Archív udalostí pre mesto Rožňava zobraziť mesto
Mlyn 2024 Malom
Medzinárodný maliarsky tábor Mlyn presahuje medzinárodné hranice svojou pôsobnosťou od 1997. Ide o najstaršie podujatie svojho druhu na Slovensku, ktoré sa tento rok uskutočnilo v dňoch 3. – 10. augusta v bývalých Rožňavských Kúpeľoch. Maliarskeho tábora sa zúčastnilo 14 umelcov zo Slovenska, Maďarska, Čiech a Poľska. Plenér sa niesol v duchu tvorivej slobody, bez vopred určenej témy, pričom umelci mali možnosť tvoriť voľne podľa vlastnej inšpirácie. Rôzne výtvarné techniky a motívy inšpirovali umelcov ku vzájomnej kultúrnej diskusii, ktorá je nevyhnutná pre takýto typ podujatia. Vzniklo 40 výtvarných diel, ktoré budú prvýkrát predstavené na slávnostnej vernisáži v Galérii BM.
Na dvoch kolesách
Majiteľ zbierky Ján Trulík zozbieral viac ako 100 kusov, vrátane umeleckého spracovania mini modelov. Bicykle sú vyrobené z jednoduchých materiálov až po náročné vyhotovenia. „Na výstave bude možné vidieť modely bicyklov z kovu, dreva, porcelánu, či dokonca zo skla,“ uviedol autor výstavy. Výnimočné sú modely od sochára Davida Whipa a kováča Hansa zo Salzburgu. Každý model je z iného mesta, od iného výrobcu. Autor výstavy prostredníctvom nej rovnako poukazuje i na fakt, že spojenie umeleckého dizajnu, techniky a pragmatickosti vytvára z bicykla nadčasový ekologický dopravný prostriedok.
Medzinárodný festival paličkovanej čipky
TRADÍCIA A SÚČASNOSŤ V TEXTILNEJ TVORBE
Gemerské osvetové stredisko (GOS) v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, srdečne pozýva na XV. ročník Medzinárodného festivalu paličkovanej čipky pod názvom Paličkovanie, csipkeverés, koronki. V Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave sa zídu skúsené čipkárky zo Slovenska, Maďarska, Poľska, Bulharska, Francúzska, Španielska, Talianska a Panamy, aby v rámci festivalu širokej verejnosti predstavili krásu paličkovanej čipky. Program festivalu sa bude niesť v znamení tvorivých dielní v splietaní vzorov šopornianskej, spišskej a gemerskej paličkovanej čipky, chýbať nebudú ani sprievodné prednášky, workshopy, výstavy a kultúrny program.
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
V moci noci
Sovy často vnímame ako záhadnú a zároveň fascinujúcu skupinu vtákov. Považujeme ich za dravcov, ktorí sú aktívni najmä počas noci a za súmraku. Obdivujeme ich výborný zrak či neuveriteľne tichý let. Fascinujú nás nielen výzorom, ale rovnako často až strašidelnými zvukmi. Sovy pre nás symbolizujú najmä múdrosť a túžbu po vzdelaní.
Marta Vajdová: Svetlá mojej duše
Prostredníctvom svojej umeleckej tvorby Marta Vajdová romantickým spôsobom odhaľuje vlastné vnímanie sveta. Dokonalé realistické výjavy vyobrazujú prírodu a človeka v nej. Výtvarné umenie nikdy neštudovala, napriek tomu, že už v detstve inklinovala ku kresbe a maľbe, v ktorej vynikala. Považuje sa za samouka. Jej záľubu však postupom času začala objavovať aj verejnosť, ktorá si všimla výnimočnosť jej tvorby. Vajdová uprednostňuje starú maliarsku techniku. Primárne odmieta akryl, pretože ho považuje za príliš moderný. Je trpezlivá, a čaká, kým olejové farby zaschnú. Vo svojej tvorbe tak kladie dôraz na techniku spracovania.
Gemer - Spiš
Szilárd Schermann pochádzal zo Spišskej Novej Vsi a stal sa agrobotanikom na Maďarskom kráľovskom ústave pre výskum semien v Budapešti. Popri plnení každodenných úloh dokázal publikovať aj pomerne veľké množstvo vedeckých štúdií, a to nielen o hospodársky významných druhoch rastlín, ale aj o divo rastúcich a tiež o voľne žijúcom vtáctve. Okrem vedy bol zároveň kľúčovou osobnosťou vtedajších maďarských alpinistov.
Valašský rok
József Farkas je rodák z Lučenca. Rodinne a citovo je úzko napojený na región Gemera a Novohradu, kde vo svojej profesijnej kariére trávil množstvo času s dokumentovaním miestnych pastierov a hudobníkov. Dlhé roky pôsobil v Bratislave, od roku 2012 je koordinátorom Celokarpatskej talentovej súťaže ľudovej hudby a ľudového tanca Fölszállott a páva/Vyletel páv a od 2017 je aj vedúcim Siete Domu tradícií pre oblasti Slovenska v Budapešti. Svoj život zasvätil službe ľudovému umeniu.
Jana Kušnierová - Dozrievanie
Známa regionálna výtvarníčka Jana Kušnierová a Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Vás pozývajú na autorskú výstavu s názvom Dozrievanie. Jana Kušnierová sa výtvarnému umeniu venuje nepretržite od skorého detstva a rovnako jej nasledovné štúdium bolo s týmto odvetvím úzko prepojené. Ako pedagogička svoj život zasvätila výtvarnému umeniu a robí tak dodnes. Teraz k nám prichádza s jubilejnou desiatou výstavou.
Koža a kožušina - od úžitku k luxusu
Koža je materiál, ktorý ľudstvo sprevádza od počiatku jeho existencie a vďaka vynikajúcim vlastnostiam ponúka široké možnosti využitia. Jej náročné spracovanie si vyžiadalo špecializáciu výroby, ktorej sa venovali samostatné cechy a remeselníci, medzi nimi garbiari, obuvníci (ševci), čižmári, kožušníci a ďalší. Mnohí z nich boli bohato zastúpení aj v regióne Gemer. Okrem cechovej činnosti bola v Rožňave aj manufaktúra na spracovanie kože. V bývalej administratívnej budove manufaktúry dnes sídli Banícke múzeum v Rožňave. Kožené a kožušinové výrobky boli prirodzenou súčasťou odevu, obuvi a pracovných pomôcok baníkov, remeselníkov, roľníkov, pastierov či furmanov. Odev doplnený vzácnymi kožušinami bol však aj znakom najvyšších spoločenských vrstiev a stal sa symbolom sociálneho statusu.
Gemerské impresie
Hlavným zámerom autora, rodáka z Horného Gemera, je zachytenie pocitu nostalgie času, ktorý plynie v dedinskom živote bežných ľudí. Výstava upriamuje pozornosť na poriadok prírody, ktorá má svoj prirodzený životný cyklus.
,,Opustené dedinské domy, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou Horného Gemera sú mojou inšpiráciou, rovnako ako aj oslava gemerských koreňov, prirodzený obdiv a úcta k prírode. Predstava rôznorodých scenérií, narastajúca pokora k prírode boli hlavným námetom mojej obrazovej tvorby,“ uviedol autor umeleckých diel Milan Laciak.
Ink Stories
Hlavným cieľom výstavy je búranie stále pretrvávajúcich predsudkov o tetovaní v povedomí širokej verejnosti. Autorka má v úmysle prostredníctvom množstva fotografií predstaviť návštevníkom výstavy tetovanie ako druh umenia s vysokým stupňom estetickosti, ktoré zároveň môže byť aj technicky precízne prevedené. Prostredníctvom výstavy chce taktiež poukázať na potrebu vzájomnej tolerancie a pochopenia odlišnosti ľudí.
