V okolí zobraziť viac

Miesta a výlety
Ubytovanie

Predpoveď počasia

Múzeá

Múzeum mincí a medailí

1 komentár
vytlačiť
Múzeum mincí a medailí© František Gajovský
Múzeum mincí a medailí© František Gajovský
Múzeum mincí a medailí© František Gajovský
Múzeum mincí a medailí© František Gajovský

Otváracie hodiny

Po Ut St Št Pi So Ne
1. 1. - 30. 4.-Otvorené od 9:00 - 16:30-
1. 5. - 30. 6.-Otvorené od 9:00 - 16:30
1. 7. - 31. 8.-Otvorené od 9:00 - 17:30
1. 9. - 30. 9.-Otvorené od 9:00 - 16:30
1. 10. - 31. 12.-Otvorené od 9:00 - 16:30-

Cenník 3 € Dospelí      1,50 € Deti (6-15 rokov)

Deti do 6rDeti 6-15r, študenti Dospelí Dôchodcovia, ZŤP
zdarma1,50 € 3 € 1,50 €

Udalosti zobraziť predchádzajúce

Plagát toto! sú poklady slovenskej ilustrácie

toto! sú poklady slovenskej ilustrácie

12. 5. 2022   –   7. 8. 2022

Tie diela, ktoré sú práve teraz vystavené v galérii NBS– Múzeum mincí a medailí Kremnica nazbierali Miloš Kopták, Mária Rojko a Ida Želinská z galérie ilustrácie — TOTO! je galéria za viac než desať rokov. Niektoré z nich získali ľahko– jednoducho poznali tých, čo ich vytvorili. Alebo ich de. A iné, e sa hľadali dlho. Hodiny za počítačom pri prehľadávaní búrz, aukcií. Hodiny na burzách, v ankvariátoch a starinárstvach. Niektoré priniesli ľudia priamo do galérie. A k niektorým sa dostali efektom „snehovej gule“. Nabaľovaním informácií, spájaním kontaktov. Keby e papierové obrazy nepozbierali, asi by sa mnohé z nich strali v čase. Pretože ilustrácia je krehké médium. Ľahko sa znehodno, zničí. Stačí ju pokrčiť, alebo nechať dlho na svetle. Keď sa zle uskladní, navlhne, farby zmiznú.

Plagát Mia Čopíková: Ungroup, Group

Mia Čopíková: Ungroup, Group

29. 6. 2022   –   30. 7. 2022

Kamene majú fascinujúcu vnútornú dynamiku. Sú symbolom hĺbky geologického času, je v nich „zamrznutý“ pohyb zemských hlbín a niekedy pochádzajú z iných hviezd. Kamene na brehu rieky alebo mora. Ich štruktúry a tvary, ktoré podnecujú predstavivosť. Mnoho výtvarníkov v nich nachádza materiál a východisko pre svoje diela.

Plagát Viliam Pirchala - Grafika

Viliam Pirchala - Grafika

10. 2. 2022   –   1. 5. 2022

Výstavnú sezónu v roku 2022 zahajuje NBS - Múzeum mincí a medailí vo svojich galerijných priestoroch výstavou minuloročného jubilanta akad. maliara Viliama Pirchalu, roky spojeného s Kremnicou. Autor patrí medzi významných umelcov generácie nadväzujúcej na predstaviteľov slovenskej výtvarnej moderny (Galanda, Fulla, Bazovský) a skupiny Galandovcov, inšpirovaných kultúrnym dedičstvom. V celej svojej tvorivej práci uplatňuje a rozvíja princípy fantazijného realizmu. Vlastným spôsobom interpretuje a transformuje svoje osobné prežívanie. Skúma a reflektuje svet, vzťahy človeka a krajiny, muža a ženy, a vkladá do nich túžby, predstavy, pocity, vnemy.

Plagát Ján Juhaniak: In somnis veritas

Ján Juhaniak: In somnis veritas

30. 9. 2021   –   30. 11. 2021

Na výstave majú návštevníci možnosť nahliadnuť aj na útržky z autorových skicárov, ktoré si viedol prevažne po svojich cestách po Francúzsku. Do nich vlepoval autentické materiály z daných miest, ktoré navštívil. Či sú to návštevy výstav, kresbové poznámky, či rôzne texty denníkového charakteru.

Juhaniak hľadá možnosti nových rozmerov a posunov koláže z plochy do priestoru prostredníctvom prezentácie až k objektom i cez slovné hry v názvoch niektorých diel. Úlohou expozície je tak aj reflektovať a vizuálne priblížiť časové a procesuálne kritérium vzniku samotných výtvarných prác.

Plagát Ivana Olbricht: Zlato v obrazoch

Ivana Olbricht: Zlato v obrazoch

1. 10. 2020   –   15. 11. 2020

Ivana Olbricht miluje abstraktné umenie. Jej diela nepotrebujú dlhé popisy, prehovoria k vám samé. Ako sama hovorí, každý deň môžete v obraze vidieť niečo iné, objaviť niečo nové, neprestanú nudiť. Vidí svet ako spektrum farieb, “rozbíja“ realitu na malé kúsky, pozerá sa pod povrch, vyťahuje na povrch podstatu vecí a udalostí a snaží sa toto videnie preniesť na plátno. Necháva sa unášať spontánnymi ťahmi ruky, neplánuje výsledný vzhľad diela, zastaví sa, keď vnútorne cíti, že je dielo hotové. Preto je každá jej práca jedinečná a nekopírovateľná.

Plagát Potulky starou Kremnicou

Potulky starou Kremnicou

6. 10. 2022   –   25. 11. 2022

Ján Allerám (1936 – 2013) patril do rodiny s bohatými umeleckými tradíciami, ktorej príslušníci viac ako dvesto rokov vkladali svoj um, nadanie a poctivé remeslo do služieb kremnickej mincovne. Už jeho najstarší známy predok Mathias Alleram, narodený roku 1774 vo Viedni, bol rytcom, absolventom viedenskej ryteckej akadémie. V roku 1800 prišiel do Kremnice, čím sa stal zakladateľom kremnickej vetvy rodu a prepracoval sa až na post hlavného rytca. Mladý Ján Allerám sa spočiatku venoval umeleckej fotografii, ktorú študoval na Umeleckopriemyselnej škole v Bratislave. V rokoch 1953 – 1955 pokračoval v štúdiu na Priemyselnej škole pre pracujúcich vo Zvolene.

3 € Dospelí
1,50 € Deti

Info o doprave zobraziť na mape

Verejná doprava

V meste Kremnica sa nachádza vlaková aj autobusová stanica alebo zastávka.

Komentáre a hodnotenia

Pre informácie o aktuálnych otváracích hodinách kontaktuje priamo prevádzkovateľa (muzeum@nbs.sk)!
Pre informácie ohľadne potreby testov, či vstupov kvôli COVID-u kontaktuje priamo prevádzkovateľa (muzeum@nbs.sk)!
21. 8. 2021
Anonymný užívateľ

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s miestom?

Problém s komentárom?