Archív udalostí pre mesto Galanta zobraziť mesto

Slávny rod Esterházy de Galantha

26. 8. 2023   –   27. 8. 2023 Neogotický kaštieľ Esterházyovcov

Kultúrno-historické podujatie, ktoré sa koná 26. - 27. augusta 2023 v mestskom parku v Galante Vás prenesie do čias 17. storočia. Budete môcť byť svedkami aristokratickej svadby Mikuláša Esterházyho a Kristíny Nyáriovej so všetkými zvykmi a tradíciami, ktoré k tej dobe patrili. Čaká Vás aj bohatý sprievodný program.

Galantské trhy

10. 8. 2023   –   12. 8. 2023 Neogotický kaštieľ Esterházyovcovviac informácií

Každoročne Mesto Galanta v mesiaci august ožije ruchom Galantských trhov! Bohatý hlavný aj sprievodný program, nákupy, zábava, športové podujatia, vínna ulička a pivný festival si užijete v dňoch 10.-12. augusta 2023.
Koncerty na amfiteátri sú spoplatnené, ostatné lokality sú bezplatné.
Tešíme sa na vás!

Plagát Noc múzeí a galérií

Noc múzeí a galérií

13. 5. 2023 10:00   –   22:00 Neogotický kaštieľ Esterházyovcovviac informácií

Mesto Galanta vás pozýva na Noc múzeí a galérií, dňa 13.5.2023, kedy si v čase od 10-22 hod. môžete bezplatne pozrieť expozície v Renesančnom a Neogotickom kaštieli.

Plagát Noc vo veži

Noc vo veži

13. 5. 2023 13:00   –   21:00 Neogotický kaštieľ Esterházyovcovviac informácií

Pri príležitosti 390. výročia postavenia Neogotického kaštieľa Esterházyovcov v Galante Vás pozývame na večerné prehliadky južnej veže kaštieľa počas podujatia Noc múzeí a galérií. Prehliadka sa uskutočnia 13. mája 2023 od 15-21 hod. v polhodinových intervaloch.
Vstupné: dobrovoľné

Plagát Čo sa skrýva v tme

Čo sa skrýva v tme

8. 3. 2023   –   26. 4. 2023 Vlastivedné múzeum Galanta

Vlastivedné múzeum v Galante odprezentuje vo svojich priestoroch rozsiahlu zbierku nočných motýľov vypožičaných z Vlastivedného múzea v Hlohovci, s ktorou chcú zaujať milovníkov prírody a zvierat. Na návštevníkov výstavy s názvom Čo sa skrýva v tme čaká viac ako 13 000 exemplárov a viac ako 1 200 rôznych druhov motýľov, ktoré žijú na Slovensku. Výstava dáva aj príležitosť spoznať zaujímavú profesiu entomológa a významného zberateľa regiónu.

Plagát Medovníkové Vianoce

Medovníkové Vianoce

22. 11. 2022   –   16. 12. 2022 Vlastivedné múzeum Galanta

Vlastivedné múzeum v Galante prvýkrát ponúka teambuildingovú aktivitu firmám v priestoroch múzea. Program s názvom Medovníkové Vianoce je kreatívna tvorivá dielňa pre dospelých, počas ktorej sa účastníci oboznámia s históriou pečenia medovníkov a v príjemnej vianočnej atmosfére si zopár z nich aj ozdobia. Zdobenie medovníkov pod vedením lektoriek múzea sa odohráva priamo vo výstavnej sále, kde zákulisie tvorí pestrofarebná etnografická expozícia

Kultúra spája

30. 6. 2022   –   3. 7. 2022 Neogotický kaštieľ Esterházyovcov

Štvordňové podujatie venované prezentácii histórie, kultúry a ponuky cestovného ruchu miest Galanta a Mikulov, Trnavského a Juhomoravského kraja spojený s koncertmi, gastronomickým vyžitím a ochutnávkou vín.

