Archív udalostí pre Galéria SPP zobraziť miesto

Plagát Príbehy džungle

Príbehy džungle

21. 6. 2023   –   18. 8. 2023

Na výstave Príbehy džungle budú môcť návštevníci vidieť ako fotografie, tak aj repliky artefaktov nájdených počas archeologického výskumu, a zároveň sa budú môcť zoznámiť so svetovými úspechmi slovenských mayológov.

Slovenskí odborníci už 15 rokov pracujú v oblastiach guatemalskej džungle a odkrývajú tajomstvá mayskej civilizácie. Cieľom medzinárodného projektu je rozšíriť poznatky o mayskej civilizácii v jednej z jej najvýznamnejších lokalít – Uaxactún a tiež v okolitom regióne Cukrového údolia (Valle de Azúcar), ktoré sú nepreskúmanými oblasťami hlboko v džungli provincie Petén v Guatemale.

Robert Polansky: Retrospektíva

5. 11. 2021   –   23. 12. 2021

Robert Polansky svoj výtvarný program a umelecké ambície cieľavedome buduje nielen na teoretickej úrovni, ale získané znalosti a skúsenosti formuluje v rôznych námetoch a výtvarných technikách, čím prostredníctvom svojich artefaktov vyzdvihuje individuálnu subjektívnosť vnímania diel cez rozmanitosť využívaných techník, materiálov, námetov a zámerov. Aj preto v jeho tvorbe vnímavý návštevník dokáže nájsť viacznačnosť, tajuplnosť, prekrývanie a asociatívne prepájanie zjavných i skrytých významov. Polansky neprináša triviálnu čitateľnosť svojich diel. Sú odrazom abstraktnosti, expresívnosti a inšpiratívnym spôsobom nútia diváka hľadať a dešifrovať podstatu Polanského umeleckej výpovede, v rámci ktorej odkrýva svoju osobnosť a pozitívnu hierarchiu hodnôt.

Plagát Krajina, ktorá nezabúda 1941 – 2021

Krajina, ktorá nezabúda 1941 – 2021

8. 9. 2021   –   31. 10. 2021

Výstava, ktorá vznikla v spolupráci s Múzeom židovskej kultúry v Bratislave a Múzeom holokaustu v Seredi, je nielen spomienkou na túto tragickú kapitolu našich dejín, ale predovšetkým príležitosťou pripomenúť si konkrétne ľudské osudy, pamiatku tých, ktorí sa nikdy nevrátili, no tiež hrdinstvo tých, ktorí prežili aj tých, ktorí im podali pomocnú ruku. Súčasťou vernisáže bude vystúpenie speváčky Simy Martausovej, ktorá naspievala titulnú pieseň k filmu Petra Bebjaka „Správa“ o hrdinstve Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu, ktorý v septembri prichádza do kín.

Plagát Jakub Gulyás: Façades

Jakub Gulyás: Façades

24. 6. 2021   –   31. 8. 2021

Výstava fotografií Jakuba Gulyása pod názvom Façades.

Emergencia substancie

6. 2. 2020   –   28. 2. 2020

Galéria SPP tentokrát otvorila svoje priestory výstave „Emergencia substancie“ s výberom obrazov, ktoré nesú rukopis mladej maliarky Lucie Horvátovej. Nedajte sa odradiť zložitým názvom. Diela tejto autorky sú atraktívne tak po vizuálnej, ako aj obsahovej stránke a to aj pre mladšie ročníky.

Andrej Augustín: 55 - Pokiaľ mi telo nepovie dosť budem tancovať

5. 4. 2019   –   31. 5. 2019

Diela Andreja Augustína na jeho súčasnej výstave prezrádzajú jeho aktívne pôsobenie a dozrievanie vo svete umenia. Výstava zahŕňa najnovšiu tvorbu obrazov, grafiky a maľbu na porcelán. Diela ukrývajú čarovné príbehy maľované farbou, svetlom a silnými emóciami nadobudnutými počas umeleckého pôsobenia. Pri pohľade na Andrejove obrazy sa cítim ako pri prelete nad čarovnou krajinou, v ktorej sa môže stať všetko. Nadnáša ju totiž nekonečná fantázia Andreja Augustína.

