vozidiel pätnástich modelov s logom piatich koncernových značiek.

Magical Moments

10. 11. 2021   –   12. 12. 2021 Galéria Nedbalka

Výstava fotografií Petra Paška, Pala Luku, Petra Nižňanského a Jula Nagya, nazvaná Magical Moments, zachytáva ich fotografické cesty po takmer všetkých kontinentoch, ktoré absolvovali v rokoch 2006 až 2016. V každej krajine strávili niekoľko týždňov a všetko podriaďovali tomu, aby urobili čo najlepšie zábery. Na výstave si môžete pozrieť veľkoformátové krajinné fotky, ktoré často zachytávajú pekné miesta v dramatických svetelných podmienkach, ako aj momentky zo života v rôznych kútoch sveta.

Košer – známy vs. Neznámy

9. 10. 2021   –   30. 11. 2021 Múzeum židovskej kultúry

Tematická výstava, pripravená v spolupráci s hlavným bratislavským rabínom pánom Baruchom Myersom, o pravidlách, ktoré súvisia predovšetkým s dietetickými zásadami v kuchyniach ortodoxných židovských komunít, ale nie len s nimi.

Plagát Výstava Vladimír Gažovič / Grafika

Výstava Vladimír Gažovič / Grafika

4. 11. 2021   –   30. 11. 2021 Art Books Coffeeviac informácií

Srdečne vás pozývame na predajnú výstavu grafík Vladimíra Gažoviča.
Vladimír Gažovič už počas štúdií inklinoval k tendenciám fantastického realizmu. Vo svojej tvorbe rozvíja líniu imaginatívneho prístupu vychádzajúceho zo symbolizmu, secesie, expresionizmu, surrealizmu i nových výtvarných prúdov. V jeho tvorbe dominujú práce s figuratívným zameraním. Na pozadí vzťahu muža a ženy odkrýva morálne a etické hodnoty súčasného človeka opantaného hmotnými pôžitkami. Je sugestívnym rozprávačom, ktorý pomocou názvov svojich diel naznačuje smer svojich myšlienok a usmerňuje tak diváka v zložitej a bohatej obrazovej symbolike.
Kurátor: Melita Fodor Gwerková
Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Diela z depozitára: Ja je niekto iný

12. 10. 2021   –   7. 11. 2021 Galéria Nedbalka

Autoportrét je fascinujúci žáner. Umelci a umelkyne prostredníctvom neho vytvárajú obraz nielen seba, ale aj o sebe – okrem svojej fyzickej podoby nám sprostredkúvajú to, čo považujú za dôležité, charakteristické.

Maľba 2021

1. 10. 2021   –   7. 11. 2021 Galéria Nedbalka

Diela finálovej 20-ky sú sprístupnené bezplatne aj pre širokú verejnosť na tradičnej výstave v bratislavskej galérii Nedbalka.

Rusko mojimi farbami

1. 6. 2021   –   30. 9. 2021 Múzeum dopravy Bratislava

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR, Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave /alt. Ruský dom/ v spolupráci s STM-Múzeom dopravy, prezentuje výtvarné diela detí a mládeže. Jednotlivé diela zobrazujúce kozmos a prvého kozmonauta Jurija Gagarina, predstavujú bohatú škálu výtvarných techník, ktoré boli ocenené v súťaži.

Plagát Stratený raj

Stratený raj

16. 6. 2021   –   30. 9. 2021 Múzeum židovskej kultúry

Výstavný projekt je pokusom o vytvorenie imaginárneho priestoru s výtvarne riešenými dvojrozmernými objektmi a sochami, kde môže všetko existovať vedľa seba v harmónii.

Plagát Deň otvorených ateliérov - 18. 9. 2021

Deň otvorených ateliérov - 18. 9. 2021

18. 9. 2021 10:00   –   21:00 Bratislavský samosprávny krajviac informácií

Srdečne Vás pozývame vychutnať si momenty dotyku s krásou a nahliadnuť do ateliérov umelcov Bratislavského samosprávneho kraja počas Dňa otvorených ateliérov® - 18. 9. 2021
Modra, Šenkvice, Pezinok, Limbach, Svätý Jur, Chorvátsky Grob, Ivanka pri Dunaji, Bratislava, Bratislava-Devínska Nová Ves, Stupava, Senec
Viac informácií nájdete na: www.moska.sk a www.facebook.com/Moska.sk

Plagát Nepela / Krasokorčuliar samotár

Nepela / Krasokorčuliar samotár

22. 2. 2021   –   30. 8. 2021 Múzeum mesta Bratislavyviac informácií

Vo výstavných priestoroch v suteréne Múzea dejín mesta v Starej radnici pripravilo Slovenské olympijské a športové múzeum v spolupráci s Múzeom mesta Bratislavy výstavu o fenomenálnom krasokorčuliarovi Ondrejovi Nepelovi. Výstava zostáva zatvorená. Slovenské olympijské a športové múzeum posiela návštevníkom virtuálny pohľad na výstavu o našom Ondrejovi, ako ho volali všetci fanúšikovia ešte v čase jeho najväčšej slávy. Dňa 22. januára 2021 si verejnosť pripomenula jeho 70. narodeniny.

Futbal pod hákovým krížom: Príbeh Leopolda „Jima“ Šťastného

1. 2. 2021   –   30. 6. 2021 Múzeum židovskej kultúry

Vývoj organizovaného futbalu v Nemecku a na Slovensku pred/po nástupe nacistov a ľudákov k moci. Implementácia rasových zákonov od postupného vylúčenia „neárijcov“ až po snahu o ich fyzickú likvidáciu prostredníctvom príbehu jedného z najlepších futbalistov medzivojnového obdobia a trénerskej legendy Slovana Bratislava Leopolda „Jima“ Šťastného.

Kurátorský výklad výstavy Paralely a pardoxy

3. 6. 2021 17:00   –   18:00 Mirbachov palác Františkánske nám. 11, Bratislava – Staré Mesto

Kurátorka Zsófia Kiss-Szemán prevedie výstavou Edmunda Gwerka „Paralely a paradoxy“ v Mirbachovom paláci.
Výstava predstavuje 80 autorovych vrcholných diel, medzi ktorými vynikajú vírivé krajinomaľby inšpirované slovenskou prírodou, najmä štiavnickými horami a Sitnom.

Le Petit, Malý princ

30. 5. 2021 18:00   –   19:00 Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava

Svet dospelých často pripomína akúsi obrovskú fabriku, kde sa ľudia až otrocky, niekedy na hranici svojich fyzických a psychických síl, snažia naplniť nejaké nezmyselne kvóty, a tak nemajú čas naozaj žiť. Stretávame príliš mnoho márnivcov, biznismenov či samozvaných kráľov. Tí svojho Malého princa nevedomky zastrčili do najvzdialenejšieho kúta svojej duše a zahádzali ho falošnými hodnotami. No a tí, ktorí vďaka svojmu princovi sa nestali úplne dospelými, majú veľkú úlohu urobiť tento svet krajším a veselším miestom.

Staviteľ múzeí Michal Milan Harminc

21. 11. 2019   –   31. 5. 2020 Prírodovedné múzeum

Slovenské národné múzeum si v tomto roku pripomína 150. výročie narodenia a 55 rokov od smrti pozoruhodnej osobnosti Michala Milana Harminca, ktorý počas svojho profesného života (1897 – 1951) zrealizoval vyše 300 obytných, sakrálnych, verejných a priemyselných budov na Slovensku, v Srbsku v Maďarsku, Rumunsku a na Ukrajine. Vo svojej tvorbe prešiel od eklekticizmu konca 19. storočia, cez secesiu, až po modernu a funkcionalizmus 20. storočia.

Plagát Milan Rastislav Štefánik. Generál - Osloboditeľ

Milan Rastislav Štefánik. Generál - Osloboditeľ

30. 10. 2019   –   29. 3. 2020 Historické múzeum

Astronóm, vojak, letec, politik, diplomat, francúzsky brigádny generál. Výstava, ktorá predstavuje bohatý život významného slovenského diplomata Milana Rastislava Štefánika.

Plagát Boje o Slovensko v roku 1919 a Francúzska vojenská misia

Boje o Slovensko v roku 1919 a Francúzska vojenská misia

26. 9. 2019   –   3. 2. 2020 Prírodovedné múzeum

28. októbra 1918 bolo na slovenskom území rakúsko-uhorské monarchistické štátne zriadenie nahradené republikou s prívlastkom Československá. Štát Slovákov a Čechov však potreboval získať kontrolu nad územím krajiny. Problematické v tomto ohľade bolo Slovensko, ktoré nemalo stanovené hranice a vlády oboch nových maďarských republík sa ho nemienili vzdať. Pôsobenie ministra s plnou mocou pre správu Slovenska V. Šrobára sprevádzali problémy a Slovenská národná rada – najvyšší domáci politický orgán a druhé mocenské centrum – mala obmedzený vplyv.