Tí, ktorí (ne)prežili
Výstava bola pôvodne prezentovaná Múzeom a Kultúrnym centrom južného Zemplína v Trebišove pod názvom -999- Morituri te salutant, a to pri príležitosti 80. výročia prvého transportu židovských žien a dievčat z východného Slovenska do vyhladzovacieho tábora Osvienčim. Banícke múzeum v Rožňave prevzalo časť uvedenej výstavy, ktorú doplnilo o regionálne informácie a autentické dobové predmety nachádzajúce sa v zbierkovom fonde múzea.
Som kto som / Vagyok aki vagyok
Enikő Sivák ASHA v spolupráci s Baníckym múzeom v Rožňave, kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja, pripravili výstavu spirituálnych liečivých kresieb pod názvom Som kto som / Vagyok aki vagyok. Vernisáž výstavy sa uskutoční dňa 07. 02. 2023 o 16:00 v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave.
Putujúce duše
Výstava prezentuje maľby, v ktorých sa spája prozaická abstraktno-figurálna tvorba s portrétom. Autorka výtvarných diel je zameraná na pop-surrealistické diela s príbehmi, ktoré sa môžu dotknúť každého z nás.
Across the Sediments / Naprieč sedimentmi
Výstava je zameraná na kvalitnú prezentáciu výstupov z workshopov študentov, študentiek ako aj pedagógov z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach, v rámci projektu Nová Krajina / Manuál výtvarníka v teréne, a to pomocou rôznych médií (video, inštalácia, objekt, performance, fotografia ). Projekt sa sústredí na rozšírenie a skvalitnenie výuky práce ateliérovej tvorby zameranej na prácu v teréne, a mapuje vždy iný fenomén krajiny: prírodný, architektonicko - urbanistický a antropologický.
Pozdrav z Rožňavy
V historickom fonde Baníckeho múzea v Rožňave evidujeme veľký súbor rožňavských pohľadníc. Okrem vlastných zbierok múzea budú vystavené pohľadnice, ktoré zapožičali inštitúcie ako Ministerstvo vnútra SR, Štátny archív v Košiciach, pracovisko Archív Rožňava, Zempléni Múzeum v Szerencsi a pohľadnice zo súkromnej zbierky Rožňavčana Štefana Kesiho. Výstava bude obohatená aj o predmety, ktoré sa viažu k dejinám pošty.
Mlyn Rožňava 2022
Kolektívna výstava účastníkov maliarskeho tábora, ktorá je realizovaná v spolupráci s Baníckym múzeom v Rožňave, kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja, predstavuje návštevníkom výber výtvarných diel z tvorby počas 23. ročníka Medzinárodného maliarskeho tábora Józsefa Basku MLYN Rožňava 2022.
Vox Humana
Pred 125 rokmi sa začal život Zoltána Fábryho v Štósi. Vďaka svojmu pevnému charakteru a lojalite voči tomuto miestu sa ešte za života stal jedným z intelektuálnych vodcov Maďarov na Slovensku. Výstava prezentuje život a dielo Zoltána Fábryho.
Zázračná ríša bábok a rozprávok
Výstava ponúka nahliadnutie do zaujímavého sveta jednotlivých predstavení divadla: bábok, scén, rekvizít a fotografií o inscenáciách.
12 dekád Baníckeho múzea v Rožňave
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pripravilo pri príležitosti osláv 120. výročia svojho založenia (1902 – 2022) výstavu s názvom 12 dekád Baníckeho múzea v Rožňave. Vernisáž výstavy sa bude konať 10. mája 2022 o 16:00 v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave.
Výstava predstaví v troch výstavných miestnostiach aj ďalšie odborné činnosti, ktoré sú súčasťou múzejnej práce ako výskumná činnosť, nadobúdanie zbierkových predmetov, ich evidencia a ošetrenie a múzejná pedagogika.
Výstavu budú môcť navštíviť záujemcovia od 10. mája do 7. septembra 2022 v Galérii na Námestí baníkov 25 v Rožňave.
Tešíme sa na Vašu návštevu!
Milan Kapusta - Krásy Tatier a Slovenského krasu
Milan Kapusta sa narodil v Rožňave. Je absolventom Strednej priemyselnej školy Geologicko – baníckej v Spišskej Novej Vsi. Bývalý banský technik sa k fotografovaniu dostal vďaka horolezectvu. Zdolávať hory začal v roku 1977 v Horolezeckom oddiele Telovýchovnej jednoty Tatran Spišská Nová Ves, neskôr vstúpil do HO TJ Metropol Košice. Okrem Vysokých Tatier má za sebou výstupy na Špicbergoch, Pamíre, v Yosemitskom národnom parku (USA), jeho kroky viedli aj do Álp i do iných pohorí Európy.
TýžDEŇ detí
Mladí bádatelia si budú môcť v obidvoch prevádzkach vyskúšať rôzne aktivity, v Zážitkovom centre SENTINEL to bude napríklad rozpojovanie hornín, ryžovanie zlata, práca s banskými dopravnými prostriedkami pomocou vyhotovených autentických replík, ako sú korýtka na rudu, banský fúrik či drevené banské vozíky alebo kladkostroj. V Galérii budú mať možnosť vyrobiť si pečatidlo, čaká ich tiež komentovaná prehliadka výstavy 12 dekád Baníckeho múzea, ku ktorej sú pripravené aj zaujímavé interaktívne hry, teda puzzle, domino, pexeso a rôzne kvízy. Cena vstupného sú 2 € na prevádzku a aktivít sa môžu zúčastniť deti materských aj základných škôl, ktoré sa vopred nahlásia.
Kontakt:
Gabriella Badin - 0907 769 338
Noc múzeí a galérií 2022
Prehliadky expozícií:
• Zážitkové centrum SENTINEL
• Expozícia prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí
• Historická expozícia - prezentačný múzejný depozitár
Prehliadky výstav v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave
• 12 dekád Baníckeho múzea v Rožňave
• Milan Kapusta - Krásy Tatier a Slovenského krasu
Prehliadka výstavy v Andrássyho obrazárni
• Rožňava v zbierkach Baníckeho múzea
Deti do 12 r. ZDARMA
Tešíme sa na Vás!
Kolektívna výstava Kultúrneho spolku Spoločnosti MAMŰ
Pozývame Vás na kolektívnu výstavu Kultúrneho spolku Spoločnosti MAMŰ. Vernisáž výstavy sa uskutoční 14. marca 2022 o 16:00 v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave na Námestí baníkov 25. Výstavu otvorí výtvarník Hunor Pető, laureát ceny Munkácsyho.
Roman Škantár - Figúra a priestor
Výstava predstaví výber z výtvarných prác košického architekta Romana Škantára, ktorý pôsobí na Gemeri od roku 2011, kedy založil v obci Brdárka občianske združenie s cieľom zachrániť miestnu národnú kultúrnu pamiatku – evanjelický kostol. Istý čas pracoval aj v Rožňave ako architekt v slobodnom povolaní. Občianske združenie pod jeho vedením pracuje na pamiatkovej obnove brdárského kostola už desať rokov.
Roman Škantár - Figúra a priestor
Pozývame všetkých priaznivcov výtvarného umenia na vernisáž výstavy Romana Škantára s názvom Figúra a priestor. Prvú tohtoročnú výstavu otvorí múzeum vo svojej galérii vernisážou už 3. februára 2022 o 16:00. Výstava je zároveň zaradená medzi sprievodné podujatia osláv výročia prvej písomnej zmienky o Rožňave.
