Archív udalostí pre Literárne a hudobné múzeum zobraziť miesto
Z Novohradu do Bystrice
Zdenko Kasáč bol jednou z významných osobností, ktoré sa pričinili o vznik Literárneho a hudobného múzea v Banskej Bystrici a počas celého svojho života ho priateľsky navštevoval a aktívne s ním spolupracoval. Ako lektor, posudzovateľ alebo odborný garant bol tiež nápomocný pri výskumnej a publikačnej činnosti pracovníkov múzea.
Pod taktovkou súzvuku...
Venoval sa komornej a inštrumentálnej hudbe, bohatá je jeho tvorba pre deti a mládež, no najviac tvorivosti prejavil vo vokálnej, umelej i ľudovej zborovej tvorbe. Alfréd Zemanovský, skladateľ a organizátor hudobného života v oblasti zborového hnutia, rodák z rakúskeho Linzu by v roku 2024 oslávil 105. narodeniny. Posledné roky jeho života boli späté s Banskou Bystricou, kde tvoril a prejavoval aktívny záujem o hudobné dianie.
Postavám vdychovali vlastnú divadelnú podobu
Bábkoherečka Alena Sušilová venovala banskobystrickému bábkovému divadlu celý profesionálny život. Narodila sa v Bratislave (9. 8. 1959), vyštudovala DAMU (Divadelní akademie múzickych umění) v Prahe. Do Bábkového divadla na Rázcestí, vtedy ešte s názvom Krajské bábkové divadlo v Banskej Bystrici, nastúpila 1. 1. 1985. Hoci je už na dôchodku, hosťuje v Bábkovom divadle na Rázcestí.
Umelecká výpoveď scénografa Pavla Herchla
Od narodenia banskobystrického rodáka, významného scénografa Pavla Herchla (27. 3. 1924 – 2. 8. 1993) uplynulo 100 rokov. Výtvarný talent sa u neho prejavil už v detstve, ale na želanie rodičov vyštudoval Obchodnú akadémiu v Banskej Bystrici. Na základe konkurzu bol v roku 1948 prijatý do Beskydského divadla v Novom Jičíne ako maliar kulís. V roku 1952 získal svoje prvé angažmán ako scénograf v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Po dvoch divadelných sezónach začal pôsobiť ako scénický výtvarník v Sliezskom divadle Zdenka Nejedlého v Opave, v ktorom získal ocenenie za scénickú výpravu drámy Jozefa Kajetána Tyla Paličova dcéra.
Zo života tvorcu slovenskej národnej hudby
Literárne a hudobné múzeum v Banskej Bystrici pripravilo výstavu pri príležitosti 180. výročia narodenia hudobného skladateľa, dirigenta, zbormajstra, organistu, hudobného pedagóga, publicistu a najvýznamnejšieho predstaviteľa hudobného romantizmu na Slovensku, Jána Levoslava Bellu.
„Harry“– Ján Haruštiak
Rodák z Martina, bábkoherec a režisér Ján Haruštiak (10. 8. 1958) začal v septembri v roku 1981 svoje 30-ročné pôsobenie v Krajskom bábkovom divadle v Banskej Bystrici (dnes Bábkové divadlo na Rázcestí). Vytvoril v ňom početné a nezabudnuteľné postavy a za účinkovanie v hre Zoje Mikotovej Perníková chalúpka (2005) získal Cenu za herecký výkon.
Piaty medailón. Ivan Plintovič.
Výstava ponúka náhľad na vzácne fotografie dokumentujúce osobný i pracovný život tejto osobnosti, originály jeho literárnovedných prác, knižné publikácie, na ktorých sa podieľal nielen ako autor, ale aj ako odborný posudzovateľ či recenzent a ďalšie osobné predmety zo zbierok Literárneho a hudobného múzea.
Galéria talentov
Výstava prác XII. ročníka literárnej, výtvarnej a fotografickej súťaže žiakov základných škôl a osemročných gymnázií.
Hlasom zvláštneho ducha hudby
Výstavka pri príležitosti 120. výročia narodenia hudobného skladateľa, zbormajstra, pedagóga, organistu, posledného banskobystrického regenschori a zakladateľa hudobnej školy v Banskej Bystrici Jána Gajdoša.
Krajina nespavosti
Výstava venovaná k nedožitým 80. narodeninám dramatika, básnika, prozaika, pesničkára, tvorcu rozhlasových hier a scenáristu Juraja Bindzára.