Plagát Zo starej Galanty

Zo starej Galanty

9. 3. 2022   –   30. 4. 2022 Vlastivedné múzeum Galanta

Honosný postroj z 19. storočia bol určený pre náručného koňa a zachoval sa prakticky celý – má ohlávku, chomút, náchrbátník a upevňovacie popruhy. Na jednotlivých častiach sa nachádzajú mosadzné kovania a kované erby rodu Esterházy.

Zbierka pohľadníc obsahuje až 341 kusov, na jednotlivých záberoch sú zachytené najmä mestské dominanty v rôznych pohľadoch a farebných variáciách. Tvár mesta Galanty, jeho sídelná a stavebná štruktúra sa priebehom rokov značne menila, pred masovým používaním fotografií takéto pohľadnice ostávajú jedinou pamiatkou na jeho vtedajšiu podobu.

Plagát Kuffnerovská umelecká zbierka

Kuffnerovská umelecká zbierka

8. 9. 2021   –   30. 11. 2021 Vlastivedné múzeum Galanta

Meno rodiny Kuffnerovcov je neodmysliteľne späté s mestom Sládkovičovo. Barón Karl Kuffner (1847 – 1924) zveľadil tunajší cukrovar, zmodernizoval a dobudoval hospodársky komplex. Okrem toho, že bol cieľavedomý hospodár, bol aj významným zberateľom umenia. Množstvo umeleckých diel bolo v majetku jeho manželkinej rodiny Firmianovcov. Túto zbierku obohatil okrem baróna tiež jeho syn Raoul Kuffner.

Plagát Podoby kovu

Podoby kovu

15. 5. 2021   –   31. 8. 2021 Vlastivedné múzeum Galanta

Kov bol aj stále je súčasťou každodenného života celej spoločnosti a sprevádza nás už celé stáročia. Od doby, kedy ľudstvo objavilo vlastnosti železa, medi, zinku, ocele a iných kovov, sa postupom času stali prítomné skoro v každom prvku v bežnej domácnosti - kľúčoch, príboroch, drobných prvkoch na oblečení, pričom sa za ich rozšírením stojí najmä priemyselná revolúcia a továrenská výroba. Je vnímaný hlavne ako úžitkový materiál, pod zručnými rukami remeselníkov však vie zastúpiť aj dekoratívnu a estetickú funkciu v podobe rôznych šperkov.

Slávny rod Esterházy de Galantha - Príbeh pokračuje

28. 8. 2021   –   29. 8. 2021 Neogotický kaštieľ Esterházyovcov

Rekonštrukcia vybranej historickej udalosti zo života rodu Esterházy po ukončení Veľkovozokanskej bitky, v ktorej zomreli štyria členovia rodu Esterházy až po vzostup Pavla I., ktorý ako prvý z rodu získal kniežací titul. Pripravený je bohatý sprievodný program pre všetky vekové kategórie - náhľad do stanových táborov, lukostrelba, ukážky dobových bojov a tancov, prednášky odborníkov, koncerty a pod.

Kultúra spája - dva regióny, spoločná minulosť

12. 8. 2021   –   14. 8. 2021 Neogotický kaštieľ Esterházyovcovviac informácií

Mesto Galanta a jeho partnerské mesto Mikulov, v spolupráci s Trnavským a Juhomoravským krajom pripravilo pre návštevníkov sériu predstavení domácich a zahraničných umelcov z oboch regiónov. Súčasťou podujatia bude predstavenie turistických atrakcií a ochutnávka vín oboch regiónov.

Plagát Sladký piknik u Esterházyovcov

Sladký piknik u Esterházyovcov

20. 6. 2021 12:30   –   19:00 Neogotický kaštieľ Esterházyovcov

Oprášte svoje úžasné recepty na koláče a zákusky, naplňte piknikové košíky rôznymi dobrotami a zapojte sa do súťaže o Rád Zlatej Lyžičky - prineste na podujatie 3 ks vášho obľúbeného homemade zákusku, koláča alebo inej sladkej dobroty a odborná porota vyberie tri najlepšie, ktoré získajú hodnotné ceny.
Tešiť sa môžete aj na sladké tvorivé dielne s dvornou cukrárkou Esterházyovcov, remeselnú uličku, fotostenu, hry pre deti, skvelú zábavu a atmosféru.

