Archív udalostí pre Múzeum židovskej kultúry zobraziť miesto

Plagát Neobyčajný Joe

Neobyčajný Joe

7. 11. 2024   –   31. 12. 2024

Spoznajte príbeh preživšieho holokaustu, pravdepodobne najstaršieho žijúceho partizána a vynikajúceho športovca Jozefa „Joea“ Veselskeho. Joe Veselsky sa narodil v roku 1918 týždeň pred vznikom ČSR, a teda ešte za čias Rakúsko-Uhorska. Po celý život bol športovcom, preslávil sa ako hráč stolného tenisu. V športových kruhoch má povesť povzbudivého a prijímajúceho človeka búrajúceho predsudky a odmietajúceho diskrimináciu. Jeho meno pozná tak športová verejnosť na Slovensku, ako aj v Írsku, kam emigroval v roku 1949 a kde je považovaný za váženú osobnosť. Je najstarším obyvateľom Dublinu a preukázateľne najstarším žijúcim Slovákom.

Plagát Výstava Košer - známy vs. neznámy

Výstava Košer - známy vs. neznámy

10. 10. 2024   –   1. 11. 2024 viac informácií

V spolupráci s hlavným bratislavským rabínom, pánom Baruchom Myersom a s podporou Židovskej náboženskej obce Bratislava pripravilo Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry vo svojich výstavných priestoroch v Zsigrayovej kúrii na Židovskej 17 v Bratislave tematickú výstavu o pravidlách, ktoré súvisia predovšetkým s dietetickými zásadami v kuchyniach ortodoxných židovských komunít, ale nie len s nimi... Slovo košer totiž súvisí s rozmanitejšími oblasťami života veriacich.

Spoznajte pravidlá ortodoxných židovských komunít v najrozmanitejších sférach každodenného života s dôrazom na stravovanie, dietetické zásady v kuchyni a odievanie.

Plagát Different Trains / Feldov Vlak (výstava)

Different Trains / Feldov Vlak (výstava)

28. 8. 2024   –   1. 10. 2024 viac informácií

Pri príležitosti osláv Európskeho dňa židovskej kultúry otvorí SNM – MŽK v priestoroch svojej sídelnej budovy na Židovskej 17 v Bratislave komornú výstavu DIFFERENT TRAINS – FELDOV VLAK. Výstavný projekt prezentuje diela košického maliara a výtvarníka Dušana Scholtza, ktoré využívajú motív vagónov a sú venované pamiatke obetí holokaustu. Umelec vo svojej tvorbe často využíva objekty každodennosti, ktoré pretvára do „koláži neočakávaných súvislosti“. Aj výtvarnú sériu Different Trains – Feldov vlak tvoria koláže, ktorých základom sú účtovné pečiatky ako symbol byrokracie a zdanlivého strohého poriadku v protiklade k ľudským emóciám utrpenia.

Plagát Výstava Ženy - príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet

Výstava Ženy - príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet

26. 5. 2022   –   1. 3. 2023 viac informácií

Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry s podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky pripravilo v priestoroch Zsigrayovej kúrie (Židovská 17, Bratislava) ďalšiu zo svojich monotematických výstav Ženy – príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet. Nad výstavou prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová.

Výstavný projekt MŽK chce predstaviť inšpiratívne ženské osobnosti židovského pôvodu, ktoré sú späté s územím dnešného Slovenska – narodili sa tu, žili tu alebo majú slovenský pôvod – a ich pôsobenie malo medzinárodný dosah.

Košer – známy vs. Neznámy

9. 10. 2021   –   30. 11. 2021

Tematická výstava, pripravená v spolupráci s hlavným bratislavským rabínom pánom Baruchom Myersom, o pravidlách, ktoré súvisia predovšetkým s dietetickými zásadami v kuchyniach ortodoxných židovských komunít, ale nie len s nimi.