Výstavné priestory v expozícii Múzeum – domov múz.
Naša a svetová Klára Jarunková
Výstava slovenskej novinárky, prozaičky a autorky literatúry pre deti a mládež.
V priestoroch IVC na 1. poschodí ŠVK.
Prehliadka výstavy je len na objednanie.
Výstava k 100. výročiu narodenia najprekladanejšej slovenskej autorky kníh pre deti a mládež bude sprístupnená od 8. 3. 2023 do 31. 3. 2023v priestoroch IVC na 1. poschodí ŠVK. Prehliadka výstavy je len na objednanie.
Výstava Naša a svetová Klára Jarunková predstavuje návštevníkom osobnosť a literárne dielo našej najúspešnejšej autorky, s výberom prekladov do rôznych jazykov, ako aj ilustrácie k jej knihám od známych slovenských umelcov – Miroslava Cipára, Dušana Kállaya, Kamily Štanclovej a dcéry Daniely Zacharovej.
Sólo pre... Osvalda Zahradníka
Výstava k 90. výročiu narodenia slovenského dramatika Osvalda Zahradníka.
Výstavné priestory v expozícii Múzeum – domov múz.
Zo života priekopníka slovenskej filmovej hudby – Šimon Jurovský (1912 – 1963)
Výstavka sa uskutoční pri príležitosti 110. výročia narodenia hudobného skladateľa, autora baletov, spevohier, komornej, scénickej a filmovej hudby od 31. 10. 2022 do 20. 01. 2023 vo výstavných priestoroch na 2. poschodí ŠVK.
Komentované prehliadky každý štvrtok o 10:00 a 15:00.
Karel Hejcman: Divadelný plagát
Výstava plagátovej tvorby scénografa Karla Hejcmana.
Umlčaná
Výstava venovaná spisovateľke a poetke Zlate Solivajsovej k 100. výročiu narodenia. Koná sa v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva.
Ján Murgaš a Bábkové divadlo Našich detí v Banskej Bystrici
Výstavka k nedožitým 110. narodeninám bábkara.
Výstavné priestory na 2. poschodí.
Regionálne rozprávkarky
Výstava pri príležitosti 100. výročia narodenia spisovateliek Kláry Jarunkovej, Hany Ponickej a Zlaty Solivajsovej, no nielen o nich...
Malý, veľký príbeh jedného osudu...
Literárne a hudobné múzeum Vás pozýva na výstavu Jána Móryho (1892 - 1978):
Malý - veľký príbeh jedného osudu...
pri príležitosti 130. výročia narodenia skladateľa.
Od 3. 6. 2022 - 26. 8. 2022 vo výstavných priestoroch v expozícii Múzeum - domov múz.
Samo Chalupka – najstarší zo štúrovcov
Výstavka k 210. výročiu narodenia básnika, spoluautora Memoranda slovenského národa, jedného z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského romantizmu, tvorcu historickej epiky a historického spevu.
Komentované prehliadky každý štvrtok 10:00 a 15:00.
Krása v bábkach zakliata
Literárne ahudobné múzeum pripravilo výstavu k životnému jubileu umeleckej rezbárky a bábkarky Ľubice Charvátovej (rod. Zordovej), ktorá sa narodila v roku 1952 v Šahách. Úspešne ukončila Strednú umelecko-priemyselnú školu v Kremnici v odbore Plošné a plastické rytie kovov ( 1973). V roku 1982 nastúpila ako konštruktérka bábok na úsek umeleckých dielní Krajského bábkového divadla v Banskej Bystrici (KBD), kde pôsobila do roku 1990. Od svojho nástupu do KBD sa podieľala na realizácii dvadsiatichôsmich inscenácií. Praktické zručnosti, ktoré sa naučila pod odborným vedením výtvarníčky Jany Pogorielovej-Dušovej a divadelného technológa Antona Dušu zúžitkovala neskôr vo vlastnej tvorbe originálnych bábok pre galérie, zahraničných bábkarov a zberateľov bábok (od r. 1991).
Tibor Andrašovan - Dialógy
Skomponoval prvý slovenský balet, ale j filmový muzikál či prvú komickú operu. Skladateľ, dirigent a pedagóg Tibor Andrašovan, rodák zo Slovenskej Ľupče by v roku 2022 oslávil 105. narodeniny. Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici – Literárne a hudobné múzeum si ho pripomína výstavou Dialógy. Jej základnú líniu tvorí zázemie, ktoré skladateľa formovalo, jeho život, inšpiračné zdroje a v nadväznosti na to i pestrá umelecká tvorba s cieľom pripomenúť najmä mladšej generácii mnohostrannú osobnosť Tibora Andrašovana a jeho skladateľský zástoj v slovenskej hudbe v 2. polovici 20. storočia.