Výstava predstaví výber z výtvarných prác košického architekta Romana Škantára, ktorý pôsobí na Gemeri od roku 2011, kedy založil v obci Brdárka občianske združenie s cieľom zachrániť miestnu národnú kultúrnu pamiatku – evanjelický kostol. Istý čas pracoval aj v Rožňave ako architekt v slobodnom povolaní. Občianske združenie pod jeho vedením pracuje na pamiatkovej obnove brdárského kostola už desať rokov.
Výstava potrvá do 12. apríla 2022.
Múzejno-pedagogické aktivity k výstave Jany Kušnierovej – Obrazy môjho života
Podujatie pre žiakov materských a základných škôl.
Počas týchto podujatí sú pripravené komentované prehliadky spojené s interaktívnymi hrami k výstave, v rámci ktorých sa účastníci oboznámia s najnovšou tvorbou Jany Kušnierovej - krajinomaľbami (zákutia betliarskeho parku a rožňavského námestia), zátišiami a figurálnymi maľbami. Súčasťou aktivít budú aj tvorivé dielne, v rámci ktorých si záujemcovia vyhotovia výtvarné dielo podľa vlastnej fantázie.
Múzejno-pedagogické aktivity sa budú konať počas pracovných dní v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave od 7. marca do 22. marca 2022 v spolupráci s autorkou výstavy Janou Kušnierovou.
Vstupné je 1 €, v prípade záujmu je potrebné sa vopred nahlásiť.
Kontakt: Gabriella Badin, 0907 769 338
Reformačné hnutie v Gemeri, osobitne v Rožňave /PREDNÁŠKA/
Pozývame Vás na prednášku historičky umenia, Edity Kušnierovej, na tému Reformačné hnutie v Gemeri, osobitne v Rožňave.
Prednáška sa uskutoční 16. marca 2022 o 16:00 v priestoroch Galérie Baníckeho múzea v Rožňave na Námestí baníkov 25.
Viac informácii o múzeu a podujatiach sa dozviete na našom webe www.banmuz.sk.
Jana Kušnierová: Obrazy môjho života
Výstava bude v poradí už ôsmou autorskou výstavou tejto umelkyne, ktorá väčšinu života venovala výtvarnému vzdelávaniu detí a mládeže. Posledných sedemnásť rokov pracovala Jana Kušnierová ako vedúca výtvarného odboru v Základnej umeleckej škole v Rožňave. Z pohľadu výtvarnej tvorby išlo o jej najplodnejšie roky.
eNRA 21
Na výstave eNRA 21 si záujemcovia budú môcť pozrieť diela slovenských umelcov, ako aj tvorbu talentovaných umelcov z ďalších piatich krajín, ako Maďarsko, Poľsko, Anglicko, či dokonca Holandsko a Izrael.
DEKD 2021 - Výstava banská doprava
Táto výstava pútavou formou predstaví širokej verejnosti zaujímavú tému banskej dopravy Gemera z fondov baníctva a hutníctva Baníckeho múzea v Rožňave. Na výstave, okrem trojrozmerných predmetov a odborných textov, návštevníci uvidia jedinečné dobové fotografie z prostredia gemerských baní, kde bude možnosť vidieť skoro všetky druhy využívaných strojov pri práci. Výstava bude obsahovať aj interaktívny prvok - 3D mapu, ktorá pomôže návštevníkovi lepšie si predstaviť členitý reliéf Gemera, ktorý bol odjakživa veľkou prekážkou pri doprave suroviny.
Projekt výstava " Banská doprava " z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom projektu.
Deň baníkov v Baníckom múzeu v Rožňave
Pozývame Vás na podujatie Cesta nerastov - Deň baníkov v múzeu, v Zážitkovom centre Sentinel dňa 8. 10. 2021 od 9:00 do 16:00 hod.
Hlavným cieľom podujatia je oboznámiť návštevníkov s vývojom banskej dopravy (od stredoveku až po súčasnosť) so špeciálnym dôrazom na spôsoby a formy prepravy nerastov. Počas celého dňa budú pripravené rôzne zážitkové aktivity, odborné prednášky a prehliadky expozícií Zážitkového centra Sentinel. Cieľovou skupinou sú hlavne deti a študenti materských, základných a stredných škôl.
Projekt „Cesta nerastov“ – podujatie Deň baníkov v Baníckom múzeu v Rožňave z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
VIAC INFO NA www.banmuz.sk
Svet kovačického insitného umenia
Tradícia insitného maliarstva Slovákov vo Vojvodine, sústredených najmä v okolí obce Kovačica, je dlhá a siaha až do konca tridsiatych rokov minulého storočia. Prví maliari začali maľovať zo záľuby a kopírovali najmä exotické námety z pohľadníc a fotografií. K maľbe pristupovali s čistým záujmom bez akéhokoľvek poznania zákonitosti. Neskôr si začali všímať život okolo seba. Roľnícky život a ľudové zvyky sa stali ústredným motívom kovačického insitného umenia.
Zuzana Čuňová: Vždy sa dá znova vzlietnuť
Zuzana Čuňová, ktorá je už momentálne v dôchodku, pracovala ako vychovávateľka v mimoškolských zariadeniach. K maľovaniu sa dostala už v detstve na hodinách výtvarnej výchovy, svoj vzťah ku výtvarnému umeniu však prehĺbila až počas jej stredoškolských štúdií, vďaka jej učiteľovi Júliusovi Šimonyimu. Po ukončení štúdia sa naplno venovala rodine a výtvarnému umeniu sa na čas prestala venovať. Neskôr prešla od maliarskeho plátna ku fotografovaniu prírody, ktoré jej bolo neskôr inšpiráciou pre obrazy.
Ádám Gyula - rožňavský maliar kostolov
Počas svojho dlhého a umelecky plodného života vyzdobil nástennými maľbami s biblickými motívmi okolo 300 kostolných interiérov na území Slovenska i Maďarska. V 80. rokoch 19. stor. založil v Rožňave maliarsku dielňu s niekoľkými spolupracovníkmi, ktorá bola známa na celom území bývalého Uhorska a neskôr aj Československa. V Rožňave bol váženým občanom, pôsobil aj ako zakladajúci člen a predseda rožňavského tovarišského spolku. Úzko spolupracoval s rožňavským biskupstvom a vedením tunajšieho Premonštrátskeho gymnázia, pre ktoré vytvoril zaujímavé maľby, ktoré sa, žiaľ, nezachovali.
Trojlístok geometrie
Vystavujú: Denisa DOVAĽOVÁ, Simona ŠTULEROVÁ, Monika GERMUŠKA VRANCOVÁ Kurátor výstavy: PhDr. Vladimír BESKID
Výstava: Ádám Gyula (1862 - 1942)
Pozývame vás na výstavu, ktorá predstaví ukážky z maliarskej tvorby významnej osobnosti mesta - Gyulu Ádáma, maliara kostolov. Vernisáž sa uskutoční 27.5.2021 o 16:00 v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave a potrvá do 27.6.2021.
Viktória Baffa Zatrochová: Affectus et motus – Baby version
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pozýva na výstavu autorky Mgr. art. Viktórie Baffy Zatrochovej pod názvom AFFECTUS ET MOTUS – BABY VERSION.
Výstava bude sprístupnená verejnosti 06. 05. 2021 do 24. 06. 2021.
Výstavu z verejných zdrojov vo forme štipendia podporil Fond na podporu umenia.