Bienále ilustrácií Bratislava

26. 10. 2019   –   5. 1. 2020 Historické múzeum

Medzinárodná súťažná prehliadka originálov ilustrácií kníh pre deti Bienále ilustrácií Bratislava je najvýznamnejším podujatím, ktoré organizuje BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti.

Vianočné trhy Bratislava 2019

22. 11. 2019   –   22. 12. 2019

Ako v každom meste aj v Bratislave nájdete predovšetkým miestne špeciality. Výber je široký – nájdete veľa slaných aj sladkých pochúťok. Tu je zoznam dobrôt, ktoré by ste jednoznačne nemali vynechať:

Okrem gastronómie môžete potešiť seba aj najbližších home-made výrobkami a tradičnými suvenírmi. Na vianočných trhoch nájdete voňavé sviečky, kožušinové čapice a šály, ručne vyrobené drevené hračky, šperky či knihy a mnohé iné. Možno tu nájdete aj originálny vianočný darček.

Plagát Ako sa hrali naši...

Ako sa hrali naši...

16. 3. 2019   –   14. 12. 2019 Galéria mesta Bratislavy

Ateliér Múzeum má budúcnosť Múzea mesta Bratislavy v rokoch 2019 – 2020 otvára pomyslené dvere do depozitára historických hračiek. Mnohé z nich postupne reálne predstaví verejnosti v projekte Ako sa hrali naši... teda generácie pred nami.
Autorsky ho pripravili Beáta Husová a Martina Pavlikánová. Spoluprácu a odbornú gesciu nad projektom prijala kurátorka zbierky hračiek MMB Marta Janovíčková.
Hračky, hra, rozprávanie, spev a tvorivosť vyplní voľný čas návštevníkom, ktorí sa stanú súčasťou ateliéru a projektu.

Plagát Ako sa hrali naši...

Ako sa hrali naši...

16. 2. 2019   –   14. 12. 2019 Múzeum mesta Bratislavy

Ateliér Múzeum má budúcnosť Múzea mesta Bratislavy v rokoch 2019 – 2020 otvára pomyslené dvere do depozitára historických hračiek. Mnohé z nich postupne reálne predstaví verejnosti v projekte Ako sa hrali naši... teda generácie pred nami.
Autorsky ho pripravili Beáta Husová a Martina Pavlikánová. Spoluprácu a odbornú gesciu nad projektom prijala kurátorka zbierky hračiek MMB Marta Janovíčková.
Hračky, hra, rozprávanie, spev a tvorivosť vyplní voľný čas návštevníkom, ktorí sa stanú súčasťou ateliéru a projektu.

Plagát Dva v jednom / Dizajn českého a slovenského skla 1918 - 2018

Dva v jednom / Dizajn českého a slovenského skla 1918 - 2018

14. 6. 2019   –   1. 12. 2019 Historické múzeum

České a slovenské sklo spoločne tvoria symfonickú báseň o dvoch vetách, dve výrazné kapitoly európskeho sklárstva, na ktoré môžeme byťprávom hrdí. Jeho história aj súčasnosť sú nielen zaujímavou kultúrno-historickou témou, ale aj bádateľskou výzvou. Ide o príbehy, ktoré sa síce prelínajú, ale nikdy sa úplne nespoja. Každý z nich má svoju vlastnú podstatu, a to aj v období existencie Československa.

Richard Réti - Šachový génius

6. 6. 2019   –   10. 11. 2019 Múzeum židovskej kultúry

Výstava o Richardovi Rétim, jedinom slovenskom šachistovi, ktorý porazil majstra sveta!
Richard Réti (1889 - 1929), rodák z Pezinka židovského pôvodu, medzinárodne uznávaný šachový hráč, mysliteľ, novátor, publicista a rekordér v hre naslepo.

Plagát Biela noc 2019

Biela noc 2019

27. 9. 2019   –   29. 9. 2019 viac informácií

Biela noc návštevníkom ponúka netradičnú umeleckú prechádzku nočným mestom plnú nových vnemov a zážitkov. Počas posledného septembrového víkendu sa noc stáva dňom a ulice nočného mesta sa zaplnia umením, ľuďmi a skvelou atmosférou. Každý návštevník dostane mapu, ktorá ho sprevádza po rôznorodých umeleckých zastávkach: vizuálne atraktívnymi inštaláciami, koncertami, filmami, divadelnými predstaveniami, tancom, literatúrou, živou performance. Pestrá ponuka rozličných umeleckých žánrov predvedie najnovšie trendy v umení aj technológiách.

Plagát Krása pre ženu stvorená

Krása pre ženu stvorená

22. 3. 2019   –   29. 9. 2019 Prírodovedné múzeum

Čepiec, kápka, főkötő – na našom území čelenkový či dienkový. Pokrývke hlavy vydatej ženy počas dlhodobého vývoja odevu patrilo významné miesto. Mala vlastné strihové riešenie, ktoré zohľadňovalo tvar účesu. Čepiec okrem ochrany a ozdoby hlavy nositeľky mal aj výraznú znakovosť, ktorá jednoznačne určovala postavenie ženy v štruktúre spoločnosti. Účes a celková úprava ženskej hlavy predstavovali najarchaickejšie a najkonzervatívnejšie prvky v ľudovom odeve, ktoré sa zachovali až do polovice 20. storočia.

Plagát Nábytok v múzeu

Nábytok v múzeu

28. 6. 2019   –   29. 9. 2019 Historické múzeumviac informácií

Výstava Nábytok v múzeu predstavuje súbor zreštaurovaného historického a ľudového nábytku zo zbierky SNM – Historického múzea. Zároveň ponúka jedinečnú príležitosť oboznámiť sa s procesmi, ktorými musí zbierkový predmet v múzeu prejsť, kým môže byť prezentovaný ako exponát.

Plagát Nebáť sa moderny!

Nebáť sa moderny!

14. 12. 2019 12:00   –   15:00 Historické múzeum

Výstava vznikla pri príležitosti 90. výročia Školy umeleckých remesiel v Bratislave. Vzorom niekdajšej školy, ktorá patrí medzi bratislavské fenomény, bol nemecký Bauhaus.

Plagát Ladislav Mednyánszky 100

Ladislav Mednyánszky 100

27. 3. 2019   –   22. 9. 2019 Galéria Nedbalka

Ladislav Mednyánszky bol jedným z najvýznamnejších maliarov prelomu 19. a 20. storočia. Galéria Nedbalka spravuje vynikajúcu kolekciu jeho diel, ktorú od svojho založenia systematicky obohacuje maľbami významnými z hľadiska celkovej umelcovej tvorby. Pochádzajú tak z raného zrelého tvorivého obdobia, keď sa častejšie zdržiaval v rodnom Beckove a v rodinnom sídle v Strážkach pod Tatrami, ako aj z neskorších období, keď sa tematicky vracal k zážitkom a vizuálnym spomienkam z prírody na miestach svojho detstva a mladosti.

Plagát Vízie modernosti. Rudolf Sandalo

Vízie modernosti. Rudolf Sandalo

17. 4. 2019   –   1. 9. 2019 Prírodovedné múzeum

Tvorba Rudolfa Sandala mladšieho patrí k najcennejším a najpočetnejším konvolútom v architektonickej zbierke Múzea města Brna. Jeho snímky sú považované za jedinečné doklady medzivojnovej československej architektúry a zároveň aj za ukážky vynikajúcej úrovne vtedajšej fotografickej dokumentácie. Súčasťou diela Rudolfa Sandala je aj približne osemdesiat fotografií ikonickej stavby svetovej klasickej moderny – brnenskej vily Tugendhat, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou zhotovil na zákazku architekta stavby Ludwiga Miese van der Rohe.

Plagát Bratislavské divadelné noci 2019

Bratislavské divadelné noci 2019

10. 7. 2019   –   24. 8. 2019 Múzeum mesta Bratislavy

Bratislavské divadelné noci po prvýkrát uvedú program už toto leto! Na Nádvorí Starej Radnice Múzea mesta Bratislavy sa v mesiacoch júl a august odohrá mimoriadny program. Ten odštartuje už druhú júlovú stredu a štvrtok premiérami predstavení "Don Quijote" a "Ešte jeden zázrak". Inscenácie, obohatené o anglické titulky, vznikajú ako autorské projekty Túlavého divadla v réžii renomovaného umelca Jakuba Nvotu a domácim aj zahraničným divákom ponúknu špecifický pohľad do histórie. V rámci programu Bratislavských divadelných nocí budete môcť tešiť na pravidelné reprízy oboch inscenácií.