Plagát Bez práce nie sú koláče

Bez práce nie sú koláče

2. 7. 2020   –   31. 10. 2020 Vlastivedné múzeum Galanta

Výstava priblíži verejnosti život a prácu roľníka v galantskom regióne do 1. polovice 20. storočia. Poukáže na úzke prepojenie poľnohospodárskej výroby a ľudovej stravy vidieckeho obyvateľstva. Obrábanie pôdy a chov hospodárskych zvierat tvorili od nepamäti jednu z najvýznamnejších činností v živote takmer každého človeka a rodiny. Poľnohospodárstvo bolo považované za hlavné zamestnanie ľudu na Slovensku až do 50. rokov 20. storočia. Pestovaním rôznych druhov plodín si ľudia zabezpečovali obživu a tak, ako pri samostatnej výrobe niektorých potrebných predmetov a pomôcok do domácnosti.

Plagát Textilné nápisové nástenky - výtvarné prejavy našich babičiek

Textilné nápisové nástenky - výtvarné prejavy našich babičiek

6. 8. 2020   –   10. 10. 2020 Vlastivedné múzeum Galanta

Výstava obsahuje bohatú kolekciu vyšívaných a tlačených násteniek.
Textilné nástenky sa do kultúrneho priestoru Strednej Európy dostali zo severozápadu Európy, najmä z Holandska a Nemecka. V chorvátskom priestore, a tak aj medzi Slovákmi v Chorvátsku, sa textilné nástenky ako výtvarno-jazykové prejavy domácich žien vyskytovali od konca 19. storočia prevažne v mestskom prostredí. Zánikom otvoreného ohniska na vidieku a jeho nahradením murovanými pecami sa stávali súčasťou zariadenia dedinskej kuchyne.

Plagát Slávny rod Esterházy de Galantha

Slávny rod Esterházy de Galantha

22. 8. 2020   –   23. 8. 2020 Neogotický kaštieľ Esterházyovcov

Srdečne Vás pozývame na krásne podujatie plné zaujímavých historických príbehov, ukážok a dobrej zábavy. To všetko spolu s rôznymi sprievodnými podujatiami. Tešíme sa na Vás v priestoroch mestského parku pri Esterházyovskom kaštieli v Galante!

Plagát Dožinkové slávnosti

Dožinkové slávnosti

13. 8. 2020   –   15. 8. 2020 Neogotický kaštieľ Esterházyovcov

Návštevníci sa môžu tešiť na kultúrny program, Stand-up comedy, ľudovú hudbu, výstavy, remeselnú uličku, detské atrakcie, ukážky bojových umení, vínnu uličku a mnoho iných.

Plagát Hrady kráľa Mateja

Hrady kráľa Mateja

22. 8. 2019   –   18. 10. 2019 Vlastivedné múzeum Galanta

Putovná výstava vznikla v roku 2018, ktorý bol v Maďarsku vyhlásený ako pamätný rok kráľa Mateja pri príležitosti 560. výročia zvolenia Mateja Korvína za uhorského kráľa. Kurátorom výstavy je Gergely Buzás, archeológ a riaditeľ múzea vo Vyšehrade. Výstava v piatich jazykoch (maďarsky, nemecky, anglicky, slovensky a rumunsky) predstavuje kráľa Mateja a jeho hrady ako reprezentatívne panovnícke sídlo.

Plagát Galantské trhy

Galantské trhy

8. 8. 2019   –   11. 8. 2019 Neogotický kaštieľ Esterházyovcov

Galantské trhy to je predovšetkým veľký výber všakovakého tovaru od výmyslu sveta, ale aj bohatý kultúrny, spoločenský, umelecký a športový program s mnohými atrakciami. Tešiť sa môžete aj na zábavné atrakcie, gastronomickú súťaž, remeselníkov, Pivný festival, Vínnu uličku, koncerty známych kapiel (No Name, Tublatanka, Charlie/HU, Heľenine oči, Erich "Boboš" Procházka, Melody Gentlemen/CZE a mnoho iných).
Podujatie je bezplatné okrem koncertov na amfiteátri. Tie sú spoplatnené sumou 3 €/deň v predpredaji alebo 5 €/deň na mieste.

