Archív udalostí pre Bábkové divadlo na Rázcestí zobraziť miesto

Plagát Tajomný maják - premiéra

Tajomný maják - premiéra

7. 2. 2020 19:00   –   20:30 viac informácií

Záhady dospievania v malej dedine. Hra na hranici skutočnosti a snov. Premiéra pre teen age.
Na Slovensko sa po prvýkrát dostáva dielo súčasnej ruskej dramatičky, spisovateľky Xenie Dragunskej, ktorá píše pre deti aj pre dospelých. Tvorba pre mladých ľudí, teenagerov, teenagerky má v diele X. Dragunskej dôležité miesto. Autorka prijala pozvanie divadla a osobne sa zúčastní premiéry svojej hry.

Režíruje renomovaná slovenská režisérka JÚLIA RÁZUSOVÁ, ktorá má s tvorbou pre teenagerov, teenagerky bohaté skúsenosti. Júlia Rázusová je dvojnásobnou laureátkou ocenenia DOSKY za najlepšiu réžiu.

Plagát Mocad(r)ámy

Mocad(r)ámy

22. 1. 2020 19:00   –   21:00 viac informácií

Inscenácia tematizuje autentické zážitky herečiek, žien rôzneho veku s ich osudom, telom, vekom.
Prvá časť inscenácie „TWIGGY“ sa venuje zdanlivo nedôležitým momentom ženského mladého života v koži S, M, ktoré sa stávajú dôležitým zrkadlom spoločenských očakávaní a noriem.
Druhá časť inscenácie „MATRÓNY“ tematizuje závažné situácie, stavy zrelých žien v koži L – XXL. Pôrod, strata manžela/partnera, výzvy seniorského veku.
V rámci derniérového večera na vás čaká pár prekvapení. Predstavenie je súčasťou divadelnej ponuky DÁMSKY VEČER.

Plagát T. V. Recepty a Kváskovanie

T. V. Recepty a Kváskovanie

15. 1. 2020 19:00   –   20:30 viac informácií

Predstavenie skúma život výnimočnej ženy, spisovateľky, mysliteľky, manželky evanjelického kňaza Terézie Vansovej. Tak, ako to v manželskom živote väčšinou chodí, aj Terézia sa musela spriateliť s rolou gazdinky. Zostavila prvú slovenskú knihu receptov, aby pomohla iným slovenským ženám pri ich každodenných službách v kuchyni. Divadlo nadväzuje na odkaz TV a pozýva do KVÁSKOVÉHO KLUBU TERÉZIE VANSOVEJ, ktorý sa bude konať po predstavení. Exkurziu vedie spisovateľkina predstaviteľka - herečka Mária Šamajová, ktorá sa viac rokov venuje pečeniu z kvásku. Bonus - živý kvások ako darček.

Plagát Ženy novembra

Ženy novembra

16. 11. 2019 18:00   –   20:00

Večer venovaný 30. výročiu Nežnej revolúcie. V rámci Noci divadiel 2019 a banskobystrickej kampane Kľúčová je sloboda.
Hlavný organizátor Noci divadiel, Divadelný ústav v Bratislave, zvolil za ústrednú tému 10. ročníka ND spomienku na Nežnú revolúciu. Bábkové divadlo na Rázcestí na tému reaguje inak, než je bežné – so zameraním na ženy. V predvečer výročia privíta autorky Zuzanu Maďarovú a Alexandru Ostertágovú, ktoré budú diskutovať o novej knihe Zuzany Maďarovej Ako odvrávať novemberu ´89, rodové aspekty pamäti. Večer doplní inscenované čítanie v podaní herečiek BDNR a živá gitarová hudba.

Plagát Babie leto

Babie leto

13. 11. 2019 19:00   –   21:00

Bábkové divadlo na Rázcestí sa v inscenácii pre mladých ľudí a dospelých venuje životu seniorov, senioriek. Tvorivému tímu sa inšpiráciou stal legendárny román Babička od B. Němcovej. Idealizovaný pohľad na ženskú starobu vstupuje do konfrontácie s väčšinovou realitou dnešných senioriek a pohľadom mladej generácie na seniorský vek.
Prostredníctvom rôznorodých divadelných postupov, kombináciou bábkového a činoherného divadla, spevu, hudby, vznikla pôsobivá forma, ktorá prekvapivými spôsobmi interpretuje tému jesene života.