Plagát Don Quijote

Don Quijote

22. 8. 2019 20:30   –   21:50 Múzeum mesta Bratislavy

Slávny príbeh španielskeho spisovateľa Miguela Cervantesa O rytierovi smutnej postavy a jeho vernom sluhovi Vám predstaví kabaretná – nemenej slávna a nemenej smutná – komická dvojica Jakub Nvota a Kamil Žiška. V ich tragikomédií sa dozviete sa všetko podstatné o putovaní chudobného zabudnutého muža Alfonsa Quijana s verným sluhom Sanchom Panzom. Tí, čo ste túto geniálnu knihu a literárnu perlu o potulnom rytierstve nedočítali, a to sme skoro všetci, ste vítaní. Inscenácia je uvádzaná s rekvizitami a spevmi, avšak bez španielskych titulkov.

Scenár, réžia, účinkujú: Kamil Žiška a Jakub Nvota

Plagát Ešte jeden Zázrak

Ešte jeden Zázrak

21. 8. 2019 20:30   –   22:00 Múzeum mesta Bratislavy

Inscenácia Ešte jeden zázrak nesie správu o slovenskej krajine a o všetkom, čo jej roky patrilo ešte pred tým, než skutočnou slovenskou krajinou bola. Výpravná kostýmová hra s pesničkami vás zavedie do nočnej Bratislavy i Dómu sv. Martina. Zažite s nami putovanie po Slovensku s humorom
a láskou.

Účinkujú: Štefan Martinovič, Lucia Hurajová / Daniela Šencová, Štefan Richtárech, Adela Mojžišová, Zuzana Kyzeková, Jakub Ružička, Radovan Hudec / Réžia a text: Jakub Nvota

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia - hlavný partner projektu.

Hľadáme umelcov: Maľba SK-CZ

10. 7. 2019   –   10. 8. 2019 Staromestská galéria Zichyviac informácií

Výstava "Maľba SK-CZ" predstaví troch víťazov prvej súťaže nového projektu Hľadáme umelcov. Jeho cieľom je osloviť nové umelecké talenty z rôznych oblastí výtvarného umenia. Prvý ročník bol zameraný na maľbu z česko-slovenského regiónu, z ktorého sa do súťaže zapojilo celkom 150 umelcov.

vernisáž: 10.7.2019 (streda) o 18.00.
kurátor: Melita Fodor Gwerková a PhDr. Ľudovít Petránsky
organizátor projektu: Gallery Gwerk

otváracie hodiny: UT-NE 13.00 - 18.00

Plagát Múzeum cez fotoobjektív

Múzeum cez fotoobjektív

9. 4. 2019   –   30. 6. 2019 Múzeum dopravy Bratislava

Seniori z Fotoklubu Jednoty dôchodcov Slovenska v Lamači sú mimoriadne aktívni. Spojili svoje sily s rodinným centrom Obláčik a veľmi spontánne začali organizovať amatérsku súťaž v digitálnej fotografii “Lamačský fotomaratón“. Deti, mládež, dospelí a seniori vo veku od 7 do 77 rokov v nej ponúkajú svoju vizualizáciu STM - Múzea dopravy v Bratislave. Každý originálne, s ohľadom na svoje zručnosti a skúsenosti. Ambíciou výstavy je sprostredkovať ďalší rozmer múzejných exponátov - v prístupe tvorivý a v detailoch objavný.

Plagát Reklama a obchod 1918-1948

Reklama a obchod 1918-1948

18. 7. 2019 12:00   –   15:00 Historické múzeum

Slovo reklama pochádza z fr. réclame, od fr. réclamér vo význame pripomínať, upozorňovať, doslova "opakovane volať" a aj táto výstava v tomto význame slovachce pripomenúť počiatky reklamy po rozpade Rakúsko-Uhorska až do roku 1948. Chce upozorniť na fenomén reklamy ako komunikačného prostriedku medzi predávajúcima kupujúcim a upozorniť na to, že tento fenomén sa stal súčasťou každodenného života, ktorý určoval módne trendy spoločnosti a zároveň odrážal dobu svojho vzniku v každodennosti všedného dňa.

Výstava Obrazáreň

25. 1. 2019   –   2. 6. 2019 Zoya galéria

Obrazáreň ǀ Pinacoteca
Slovenská moderna zo súkromných zbierok
Zoya Gallery, Erdödyho palác, Ventúrska 1, Bratislava
24. január – 2. jún 2019
Kurátorky: Katarína Bajcurová, Iveta Ledecká

Pojem slovenskej moderny, vernejšie – výtvarnej moderny Slovenska – evokuje u mnohých divákov a záujemcov o umenie naše „rodinné striebro“. Na Slovensku jeho zberateľstvu prepadlo viacero zberateľov a nadšencov. Výstava pod symbolickým označením Obrazáreň pripravená v Zoya Gallery v Bratislave je pohľadom na najlepšie a najzaujímavejšie diela slovenskej moderny z troch vybraných súkromných zbierok.

Bratislava 1919 - Pripojenie k Československu

12. 2. 2019   –   31. 5. 2019 Múzeum mesta Bratislavy

Pripojenie Bratislavy k Československu po skončení prvej svetovej vojny a jeho cesta do pozície hlavného mesta Slovenska nebola jednoduchá. Zavážila pre ňu súhra geopolitických, politických ale aj veľa praktických dôvodov. Pričlenenie Bratislavy 1. januára 1919 do Československej republiky bolo súčasťou záverečnej etapy vojenských operácií pri obsadzovaní Slovenska armádnymi legionárskymi zbormi a malo dramatické zvraty.

Plagát Sláva košíkom!

Sláva košíkom!

15. 2. 2019   –   22. 5. 2019 Galéria ÚĽUV

Výstava Sláva košíkom! vznikla ako súčasť projektu Pletenie košíkov ako žijúca tradícia v kontexte Dohovoru UNESCO o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva, v rámci ktorého združenie Serfenta mapovalo košikárstvo prostredníctvom etnografického výskumu v Poľsku a Nórsku. Výskum sa zameral na kultúrne aspekty košikárstva a tiež na hľadanie odpovedí na otázky, prečo dnes čoraz viac ľudí fascinuje košikárstvo a vôbec prečo chcú tvoriť vlastnými rukami.

Plagát Slovenská stopa vo vesmíre - 20. výročie vesmírnej misie Štefánik

Slovenská stopa vo vesmíre - 20. výročie vesmírnej misie Štefánik

1. 3. 2019   –   30. 4. 2019 Múzeum dopravy Bratislava

Najzaujímavejším exponátom výstavy je originálny vesmírny kontajner - inkubátor, v ktorom Ivan Bella realizoval svoj projekt experiment SK-6 "Prepelica". Jeho cieľom bol výskum zabezpečenia života za hranicami zemskej biosféry a vytvárania podmienok pre dlhodobý pobyt človeka vo vesmíre. Cieľom bolo uzavrieť reprodukčný systém japonskej prepelice, ako v budúcnosti možnej významnej súčasti výživy kozmonautov. Návštevníci uvidia vlastný inkubátor, chovné klietočky pre prepelice aj vajíčka, ktoré boli v kozme.

Grafika, ktorá vám chýba na stene!

5. 3. 2019   –   31. 3. 2019 Staromestská galéria Zichyviac informácií

Výstava predstaví známe mená slovenskej a českej grafickej scény, pričom jej cieľom je opäť priblížiť grafiku širokej verejnosti a nadviazať tak na dobu, kedy zbierať grafiku bolo veľmi populárne. Ako názov výstavy uvádza, predstavené budú diela, ktoré môžu byť jednak pokračovaním už zavedených zbierok, ako aj výborným začiatkom budovania tých nových. Autorský záber výstavy siaha od Fullu, cez Kállaya, Polakoviča, Gažoviča, Hložníka, Suchánka, Švankmajera, Klima až po Dobeša.

...a nazvali ju Dobro®

3. 12. 2018   –   31. 1. 2020 Hudobné múzeum

Prvú rezofonickú gitaru na svete pod názvom Tricone a neskoršie aj jej slávny drevený model so slo-venským menom Dobro® skonštruovali v 20. rokoch minulého storočia v Spojených štátoch amerických Ján/John Dopjera/Dopyera (1893 − 1988) s bratom Rudolfom/Rudolphom „Rudym" Dopjerom/Doperom (1885 – 1978. Pomenovaním DOBRO® sa dostalo slovenské slovo dobro do slovníka hudobníkov na celom svete.

Plagát Martin Benka

Martin Benka

21. 9. 2018   –   31. 12. 2019 Historické múzeum

Martin Benka (1888 - 1971) svojím dielom položil základné piliere slovenskej výtvarnej kultúry. Bol zaujímavým „renesančným" človekom so všestrannými umeleckými záujmami, výtvarnými, hudobnými a literárnymi. Umelec pôvodom zo Záhoria precestoval Európu, no najviac mu prirástla k srdcu severoslovenská horská krajina. V rámci svojej tvorby si vytvoril neopakovateľný rukopis, ktorým citlivo reflektoval obraz slovenskej prírody.