Osobnosti v tajničkách
Ste súťaživí a radi sa vzdelávate?
V termíne od 2. 3. – 22. 4. 2022 sa môžete zapojiť už do tretej série súťaží v LHM v tomto školskom roku.
Cieľom týchto vzdelávacích aktivít je formou osemsmeroviek, hlavolamov a tajničiek priblížiť osobnosti literárneho a hudobného sveta z Banskej Bystrice a okolia.
Ak ste si súťaž doteraz nevyskúšali, neváhajte a pridajte sa k priaznivcom LHM.
Tento raz sme si pre Vás pripravili osem tajničiek. Prajeme príjemné lúštenie!
Pavol Tonkovič
Výstavka pri príležitosti 115. výročia narodenia
hudobného skladateľa, dirigenta, folkloristu, etnomuzikológa, hudobného pedagóga, rozhlasového pracovníka, spoluzakladateľa a prvého umeleckého vedúceho SĽUKu
Vo svete snov Nevesta hôľ – František Švantner
Výstava pri príležitosti 110. výročia narodenia slovenského prozaika.
Výstavné priestory v expozícii Múzeum – domov múz.
"Duch národa žije v piesni“
Prostredníctvom originálnych zbierkových predmetov výstava dokumentuje činnosť SZSU od roku 1921, jeho minulosť, dirigentské osobnosti, ktoré SZSU za ostatných 100 rokov viedli, zborových spevákov a úspechy zboru doma i v zahraničí, ako aj jeho prítomnosť spojenú s propagáciou zboru a oslavou storočnice.
Ondrej Sliacky
Výstavka pri príležitosti 80. výročia narodenia literárneho vedca, publicistu, redaktora, šéfredaktora časopisu Slniečko, editora, prozaika, autora literatúry pre deti a mládež a scenáristu.
Zdenko Mikula – človek s hudbou života
Výstava pri príležitosti 105. výročia narodenia hudobného skladateľa.
Literárne osobnosti regiónu Banská Bystrica
Františk Švantner, Andrej, Sládkovič, Hana Gregorová a ďalší. Ako, kedy a čo tvorili a prečo by sme mali o nich vedieť? Múzeum ponúka odpovede a prehľad literárnych osobností spojených s banskobystrickým regiónom. Prostredníctvom zbierok sa zoznámite s ich životom a dielom.
Pavel Hrúz - solitér novodobej slovenskej literatúry
Výstava zo zbierok LHM pri príležitosti nedožitého 80. výročia narodenia spisovateľa.
Fujara ako skvost slovenskej ľudovej hudby
Fujara – jedinečný slovenský hudobný nástroj. Ako sa vyrába a prečo jej jedným z kultúrnych symbolov Slovenska? Odpovede nájdete v LHM.
JÚL v múzeu
Milé naše, milí naši,
na leto sme pre vás pripravili množstvo zaujímavých možností, ako stráviť čas v našom múzeu. Program na JÚL si môžete pozrieť už dnes a začíname od pondelka. Čo pre vás kuchtíme na august, to si ešte chvíľu necháme pre seba. ;)
No môžete nám veriť - leto s nami je pestré!
Jún v múzeu
Milí návštevníci a návštevníčky, tešíme sa na vašu návštevu u nás! Veríme, že vás naše programy zaujmú.
Program múzea v DECEMBRI
Pozrite sa, čo pre Vás múzeum pripravuje v decembri 2019.
New Dawn on the Road
Súčasná vážna hudba slovenskej i zahraničnej tvorby zaznie v podaní komorného súboru EnsembleSpectrum pod vedením dirigenta a umeleckého vedúceho Mateja Slobodu.
Milan Rastislav Štefánik v dramatickej tvorbe na Slovensku a v Čechách
Prednáška je spojená s prezentáciou monografie prof. PhDr. Dagmar Inštitorisovej, PhD.
Múzeum zatvorené
Vážení návštevníci, vážené návštevníčky, ospravedlňujeme sa Vám, ale dňa 11. 11. 2019 bude múzeum z technických príčin zatvorené. Za pochopenie ďakujeme a tešíme sa na Vašu návštevu v ďalších dňoch.