Plagát Biológia vzrušenia

Biológia vzrušenia

5. 12. 2018   –   2. 2. 2019 Vlastivedné múzeum Galanta

Hans Selye bol jedným z mála velikánov modernej biológie. Geniálne intuitívny vedec bol obdarený obrovskou energiou a pozoruhodnou schopnosťou syntetizovať viaceré predstavy. V posledných štyridsiatich rokoch svojho života sa venoval nepretržitému skúmaniu nešpecifických chorôb a obrovskej téme starnutia.

Plagát Významné výročia slovenských dejín

Významné výročia slovenských dejín

19. 9. 2018   –   1. 12. 2018 Vlastivedné múzeum Galanta

V roku 2018 si pripomíname viacero významných výročí, ktoré boli dôležité či už v boji za národnú samostatnosť, alebo sa počas nich odohrali udalosti celosvetového významu, ktoré zásadným spôsobom vplývali na formovanie samostatnej Slovenskej republiky.

Plagát Záhada v múzeu

Záhada v múzeu

27. 10. 2018 16:00   –   20:00 Vlastivedné múzeum Galanta

V popoludňajších hodinách sa múzeum zmení na tajuplné miesto, kde sa niečo deje, kde niečo nie je v poriadku. Úlohou návštevníka bude vyriešiť záhadu a odhaliť podozrivých. K tomuto všetkému budú mať samozvaní detektívi pomoc nie len prostredníctvom predmetov ale aj ústnu, dokonca môžu poprosiť o pomoc aj obyvateľov múzea. V prípade rozuzlenia tajomstva návštevníci dostanú odmenu. Návšteva múzea bude zaujímavá i pre tých, ktorí sa nechcú zúčastniť riešení záhady, veď už len pohľad na lampášmi a sviečkami osvetlené priestory poskytne nevšedný, jedinečný zážitok.

Plagát Slávny rod Esterházy de Galantha - príbeh pokračuje

Slávny rod Esterházy de Galantha - príbeh pokračuje

29. 9. 2018   –   30. 9. 2018 Neogotický kaštieľ Esterházyovcovviac informácií

Návštevníci sa môžu tešiť na náhľad do života stanových táborov a šľachty v 17. storočí, prednášky odborníkov, hry pre deti, dobové tance a ukážky šermu, dobovú kuchyňu a ochutnávky, koncerty a mnoho iných atrakcií.

Plagát Od chmeľu k pivu

Od chmeľu k pivu

19. 5. 2018   –   8. 9. 2018 Vlastivedné múzeum Galanta

Pivo od nepamäti patrí medzi nápoje obľúbené širokými vrstvami obyvateľstva. Svoju popularitu si získalo vďaka dostupnosti základnej výrobnej suroviny (rôzne druhy obilia), jednoduchosti prípravy či nízkej cene. K jeho rozšíreniu prispela aj unikátna chuť a obsah látok priaznivých pre zdravie. Pre viaceré civilizácie v minulosti pivný mok predstavoval dôležitú zložku stravy privilegovaných i nižších sociálnych vrstiev.

Plagát Piknik u Esterházyovcov

Piknik u Esterházyovcov

17. 6. 2018 12:30   –   19:00 Neogotický kaštieľ Esterházyovcov

Pri príležitosti Medzinárodného dňa piknikov (18.6.) a 385. výročia postavenia Neogotického kaštieľa v Galante, Vás srdečne pozývame na PIKNIK U ESTERHÁZYOVCOV, ktorý sa uskutoční v galantskom mestskom parku dňa 17. júna 2018 od 12:30 hod. Hlavnou myšlienkou podujatia je, aby sa ľudia stretli na výnimočnom mieste a strávili spolu príjemné chvíle.
Môžete sa tešiť na bohatý dobový sprievodný program, ukážky ľudovo-umeleckej tvorby, hry pre deti, príjemnú atmosféru a zábavu.
Pridajte sa k piknikujúcim šľachticom! Prineste si deky, piknikové koše s občerstvením, špoločenské hry a dobrú náladu!