Plagát 100 rokov lodiarstva v Československu

100 rokov lodiarstva v Československu

27. 11. 2018   –   31. 8. 2019 Múzeum dopravy Bratislava

Výstava prezentuje storočnicu vývoja lodiarstva v Československu a Slovensku. Výstavou 100 rokov lodiarstva v Československu si pripomíname stavby plavidiel na našom území, vysokoškolskej výučby stavby lodí aj dunajskej plavby.

Výstava bude prezentovať najmä, ale nie len, stavbu lodí v Lodeniciach Komárno. Počas existencie lodeníc sa postavilo cez 2000 rôznych plavidiel. Pre vývoj, projektovanie aj stavbu lodí bola potrebná technická znalosť, lodných inžinierov, ktorých vychovávala vtedy SVŠT, Strojnícka fakulta Bratislava. Za sto rokov sa veľa zmenilo.

Plagát Česko / Slovensko

Česko / Slovensko

15. 11. 2018   –   26. 5. 2019 Prírodovedné múzeum

Výstava fotografií v SNM je zasadená do historického rámca udalostí od vzniku spoločnej prvej republiky až do súčasnosti nielen v našich krajinách, ale aj v kontexte najvýznamnejších svetových dejinných medzníkov.

Plagát Zlatý vek Peterhofu. Od Petra I. po Katarínu II.

Zlatý vek Peterhofu. Od Petra I. po Katarínu II.

19. 10. 2018   –   31. 3. 2019 Historické múzeum

Nahliadnite do cisárskeho dvora v Peterhofe, ruského Versailles, a pozrite si osobné predmety významných panovníkov. Výstava Zlatý vek Peterhofu predstavuje súbor predmetov patriacich ruským panovníkom od Petra I. po Katarínu II. Sú medzi nimi odevy, porcelán, obrazy a ďalšie predmety. Unikátom medzi vystavenými predmetmi je trón, ktorý bol vystavený mimo Ruska iba v USA.

Karol Plicka. Obraz a pieseň

10. 7. 2018   –   3. 2. 2019 Prírodovedné múzeum

Rozsahom a žánrovou pestrosťou tvorby bol Karol Plicka univerzálnou osobnosťou – zberateľ folklóru, fotograf – výtvarník, choreograf, muzikant, zbormajster, hudobný vedec, pedagóg, autor obrazových publikácií, filmový kameraman aj režisér – dokumentarista. Sám svoju činnosť zvykol hodnotiť ako „devätoro remesiel“, jednoducho – hudba a obraz vo všetkých formách ho sprevádzali po celý život. Všetko, čoho sa dotkol, poeticky povyšoval a menil na umelecké dielo. Vytvoril trvalé hodnoty nielen z pohľadu národného, ale aj európskeho a svetového kultúrno-umeleckého diania.

Plagát Generácie generáciám

Generácie generáciám

17. 5. 2018   –   31. 12. 2018 Múzeum mesta Bratislavy

Výstava Generácie generáciám reflektuje stopäťdesiatročné pôsobenie Múzea mesta Bratislavy ako pamäťovej inštitúcie mesta. Múzeum kontinuitne pretrváva od roku 1868 a patrí k najstarším na Slovensku. Autorsky ju pripravili kurátorky Elena Kurincová, Marta Janovíčková.

Plagát Above and beyond / Storočie astronomických objavov

Above and beyond / Storočie astronomických objavov

22. 10. 2018   –   30. 12. 2018 Prírodovedné múzeum

Výstava je určená všetkým záujemcom o poznatky z oblasti vedy, vesmíru, astronómie ako aj radosti z poznávania. Mapuje mnohé z najvýznamnejších astronomických objavov, ktoré vytvorili vedu, techniku a kultúru uplynulého storočia. Má interdisciplinárny a medzinárodný záber so snahou ukázať, že vedecký objav nie je len jednorazové úsilie, ale nepretržitý proces, ktorý trvá desaťročia, kým je plne pochopený.

Plagát Vianočné trhy Bratislava 2018

Vianočné trhy Bratislava 2018

23. 11. 2018   –   22. 12. 2018 Hlavné a Hviezdoslavove námestieviac informácií

Predvianočný čas je v Bratislave neodmysliteľne spájaný s rozžiarenými ulicami, vianočnými stromčekmi či stánkami plnými dobrôt a remeselných výrobkov. Vitajte na bratislavských Vianočných trhoch!
Vianočné trhy nájdete na Hlavnom a Hviezdoslavovom námestí. V posledných rokoch sa už rozrástli aj na iné miesta v centre, napríklad na námestie pred obchodným centrom Eurovea. Všetky ich spája neodolateľná vôňa a jedinečná atmosféra.

Imi Lichtenfeld – Krav Maga a jej tvorca

21. 6. 2018   –   10. 12. 2018 Múzeum židovskej kultúry

Výstava na počesť Imricha „Imiho“ Lichtenfelda (1910-1998), významného športovca, ochrancu bratislavskej židovskej komunity a tvorcu medzinárodne uznávaného bojového umenia sebaobrany KRAV MAGA.

21.august 1968 Bratislava

12. 7. 2018   –   30. 11. 2018 Múzeum dopravy Bratislava

Tento dátum sa Slovákom aj Čechom vryl do pamäti vtrhnutím vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v noci z 20. na 21. augusta 1968. Nádeje vkladané do obrodného demokratizačného procesu v spoločnosti boli intervenciou zmarené. Výstava pripomenie dobu, udalosti a momenty z bežného života ľudí pred päťdesiatimi rokmi.

Výstava Bodyfiction

1. 11. 2018   –   30. 11. 2018 Zoya galéria

Hoci fotografia ľudského tela nemá na Slovensku hlbokú tradíciu (prevládal klasický, najmä ženský akt), súčasní európski umelci jasne ukazujú, že telo poskytuje takmer neobmedzené možnost umeleckého vyjadrenia, a ako také je dnes oveľa dôležitejšie.

Fotografia tela v digitálnom veku už neslúži ako singulárne znázornenie pre potešenie divákovho oka. Telá sú fotografované, fotografie šírené prostredníctvom sociálnych sietí a reinterpretované v rôznych sociopolitických kontextoch. Z tohto pramení i názov výstavy: ľudské telo vo všetkých jeho formách.

Plagát Mucha Quartet : Hudobno-literárny cyklus musica_litera 2018

Mucha Quartet : Hudobno-literárny cyklus musica_litera 2018

25. 9. 2018   –   18. 11. 2018 Galéria Nedbalka

Projekt musica_litera je cyklus troch komorných hudobno-literárnych večerov, v rámci ktorých budeme prezentovať prirodzený vzťah hudby a umeleckého textu v netradičnom priestore.
Veľa diel literárneho a hudobného umenia vzniklo vo vzájomnej koinšpirácii. Na našich predstaveniach chceme tento jav zdôrazniť a tak publiku lepšie vysvetliť vnútorné posolstvo autorov, ktoré sa do svojich diel snažili zakódovať. Tieto večery pri hudbe a slove sa budú odohrávať v umeleckom a architektonicky hodnotnom prostredí galérie Nedbalka.

Wolfgang von Kempelen – Bratislavský Da Vinci

14. 6. 2018   –   18. 11. 2018 Múzeum dopravy Bratislava

Hoci patrí k najfascinujúcejším osobnostiam histórie hlavného mesta, pre jeho obyvateľov je takmer neznámy. Táto skutočnosť podnietila organizátorov výstavy k tomu, aby návštevníkom predstavili jeho život a dielo, vrátili ho tak do povedomia Bratislavčanov.

Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2018

6. 11. 2018   –   9. 11. 2018 Prírodovedné múzeum

Predpoludním zaujímavé aktivity a prednášky určené predovšetkým pre školy, v podvečer prírodovedné prednášky pre širokú verejnosť na zaujímavé a aktuálne témy.
Pred budovou múzea bude tiež stánok vedy a techniky.

Plagát Foto Slovakia 2018

Foto Slovakia 2018

4. 11. 2018 9:00   –   18:00 Stará tržnica

V tomto roku otvára svoje brány už 7. ročník najväčšieho fotografického podujatia na Slovensku -
FOTO SLOVAKIA 2018. Podujatie, ktoré už tradične spája výstavu so sprievodným programom. Rovnako, ako minulý rok, ho zastreší historická Stará tržnica.