Cesta nerastov – Deň detí v Baníckom múzeu v Rožňave
Aj tento rok sme pripravili zaujímavé aktivity pri príležitosti Medzinárodného dňa detí. V piatok 4. júna môžu malí návštevníci spoznať Cestu nerastov. Podujatie bude prebiehať v Zážitkovom centre Sentinel od 9:00 do 17:00.
Projekt „Cesta nerastov“ – podujatie Deň detí v Baníckom múzeu v Rožňave z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom projektu.
Kontakt: Mgr. Gabriella Badin
e-mail: pedagog.galeria@banmuz.sk
tel.: 0907 769 338
Ing. Juliána Kelemenová
e-mail: pedagog.sentinel@banmuz.sk
tel.: 0908 101 060
Noc múzeí a galérií
Noc múzeí a galérií si po minuloročnej pauze vychutnáte naživo v múzeu
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, sa tak ako po minulé roky zapája do medzinárodnej iniciatívy projektu Noc múzeí a galérií. Aj vďaka postupnému uvoľňovaniu hygienických opatrení múzeum otvorí svoje brány širokej verejnosti v rámci Noci múzeí a galérií, v sobotu 15. mája 2021 od 14:00 do 21:00.
Geologický krúžok v Baníckom múzeu v Rožňave
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, organizuje pre žiakov v šk. r. 2020/2021 geologický krúžok. Určený je pre školákov, ktorých zaujímajú horniny, minerály, fosílie, horotvorné procesy alebo vznik neživej prírody.
KONTAKT:
Ing. Juliána Kelemenová
pedagog.sentinel@banmuz.sk
+421 908 101 060
Divadelná Rožňava - Rozsnyói Színházi Élet
Výstava, ktorá bude fyzicky inštalovaná v Galérii Baníckeho múzea, bude virtuálne sprístupnená vo štvrtok 5. novembra 2020 o 15:30 na webe múzea – www.banmuz.sk.
Podujatie sa koná pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Výstava potrvá do 31. 1. 2021. Aktuálne bude jej prezentácia realizovaná vo virtuálnom priestore a jej fyzická prehliadka bude možná až po uvoľnení aktuálnych obmedzení. Viac informácií o ďalších aktivitách Baníckeho múzea v Rožňave nájdete na stránke www.banmuz.sk.
Jaskyne UNESCO v Národnom parku Slovenský kras
V roku 2020 si pripomíname 25. výročie zapísania prírodných pamiatok Aggtelekského a Slovenského krasu na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Okrem samotného výročia je téma ochrany svetového dedičstva veľmi aktuálna, pretože jedinečné krasové územie v Košickom kraji je špecifické a veľmi citlivo reaguje na všetky zmeny, ktoré spôsobuje znečisťovanie životného prostredia. Návštevníci výstavy lepšie spoznajú Národný park Slovenský kras, najmä jaskyne zapísané do svetového dedičstva, ktoré sa nachádzajú na území Košického kraja.
Mlyn Baska Malom 2020
Ak ste zvedaví, čo na prelome júla a augusta vytvorili účasníci Medzinárodného tábora MLYN 2020 Rožňava, príďte sa pozrieť do Galérie Baníckeho múzea v Rožňave. Výstavu s názvom 21. Mlyn Baska Malom 2020 pripravilo Banícke múzeum v Rožňave, ktorého zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj, v spolupráci OZ Pre partnerské mestá Rožňavy. Vernisáž sa uskutoční 10. septembra 2020 o 17:00 v priestoroch Galérie Baníckeho múzea v Rožňave na Námestí baníkov 25.
Tento rok sa na výtvarnom tábore pre obmedzenia v súvislosti s pandémiou COVID-19 zúčastnilo len deväť výtvarných umelcov.
DEKD 2020 - Život v očarujúcom krase
Pozývame všetkých záujemcov na podujatie s názvom Život v očarujúcom krase, ktoré sa bude konať od 22. do 30. septembra 2020 v časoch medzi 9:00 a 17:00 v Zážitkovom centre SENTINEL na Šafárikovej 43 v Rožňave.
Život v očarujúcom krase
Podujatie sa uskutoční v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2020, do ktorého sa každoročne zapájajú viaceré župné zariadenia. Tento rok je v Baníckom múzeu na programe prehliadka Expozície prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí, ktorá je pre záujemcov úplne zdarma.
Detský deň zdravia
Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, detašované pracovisko Rožňava v spolupráci s Baníckym múzeom v Rožňave, kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja a Mestom Rožňava organizuje pri príležitosti Svetového dňa srdca Detský deň zdravia v Baníckom múzeu v Rožňave.
Podujatie zamerané na žiakov prvého stupňa základnej školy sa uskutoční v utorok 29. septembra 2020 od 9:00 v Zážitkovom centre Sentinel na Šafárikovej ul. 43.
Múzejný deň UNESCO
Banícke múzeum v Rožňave, ktorého zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj, sa ani tento rok nezaobíde bez tradičného Múzejného dňa. Témou budú prírodné pamiatky, zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO.
Deň baníkov v Baníckom múzeu v Rožňave
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, v spolupráci s Gemerským baníckym spolkom Bratstvo, si už tradične pripomenie významný sviatok baníkov podujatím „Deň baníkov v Baníckom múzeu v Rožňave“.
Podujatie sa uskutoční 11. septembra 2020 v Zážitkovom centre Sentinel na Šafárikovej ul. 43 od 9:00 do 17:00 h.
Deň baníkov v Baníckom múzeu v Rožňave
• zvýhodnený vstup (do 14:00) do Expozície baníctva a hutnictva Gemera (2.50 €)
• 15:00/slávnostný sprievod ku Pamätníku baníckej práce
• 15:30/prezentácia novej časti expozície: Visuté llanové dráhy spojená s členskou schôdzou GBS a prednáškou "Lanovky".
Po stopách pokladov Unesca na Gemeri
Letný múzejný tábor pre deti vo veku od 6 do 10 rokov.
Do tábora je možné sa prihlásiť mailom na pedagog.galeria@banmuz.sk, prípadne telefonicky na čísle 0907 769 338.
Leto s modrotlačou
Tvorivé dielne spojené s témou modrotlače.
Kontakt:
Mgr. Gabriella Badin
e-mail: pedagog.galeria@banmuz.sk
tel.: 0907 769 338
Ponuka je určená pre rodiny s deťmi vo veku od 6 do 10 rokov a pre deti MŠ, záujem prosíme vopred nahlásiť.
Deň detí v Baníckom múzeu v Rožňave
Múzejníci si aj tento rok pripravili bohatý program, v ktorom nebudú chýbať rôzne zaujímavé aktivity, ako je rozpojovanie hornín geologickým kladivom, výroba kryštálov a mnoho iného. Samozrejme, všetko sa udeje za prísnych hygienických opatrení.
Témou podujatia je geológia Gemera. Pomocou krátkej prednášky a vzoriek hornín a minerálov sa naši najmenší návštevníci dozvedia, aké rozmanité nerastné bohatstvo skrýva podzemie Gemera.
Kontakt pre záujemcov:
Ing. Juliána Kelemenová
pedagog.sentinel@banmuz.sk
+421 908 101 060
Kúpeľníctvo v Gemeri v 19. storočí
Výstava je venovaná vzniku a vývinu kúpeľníctva na území historického Gemera. Z kultúrnohistorického hľadiska prezentuje zrod jednotlivých kúpeľov, najznámejších kúpeľných lekárov a balneológov Gemera, popularitu jednotlivých miest a ich návštevnosť. Je venovaná kúpeľom a klimatickým zariadeniam, z ktorých väčšina dnes už neexistuje.