Ľudové hudobné nástroje na Slovensku
Literárne a hudobné múzeum pri príležitosti 50. výročia svojho vzniku srdečne pozýva na výstavu Ľudové hudobné nástroje na Slovensku.
OsobnostiI - Eva Michalová
Literárne a hudobné múzeum si dovoľuje pozvať všetkých záujemcov na ďalšie podujatie z cyklu Osobnosti, ktoré bude venované vysokoškolskej učiteľke, hudobnej kritičke a publicistke Eve Michalovej.
Zatvorené expozície
Vážení návštevníci, radi by sme Vás upozornili, že expozície múzea v budove Štátnej vedeckej knižnice na Lazovnej 9 v Banskej Bystrici budú ZATVORENÉ v termíne 29. 7. - 9. 8. 2019. Navštíviť však môžete Pamätný dom J. G. Tajovského a Pamätnú izbu Pavla Tonkoviča. Tešíme sa na Vás!
Čarovný svet bábok a bábkového divadla
Táto výstava vznikla pri príležitosti 50. výročia založenia múzea a prezentuje to najlepšie zo zbierkového fondu s tematikou bábkarstva – predovšetkým divadelné bábky, rodinné bábkové divadlá, výtvarné návrhy bábok, scenáre a plagáty s doplňujúcimi informáciami o bábkarstve.
Hodiny naspäť tikajú
Podujatie realizované pri príležitosti 85. výročia narodenia Mikuláša Kováča, a to v rámci cyklu Literárnych a hudobných večerov.
Vansovej Lomnička
Celoslovenská súťaž v prednese žien v oblasti poézie a prózy sa uskutoční už po 52. raz, a to pod záštitou Únie žien a Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici. Otvorenie festivalu bude 26. 4. 2019 o 13:00 s pokračovaním do nasledujúceho dňa.
Srdečne Vás pozývame v týchto dňoch do Štátnej vedeckej knižnice na kúsok umeleckého slova. Tešíme sa na Vás.
Kováči umenia
Program predstavuje špecifickú mozaiku osobností z oblasti umeleckého diania v Banskej Bystrici.
Festival Literárna Banská Bystrica
ŠVK – Literárne a hudobné múzeum spolu s partnermi, kultúrnymi inštitúciami v meste Banská Bystrica, pripravuje pre návštevníkov už XXIII. ročník Festivalu Literárna Banská Bystrica, ktorý je venovaný pamiatke slovenského autora Mikuláša Kováča.
Kováčova Bystrica
Umelecká súťaž v interpretácii literárneho textu a vlastnej tvorbe.
Marián Pecko - cyklus Osobnosti
Stretnutie s režisérom a umeleckým šéfom Bábkového divadla na Rázcestí
Program LHM - február 2019
ŠVK – Literárne a hudobné múzeum aj vo februári s radosťou privíta návštevníkov a návštevníčky vo svojich priestoroch.
Bábka ako element vo vzdelávaní - workshop
Projekt ponúkne celodenné dvojdňové intenzívne vzdelávacie kurzy v mestách na strednom Slovensku – Zvolen, Banská Bystrica, Žilina. Cieľom projektu je rozšíriť nadobudnuté skúsenosti účastníkov workshopu o prvok práce s bábkou, a to v kontexte pedagogickom.
Vychovával ma život a literatúra
Koniec 1. svetovej vojny znamenal zlom nielen v politike či geografickom usporiadaní sveta, ale aj v kultúre. Zo západnej Európy sa šírili myšlienky nového umeleckého smeru – surrealizmu a slovenské umelecké prostredie na ne odpovedalo svojou vlastnou, upravenou verziou – nadrealizmom: smerom zameraným na človeka, tajomným, náznakovým, tvoreným spontánne a často napríklad bez interpunkcie.
Výstava STO100PY - Rok 1918 v literárnej a hudobnej kultúre regiónu
Rok 1918 bol prelomovým momentom v histórii Európy. Zmeny po rozpade Rakúsko-Uhorska boli začiatkom nového politického, sociálneho i kultúrneho vývoja nástupníckych štátnych útvarov. Neprejavovalo sa to však len na nadnárodnej úrovni, zmeny zasiahli aj regióny. Výstava ponúka návštevníkom a návštevníčkam možnosť dozvedieť sa viac nielen o jednotlivých oblastiach kultúry, ale aj o osobnostiach, ktoré ju v banskobystrickom regióne pomáhali v povojnových časoch formovať.