Bez nich by to nešlo / Portréty fekálnych vozidiel... /

19. 4. 2018   –   30. 10. 2018 Múzeum dopravy Bratislava

Fotografie vznikali v rokoch 2004-2006, keď Miroslav Pokorný starší a mladší začali fotografovať fekálne vozidlá.
Odpady sú produktom ľudského aj živočíšneho života. Z histórie vieme, že rozvoj mnohých miest sa začal až, keď sa vyriešila ich kanalizácia, dnes k nim pridávame aj čističky odpadových vôd. Tam kde kanalizácia nie je, odstraňujú nepríjemné aj niekedy aj zdravotne nebezpečné, tekuté odpady fekálne vozidlá.

Plagát TvorBA 2018

TvorBA 2018

11. 10. 2018   –   14. 10. 2018 Národné osvetové centrum

Na štvordňovom festivale sa predstavia najlepší neprofesionálni umelci z celého Slovenska – víťazi celoštátnych súťaží vyhlasovaných Národným osvetovým centrom.

V bohatej programovej ponuke festivalu nájdete:
- koncerty
- divadelné a folklórne predstavenia
- filmové projekcie
- výstavy fotografií a výtvarnej tvorby
- recitačné vystúpenia
- medzinárodný odborný seminár
- tvorivé dielne, workshopy.

Plagát Dáždniková ulica

Dáždniková ulica

30. 9. 2018 12:00   –   15:00 Galéria Nedbalka

Dáždniková ulica v réžii Galérie Nedbalka sa inšpiruje nádhernou krížikovou výšivkou z okolia Vajnor a maľbami Ľudovíta Fullu.

Plagát Zora Palová - Zorenie

Zora Palová - Zorenie

27. 6. 2018   –   23. 9. 2018 Galéria Nedbalka

Výstava predstavuje sedem dekád autorkinho života, obsahovo voľne podporovaných sklenenými plastikami a paralelne dokumentárnou reflexiou výtvarného smerovania v súvislosti so životnými situáciami. Od útleho detstva a nenaplneného sna stať sa baletkou, cez naplnené materstvo a následne postupné a cieľavedomé napĺňanie profesionálnych predstáv a tvorivých cieľov.

Česko-slovenská výstava / Slovensko-česká výstava

27. 4. 2018   –   31. 8. 2018 Historické múzeum

Okrem množstva unikátnych zbierkových predmetov a archívnych dokumentov výstava predstavuje aj mimoriadny súbor zahraničných dokumentov, ktoré ako celok neboli nikdy v Česku ani na Slovensku spoločne vystavené. Výstava bude v septembri presunutá do Prahy.

Mikrokozmos

3. 4. 2018   –   30. 6. 2018 Prírodovedné múzeum

Unikátna výstava modelov vytvorených pod dohľadom odborníkov, vedcov z PF Karlovej univerzity v Prahe. Živočíchy, ktorých modely je možné na výstave vidieť, majú v skutočnosti len nepatrnú veľkosť a mnohé sú takmer neviditeľné; modely prezentujú unikátne tvory v až 7 700-násobnom zväčšení.

Máme 25...

21. 5. 2018   –   10. 6. 2018 Múzeum židovskej kultúry

Múzeum židovskej kultúry 20.mája oslávi 25 rokov svojej existencie. Nepretržitou zbierkotvornou činnosťou približuje návštevníkom židovskú kultúru na Slovensku. Svoju stálu expozíciu nielen dopĺňa, ale získané judaiká aj konzervuje či reštauruje. Ukážkou tejto činnosti je výstava, prostredníctvom ktorej múzeum predstaví jeden zo svojich najvzácnejších artefaktov – zreštaurovaný fragment zvitku Megila Ester z 18. storočia.

Ofra Amit – Cesta do sveta ilustrovaných kníh

24. 4. 2018   –   10. 5. 2018 Múzeum židovskej kultúry

Výstava je cestou s Ofrou Amit do sveta ňou ilustrovaných kníh určených pre deti aj dospelých. Knihy boli publikované v rôznych rokoch, rôznych krajinách, v piatich jazykoch a získali rôzne prestížne ceny. Výstava obsahuje 55 ilustrácií vypracovaných pre 3 knihy.

Rona - 125 rokov skla

1. 7. 2017   –   29. 10. 2018 Bratislavský hrad

Ambíciou výstavného projektu je predstaviť vývoj dizajnu sklárne v Lednických Rovniach od jej založenia po súčasnosť, predovšetkým však dizajnérske produkty, ktoré vznikli v poslednom období.

Autom na výlet, alebo iné radosti 60-tych rokov

23. 11. 2017   –   30. 6. 2018 Múzeum dopravy Bratislava

Výstava nás prenesie do doby, v ktorej sa túžba vlastniť osobný automobil stáva pre obyčajných občanov a rodiny čoraz reálnejšou. Na akých autách sa vtedy vozili? Kam smerovala cesta motorizovaných rodín v sobotu, alebo v nedeľu? Pozrieme sa na niekoľko obľúbených miest, kde mohli v 60-tych rokoch bratislavskí výletníci na kolesách zavítať.

Reklama a obchod (1918 - 1948)

18. 7. 2017   –   30. 4. 2018 Bratislavský hrad

Výstava o rôznych podobách reklamy na našom území od vzniku prvej Československej republiky až do roku 1948.

Majster Pavol z Levoče. Ruky a zlato v službe ducha

6. 12. 2017   –   18. 3. 2018 Historické múzeum

Výstava pri príležitosti 500. výročia ukončenia prác na hlavnom oltári v Chráme sv. Jakuba v Levoči predstavuje osobnosť Majstra Pavla z Levoče a jeho tvorbu v širšom dobovom kontexte.

Architekt Friedrich Weinwurm

15. 12. 2017   –   1. 3. 2018 Slovenská národná galéria

Výstava pripomenie dielo Friedricha Weinwurma (1885 – 1942), najvýznamnejšieho predstaviteľa architektonickej avantgardy na Slovensku.
Prostredníctvom dokumentácie realizovaných aj nerealizovaných architektonických diel priblíži architektovu predstavu o „dobe primeranom stavebnom umení“. Prezentovanými dielami osvetlí pojem spoločensky angažovanej architektúry. Ukáže prácu architektonického ateliéru prvej polovice 20. storočia, štruktúru objednávok, postupy navrhovania a zobrazovacie zvyklosti. Sprítomní dobovú predstavu o architektúre novej vecnosti.

Fotograf Bazovský

17. 11. 2017   –   25. 2. 2018 Slovenská národná galéria

Výtvarné dielo Miloša Alexandra Bazovského (1899 – 1968) ako jedného zo zakladateľov modernej slovenskej maľby bolo už mnohokrát predstavené na výstavách a v publikáciách. Ale Bazovský ako fotograf bude mať na pôde SNG prvú samostatnú výstavu. Ako fotografujúci výtvarník mal síce medzi umelcami na Slovensku predchodcov (Ladislav Mednyánszky, Gustáv Mallý), bol však prvým, ktorý dokázal byť moderným výtvarníkom a moderným fotografom súčasne.

Plagát Ivett Axamitová: KERAMIKA

Ivett Axamitová: KERAMIKA

7. 12. 2017   –   25. 2. 2018 Múzeum mesta Bratislavy

Múzeum mesta Bratislavy pozýva na jubilejnú výstavu Ivett Axamitovej - KERAMIKA.

Plagát Prechádzky s pánom Marquartom

Prechádzky s pánom Marquartom

13. 12. 2017   –   4. 2. 2018 Múzeum mesta Bratislavy

Nenechajte si výstavu ujsť a určite sa zastavte v Apponyiho paláci. Získate pridanú hodnotu – návštevu unikátneho rokokového objektu z 18. storočia.

Dávid Unreich - šampión, ktorý vyzval Hitlera na súboj

8. 6. 2017   –   30. 12. 2017 Múzeum židovskej kultúry

Výstava o unikátnom životnom príbehu bratislavského rodáka, židovského zápasníka a majstra sveta v ťažkej váhe Dávida Unreicha (1907 - 1957), ktorý sa v medzivojnovom období výraznou mierou zasadil za zmiernenie dopadov nastupujúceho fašizmu na bratislavskú židovskú obec. Ako športovec a skutočný šampión vystupoval proti hitlerovskej totalite aj po odchode do USA.

Majster z Okoličného a umenie Spiša okolo roku 1500

8. 9. 2017   –   26. 11. 2017 Slovenská národná galéria

Majster bývalého mariánskeho oltára z františkánskeho kláštora v Okoličnom pri Liptovskom Mikuláši patril k najlepším maliarom stredoeurópskej neskorej gotiky a spolupracoval s významnými spišskými sochármi vrátane Majstra Pavla z Levoče.
Na rozdiel od Majstra Pavla ostáva jeho dielo pomerne neznáme - tak doma, ako aj v zahraničí.

