Miro Žbirka: Roky a dni
Výstava Miro Žbirka: Roky a dni, ktorú zostavila jeho manželka Kateřina, vás prostredníctvom krásnych spomienok, ale aj osudových míľnikov prevedie Mekyho životom.
Nahliadnete do vzťahu troch súrodencov a ich nadšenia pre hudbu. Zažijete Mekyho prvé hranie na legendárnej bratislavskej lavičke, ale aj prvé koncerty s Modusom. Koncertnú šnúru v roku 1969, vystúpenie vo Švajčiarsku s ťažkým návratom do normalizačného Československa a Mekyho závažný zdravotný problém – dlhotrvajúcu hlasovú indispozíciu.
Príbeh holíčskej manufaktúry
Holíčsku manufaktúru založil v prvej polovici 18. storočia František Štefan Lotrinský, manžel Márie Terézie. Výrobky z nej sú dodnes atraktívne a v múzeách patria k cenným akvizíciám a k jedným z najdôležitejších zbierkových predmetov.
Kelti z Bratislavy
Pred viac ako 2 000 rokmi sa na území Bratislavy rozkladalo keltské mesto – oppidum, rozľahlejšie než neskoršie stredoveké mesto. V centre mesta archeológovia našli množstvo predmetov, ale aj objektov z tohto obdobia. Najmä nálezy z Bratislavského hradu sú dôkazom o bohatstve oppida.
Digitálna výstava
Na výstave sú prezentované v digitálnej forme stále exponáty Slovenského národného múzea, výstavy Martin Benka a Zlatý vek Peterhofu.
Trianon 100: Zrod novej hranice
Výstava o zásadných zmenách na mape Európy, ktoré sa udiali dňa 4. júna 1920 po podpísaní mierovej zmluvy na zámku Veľký Trianon vo francúzskom Versailles. Autori výstavy: Martin Besedič, Dominika Čechová, Juraj Hrica, Lenka Lubušká.
N89 - Cesta k slobode
Už tri desaťročia žijeme v slobode. Výstavou N89 – Cesta k slobode si pripomíname nielen okrúhle výročie Nežnej revolúcie, ale hlavne odvahu a chuť ľudí zmeniť život v dovtedy totalitnom Československu.
Poklad Inkov
Svetová výstava Poklad Inkov vznikla pod záštitou peruánskej vlády a prezentuje najväčší zlatý poklad sveta, ktorý dokladá bohatstvo a vyspelosť predkolumbovskej Ameriky. Tento zlatý poklad prvýkrát opustil hranice juhoamerického kontinentu, aby bol vystavený v Európe a prezentoval dlhú históriu Peru. Výstava názorne spracováva celú históriu osídľovania amerického kontinentu. Mystika rituálov a uctievanie zlata ako božskej esencie však robia z dávnych civilizácií doslova bájne ríše, ktoré tak ako kedysi očarili španielskych dobyvateľov, vzbudzujú údiv s úctou dodnes.
Divadelné storočie: stopy a postoje
Rozsiahlu výstavu s názvom Divadelné storočie: stopy a postoje pripravil Divadelný ústav v spolupráci so SNM. Odhaľuje hlavné smery, udalosti a osobnosti slovenského profesionálneho divadla od jeho začiatkov až po súčasnosť a akcentuje kultúrne a spoločenské udalosti, ktoré najviac vplývali na rozvoj slovenského divadla.
Paramentár – výstavný exponát
Paramentár je uzatvárateľný nábytok – skriňa, podobná komode alebo sekretáru, s dvierkami na zámky, ktorý slúži na uskladnenie liturgických rúch a predmetov.
Rimania a Slovensko
Archeologicko-historická výstava o dejinách územia dnešného Slovenska v období 1.– 4.storočia, kedy sa nachádzalo v susedstve Rímskej ríše a z malej časti bolo aj jej priamou súčasťou.
Ľudská tvár – Sloboda alebo smrť
Výstavný projekt pri príležitosti 100. výročia narodenia Alexandra Dubčeka.
Bienále ilustrácií Bratislava 2021
28. ročník medzinárodnej súťažnej prehliadky originálov ilustrácií kníh pre deti.
Nad rámec povinností
Výstava v spolupráci s Veľvyslanectvom štátu Izrael v Bratislave o príbehoch diplomatov, ktorí za pomoc Židom počas II. svetovej vojny získal ocenenie Spravodliví medzi národmi. Západná terasa Bratislavského hradu.
Milan Rastislav Štefánik. Generál - Osloboditeľ
Astronóm, vojak, letec, politik, diplomat, francúzsky brigádny generál. Výstava, ktorá predstavuje bohatý život významného slovenského diplomata Milana Rastislava Štefánika.
Bienále ilustrácií Bratislava
Medzinárodná súťažná prehliadka originálov ilustrácií kníh pre deti Bienále ilustrácií Bratislava je najvýznamnejším podujatím, ktoré organizuje BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti.