Dni európskeho kultúrneho dedičstva
V rámci témy Zdieľané dedičstvo, ktorá je motívom 25. ročníka DEKD, knižnica spolu s múzeom priblížia návštevníkom a návštevníčkam Tradičné bábkarstvo na Slovensku. Tento kultúrno-historický fenomén, silno spätý s bábkarstvom na Morave a v Čechách, bol v roku 2013 zapísaný na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a v roku 2016 bolo Bábkarstvo na Slovensku a v Česku zapísané aj na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.
Leto v múzeu je pestré!
LHM ani v lete nezaháľa - príďte nás navštíviť, pripravujeme pre Vás pestrý program!
Ján Haruštiak "HARRY"
Srdečne vás pozývame na stretnutie s principálom, bábkohercom, režisérom, scenáristom a autorom textov Jánom Haruštiakom pri príležitosti jeho životného jubilea.
Knihárium
Podujatie pre žiakov ZŠ, počas ktorého sa môžu zoznámiť s knihou Denník 13 a 3/4-ročného Adriana Mola prostredníctvom rôznych aktivít. Prosíme záujem nahlásiť vopred.
Ján Kollár - básnik slovanskej vzájomnosti
Podujatie venované Jánovi Kollárovi (1793 – 1852) pri príležitosti jeho 225. výročia narodenia spojené s otvorením výstavky venovanej tomuto slávnemu spisovateľovi.
Mojím srdcom husle sú
V rámci cyklu Literárne a hudobné večery pre Vás pripravujeme stretnutie s mladým výrobcom huslí a hudobníkom Slavomírom Šurinom. Srdečne pozývame!
Vypíš sa s nami - workshop Tvorivého písania
Opäť ideme na písanie tvorivo - netreba sa báť, pero a papier nehryzú! Naopak, spolu s lahodným nápojom sú výbornými spoločníkmi píšucich začiatočníkov aj skúsených spisovateľov. Príďte, tešíme sa na Vás!
Noc múzeí a galérií
Ako každý rok, aj teraz pre Vás pripravujeme bohatý program - múzeum v noci nezatvára! Príďte sa presvedčiť, že to stojí za to.
Vansovej Lomnička
Súťaž žien v umeleckom prednese na počesť spisovateľky a redaktorky prvého slovenského ženského časopisu Dennica Terézie Vansovej.
Galéria talentov
Súťaž žiakov ZŠ a osemročných gymnázií vo vlastnej tvorbe – v kategórii výtvarná tvorba, literárna tvorba a hra na hudobnom nástroji.
Vypíš sa s nami - workshop Tvorivého písania
Pozývame Vás na ďalší workshop tvorivého písania. Tentoraz sa budeme venovať výtvarným dielam a tomu, ako na nás pôsobia.
Literárna Banská Bystrica
ŠVK – Literárne a hudobné múzeum Vás v spolupráci s ďalšími kultúrnymi inštitúciami v Banskej Bystrici srdečne pozýva na literárny festival Literárna Banská Bystrica, ktorý bude prebiehať od 19. – 23. 3. 2018 na rôznych miestach v rámci mesta.
Tešiť sa môžete na prednášky, besedy, súťaže, aktivity i divadelné hry. Tešíme sa na Vašu návštevu!
Štefan Žáry a nadrealizmus
Prednáška pri príležitosti 100. výročia narodenín autora. Naučíme Vás myslieť surrealisticky!
Ladislav Ballek: Pisárov dlhý zápis – Vŕškom pamäti
Spisovateľ, kandidát na prezidenta i veľvyslanec SR v Prahe v jednej osobe. Mladí ľudia, južné Slovensko, svet po druhej svetovej vojne – o tom všetkom písal vo svojej tvorbe. Príďte sa dozvedieť viac!
Slovenka pri krbe a knihe
ŠVK – Literárne a hudobné múzeum Vás srdečne pozýva na prednášku pri príležitosti Medzinárodného dňa žien. Venovaná bude Hane Gregorovej, manželke J. G. Tajovského. Osvetová pracovníčka, spisovateľka a bojovníčka za práva žien v prvej polovici 20. storočia verejne hovorila o nelichotivom postavení ženy a snažila sa ho zmeniť. Aký bol jej život a dielo, dozviete sa u nás.