Roky obetí bojov a nádejí (1914-1920)

10. 10. 2017   –   10. 11. 2017 Múzeum dopravy Bratislava

Pri príležitosti výročí významných momentov našej novodobej histórie sa prezentuje panelová výstava oboznamujúca návštevníka s históriou vzniku prvého slobodného demokratického štátu, v ktorom sa slovenský národ stal prvý krát v dejinách národom štátotvorným.

Plagát Divadelný festival Puberťák, 6.ročník

Divadelný festival Puberťák, 6.ročník

6. 11. 2017   –   9. 11. 2017 Divadlo Ludus

Festival PUBERŤÁK 2017 je jedinečný, nakoľko zapĺňa umelecký tvorivý a prezentačný priestor o ktorý z rôznych dôvodov, nielen divadelníci neprejavujú záujem. Zároveň tento festival oslovuje divákov najproblematickejšej vekovej kategórie. Dnes je na Slovensku len málo profesionálnych divadiel, ktoré cielene komunikujú s touto vekovou kategóriou, teda s mládežou a podľa toho aj vyberajú svoj repertoár. Práve preto je inšpiratívna účasť zahraničných súborov. Zámerom festivalu je podporiť a inšpirovať tvorcov k systematickej divadelnej – umeleckej - edukačnej práci s mladým publikom.

Plagát Foto Slovakia 2017

Foto Slovakia 2017

5. 11. 2017 9:00   –   18:00 Stará tržnicaviac informácií

Podujatie, ktoré už tradične spája výstavu so sprievodným programom. FOTO SLOVAKIA je jedinečným podujatím pre každého fotografa a fanúšika fotografie, značkám a predajcom ponúka priestor na prezentáciu fototlače, fotografickej techniky a príslušenstva, svetiel, PC techniky, foto mobilov a pod. V rámci bohatého sprievodneho programu ponúka prednášky známych fotografov spojené s diskusiou, fotenie v otvorenom ateliéri, tématické workshopy a semináre, vytvára priestor pre výstavu fotografií od autorov z celého Slovenska.

Plagát Divadelná hra Cirkus LamPamTantalóne

Divadelná hra Cirkus LamPamTantalóne

3. 11. 2017 18:00   –   19:00 Divadlo Ludus

Cirkus Cirkus LamPamTantalóne je podobenstvo o svete, v ktorom vládne Kráľovná Nuda rôznymi rafinovanými spôsobmi, a o tom, ako tento svet svojou tvorivosťou môžeme zachrániť.

Scenár a réžia: Kamil Žiška
 Dramaturgia: Peter Janků  Scénografia: Šimon Mišurda  Kostýmy: „Peter Janku  Účinkujú: Michal Rovňák, Radomír Milič, Martin Kollár  Svetelný design: Peter Stranský  Hudba: Kamil Žiška  Technická spolupráca: Eduard Mikuš a Barbora Jantáková

Ako doma

31. 3. 2017   –   29. 10. 2017 Kunsthalle Bratislavaviac informácií

Výstavu ako „modelovú situáciu“ môžeme chápať ako jednu z možností, ako (v relatívne krátkom čase) naplniť inštitucionálnu potrebu zrealizovať výstavu, či expozíciu reflektujúcu zásadné vývinové obraty domáceho sochárskeho umenia 20. a 21. storočia.

Drsná škola. Súčasná slovenská grafika účtuje s dejinami

20. 7. 2017   –   29. 10. 2017 Slovenská národná galéria

Súčasná grafika je v dejinách slovenského výtvarného umenia téma s dlhou a premenlivou tradíciou.
Pripravovaná výstava sa zameriava na „skupinku“ dnešných štyridsiatnikov, spriaznených voľbou drsného štýlu nadväzujúceho na tradície rytia a rýpania (technického aj tematického). Ako ukážu autorské kolekcie, v tomto prípade možno dokonca hovoriť o osobitnej generačnej výpovedi.

Karol Baron: Obrazy kresby 1964 - 1969

12. 9. 2017   –   29. 10. 2017 Galéria mesta Bratislavy

Karol Baron bol pozoruhodný človek a výnimočný umelec, hlboko ponorený do svojho zvláštneho surrealistického sveta. Vymykal sa z domáceho umeleckého vývoja, jeho obrazy, pastely, grafiky a objekty majú zvláštnu poetiku s množstvom symbolov a odkazov.

Folkomotíva

14. 10. 2017 15:00   –   20:00 Múzeum dopravy Bratislava

Prvý ročník nového festivalu folkovej hudby otvárajú stálice slovenskej folkovej scény, každá z trochu iného kraja širokého žánra folkovej hudby. V ich hudbe nájdete poetiku mestského folku, rovnako vidieckym folklórom ovplyvnené piesne, piesne od táborových ohňov, aj motívy cudzokrajných ľudových melódií.

Don Quijote

8. 6. 2017   –   1. 10. 2017 Galéria mesta Bratislavy

Výstava prezentuje výber diel autorov ilustrátorskej a voľnej tvorby, ktoré vznikli na Slovensku v 20. a 21. storočí.

Huby 2017

29. 9. 2017   –   1. 10. 2017 Prírodovedné múzeum

Čerstvé huby vyskytujúce sa na území Slovenska prináša na výstavu aj verejnosť. Preto je výstava spojená s určovaním druhov húb a hubárskou poradňou.

Palo Macho: Časovanie čiary

30. 6. 2017   –   1. 10. 2017 Galéria Nedbalka

Výstava Časovanie čiary představuje bratislavské i mezinárodní kulturní veřejnosti v Galerii Nedbalka unikátní a objevný konvolut objektů skla, v nichž jsou zaintegrovány kresby.

Európska noc výskumníkov 2017

29. 9. 2017 9:00   –   23:00 Prírodovedné múzeum

Ústrednou témou 11. ročníka najväčšieho jednodňového festivalu-vedeckej show na Slovensku je „Made by Science“. Návštevníci uvidia, že veda a výskum priniesli množstvo užitočných aplikácií pre náš každodenný život; zároveň že objavovanie je často vzrušujúcou cestou nových objavov a vynálezov.

Letné kino Film Europe v Berlinke SNG

5. 7. 2017   –   6. 9. 2017 Slovenská národná galéria

Slovenská národná galéria a Film Europe Media Company prinášajú do Berlinky desiatku žánrovo rôznorodých filmov od špičkových európskych režisérov.
Projekcie sa uskutočnia každú stredu vždy o 21.00.
Filmy odporúčame divákom od 15 rokov.

Dizajn v pohybe

4. 5. 2017   –   3. 9. 2017 Múzeum dopravy Bratislava

Prezentácia študentských prác, ktoré vznikli na dizajnérskych školách, kde sa vyučuje dizajn, alebo podobné odbory. Cieľom je predstaviť tento dynamicky sa rozvíjajúci sa odbor nielen odbornej, ale aj laickej verejnosti.

Plagát Fenomén Igráček

Fenomén Igráček

9. 4. 2017   –   3. 9. 2017 Múzeum dopravy Bratislava

Výstava prezentuje históriu, súčasnosť, vývoj a výrobu legendárnej hračky. IGRÁČEK je postavička od českého výrobcu hračiek, ktorá deťom umožňuje vymýšľať si a prežívať príbehy plné fantázie. Hračka bola veľmi obľúbená už v bývalom Československu a dnes je opäť vyhľadávaná.

Stano filko

23. 6. 2017   –   27. 8. 2017 Kunsthalle Bratislavaviac informácií

Samostatná výstava Stana Filka bude poctou významnému slovenskému avantgardistovi, ktorý by sa v júni tohto roka dožil 80 rokov.

Nech šije! Móda na Slovensku 1945 – 1989

6. 4. 2017   –   20. 8. 2017 Slovenská národná galéria

Fungovanie módneho „stroja“ v podmienkach reálneho socializmu prebiehalo pod nástojčivým diktátom totalitnej ideológie – výstava tak sleduje prísne strážené cesty a zákruty, ktorými sa tichý diktát módy napĺňal v odevnej tvorbe a aj v jej propagácii, prezentácii a konzumácii.

Jakub Berdych - Legrande grande

6. 6. 2017   –   22. 7. 2017 Galéria Novaviac informácií

Výstava je extraktom z Berdychovej tvorby z posledných siedmych rokov. Pohľad na prezentované práce jasne poukazuje na autorov zmysel pre uchopenie absurdných situácií a posuny kontextov, pričom jeho pohľad je niekedy viac, inokedy menej skryto ironický.

Plagát Dve sestry na opačných stranách zemegule

Dve sestry na opačných stranách zemegule

4. 6. 2017   –   2. 7. 2017 Múzeum dopravy Bratislava

Fotografie z histórie i súčasnosti dvoch lesných železníc s rovnakým rozchodom a rovnakým osudom – Alishanskej lesnej železnice na Taiwane a Čiernohornskej lesnej železnice na Slovensku.
Pôvodné poslanie obidvoch železníc - doprava dreva, postupom času nahradilo ich súčasné využitie - turistická atrakcia s motorovými ale i stále unikátnejšími parnými lokomotívami.

