V okolí zobraziť viac

Miesta a výlety
Ubytovanie

Predpoveď počasia

Kremnica - erb

Kremnica

vytlačiť
Prvá zmienka ŠPZ Rozloha Počet obyvateľov Nadmorská výška
rok 1328 ZH 43,13 km² 5 232 550 m n. m.

Udalosti zobraziť predchádzajúce

Plagát Pod betlehemskou hviezdou

Pod betlehemskou hviezdou

7. 12. 2022   –   31. 1. 2023 Múzeum mincí a medailí

Už niekoľko storočí patrí betlehem ako zobrazenie biblického príbehu o narodení Ježiša Krista k súčastiam Vianoc. Názov sa odvodzuje od mesta Betlehem, kde sa podľa Nového zákona narodil v maštali Ježiš Kristus. Betlehemská hviezda všetkým zvestovala, že sa práve narodil syn Boží. Medzi prvými, ktorí sa prišli pokloniť budúcemu Spasiteľovi, boli pastieri z blízkeho okolia a potom sa poponáhľali uctiť si Jezuliatko traja králi z východu – Gašpar, Melichar a Baltazár. Základ betlehemu tvorí dieťatko ležiace na slame v jasličkách, pri ktorom stoja či sedia jeho matka Panna Mária, svätý Jozef a dieťatko svojím dychom zohrievajú osol a vôl. Postupne sa k výjavu pripájali ďalšie postavy, najprv Traja králi.

Plagát Potulky starou Kremnicou

Potulky starou Kremnicou

6. 10. 2022   –   25. 11. 2022 Múzeum mincí a medailí

Ján Allerám (1936 – 2013) patril do rodiny s bohatými umeleckými tradíciami, ktorej príslušníci viac ako dvesto rokov vkladali svoj um, nadanie a poctivé remeslo do služieb kremnickej mincovne. Už jeho najstarší známy predok Mathias Alleram, narodený roku 1774 vo Viedni, bol rytcom, absolventom viedenskej ryteckej akadémie. V roku 1800 prišiel do Kremnice, čím sa stal zakladateľom kremnickej vetvy rodu a prepracoval sa až na post hlavného rytca. Mladý Ján Allerám sa spočiatku venoval umeleckej fotografii, ktorú študoval na Umeleckopriemyselnej škole v Bratislave. V rokoch 1953 – 1955 pokračoval v štúdiu na Priemyselnej škole pre pracujúcich vo Zvolene.

Plagát toto! sú poklady slovenskej ilustrácie

toto! sú poklady slovenskej ilustrácie

12. 5. 2022   –   7. 8. 2022 Múzeum mincí a medailí

Tie diela, ktoré sú práve teraz vystavené v galérii NBS– Múzeum mincí a medailí Kremnica nazbierali Miloš Kopták, Mária Rojko a Ida Želinská z galérie ilustrácie — TOTO! je galéria za viac než desať rokov. Niektoré z nich získali ľahko– jednoducho poznali tých, čo ich vytvorili. Alebo ich de. A iné, e sa hľadali dlho. Hodiny za počítačom pri prehľadávaní búrz, aukcií. Hodiny na burzách, v ankvariátoch a starinárstvach. Niektoré priniesli ľudia priamo do galérie. A k niektorým sa dostali efektom „snehovej gule“. Nabaľovaním informácií, spájaním kontaktov. Keby e papierové obrazy nepozbierali, asi by sa mnohé z nich strali v čase. Pretože ilustrácia je krehké médium. Ľahko sa znehodno, zničí. Stačí ju pokrčiť, alebo nechať dlho na svetle. Keď sa zle uskladní, navlhne, farby zmiznú.

Plagát Nocturno 2022

Nocturno 2022

30. 7. 2022 19:00   –   23:00 Zechenterova záhrada

Kultúrne centrum Akropola Kremnica už po druhý krát pripravuje podujatie NOCTURNO, ktoré sa uskutoční 30. júla v Zechenterovej záhrade v malebnom meste Kremnica. Obklopení kremnickými vrchmi sa aj tento rok, v predposlednú júlovú noc ponoríme do čarovného sveta, v ktorom bude mať hlavnú úlohu svetlo.
Názov NOCTURNO pochádza zo slova ,,nokturno“ čo v preklade znamená nočná hudba alebo inštrumentálna skladba hraná vonku, napríklad ako serenáda. Noc počas NOCTURNA by mala byť tiež akousi skladbou, krásnou hudbou vizuálneho umenia. 30.júl sa totiž bude niesť v duchu svetelných projekcií a inštalácií, v bývalej botanickej záhrade, ktorú pri svojom dome vybudoval spisovateľ Gustáv Kazimír Zechenter-Laskomerský.

Plagát Mia Čopíková: Ungroup, Group

Mia Čopíková: Ungroup, Group

29. 6. 2022   –   30. 7. 2022 Múzeum mincí a medailí

Kamene majú fascinujúcu vnútornú dynamiku. Sú symbolom hĺbky geologického času, je v nich „zamrznutý“ pohyb zemských hlbín a niekedy pochádzajú z iných hviezd. Kamene na brehu rieky alebo mora. Ich štruktúry a tvary, ktoré podnecujú predstavivosť. Mnoho výtvarníkov v nich nachádza materiál a východisko pre svoje diela.


Info o doprave zobraziť na mape

Verejná doprava

Návštevníci môžu využiť vlakovú aj autobusová stanicu alebo zastávku.

Výlety v okolí mesta Kremnica zobraziť viac

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s mestom Kremnica?