Plagát Motýľ na anténe

Motýľ na anténe

5. 11. 2019 19:00   –   20:00 viac informácií

BDNR v rámci minuloročných osláv 100. výročia ČSR uviedlo málo známu absurdnú komédiu ikonického autora Václava Havla Motýľ na anténe. Prominentný disident, prvý prezident demokratického Československa sa v nej vyjadruje ku kondícii našej (česko)slovenskej duše. Havel svoje dramatické majstrovstvo rozohráva na pôdoryse príbehu mladého manželského páru žijúceho v byte so svojou svokrou a neznámou persónou, z ktorej sa vykľuje zázračný inštalatér… Hra je presnou a vtipnou analýzou ľudských charakterov a rodinných vzťahov. Pre bystrické divadlo ho zrežírovala renomovaná režisérka Soňa Ferancová.

Plagát Batolárium

Batolárium

31. 10. 2019 10:00   –   10:30 Vhodné pre detiviac informácií

Batolárium bolo prvým predstavením na Slovensku, venovaným deťom mladším ako 3 roky. Predstavenie približuje divadelný svet tvorený hudbou, pohybom, farbami a jednoduchými príbehmi o pierkach, bublinkách, zvončekoch, či húsenici. Od svojho vzniku v r. 2011 potešilo stovky detí a rodičov, nielen na domácej scéne, ale aj inde na SR, v ČR a v Poľsku.

Hmatuláci

30. 10. 2019 10:00   –   11:00 Vhodné pre detiviac informácií

Hmatulákom a Hmatuláčkou sa stane každý, každá, kto má chuť hmatkať, dotýkať sa, objavovať rôzne materiály a povrchy v multisenzorickom prostredí hmatuláckeho sveta. V magickom svete divadelnej sály sa objavia rôzne materiály ako papier, igelit, či rôzne druhy látok. Jednoduché bábky v podobe chňapiek-rybičiek uvedú publikum do popodmorského sveta… Stretnutím sprevádzajú dve herečky, po predstavení nasleduje voľná zábava s hmatovými radovánkami.

Plagát T. V Recepty

T. V Recepty

21. 5. 2019 19:00   –   20:00

Chutná hra z kuchyne! Do svojho príbytku pozývajú výnimočné postavy slovenskej minulosti: Terézia a Ján Vansovci. Ako jedli, pili, tvorili a žili? Terézia Vansová sa vám predsataví ako manželka, spisovateľka, kuchárka, mysliteľka... Ján Vansa ako... jej manžel. A celoživotná inšpirácia. Ako vznikali romány Sirota Podhradských? Slovenka na cestách? Či prvá slovenská kniha receptov? Prijmite svoje miesto a nazrite do kuchyne neobyčajných manželov. Na záver aj čosi na zahryznutie...
IDE O POSLEDNÉ PREDSTAVENIE PRE DOSPELÝCH V SEZÓNE. PRE DIVÁKOV A DIVÁČKY PRIPRAVUJEME ZLOSOVANIE O KNIŽNÝ DARČEK!

Plagát Monológy na doma

Monológy na doma

14. 5. 2019 19:00   –   20:30

Súčasná hra renomovanej nemeckej dramatičky Ingrid Lausund s podtitulom Spoločenské hry o ne / bezpečí. Tri minipríbehy odrážajú spletitosti našich vnútorných svetov a spoločenských životov. Medzikultúrne spolužitie, sociálna vylúčenosť, diktát konzumu, prepojené komfortom nášho "domáceho" prostredia. V podaní dvoch herečiek a herca divadla, s využitím minimalistickej scény, ukrývajúcej mnoho intímnych tajomstiev... Ide o prvé a jediné inscenovanie hry na Slovensku!

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.