Plagát Imrich Weiner-Kráľ: Rozprávky pre Elise

Imrich Weiner-Kráľ: Rozprávky pre Elise

6. 4. 2017   –   25. 6. 2017 Galéria mesta Bratislavy

Po nútenom odchode z Francúzska v roku 1950 zanechal Imro Weiner-Kráľ za „železnou oponou“ milovanú dcéru Elise a jej mamu. Už o rok neskôr sa pokúšal za nimi ilegálne odísť, no chytili ho na hraniciach a niekoľko mesiacov musel dokonca stráviť vo väzení. Túžba po kontakte s dcérou bola neobyčajne silná, a preto jej každý deň posielal listy, v ktorých pre ňu písal a maľoval príbehy. To bol v tých časoch poznamenaných politickými represáliami jediný možný kontakt.

500 Rokov reformácie

27. 4. 2017   –   18. 6. 2017 Galéria mesta Bratislavy

Prehľad o živote Martina Luthera sprostredkujú ilustrácie Gustáva Koniga. Jeho dielo bolo v 19. storočí obľúbeným konfirmačným darčekom v luteránskych rodinách v nemecky hovoriacich oblastiach a v strednej Európe.

Plagát Giganty ľadovej doby

Giganty ľadovej doby

17. 2. 2017   –   18. 6. 2017 Prírodovedné múzeum

Výstava návštevníkov zavedie do obdobia starších štvrtohôr (pleistocénu). Štvrtohory sú najmladším obdobím v dejinách Zeme – začali pred 2,8 miliónmi rokov a trvajú dodnes. Pleistocén, ich staršia časť, bolo veľmi dynamické obdobie, keď sa na našej planéte periodicky striedali výrazne chladné, suché obdobia (ľadové doby) s teplými, vlhšími obdobiami (medziľadové doby). Klimatické zmeny mali vplyv aj na spoločenstvá rastlín a živočíchov, ktoré sa prispôsobili novej klíme alebo vyhynuli, či migrovali do priaznivejších oblastí.

Masmediálne obrazy ženy

3. 5. 2017   –   11. 6. 2017 Galéria mesta Bratislavy

Téma zobrazovania podôb ženy patrí k najtradičnejším motívom prítomným v dejinách umenia od samého začiatku. Vizuálna kultúra zaznamenáva v dejinnom vývoji rôzne podoby ženy od archetypálnych zobrazení Venuše, ženy ako hrdinky mytologických, či literárnych príbehov, ženy v náboženskej ikonografii – matky, Madony, Márie, či ženy ako objekt záujmu, múzy a zdroje umeleckej inšpirácie.

Adamčiak, začni!

24. 3. 2017   –   4. 6. 2017 Slovenská národná galéria

Výstava neo-avantgardného umelca Milana Adamčiaka (1946-2017), ktorého náhle úmrtie zasiahlo slovenskú kultúrnu scénu v týchto dňoch, predstaví v hlavných črtách jeho tvorbu od polovice 60. rokov po súčasnosť.

Plagát Material basic

Material basic

4. 5. 2017   –   28. 5. 2017 Galéria Satelitviac informácií

Richard Seneši predstavuje rozsiahlu kolekciu svojho programu material basic – sú to špecifické multifunkčné nábytkové objekty, v ktorých sa odráža jeho environmentálne cítenie a hlboký záujem o drevo ako živý materiál. Humanizuje tvorbu dizajnu, aby predĺžil život stromov, ktoré sa často rúbu nezmyselne, a upozorňuje užívateľov dizajnu na pozitívnu hodnotu zaniknutých prírodných štruktúr.

Uhľom, štetcom, skalpelom

25. 1. 2017   –   16. 4. 2017 Galéria mesta Bratislavy

Výstava predstaví zbierky Múzea umenia Olomouc mapujúce premeny kresliarskeho umenia od starej kresby až po súčasnosť. Šírka výberu umožní zoznámiť sa o. i. so všetkými základnými tendenciami 1. polovice 20. storočia – od symbolizmu cez expresionizmus, kubizmus až po abstraktné výboje a surrealistické ponory do podvedomia.

Alena Adamíková: Infantky

9. 2. 2017   –   9. 4. 2017 Galéria mesta Bratislavy

Alena Adamíková, narodená v roku 1972 v Revúcej, patrí k výrazným predstaviteľkám súčasnej slovenskej maľby. Svedčí o tom nielen účasť na početných domácich výstavách, ale aj na mnohých zahraničných projektoch. Stáva sa u nej pravidlom, že každá nová výstava je zároveň aj predstavením, keď nie nového maliarskeho cyklu, tak aspoň čiastkovej problematiky či tematického okruhu.

Život medzi -izmami

3. 2. 2017   –   2. 4. 2017 Galéria mesta Bratislavy

Výstava predstavuje dianie na umeleckej scéne v 30. a 40. rokov na Slovensku so zreteľom na bohaté a pestré využitie prvkov -izmov v maliarstve a sochárstve. Výber ponúka 36 výborných a menej známych diel od 29 umelcov zo zbierok Galérie mesta Bratislavy a zo súkromných zbierok.

Ivan Pavle - Kresby

24. 1. 2017   –   26. 3. 2017 Galéria mesta Bratislavy

Ivan Pavle je jednou z najvýraznejších osobností strednej maliarskej generácie na Slovensku. Absolvoval odbor monumentálnej maľby na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Tvorbu Ivana Pavleho charakterizuje plodný maliarsky nepokoj a vyhranený rukopis.

Viktor Frešo: Overheads

10. 1. 2017   –   5. 3. 2017 Galéria Nedbalka

V Galérii Nadbalka predstavuje Viktor Frešo premiérovo svoj najnovší cyklus sochárskych portrétov (doplnený parts pro toto o jednu maľbu na skle alla prima z väčšej série) pod názvom Overheads. Nebol by to Frešo, keby k tomuto tradičnému problému nepristúpil inak, s provokačnou „iskrou v oku“, ako to uňho býva zvykom.

Cestujte s nami v čase

1. 10. 2016   –   29. 10. 2017 Múzeum dopravy Bratislava

Historická cesta modelovými radmi Volkswagen, zachytáva postupný rozvoj Volkswagen Slovakia.

Kelti z Bratislavy

1. 1. 2016   –   1. 10. 2017 Bratislavský hrad

Výstava ponúka pôsobivý pohľad do minulosti, do čias, kedy na území mesta žili Kelti. Ide o prvé po mene známe etnikum u nás. Okrem početných nálezov (napr. pokladov mincí) a zaujímavého poňatia výstavy majú návštevníci možnosť vidieť, v podzemnom priestore pod nádvorím Bratislavského hradu, časť zvyškov antických architektúr z 1. storočia pred Kr. Súčasťou výstavy bude línia pre deti s interaktívnymi úlohami.

Kelti z Bratislavy

15. 12. 2016   –   1. 10. 2017 Historické múzeum

Výstava ponúka pôsobivý pohľad do minulosti, do čias, kedy na území mesta žili Kelti. Ide o prvé po mene známe etnikum u nás. Okrem početných nálezov (napr. pokladov mincí) a zaujímavého poňatia výstavy majú návštevníci možnosť vidieť, v podzemnom priestore pod nádvorím Bratislavského hradu, časť zvyškov antických architektúr z 1. storočia pred Kr. Súčasťou výstavy bude línia pre deti s interaktívnymi úlohami.

Z cechovej truhlice

14. 7. 2016   –   30. 6. 2017 Historické múzeumviac informácií

Výstava na predstavuje výber troch stoviek unikátnych predmetov zo zbierok a fondov 18 pamäťových inštitúcií zo všetkých regiónov Slovenska. Vo veľkom počte sú na výstave zastúpené unikátne renesančné cechové pečatidlá a pokály zo 16., 17. a 18. storočia.

Z cechovej truhlice

1. 6. 2016   –   30. 6. 2017 Bratislavský hrad

Výstava predstavuje tie najkrajšie cechové pamiatky na Slovensku. Cechové truhlice, poháre, pokále, pečatidlá, cechové artikuly predmety, ktoré patrili cechom a používali sa pri cechových zasadnutiach.

Dobroslav Orel - Československý muzikológ

9. 11. 2016   –   9. 6. 2017 Hudobné múzeum

Výstava o zakladateľovi slovenskej hudobnej vedy, českom muzikológovi, pedagógovi, dirigentovi, konzervátorovi a kňazovi, ktorý v roku 1919 prišiel na Slovensko, aby pomohol budovať univerzitné školstvo.