Plagát Stratený raj

Stratený raj

16. 6. 2021   –   30. 9. 2021

Výstavný projekt je pokusom o vytvorenie imaginárneho priestoru s výtvarne riešenými dvojrozmernými objektmi a sochami, kde môže všetko existovať vedľa seba v harmónii.

Futbal pod hákovým krížom: Príbeh Leopolda „Jima“ Šťastného

1. 2. 2021   –   30. 6. 2021

Vývoj organizovaného futbalu v Nemecku a na Slovensku pred/po nástupe nacistov a ľudákov k moci. Implementácia rasových zákonov od postupného vylúčenia „neárijcov“ až po snahu o ich fyzickú likvidáciu prostredníctvom príbehu jedného z najlepších futbalistov medzivojnového obdobia a trénerskej legendy Slovana Bratislava Leopolda „Jima“ Šťastného.

Dita Ziss - Reflexie

4. 2. 2020   –   26. 5. 2020

Tvorba izraelskej fotografky Dity Ziss predstavená pomocou mozaiky z viacerých žánrových a tematických fotografií. Autorka sa podľa vlastných slov zameriava na fotografovanie každodenných objektov a detailov, má rada krajinnú i pouličnú fotografiu, svetlo, tiene a hlavne reflexie, ktoré sú leitmotívom tejto výstavy.

Richard Réti - Šachový génius

6. 6. 2019   –   10. 11. 2019

Výstava o Richardovi Rétim, jedinom slovenskom šachistovi, ktorý porazil majstra sveta!
Richard Réti (1889 - 1929), rodák z Pezinka židovského pôvodu, medzinárodne uznávaný šachový hráč, mysliteľ, novátor, publicista a rekordér v hre naslepo.

Imi Lichtenfeld – Krav Maga a jej tvorca

21. 6. 2018   –   10. 12. 2018

Výstava na počesť Imricha „Imiho“ Lichtenfelda (1910-1998), významného športovca, ochrancu bratislavskej židovskej komunity a tvorcu medzinárodne uznávaného bojového umenia sebaobrany KRAV MAGA.

Máme 25...

21. 5. 2018   –   10. 6. 2018

Múzeum židovskej kultúry 20.mája oslávi 25 rokov svojej existencie. Nepretržitou zbierkotvornou činnosťou približuje návštevníkom židovskú kultúru na Slovensku. Svoju stálu expozíciu nielen dopĺňa, ale získané judaiká aj konzervuje či reštauruje. Ukážkou tejto činnosti je výstava, prostredníctvom ktorej múzeum predstaví jeden zo svojich najvzácnejších artefaktov – zreštaurovaný fragment zvitku Megila Ester z 18. storočia.

Ofra Amit – Cesta do sveta ilustrovaných kníh

24. 4. 2018   –   10. 5. 2018

Výstava je cestou s Ofrou Amit do sveta ňou ilustrovaných kníh určených pre deti aj dospelých. Knihy boli publikované v rôznych rokoch, rôznych krajinách, v piatich jazykoch a získali rôzne prestížne ceny. Výstava obsahuje 55 ilustrácií vypracovaných pre 3 knihy.

Dávid Unreich - šampión, ktorý vyzval Hitlera na súboj

8. 6. 2017   –   30. 12. 2017

Výstava o unikátnom životnom príbehu bratislavského rodáka, židovského zápasníka a majstra sveta v ťažkej váhe Dávida Unreicha (1907 - 1957), ktorý sa v medzivojnovom období výraznou mierou zasadil za zmiernenie dopadov nastupujúceho fašizmu na bratislavskú židovskú obec. Ako športovec a skutočný šampión vystupoval proti hitlerovskej totalite aj po odchode do USA.

Pozdravy z Izraela 3

20. 9. 2016   –   20. 2. 2017 viac informácií

Projekt „Pozdravy z Izraela” predstavuje vo svojej tretej časti v Múzeu židovskej kultúry v Bratislave mladého izraelského umelca Rana Karpa-Princea. Ran sa s veľkým úspechom zúčastňuje festivalov a súťaží karikaturistov. Je ženatý, žije a tvorí vo svojom rodnom meste.

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.