Vernisáž výstavy sa bude konať 13. februára 2020 o 15:30 hod.
Roland Neupauer - Výstava 40
Roland Neupauer predstaví rožňavskému publiku výstavu pod názvom „Roland Neupauer 40“, ktorá bude pozostávať z viacerých cyklov jeho doterajšej tvorby. Aktívne sa začal venovať výtvarnému umeniu po strednej škole, čiže za posledných 20 rokov, a to aj napriek tomu, že sa od roku 2001 u neho začala prejavovať zákerná choroba. V dôsledku svojho hendikepu dochádza od roku 2010 v jeho tvorbe k úplnej zmene spojenej aj s novým spôsobom umeleckého vyjadrovania.
Čo bolo pred 1989
Výstava priblíži obdobie aj pád socializmu
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravilo pre širokú verejnosť výstavu „Čo bolo pred 1989“, ktorá sa zároveň koná pod záštitou predsedu KSK Rastislava Trnku.
Vernisáž výstavy sa uskutoční 17. októbra 2019 o 15:30 hod. v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave, Nám. baníkov 25.
Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Tešíme sa na vašu návštevu!
Prezentácia publikácie „Študenti vyšších vzdelávacích inštitúcii v Rožňave. 1814 – 1852, Biskupský seminár a Filozofické lýceum“
Publikácia je už 19. pokračovaním cyklu o histórii vyšších vzdelávacích ústavov v Uhorsku. Jeho autorom je uznávaný maďarský historik a archivár Prof. Dr. habil. László Szögi, CSc., ktorý pôsobil ako riaditeľ Univerzitnej knižnice Eötvös Lóránd Tudományegytem v Budapešti. Autor sa vo svojej práci zameriava na všestrannú analýzu študentov seminára a lýcea, ktorí obohacovali život mesta od roku 1814 až do roku 1952.
Prednáška Mgr. Norberta Mogyorósiho: Obce, ktoré zmizli z mapy
Pracovník Baníckeho múzea, ktorý sa v minulosti touto málo známou témou odborne zaoberal predstaví záujemcom o najnovšiu históriu príklady obcí, ktoré v priebehu 20. storočia na Slovensku a v regióne Gemer z rôznych príčin zanikli a takto sa aj „stratili“ z máp.
Z diel letných sympózií Tvorivého spolku ROVÁS (eNRA) z roku 2019
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, v spolupráci s Tvorivým spolkom Rovás, prichystalo pre svojich návštevníkov ďalšiu výstavu s názvom Z diel letných sympózií Tvorivého spolku ROVÁS (eNRA) z roku 2019. Záujemcovia si ju môžu pozrieť do 31. januára 2020 v priestoroch Galérie Baníckeho múzea v Rožňave, na Námestí baníkov 25.
Výstava prezentuje materiál z Letnej akadémie v roku 2019, ktorá sa konala v Sedmohradsku, Maďarsku a na Slovensku.
VERNISÁŽ VÝSTAVY - 5.11.2019 o 17:30 hod. v Galérii baníckeho múzea v Rožňave na Námestí baníkov 25.
Vianoce v múzeu
Pripravili sme pre vás podujatie s názvom „Vianoce v múzeu“. Podujatie sa bude konať dňa 27. decembra 2019 od 9:00 do 14:00 vo všetkých prevádzkach Baníckeho múzea v Rožňave. Tešíme sa na Vás a želáme Vám šťastné a veselé Vianoce!
Vianoce v múzeu
Pripravili sme pre vás podujatie s názvom „Vianoce v múzeu“. Podujatie sa bude konať dňa 27. decembra 2019 od 9:00 do 14:00 vo všetkých prevádzkach Baníckeho múzea v Rožňave. Tešíme sa na Vás a želáme Vám šťastné a veselé Vianoce!
Vianoce v múzeu
Pripravili sme pre vás podujatie s názvom „Vianoce v múzeu“. Podujatie sa bude konať dňa 27. decembra 2019 od 9:00 do 14:00 vo všetkých prevádzkach Baníckeho múzea v Rožňave. Tešíme sa na Vás a želáme Vám šťastné a veselé Vianoce!
Vianoce v múzeu
Pripravili sme pre vás podujatie s názvom „Vianoce v múzeu“. Podujatie sa bude konať dňa 27. decembra 2019 od 9:00 do 14:00 vo všetkých prevádzkach Baníckeho múzea v Rožňave. Tešíme sa na Vás a želáme Vám šťastné a veselé Vianoce!
Spomienka na November
Pozývame vás na podujatie s názvom „Spomienka na November“, ktoré sa uskutoční dňa 15. novembra 2019 o 16:00 hod. v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave.
Program:
- prednáška Pavla Horvátha - November 1989
- komentovaná prehliadka výstavy „Čo bolo pred 1989“.
- premietnutie strihového dokumentu A. Berenteho a B. Heflera „Nežná - Cesta k slobode“
- diskusia „November 89 - 30 rokov po“ s výnimočnými hosťami F. Gálom a R. Káčerom.
Tešíme sa na vás!
Mlyn Baska Malom 2019
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pripravilo v spolupráci Občianskym združením Pre partnerské mestá Rožňavy výstavu Mlyn Baska Malom 2019, ktorá bude výstupom z Medzinárodného tábora MLYN 2019 Rožňava. Na výtvarnom tábore sa zúčastnilo 16 výtvarných umelcov nielen z Rožňavy a okolia, ale aj z celého Slovenska a partnerských miest Rožňavy – maďarských miest Szerencs, Budapešť a Miškovec, poľského Cieszyna, srbskej Bačka Topole a rumunského Gheorgheni.
Jana Kušnierová: Špachtľou a štetcom
Tentoraz má pre nás táto významná betliarska rodáčka, výtvarníčka Jana Kušnierová, prichystanú autorskú výstavu s názvom Špachtľou a štetcom. Spomínaná výstava je výberom toho najlepšieho z jej doterajšej tvorby a z toho dôvodu si určite príde na svoje aj ten najkritickejší návštevník.
Deň slovenských rekordov v Baníckom múzeu v Rožňave
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, v spolupráci s neformálnym združením zberateľov Rožňava – ZBERATELIA ČOHOKOĽVEK a Domom Matice slovenskej v Rožňave, pripravilo pre všetkých záujemcov podujatie s názvom Deň slovenských rekordov.
Otvorenie výstavy sa uskutoční dňa 12. septembra 2019 o 14:00 v Zážitkovom centre SENTINEL, na Šafárikovej 43 v Rožňave.
DEKD 2019: Deň baníkov v Baníckom múzeu v Rožňave
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pozýva všetkých záujemcov na podujatie s názvom Deň baníkov v Baníckom múzeu v Rožňave, ktoré sa uskutoční v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2019 v Zážitkovom centre SENTINEL.
Okrem komentovaných prehliadok expozícií sú pre najmenších návštevníkov prichystané aj tvorivé dielne.
Podujatie sa uskutoční dňa 6. septembra 2019 od 9:00 do 17:00 hod. v Zážitkovom centre SENTINEL, Šafárikova 43 v Rožňave. Pre všetkých návštevníkov je vstup na podujatie zdarma.
RETROvýstava
Cieľom výstavy je vyvolať u starších nostalgické spomienky na časy nedávno minulé, zároveň priblížiť mladším ročníkom, ako sa v tých časoch žilo, aké predmety sa používali, či už ide o predmety každodennej potreby ako elektronika, hračky a taktiež športové či iné predmety, ktoré používali ich rodičia, či starí rodičia.