Čo sa rozbilo v prešporských domácnostiach

13. 12. 2016   –   30. 4. 2017 Múzeum mesta Bratislavy

Archeologické výskumy v historickom jadre Bratislavy realizované od 70. rokov 20. storočia priniesli nielen nové poznatky o jeho vývoji od 12. storočia, ale aj množstvo dokladov hmotnej kultúry. Menej doceňovanou zložkou bývajú nálezy sklených výrobkov. Táto kategória predstavuje len veľmi malé percento z archeologických nálezov v porovnaní s výrobkami z keramiky či kovov pričom má značnú výpovednú hodnotu.

Civilizované bývanie pre každého

5. 10. 2016   –   2. 4. 2017 Prírodovedné múzeum

Začiatok 20. storočia sa vyznačuje nebývalým nárastom civilizačných foriem. V oblasti životného štýlu sa do popredia dostávajú požiadavky hygieny a účelovosti. Nastáva obdobie zmien v myslení a celej koncepcii interiérovej tvorby. Nábytok prestáva byť architektúrou v malom, stáva sa „nástrojom bývania“ čo najúčelnejším a najprimeranejším vo vzťahu k interiéru. K výrazným osobnostiam nového smeru patrí Jan Vaněk (1891 – 1962).

Ekomerač v Slovenskom národnom múzeu

20. 12. 2016   –   2. 4. 2017 Prírodovedné múzeum

Projekt Ekomerač, v podobe nadrozmerného samoobslužného modelu Zeme s priemerom 3,5 m, pripravila Slovenská agentúra životného prostredia. Vďaka nemu si môže jednotlivec či inštitúcia po zodpovedaní niekoľkých otázok vypočítať vlastnú ekologickú stopu. Ide o metódu, ktorá meria vplyv ľudských aktivít na planétu Zem. Ekologická stopa predstavuje celkové množstvo územia potrebného na zabezpečenie všetkého, čo spotrebovávame a tiež na zneškodnenie odpadu, ktorý pritom vytvárame. Čím väčšia stopa, tým väčší vplyv na prírodu.

Plagát Elegancia 30-tych rokov

Elegancia 30-tych rokov

15. 11. 2016   –   31. 3. 2017 Múzeum dopravy Bratislava

Výstava historických automobilov a dobových doplnkov.
Výstavu pripravil Veterán klub Bratislava.

Plagát Industriál očami odborníkov

Industriál očami odborníkov

8. 12. 2016   –   31. 3. 2017 Múzeum dopravy Bratislava

Výstava predstavuje prostredníctvom posterov priemyselné areály, ktoré sa v posledných rokoch dostali do centra pozornosti: areál Matador v Petržalke, Cvernovka (bývalé závody MDŽ) a územie niekdajšej Dynamitky (známej tiež ako Istrochem, či Závody J. Dimitrova), a približuje ich cez historický výskum, práce študentov Fakulty architektúry STU v Bratislave a tiež cez osobné spomienky bývalých pracovníkov. Prezentácia je obohatená graficky upravenými výkresmi významných industriálnych objektov.

Majstri majoliky dnes II.

28. 10. 2016   –   14. 3. 2017 Galéria ÚĽUVviac informácií

Ústredie ľudovej umeleckej výroby prináša pokračovanie jedinečnej výstavy majoliky s rovnomenným názvom Majstri majoliky dnes z roku 2009, ktorá mapovala uvedený druh keramiky na západnom Slovensku tak, ako ho priniesol vtedajší terénny výskum. Tentokrát sa ÚĽUV zameriava na desať dielní, ktoré oslovil s víziou vytvorenia novej výstavnej kolekcie.

Sen × skutočnosť

21. 10. 2016   –   27. 2. 2017 Slovenská národná galériaviac informácií

Výstava so sprievodným katalógom bude mapovať postavenie a premeny podôb a funkcií umenia, vizuálnej kultúry a propagandy v rokoch existencie slovenského štátu. Cieľom bude ukázať paradoxy fungovania vizuálneho umenia v sieti doteraz viac či menej tabuizovaných kontextov, ideologických a sociokultúrnych väzieb v rámci vtedajšieho režimu v celej žánrovej šírke.

Čaro imaginácie. Slovenská kovačická insita

9. 11. 2016   –   26. 2. 2017 Prírodovedné múzeum

Pre prvých maliarov v Kovačici bolo maľovanie záľubou. Nezaťažení poznatkami o maliarskom umení a remesle kopírovali najmä exotické výjavy z pohľadníc a fotografií. Neskôr prešli k reálnemu zobrazovaniu života a práce vo svojej dedine. Tento prechod súvisí s osobnosťou akademického maliara z Pančeva – Stojana Trumića, ktorý častejšie navštevoval Kovačicu a upozorňoval na hodnoty slovenského ľudového umenia a pôvodného maliarstva. Čistý, úprimný výtvarný prejav podmienený dedinským prostredím a slovenskou ľudovou tradíciou postupne menil svoju tvár.

Pozdravy z Izraela 3

20. 9. 2016   –   20. 2. 2017 Múzeum židovskej kultúryviac informácií

Projekt „Pozdravy z Izraela” predstavuje vo svojej tretej časti v Múzeu židovskej kultúry v Bratislave mladého izraelského umelca Rana Karpa-Princea. Ran sa s veľkým úspechom zúčastňuje festivalov a súťaží karikaturistov. Je ženatý, žije a tvorí vo svojom rodnom meste.

Umenie zblízka 6

10. 11. 2016   –   22. 1. 2017 Galéria mesta Bratislavy

Výstava celoslovenského vzdelávacieho programu pre školy.

4 milióny v múzeu / Čo sme nadobudli

19. 2. 2016   –   15. 1. 2017 Prírodovedné múzeum

Slovenské národné múzeum (SNM) spravuje poklady minulosti pre budúce generácie. Počas svojej existencie ich zhromaždilo viac ako 4 milióny. Výber z tých najzaujímavejších, ktoré do zbierok pribudli za posledných 15 rokov, bude verejnosti prístupný v sídelnej budove SNM na nábreží Dunaja v Bratislave.

Čierna a biela. Moderná talianska fotografia

4. 11. 2016   –   15. 1. 2017 Galéria mesta Bratislavy

Obdobie medzi 30. a 70. rokmi 20. storočia bolo pre taliansku fotografiu časom veľkých objavov, experimentov a smerodajných diskusií. Bolo časom rozkvetu, fotografia sa stala nástrojom komunikácie – v rozličných formách, napríklad vo forme propagandy, reportáže či grafického dizajnu – a postupne sa presadila aj ako prostriedok umeleckého vyjadrovania. Toto všetko sa odohrávalo na politickom a sociálnom pozadí fašizmu a jeho neskoršieho úpadku, 2. svetovej vojny či priemyselného a ekonomického rozmachu, čiže udalostí, ktoré provokovali rast protestných hnutí.

Roger Ballen: Divadlo prízrakov

4. 11. 2016   –   15. 1. 2017 Galéria mesta Bratislavy

Roger Ballen je jedným z najoriginálnejších tvorcov obrazov našej doby. V neustálej snahe posunúť hranice fotografickej praxe vytvoril estetickú a umeleckú víziu ako žiaden iný súčasný fotograf.
Divadlo prízrakov je Ballenova prelomová monografia. S kariérou trvajúcou vyše štyri desaťročia je Roger Ballen najznámejší vďaka svojim psychicky silným a majstrovsky poskladaným obrazom, ktoré existujú v priestore medzi maľbou, kresbou, inštaláciou a fotografiou.

Ivan Hutlák: Železnice vo fotografii

1. 10. 2016   –   30. 12. 2016 Múzeum dopravy Bratislava

Ivan Hutlák: Narodený 10.3.1967 v Levoči, absolvoval Strednú priemyselnú školu geologicko-banícku v Spišskej Novej Vsi odbor geológia a banské meračstvo. Býva v Levoči.
Od 6.10. 1994 zamestnanec ŽSR t.j. 22 rokov z toho 20 rokov vo funkcii výpravca vlakov. Počas práce na ŽSR prešiel niekoľkými stanicami. Od žst. Spišská Nová Ves, cez Rožňavu, Lipovník, Betliar, aby nakoniec zakotvil na TEŽ-ke ( Tatranské elektrické železnice ), kde pracuje doteraz, ako výpravca vlakov, konkrétne vo výhybni Veľký Slavkov.

Čiernobiele roky

10. 11. 2016   –   11. 12. 2016 Galéria mesta Bratislavy

Výstava Černobílá léta vypráví příběhy běžného života obyvatel Československa od konce šedesátých do počátku devadesátých let. Přestože i v této době byla tráva zelená a nebe modré (a dokonce i v socialistickém táboře již byla rozšířena barevná fotografie), jde o období, které většina pamětníků vnímá v odstínech šedé barvy.

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.