Dva v jednom / Dizajn českého a slovenského skla 1918 - 2018
České a slovenské sklo spoločne tvoria symfonickú báseň o dvoch vetách, dve výrazné kapitoly európskeho sklárstva, na ktoré môžeme byťprávom hrdí. Jeho história aj súčasnosť sú nielen zaujímavou kultúrno-historickou témou, ale aj bádateľskou výzvou. Ide o príbehy, ktoré sa síce prelínajú, ale nikdy sa úplne nespoja. Každý z nich má svoju vlastnú podstatu, a to aj v období existencie Československa.
Nábytok v múzeu
Výstava Nábytok v múzeu predstavuje súbor zreštaurovaného historického a ľudového nábytku zo zbierky SNM – Historického múzea. Zároveň ponúka jedinečnú príležitosť oboznámiť sa s procesmi, ktorými musí zbierkový predmet v múzeu prejsť, kým môže byť prezentovaný ako exponát.
Nebáť sa moderny!
Výstava vznikla pri príležitosti 90. výročia Školy umeleckých remesiel v Bratislave. Vzorom niekdajšej školy, ktorá patrí medzi bratislavské fenomény, bol nemecký Bauhaus.
Reklama a obchod 1918-1948
Slovo reklama pochádza z fr. réclame, od fr. réclamér vo význame pripomínať, upozorňovať, doslova "opakovane volať" a aj táto výstava v tomto význame slovachce pripomenúť počiatky reklamy po rozpade Rakúsko-Uhorska až do roku 1948. Chce upozorniť na fenomén reklamy ako komunikačného prostriedku medzi predávajúcima kupujúcim a upozorniť na to, že tento fenomén sa stal súčasťou každodenného života, ktorý určoval módne trendy spoločnosti a zároveň odrážal dobu svojho vzniku v každodennosti všedného dňa.
Martin Benka
Martin Benka (1888 - 1971) svojím dielom položil základné piliere slovenskej výtvarnej kultúry. Bol zaujímavým „renesančným" človekom so všestrannými umeleckými záujmami, výtvarnými, hudobnými a literárnymi. Umelec pôvodom zo Záhoria precestoval Európu, no najviac mu prirástla k srdcu severoslovenská horská krajina. V rámci svojej tvorby si vytvoril neopakovateľný rukopis, ktorým citlivo reflektoval obraz slovenskej prírody.
Zlatý vek Peterhofu. Od Petra I. po Katarínu II.
Nahliadnite do cisárskeho dvora v Peterhofe, ruského Versailles, a pozrite si osobné predmety významných panovníkov. Výstava Zlatý vek Peterhofu predstavuje súbor predmetov patriacich ruským panovníkom od Petra I. po Katarínu II. Sú medzi nimi odevy, porcelán, obrazy a ďalšie predmety. Unikátom medzi vystavenými predmetmi je trón, ktorý bol vystavený mimo Ruska iba v USA.
Česko-slovenská výstava / Slovensko-česká výstava
Okrem množstva unikátnych zbierkových predmetov a archívnych dokumentov výstava predstavuje aj mimoriadny súbor zahraničných dokumentov, ktoré ako celok neboli nikdy v Česku ani na Slovensku spoločne vystavené. Výstava bude v septembri presunutá do Prahy.
Majster Pavol z Levoče. Ruky a zlato v službe ducha
Výstava pri príležitosti 500. výročia ukončenia prác na hlavnom oltári v Chráme sv. Jakuba v Levoči predstavuje osobnosť Majstra Pavla z Levoče a jeho tvorbu v širšom dobovom kontexte.
Kelti z Bratislavy
Výstava ponúka pôsobivý pohľad do minulosti, do čias, kedy na území mesta žili Kelti. Ide o prvé po mene známe etnikum u nás. Okrem početných nálezov (napr. pokladov mincí) a zaujímavého poňatia výstavy majú návštevníci možnosť vidieť, v podzemnom priestore pod nádvorím Bratislavského hradu, časť zvyškov antických architektúr z 1. storočia pred Kr. Súčasťou výstavy bude línia pre deti s interaktívnymi úlohami.
Z cechovej truhlice
Výstava na predstavuje výber troch stoviek unikátnych predmetov zo zbierok a fondov 18 pamäťových inštitúcií zo všetkých regiónov Slovenska. Vo veľkom počte sú na výstave zastúpené unikátne renesančné cechové pečatidlá a pokály zo 16., 17. a 18. storočia.
Odber noviniek
Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.
Slovenskýcestovateľ
je nekomerčný turistický portál, ktorý svojim návštevníkom prináša množstvo výletov, zaujímavých miest, článkov, ubytovaní a udalostí na Slovensku.
© 2025 Podmienky používania Cookies