Juraj Halyák: Obrazy a plastiky
Autor nám tentoraz predkladá k nahliadnutiu výber svojej maliarskej tvorby, ako aj tvorby plastík. Vystavované diela sú špecifické aj tým, že ich vytvoril v období medzi sedemdesiatim šiestym a osemdesiatym prvým rokom svojho života. V modelovaní a ďalších krokoch tvorby plastík, je ako sám autor hovorí, rýdzi autodidakt – samouk, musel však vedieť pracovať s počítačom.
Ako sa mapovalo v baníctve
Prezentovaná problematika postupne odkrýva čo mapa je, aké mapy využíva baníctvo, historické mapovania a pomôcky, ktoré banský merač používal. Svoje miesto majú na výstave témy - kompas, vytýčenie Bratislavského poludníka, smerové ružice, čo na mape nájdeme – mierka, historické dĺžkové miery, alchýmia na mapách... Úroveň banských máp ovplyvnil vznik banských škôl a vyučovanie banského meračstva. Preto je vývoj mapovania sprostredkovaný cez výnimočné osobnosti, ktoré mapy nielen tvorili, ale aj o nich vzdelávali budúcich banských meračov.
viac na www.banmuz.sk
Koniec školského roka v múzeu
Za vysvedčenie do múzea!
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, prichystalo pre svojich školopovinných návštevníkov obrovské prekvapenie, podujatie s názvom Koniec školského roka v múzeu.
V piatok, 28. júna 2019, kedy sa v školách odovzdajú vysvedčenia, je vstup do všetkých prevádzok a expozícii Baníckeho múzea v Rožňave pre deti a mládež, ktoré sa preukážu aktuálnym vysvedčením, bez ohľadu na známky - úplne zdarma. Táto výnimočná akcia platí aj v sobotu 29. júna 2019 v Zážitkovom centre SENTINEL a v Andrássyho obrazárni.
Tešíme sa na vás!
Koniec školského roka v múzeu
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, prichystalo pre svojich školopovinných návštevníkov obrovské prekvapenie, podujatie s názvom Koniec školského roka v múzeu.
V piatok, 28. júna 2019, kedy sa v školách odovzdajú vysvedčenia, je vstup do všetkých prevádzok a expozícii Baníckeho múzea v Rožňave pre deti a mládež, ktoré sa preukážu aktuálnym vysvedčením, bez ohľadu na známky - úplne zdarma. Táto výnimočná akcia platí aj v sobotu 29. júna 2019 v Zážitkovom centre SENTINEL a v Andrássyho obrazárni.
Tešíme sa na vás!
Koniec školského roka v múzeu
Za vysvedčenie do múzea!
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, prichystalo pre svojich školopovinných návštevníkov obrovské prekvapenie, podujatie s názvom Koniec školského roka v múzeu.
V piatok, 28. júna 2019, kedy sa v školách odovzdajú vysvedčenia, je vstup do všetkých prevádzok a expozícii Baníckeho múzea v Rožňave pre deti a mládež, ktoré sa preukážu aktuálnym vysvedčením, bez ohľadu na známky - úplne zdarma. Táto výnimočná akcia platí aj v sobotu 29. júna 2019 v Zážitkovom centre SENTINEL a v Andrássyho obrazárni.
Tešíme sa na vás!
Prezentácia pohľadnicového leporela "RETROrožňava"
Pozývame vás na prezentáciu pohľadnicového leporela s názvom RETROrožňava, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 27. júna o 16:00 v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave na Námestí baníkov 25.
V rámci sprievodného programu si zúčastnení budú môcť pozrieť unikátnu výstavu RETROvýstava a ako špeciálny hudobný hosť vystúpi rožňavská skupina Massriot.
Leporelo vzniklo vďaka finančnej podpore mesta Rožňava v rámci projektu „Rožňava v 2. polovici 20. storočia na fotografiách“
Monika Vozárová - Od srdca maľované
Pozývame Vás na výstavu Moniky Vozárovej OD SRDCA MAĽOVANÉ, ktorá bude doplnená veľkonočnými kraslicami z dielne Danky Lackovej. Vernisáž výstavy sa uskutoční 11.04.2019 (vo štvrtok) o 15.30 hod. v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave, Námestie baníkov 25.
Maľovať začala pred šiestimi rokmi suchým pastelom, neskôr akrylom v štýle „dlhonohých“. Tri roky sa venuje maľbe folklórnych postáv v pohybe. Maľuje najmä gemerský a telgártský kroj, nakoľko korene má na Horehroní. Svoju tvorbu prezentovala na viacerých výstavách.
viac info na www.banmuz.sk
Deň detí v Baníckom múzeu
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pri príležitosti Medzinárodného dňa detí pozýva všetkých svojich malých priaznivcov na podujatie DEŇ DETÍ V BANÍCKOM MÚZEU, ktoré sa uskutoční dňa 1.6.2019 od 9:00 do 17:00 v Zážitkovom centre Sentinel na Šafárikovej ulici č. 43.
Pre malých bádateľov máme pripravené RETROtvorivé dielne a RETROhry, okrem toho si deti budú môcť pozrieť všetky expozície a to úplne zdarma.
Noc múzeí a galérií 2019
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, prichystalo v rámci medzinárodného podujatia „Noc múzeí a galérií 2019“ bohatý program pre žiakov a širokú verejnosť. Aj tento rok sa hlavné podujatie uskutoční v sobotu, dňa 18. mája 2019, pričom už tradične nebude chýbať ani sprievodné podujatie Múzejný RETRO deň, ktorý sa bude konať o deň skôr, v piatok 17. mája 2019 v čase od 9:00 do 17:00 hod v areáli Zážitkového centra SENTINEL. Celé podujatie sa bude niesť v duchu časov minulých, kvôli čomu dostalo aj prívlastok RETRO.
Noc múzeí a galérií 2019
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, prichystalo v rámci medzinárodného podujatia „Noc múzeí a galérií 2019“ bohatý program pre žiakov a širokú verejnosť. Aj tento rok sa hlavné podujatie uskutoční v sobotu, dňa 18. mája 2019, pričom už tradične nebude chýbať ani sprievodné podujatie Múzejný RETRO deň, ktorý sa bude konať o deň skôr, v piatok 17. mája 2019 v čase od 9:00 do 17:00 hod v areáli Zážitkového centra SENTINEL. Celé podujatie sa bude niesť v duchu časov minulých, kvôli čomu dostalo aj prívlastok RETRO.
Noc múzeí a galérií 2019
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, prichystalo v rámci medzinárodného podujatia „Noc múzeí a galérií 2019“ bohatý program pre žiakov a širokú verejnosť. Aj tento rok sa hlavné podujatie uskutoční v sobotu, dňa 18. mája 2019, pričom už tradične nebude chýbať ani sprievodné podujatie Múzejný RETRO deň, ktorý sa bude konať o deň skôr, v piatok 17. mája 2019 v čase od 9:00 do 17:00 hod v areáli Zážitkového centra SENTINEL. Celé podujatie sa bude niesť v duchu časov minulých, kvôli čomu dostalo aj prívlastok RETRO.
Boris a Viktoryia Kuzma - Dvaja
V rožňavskej galérii bude spoločne s manželkou vystavovať národný umelec Ukrajiny!
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pozýva všetkých záujemcov na spoločnú výstavu manželov Borisa a Viktoriye Kuzmovcov, ktorú nazvali Dvaja.
