Fiľakovo
Prvá zmienka | Rozloha | Počet obyvateľov | Nadmorská výška |
---|---|---|---|
rok 1246 | 16,18 km² | 9 683 | 193 m n. m. |
Udalosti zobraziť predchádzajúce
Valašský rok
Hradné múzeum pozýva všetkých záujemcov na vernisáž fotografickej výstavy Józsefa Farkasa, rodáka z Lučenca, ktorá nesie názov „Valašský rok“. Autor je rodinne a citovo úzko napojený na regióny Novohradu a Gemera, dlhé roky sa zaoberal dokumentovaním života pastierov a hudobníkov práve týchto oblastí. Od roku 2012 je koordinátorom Celokarpatskej talentovej súťaže ľudovej hudby a tanca, známej pod názvom „Fölszállott a páva“ (Vyletel páv), a počnúc rokom 2017 je aj vedúcim organizácie Sieť Domu tradícií pre oblasti Slovenska. Svoju kariéru zasvätil ľudovému umeniu, o čom svedčí aj niekoľko autorských výstav na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Českej republike.
Pastierstvo Novohradu a Gemera-Malohontu
Vystavené predmety a fotografie pochádzajú z Novohradského múzea a galérie v Lučenci, Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, Baníckeho múzea v Rožňave, Centra verejných zbierok Maďarského národného múzea – Palócke múzeum Maďarského národného múzea v Balážskych Ďarmotách, ďalej od Gretky Ivaničovej, Ireny Kalinovej, Ireny Kóšikovej, Jána Ďurova a Vilmosa Ladóczkiho. Kurátor Gábor Illés poskytuje prostredníctvom výstavy náhľad do sveta pastierov.
130 rokov Dobrovoľného hasičského zboru vo Fiľakove
Spolok bol v meste založený v roku 1894. Medzi jeho niekdajšími predsedami nájdeme popredných miestnych dejateľov, akými boli napríklad majiteľ barokovo-klasicistického kaštieľa – súčasného gymnázia, Ervin Stephani, či dlhoročný riaditeľ fiľakovského smaltárenského závodu, Viliam Hulita. Zbor existoval od uvedeného roka takmer neustále – v období Prvej česko-slovenskej republiky, v medzivojnovom období, počas druhej svetovej vojny či socialistického režimu –, a funguje až dodnes. Mal svoje opodstatnenie aj vtedy, keď v meste už pôsobili aj profesionálni hasiči. Spočiatku mal vo výzbroji len jednu malú striekačku, no v roku 1907 zakúpil novú, modernejšiu.
Egypt – dar Nílu
Výstava na 5. poschodí Bebekovej bašty, nesie názov „Egypt – dar Nílu“, a prezentuje repliky najkrajších a najznámejších egyptských artefaktov zo súkromnej zbierky cestovateľa Jána Hertlíka.
Objavenie Tutanchamonovej hrobky
Výstava Českého egyptologického ústavu v Prahe s názvom „Objavenie Tutanchamonovej hrobky“ bude inštalovaná v kazemate dolného hradu, a predstaví aj rekonštrukciu hrobovej komory známeho faraóna starovekého Egypta, objavenú archeológom Howardom Carterom pred 100 rokmi. Uvedenú výstavu finančne podporila OOCR TNaP a Banskobystrický samosprávny kraj.
Čarovné Vianoce
Posledná tohtoročná výstava Hradného múzea vo Fiľakove je už klasicky spojená s Vianocami. Predmetom výstavy s názvom Čarovné Vianoce sú adventné dekorácie (sochy Mikulášov, Santa Clausov, luskáčikov), sklenené ozdoby, papierové adventné kalendáre, pohľadnice, krakowské a stolové rozkladacie betlehemy, medzi ktorými nájdeme historické, ľudové, ale aj novodobé papierové betlehemy od rôznych autorov zo zahraničia. Zbierka pochádza od súkromného zberateľa a cestovateľa Jána Hertlíka. Rodák z Handlovej žijúci v Pezinku o sebe hovorí ako o vášnivom cestovateľovi. Z ciest si nosí okrem bohatých spomienok aj suveníry v podobe starovekých replík, ako aj vianočné dekoračné predmety.
Žiadne informácie Prihláste sa a doplňte chýbajúce informácie
Ubytovanie v okolí mesta Fiľakovo na mape
Výlety v okolí mesta Fiľakovo zobraziť viac
Mestské múzeum Fiľakovo
Fiľakovský hrad
Hradné múzeum Fiľakovo
Belinské skaly
Čadičový vodopád
Hrad Šomoška
Rozhľadňa Karanč
Rozhľadňa Lipovany
Oždiansky kaštieľ
Hrad Hajnáčka
Termálne kúpalisko Novolandia
Zobraziť viac
Problém s mestom Fiľakovo?
- Narazili ste na nejaký problem s týmto mestom?
- Alebo len chcete niečo doplniť?