Výstava Mestom a krajinou pri príležitosti 60. narodenín autora Ing. arch. Jozefa Troligu
Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici a Ing. arch. Jozef Troliga Vás pozývajú na výstavu Mestom a krajinou pri príležitosti 60. narodenín autora v Štátnej vedeckej knižnici, Lazovná 9. na 1. poschodí. Vernisáž výstavy sa koná 16. 1. 2018 o 17.00 h.
Svetový deň sprievodcov - Za rozprávkou do múzea
V spolupráci s Informačným centrom BB pre Vás pripravujeme rôzne aktivity pripomínajúce Svetový deň sprievodcov cestovného ruchu. Príďte sa dozvedieť viac o spisovateľkách - rozprávkarkách z banskobystrického regiónu, vypočujte si rozprávkové motívy v dielach slovenských hudobných skladateľov, zahrať si bábkové divadlo na motívy Dobšinského rozprávky. Vstup každú celú hodinu, posledný o 16.00.
Tešíme sa na Vás!
Agapé, ó, božská Agapé
ŠVK - Literárne a hudobné múzeum Vás srdečne pozýva na podujatie pri príležitosti Dňa sv. Valentína. Pripravili sme pre Vás lyrické pásmo ľúbostnej poézie z pera slovenských i zahraničných autorov. Vybrané diela prednesie recitátorka Zuzana Ocharovichová a v spolupráci s kaviarňou Bungalow máme pre Vás aj sladké prekvapenie.
Tibor Andrašovan - Dialógy
Výstava k 100. výročiu narodenín skladateľa a dirigenta Tibora Andrašovana. Vernisáž sa uskutoční 29. januára 2018 o 16.00 h v priestoroch Galérie Radnice mesta Banská Bystrica na Nám. SNP.
Tvorba Tibora Andrašovana zasahuje do mnohých žánrových oblastí. Pre SĽUK skomponoval Tibor Andrašovan Povesť o Jánošíkovi, pre Lúčnicu Detviansku veselicu či Radvanský Jarmok a mnohé ďalšie diela. Ako organizátor, dirigent a skladateľ sa tvorivo angažoval vo všetkých oblastiach slovenskej hudobnej kultúry.
Vypíš sa s nami - workshop Tvorivého písania
Čo je to vlastne tvorivé písanie? Je možné naučiť sa písať básne či prózu? Ako vzniká umelecký text? Aké impulzy môžu naštartovať našu kreativitu? Ako zistíme, že máme talent na písanie literatúry?
Tentokrát sa zameriame na výtvarné diela, na ich potenciál vplývať na tvorbu textu. Predstavíme si niekoľko diel (poézia a próza), ktoré boli inšpirované vizuálnym umením a overíme si aj naše asociačné schopnosti.
Slovo, čo um i srdce tvoje posilní
Súťaž v rétorike gymnaziálnych študentov.
"Žena je dôležitým činiteľom v živote národa."
Úvahy a skutky spisovateľky, redaktorky a osvetovej pracovníčky Terézie Vansovej. Prednáška podložená dokumentmi ŠVK - Literárneho a hudobného múzea.
Dialógy - Tibor Andrašovan
Výstava je pripravená pri príležitosti 100. výročia narodenia hudobného skladateľa Tibora Andrašovana.
Vansovej lomnička 2017
Jubilejný 50. Festival umeleckého prednesu žien v poézii a próze.
Farby Brazílie aj pre nevidiacich
Svetoznámy autor Adelio Sarra si postupne vypracoval svoj štýl so silným emocionálnym nábojom. Hlavnými postavami jeho malieb sú jednoduchí, manuálne pracujúci ľudia, s melancholicky zasnenými tvárami - osadení do sveta typického farebného juhoamerického koloritu. Adelio Sarro je skutočne autorom všetkých, pretože jeho diela si môžu „ohmatať“ aj nevidiaci. Okrem klasických olejomalieb maľuje totiž aj pôsobivé obrazy s výrazne štruktúrovaným a členeným povrchom, so zapracovanými odkazmi v Braillovom písme.
Literárna Banská Bystrica
XXI. ročník festivalu, ktorý je venovaný pamiatke básnika a prozaika Mikuláša Kováča, jeho životu a tvorbe.
Odber noviniek
Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.
Slovenskýcestovateľ
je nekomerčný turistický portál, ktorý svojim návštevníkom prináša množstvo výletov, zaujímavých miest, článkov, ubytovaní a udalostí na Slovensku.
© 2024 Podmienky používania Cookies