Výstava DVAJA bude sprístupnená verejnosti od 4. apríla 2019 a potrvá do 16. mája 2019. Finisáž sa bude konať 16. mája 2019 o 15.30 hod. v priestoroch Galérie Baníckeho múzea v Rožňave, na ktorú záujemcov srdečne pozývame.
Boris a Viktoriya Kuzma: Dvaja
Boris Kuzma nie je pre návštevníkov Galérie Baníckeho múzea v Rožňave neznámy. Zúčastnil sa Medzinárodného maliarskeho plenéru a sochárskeho sympózia, ktoré organizovalo Banícke múzeum v roku 2008. Plenér bol spojený s výstavou, kde boli prezentované diela účastníkov. Jeho manželka Viktoriya bude prezentovať svoju tvorbu premiérovo. Obidvaja autori vystavujú doma aj v zahraničí.
Veľkonočné tvorivé dielne 2019
Aktivity sa budú konať v termíne od 26. marca do 17. apríla 2019 v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave, na Námestí baníkov 25. V prípade záujmu je potrebné sa vopred nahlásiť a dohodnúť si termín.
Veľkonočné tvorivé dielne 2019
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pozýva všetkých žiakov základných škôl na Veľkonočné tvorivé dielne 2019, na ktorých budú mať účastníci možnosť vyrábať jarné a veľkonočné ozdoby z rôznych materiálov.
Aktivity sa budú konať v termíne od 26. marca do 17. apríla 2019 v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave, na Námestí baníkov 25. V prípade záujmu je potrebné sa vopred nahlásiť a dohodnúť si termín.
Znovuzrodené pamiatky II
V rožňavskej galérii už druhýkrát predstavujú výsledky svojej práce dvaja vynikajúci reštaurátori Árpád Mézes a Alexander Koreň. Prvýkrát sme mali možnosť zoznámiť sa s ich prácou ešte v roku 2012, keď tu vystavovali spolu s akad. soch. Ondrejom Csütörtökim z Komárna.
Na výstave sú formou reprezentatívnych fotografií a trojrozmerných ukážok reštaurovaných diel prezentované spoločné i individuálne práce oboch reštaurátorov – obnovené pamiatkové objekty z okresu Rožňava, ale aj z iných miest na Slovensku.
Znovuzrodené pamiatky II.
Na výstave sú formou reprezentatívnych fotografií a trojrozmerných ukážok reštaurovaných diel prezentované spoločné i individuálne práce oboch reštaurátorov – obnovené pamiatkové objekty z okresu Rožňava, ale aj z iných miest na Slovensku.
4 pohľady z južného Boršodu
Tvorivý kolektív z južného Boršodu tzv. ŠTVORKA : Pap István - fotograf, Novák József – maliar Szikszai Róbert – grafik, Nagy István – učiteľ maľby, maliar sa spojil s tým cieľom, že prostredníctvom prostriedkov umenia, jeho technickými riešeniami predstavia verejnosti dedičstvo ľudí žijúcich pod Bukovými vrchmi. Prostredníctvom svojich diel predstavia život tam žijúcich ľudí, kroje – ich rozdielnosť a rozmanitosť v bohatstve motívov ako aj snahu o zachovanie tradícií.
Predstavenie knihy: Rožňava a Miškovec – priemyselné dedičstvo
Občianske združenie MEDZA, pôsobiace pri Baníckom múzeu v Rožňave, vydalo na sklonku minulého roka zaujímavú dvojjazyčnú slovensko-maďarskú knižnú publikáciu Rožňava a Miškovec – priemyselné dedičstvo (Rozsnyó és Miskolc – ipari örökség), ktorú chce prezentovať širokej verejnosti.
Dňa 21.3.2019 o 15:30 sa v Zážitkovom centre Sentinel na Šafárikovej ulici č. 43 v Rožňave uskutoční predstavenie tejto knihy, ktorá bola vydaná vďaka programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Maďarsko – Slovensko 2014 – 2020.
Jarné prázdniny v Baníckom múzeu
Pre žiakov z materských škôl a prvého stupňa ZŠ majú pracovníci múzea pripravené zaujímavé komentované prehliadky Expozície prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí, aktuálne vynovenú o autentické zvuky vtákov a iných zvierat, ktoré sa v nej nachádzajú. Malí návštevníci múzea následne absolvujú malé tvorivé dielne na tému: Vtáčiky v zime, kde budú môcť modelovať, vyrábať a maľovať krásne modely práve s touto tematikou.
Gemer v období 1. ČSR
Výstava si nekladie za cieľ poskytnúť návštevníkom vyčerpávajúce údaje, ale výberom zaujímavých tém chce u verejnosti podnietiť živý záujem o naše medzivojnové dejiny. K tomuto účelu poslúži vydaná skladačka k výstave. Nakoľko sa jedná o putovnú výstavu, budú si ju môcť zapožičať rôzne inštitúcie a školy v regióne. Múzeum plánuje počas jej sprístupnenia zorganizovať pre školy a verejnosť tematické odborné prednášky. Pri príležitosti 100. výročia Martinskej deklarácie (Deklarácie slovenského národa) sa 30. októbra 2018 uskutoční pre širokú verejnosť podujatie Československý deň.
Rožňava baňa - život a práca
Výstava prezentuje výsledky výskumu zameraného na vplyv rozvinutého priemyslu na život v meste a zachovanie priemyselného dedičstva.
Mnohí zo súčasných obyvateľov Rožňavy a okolia, ich príbuzní, známi, pracovali, či žili na Rožňava Bani. Závod Železorudné bane Rožňava patril v 80. rokoch s počtom okolo 1 200 pracovníkov k najväčším zamestnávateľom v regióne. Práca na Bani sa tak priamo či nepriamo dotýkala takmer všetkých obyvateľov mesta a blízkeho okolia.
Tajomstvo medovníkového srdca
Výstava predstaví návštevníkom nielen históriu a osobnosti medovnikárstva, ale aj unikátnu medovnikársku dielňu Lefterovcov, jednej z posledných košických medovnikárskych rodín, ktorá spolupracovala s ďalšou významnou medovnikárskou rodinou Novellyovcov. Výstava je zároveň venovaná genéze a vývoju medovnikárskych foriem a medovníkov, ktoré v priebehu stáročí podliehali rôznym módnym trendom. Výstava prezentuje drevené historické formy z 18. a 19. storočia, plechové formy zo zbierok Východoslovenského múzea.
Kálmán Tichy
Výstava je jedným z najväčších podujatí Roka Kálmána Tichyho v Rožňave, iniciátormi ktorého boli Občianske združenie Pre partnerské mestá Rožňavy, Banícke múzeum v Rožňave, Mesto Rožňava a Klub starých Rožňavčanov. Mesto Rožňava vyhlásilo rok 2018, kedy si pripomíname jeho dvojité výročie, za Rok Kálmána Tichyho na slávnostnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva 3. februára 2018 a zároveň udelilo Kálmánovi Tichymu titul Čestný občan Rožňavy In memoriam.
Lux et Tenebris
Výstava predstavuje výtvarné práce Mgr. Astridy Kissovej a Mgr. art. Viktórie Zatrochovej. Autorky patria do mladej generácie súčasnej výtvarnej scény. Spoločným menovateľom je expresívny výtvarný jazyk, časté použitie tmavých tónov a tém skúmajúcich hlbšie, často až temné zákutia bytia. Rozličnosť prác sa prejavuje najmä v použití výrazových prostriedkov, odlišnosti tém a východísk.