Plagát Avari a Slovania na sever od Dunaja

Avari a Slovania na sever od Dunaja

7. 2. 2018   –   12. 5. 2018 Vlastivedné múzeum Galanta

Dve etniká, dva rôznorodé svety, spoločné osudy. Výstava dokumentuje spolužitie Avarov a Slovanov na území Slovenska a prezentuje unikátny materiál starý viac ako tisíc rokov - od obdobia príchodu prvých Slovanov na naše územie až po vznik Veľkomoravskej ríše. Návštevníci majú možnosť vidieť množstvo artefaktov zapožičaných z niekoľkých inštitúcií.

Plagát Galantské zabíjačkové slávnosti

Galantské zabíjačkové slávnosti

21. 4. 2018 10:00   –   22:00 Neogotický kaštieľ Esterházyovcov

Kedy ste boli naposledy na ozajstnej dedinskej zabíjačke? Bolo to dávno? Nebodaj ste neboli ešte nikdy? 21. apríla to môžete napraviť.
Na nádvorí Neogotického kaštieľa v Galante sa budú konať prvé Galantské zabíjačkové slávnosti so začiatkom už od 10:00 hodiny. Ochutnať budete môcť: šunku, slaninu, klobásu, oškvarky, tlačenku, lalok, zabíjačkovú kapustnicu, pečenú klobásu, jaternice, cigánsku pečienku, zabíjačkovú kašu, pečenú krv na cibuľke a jágerák. O dobrú náladu sa postarajú Dušan Fóka a skupina Ady Forro Band. Pre najmenších sú pripravené aj detské programy a maľovanie tváre.

Plagát Beh Galantou - Beh oslobodenia

Beh Galantou - Beh oslobodenia

14. 4. 2018 8:00   –   16:00 Mesto Galanta - centrum, park

Mesto Galanta Vás srdečne pozýva na XXXVI. ročník Behu Galantou - Behu oslobodenia dňa 14.4.2018.
Veľmi dôležitou zmenou bude predĺženie trate hlavnej kategórie z 8686m na 10 000m. Čo to znamená? Pôvodná trať ostáva nezmenená len ju predĺžime o 1314 metrov (v každom zo 4 kôl o 328,5 m). Tým pádom sa predĺži trať aj Behu zdravia - Samsung Run z 2172m na 2500m.
Novinkou bude aj štafetový beh a pripravené sú aj ďalšie prekvapenia! Viac už čoskoro na www.galanta.sk
Tešíme sa na Vašu účasť!

Plagát Vianoce v 20. storočí

Vianoce v 20. storočí

6. 12. 2017   –   31. 1. 2018 Vlastivedné múzeum Galanta

Na výstave uvidíte okrem vianočných predmetov z regiónu aj predmety a fotografie zapožičané od súkromných osôb, z Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch a betlehemy zo Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici.

Plagát Čilejkársky ľudový odev

Čilejkársky ľudový odev

29. 9. 2017   –   30. 11. 2017 Vlastivedné múzeum Galanta

Na výstave sa návštevníci môžu oboznámiť s vývojom a mnohotvárnosťou ženského, mužského a detského oblečenia Čilejkárov prostredníctvom nainštalovaných kompletných oblečení, ďalších odevných súčastí a dobových fotografií.

Plagát Duchovia v múzeu

Duchovia v múzeu

21. 10. 2017 16:00   –   20:00 Vlastivedné múzeum Galanta

V múzeu zavládne tajomná atmosféra, jediným zdrojom svetla budú lampáše a sviečky. Časť bohatej histórie a život v minulosti nám prezradia duchovia našich predkov. Našim cieľom je poskytnúť iný pohľad na uctenie si pamiatky zosnulých, ktorí zanechali kultúrne hodnoty a dotvárali dejiny nášho regiónu.