Ján Raška a Milan Flajžík

11. 3. 2019   –   29. 3. 2019

Maliar Ján Raška a sochár Milan Flajžík sa nám v Galérii SPP predstavia so svojimi najnovšími umeleckými dielami na výstave s názvom Medzi nami. Názov výstavy naznačuje, že diela umelcov ukrývajú viac významov. Prvý význam naznačuje kolegialitu a priateľstvo, ktoré funguje medzi výtvarníkmi a súčasne odkrývajú aj hlbší význam. Svojou tvorbou zachytávajú aspoň z časti to neuchopiteľné, emocionálne a konfliktné, ale aj farebné a nádherné, čo vibruje medzi nami ľuďmi.

Pavol Bradovka: Still on the road

20. 12. 2018   –   31. 1. 2019

Unikátna výstava predstavuje diela dnes už zrelého umelca, maliara a tvorcu rôznych objektov. Najnovšie maľby Pavla Bradovku znázorňujú, že diela majú dvojaký zmysel. Navonok sa jeho tvorba javí ako pohyb medzi živelnosťou a pragmatizmom, no vo vnútri má hlbší význam presne tak ako to býva aj v živote.

Lubo Špirko

26. 10. 2018   –   6. 11. 2018

Galéria SPP prináša svojim návštevníkom výnimočnú výstavu fotografa Luba Špirka. Pri príležitosti stého výročia vzniku Československej republiky uvedie výstavu osobností českého a slovenského kultúrno-spoločenského života.

Stano Trepač: Mladí z baroka

18. 5. 2018   –   22. 6. 2018

Stano Trepač sa v Galérii SPP predstaví s najnovšou kolekciou obrazov s názvom Mladí z baroka. Rozpovie nám príbeh, v ktorom bravúrne prelína dávne svety s horúcou prítomnosťou.

Marek Jarotta: O 5 12 2.0

18. 1. 2018   –   28. 2. 2018

Výstava predstavuje ďalší vývoj a posun v autorovej maliarskej tvorbe, ktorá vychádza z tematiky „nemiest“ (non-places), ako sú haly, nástupištia, stanice a podobne, avšak s vizuálne i formálne odlišným uchopením tejto témy. Z jeho vyľudnených „nemiest“ sa odrazu stávajú hybridne preplnené environmenty, kde sa cestujúci strácajú v časopriestore. Marek Jarotta vo svojich maľbách zobrazuje akýsi vizuálny smog a ozvenu prostredí, ktoré svedčia o presýtenosti, no zároveň fragmentárnosti súčasného sveta a jeho množstva podôb.

Relax v umeleckej podobe

5. 10. 2017   –   31. 10. 2017

Uvoľnenie môže mať viaceré podoby. Dôkazom toho je aktuálna výstava diel Márie Bidelnicovej alias MURO s názvom Relax. Ide o autorkin pomyselný únik od jej reštaurátorskej činnosti. Zachytáva silnú túžbu maľovať, uvoľnenú mieru fantázie, originálny maliarsky rukopis a slobodný prejav bez limitov.

Zóna Uprostred

8. 6. 2017   –   30. 8. 2017

Prvý dojem nebýva vždy správny a komplexný. Dokazuje to aj tvorba Kataríny Balúnovej, ktorá sa na prvý pohľad javí možno trochu neosobne. Aktuálna výstava jej diel však potvrdzuje, že druhý pohľad návštevníkom môže priblížiť pamäte miesta a spomienok, ktoré premieňajú technické geometrické obrazy a podčiarkujú vlastné uvažovanie autorky nad významom bývania a domova. Vystavené diela

Ján Koválik: „Tak si tu žijeme...“

6. 4. 2017   –   30. 5. 2017

Návštevníkom a milovníkom umenia sa autor predstaví so svojimi olejomaľbami.
Mnohofigurálne a viac dejové obrazové plochy talentovaného slovenského autora zobrazujú morálku a etiku, hovoria o dobrých a zlých vlastnostiach dnešných ľudí, avšak nie hanlivo. Snažia sa skôr úsmevným spôsobom vyvolať zamyslenie u diváka. Inšpiráciou pre autora je ľudská realita, ktorú zobrazuje do hravej kompozície.

Dobrá farba pokračuje

11. 11. 2016   –   30. 1. 2017

Príbeh autorky Kataríny Alexyovej-Fígerovej pokračuje konzistentne, ale aj so snahou o experiment. Každou svojou výstavou chce rozpovedať príbeh prostredníctvom svojich diel, cez ktoré podáva pomyselnú ruku divákom a pozýva ich do svojho sveta.

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.