Od ihly po šijací stroj
Výstava približujúca dejiny krajčírov a obchodníkov s textilom v Košiciach v období od 16. storočia do začiatku 20. storočia prostredníctvom rukopisov, dobovej tlače, fotografií a trojrozmerného materiálu - cechová truhlica, pečatidlá, zvolávacia tabuľka, šijací stroj, krajčírske pomôcky, ukážky pánskeho a dámskeho odevu. Unikátmi na pripravovanej výstave sú: drevený vývesný štít krajčírov zo 16. storočia, zoznam majstrovského obeda zo 17. storočia, rukopisná kniha predpisov a nákresov k vyhotoveniu majstrovských kusov pre košický krajčírsky cech z roku 1695.
Od chmeľu k pivu
Pivo je nápojom ktorý sprevádza kroky človeka po tisícročia. Od doby keď v čase neolitu prišlo k objaveniu piva, jeho chuti a účinkov už uplynulo mnoho rokov ale pivo je tu s nami stále. To svedčí nielen o obrovskej popularite tohto nápoja naprieč kultúrami ale aj o jeho univerzálnosti a jednoduchosti prípravy – bol to nápoj ktorý mohol chutiť skoro každému a jeho príprava nebola zložitá.
Rozprávkové múzeum
Výstava Múzea SNM Bábkarských kultúr a hračiek, Hrad Modrý Kameň Rozprávkový svet sa predstaví v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave. Výstava približuje bábkarstvo so svojím svojbytným prejavom umelcov slovenskej moderny a ich tvorbu pre inštitucionálne bábkové scény. Výstava napriek orientácií predovšetkým na laickú a detskú verejnosť približuje aj dôležité historické skutočnosti vzniku a vývoja profesionálnych tzv. kamenných bábkových divadiel na Slovensku a prezentuje tvorbu týchto divadiel. Výstava potrvá do 24. januára 2018.
Tajomstvá v literatúre s Pavlom Dvořákom
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave na tento rok pripravilo projekt Tajomstvá v literatúre. Pre čitateľov a milovníkov histórie bude jeho pomyselnou čerešničkou na torte jedinečné stretnutie s populárnym historikom, prozaikom, publicistom a vydavateľom Pavlom Dvořákom.
Spomienka muránskej kameniny
Výstava prezentujúca výrobky muránskej kameninovej manufaktúry zo zbierok Baníckeho múzea v Rožňave, Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, Múzea Muráň, Múzea vo Svätom Antone, Východoslovenského múzea v Košiciach a predmety súkromných osôb.
Naďa Koyšová - Akty
Autorská výstava mladej umeleckej maliarky Nadi Koyšovej z Trenčína.
Živé múzeum VI.
Živé múzeum VI. - Tradičné remeslo valchárov a súkenníkov na Gemeri. Plstnenie a splsťovanie. Výstava zbierkových predmetov súvisiacich so spracovaním ovčej vlny na Gemeri zo zbierok Baníckeho múzea v Rožňave a výrobkov z plste od Istvána Vidáka a Dóri Egyházi. Ukážka plstenia, tvorivé dielne a náučné hry.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
MLYN Rožňava 2017
Výstavy diel z Medzinárodného maliarskeho tábora Józsefa Bašku MLYN Rožňava 2017. Organizátorom maliarskeho tábora aj výstavy je Občianske združenie Pre partnerské mestá Rožňavy. Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Výstava Absolventov ZUŠ Rožňava
Výstava absolventov Základnej umeleckej školy v Rožňave: Sarah Gembická, Andrea Gibasová, Nicol Garajová, Viktória Valková, Anabela Vaszilová, Katarína Stohrová a Daniela Majorčíková.
Géza Dámosy - Obkreslený svet
Zaujímavá výstava cestokresieb umeleckého grafika a svetobežníka Gézu Dámosyho - Obkreslený svet.
Andrej Dúbravský a Ryosuke Kumakura - Rurálna epopej
Aktuálny piaty ročník cyklu výstav súčasného umenia pre mesto Rožňava, s názvom Rožňavské radiály, v rámci ktorého kurátorská dvojica Noro Lacko a Silvia L. Čúzyová, pripravila pre rožňavskú verejnosť viac ako 20 výstav, prednášok a ďalších sprievodných podujatí a predstavili tvorbu nemenej než 50 súčasných umelcov a kurátorov, ide do svojho veľkého finále.
"Aha deti, čo to letí..." a Vlk dravý (Canis lupus) a jeho potomkovia
Obidve výstavy, ktorých autorom je známy zoológ Miroslav Fulín, sú zamerané na milovníkov prírody a všetkých záujemcov, ktorí sa chcú bližšie zoznámiť so životom bociana a vlka dravého; zvierat ktoré sú pre verejnosť známe i neznáme, často priam tajomné. Prezentované výstavy Východoslovenského múzea v Košiciach pripravilo vo svojich priestoroch pre návštevníkov Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja.
Žiť
Výstava troch mladých rožňavských výtvarníčiek - Alexandry Selmeciovej, Veroniky Trnečkovej a Viktórie Zatrochovej.
Šuster, drž sa svojho kopyta
Výstava Východoslovenského múzea v Košiciach doplnená o zbierky Baníckeho múzea v Rožňave.
Hravý detský deň
V Rožňave sú 16. júna srdečne vítané všetky deti s rodičmi, starými rodičmi a inými dospelákmi, aby si spolu užili Hravý detský deň. O zábavu sa postará obrovský cirkus "Óriáscirkusz" v podaní Vaga Banda z Miškovca.
Noc múzeí a galérií 2017
Dňa 20. mája 2017 sa v slovenských múzeách uskutoční ďalší ročník obľúbeného podujatia Noci múzeí a galérií, ku ktorej sa s bohatým programom aktivít zapojí aj Banícke múzeum v Rožňave.
Veľkonočné trhy v Rožňave
Srdečne vás pozývame na Veľkonočné trhy do Rožňavy. Aj tie tohtoročné sa konajú tradične na Námestí baníkov, tentoraz od 10. do 12. apríla.
Historická Rožňava na fotografiách
Výstava vznikla na základe iniciatívy nadšencov historickej Rožňavy za aktívnej pomoci Gábora Bogdána, člena Klubu priateľov starej Rožňavy s využitím niekoľkoročnej zberateľskej a vyhľadávacej činnosti nadšencov klubu. Z obrovského množstva akvizícií bolo najťažšie vybrať na výstavu fotografie, ktoré návštevníka prevedú takmer dvoma storočiami dejín mesta. Napokon vznikla kolekcia 250 fotografií a pohľadníc, ktorých kópie vo formáte A3 sú predstavené návštevníckej verejnosti vo výstavných sieňach na poschodí galérie.
Hrady v Gemeri – Malohonte
Hrady a hradné ruiny dodnes priťahujú pozornosť širokej verejnosti. Hradné zrúcaniny sú neodolateľným lákadlom, cibriacim predstavivosť a obrazotvornosť, jednak o výzore samotného hradu, ako aj o spôsobe života na stredovekom hrade.
V župe Gemer – Malohont je evidovaných celkom 37 opevnených sídiel - hradov a hrádkov.
Zachovanie dávnych remesiel v krajinách Vyšehradskej štvorky
Výstava zameraná na prezentáciu starých remesiel.
Vianočné trhy v Rožňave
Pozývame všetkých Rožňavčanov a návštevníkov Rožňavy na tohtoročné Vianočné trhy, ktoré sa budú tradične konať na Námestí baníkov.
Odber noviniek
Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.
Slovenskýcestovateľ
je nekomerčný turistický portál, ktorý svojim návštevníkom prináša množstvo výletov, zaujímavých miest, článkov, ubytovaní a udalostí na Slovensku.
© 2024 Podmienky používania Cookies