Plagát Galantské trhy

Galantské trhy

10. 8. 2017   –   12. 8. 2017 Galantaviac informácií

Mesto Galanta Vás srdečne pozýva na XXXIII. Galantské trhy v dňoch 10. - 12. augusta 2017.

Plagát Život a dielo Zoltána Kodálya

Život a dielo Zoltána Kodálya

9. 3. 2017   –   3. 6. 2017 Vlastivedné múzeum Galanta

Svetoznámy maďarský hudobný skladateľ, hudobný vedec, pedagóg a etnomuzikológ časť svojho detstva strávil v Galante, zmaturoval v Biskupskom gymnáziu v Trnave, odkiaľ jeho cesta viedla na dráhu hudobného vedca. V rámci etnomuzikológie skúmal a čerpal z prastarých foriem maďarských ľudových piesní. Počas svojich terénnych výskumov sa vrátil aj do galantského regiónu. Tu nazbieraný materiál sa stal svetoznámym prostredníctvom jeho diela pod názvom Galántai táncok (Galantské tance).

Piknik v tráve

12. 5. 2017 12:00   –   16:00

Pridajte sa k piknikujúcim šľachticom! Prineste si deku a okrem dobrôt z vlastného košíka budete mať možnosť ochutnať aj dobové špeciality.

Plagát Rodinná sobota - Veľká noc v múzeu

Rodinná sobota - Veľká noc v múzeu

8. 4. 2017 13:00   –   17:00 Vlastivedné múzeum Galanta

Remeselníci a tvorivé dielne nám pomôžu priblížiť veľkonočné ľudové tradície nášho regiónu. V rámci tvorivých dielní budeme robiť veľkonočné košíčky a ozdoby, taktiež sa naučíme aj spôsoby zdobenia kraslíc. Poprosíme návštevníkov, aby si so sebou priniesli vyfúkané vajíčka, a to kvôli istote, že si techniku zdobenia kraslíc bude môcť vyskúšať každý. Svoje remeslo bude prezentovať manželský pár - Elena a Szilárd Lozsi, ktorí sa venujú zachovávaniu tradícií a ľudových remesiel formou predvádzania pletenia z drôtu, slamy a levandule a ukážkou výroby korbáčov a košíkov z prútia.

Plagát Zvláštni ľudia

Zvláštni ľudia

30. 1. 2017   –   5. 2. 2017 Vlastivedné múzeum Galanta

Od pradávna sa v našej spoločnosti vyskytovali jedinci svojim zovňajškom výrazne vystupujúci z davu. Spoločnosť sa ich stránila, ale zároveň ju priťahovali ich zvláštnosťami. Z postihnutia takých ľudí často pramenila neskutočná sila a odhodlanie vzoprieť sa osudu a predviesť okoliu svoj neobyčajný vzhľad ako dar, chceli byť rešpektovaní a uznávaní. Pracovali v cirkusoch a panoptikách, častokrát sa naučili i neuveriteľným kúskom, ktorými ešte viac podnecovali zvedavosť návštevníkov.

Plagát Jaskyne drakov

Jaskyne drakov

7. 12. 2016   –   25. 2. 2017 Vlastivedné múzeum Galanta

Draky sú mýtické tvory, ktoré sa vyskytujú v rozprávkach, legendách či povestiach väčšiny národov Európy a Ázie už od najstarších dôb. Kým v Európe predstavujú zlo, nešťastie a útrapy, vo východnej Ázii (najmä v Číne a Japonsku) sú symbolom šťastia, úrodnosti a plodnosti.

Plagát Vianočné trhy v Galante

Vianočné trhy v Galante

15. 12. 2016   –   22. 12. 2016

Mesto Galanta všetkých srdečne pozýva na Vianočné trhy, ktoré sa uskutočnia v dňoch 15. - 22. decembra 2016 na Mierovom námestí.

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.