V okolí zobraziť viac

Miesta a výlety
Ubytovanie

Predpoveď počasia

Múzeá

Gemersko - malohontské múzeum

1 komentár
vytlačiť
Gemersko - malohontské múzeum© Gemersko - malohontské múzeum
Gemersko - malohontské múzeum© Gemersko - malohontské múzeum
Gemersko - malohontské múzeum© Gemersko - malohontské múzeum
Gemersko - malohontské múzeum© Gemersko - malohontské múzeum
Gemersko - malohontské múzeum© Gemersko - malohontské múzeum
Gemersko - malohontské múzeum© Gemersko - malohontské múzeum
Gemersko - malohontské múzeum© Gemersko - malohontské múzeum
Gemersko - malohontské múzeum© Gemersko-malohontské múzeum
Gemersko - malohontské múzeum© Gemersko-malohontské múzeum
Gemersko - malohontské múzeum© Gemersko - malohontské múzeum

Otváracie hodiny

Po Ut St Št Pi So Ne
1. 1. - 31. 5.-Otvorené od 9:00 - 17:0013:00 - 17:00
1. 6. - 30. 9.-Otvorené od 9:00 - 18:0010:00 - 18:00
1. 10. - 31. 12.-Otvorené od 9:00 - 17:0013:00 - 17:00

Cenník 4 € Dospelí      2 € Deti (6-15 rokov)

Deti do 6rDeti 6-15r, študenti Dospelí Rodinné vstupnéDôchodcovia, ZŤP
zdarma2 € 4 € 10 €2 €

Udalosti zobraziť predchádzajúce

Plagát Európske dni archeológie

Európske dni archeológie

17. 6. 2022 9:00   –   12:00 Vhodné pre detiviac informácií

K podujatiu Európskych dní archeológie 2022 sa po druhýkrát pripája aj Gemersko-malohontské múzeum, ktoré dopoludnie 17. júna 2022 (piatok) venuje archeológii. V tento deň predstaví archeológ múzea PhDr. Alexander Botoš prostredníctvom prednášky spojenej s powerpointovou prezentáciou praveké a stredoveké osídlenie mesta Rimavská Sobota. Vo svojej prednáške predstaví praveké osídlenie mesta od obdobia neolitu, cez ťažiskové osídlenie v mladšej a neskorej dobe bronzovej. Hovoriť bude o počiatkoch a formovaní mesta, ako aj o stredovekom srdci Rimavskej Soboty – Hlavnom námestí. Verejnosť sa dozvie aj odpovede na otázky, či Rimavská Sobota mala v stredoveku kamenné hradby alebo či na Kurinci, v polohe Barát kút (Mníchova studňa) pri Rimavskej Sobote stál kláštor.

Plagát Deň s MEYKE

Deň s MEYKE

16. 6. 2022 16:00   –   18:00 viac informácií

Dňa 16. júna 2022 (štvrtok) o 16.00 hod. sa v Gemersko-malohontskom múzeu uskutoční beseda a kurátorský výklad s maďarskou módnou návrhárkou a zakladateľkou značky MEYKE, Melindou Molnár-Madarász z Budapešti. Meyke vo svojej tvorbe, ako módna dizajnérka, využíva rozmanitosť tradičných prvkov a motívov maďarského ľudového umenia, ktoré pochádzajú z rôznych regiónov historického Uhorska. Jej módne návrhy môže verejnosť obdivovať na výstave „MEYKE: Tradícia v móde - Hagyomány a divatban“ v priestoroch Gemersko-malohontského múzea, realizovanú s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Beseda bude prebiehať v maďarskom jazyku s tlmočením do slovenského jazyka.

Plagát Beseda s Janou Mládek Rajniakovou, zberateľkou svadobných šiat

Beseda s Janou Mládek Rajniakovou, zberateľkou svadobných šiat

4. 6. 2022 13:30   –   14:30 viac informácií

Jana Mládek Rajniaková, rodáčka z Liptova, je majiteľkou viac ako 200 kusovej zbierky svadobných šiat, ktoré pochádzajú zo Slovenska, Čiech, Ameriky či Švajčiarska. Rozprávať sa budeme nielen o zberateľskej vášni Jany Mládek Rajniakovej, ale aj o starostlivosti o šaty, ktorá je priam nevyhnutná. Na príklade vystavených šiat si priblížime vývin svadobnej módy, strihy šiat, materiály, módne trendy. Hovoriť budeme aj o svadbe v dedinskom prostredí. Súčasťou besedy je aj prehliadka výstavy Príbeh nevesty, ktorá prostredníctvom svadobných odevov, doplnkov, fotografií a príbehov prezentuje vývin svadobnej módy v období bývalého Československa.

Plagát Zahraj sa so sysľom

Zahraj sa so sysľom

29. 5. 2022 14:00   –   15:00 Vhodné pre detiviac informácií

Témou tvorivej dielne je drobný hlodavec syseľ pasienkový a jeho podzemná nora. V stálej expozícii múzea si návštevníci v sprievode lektorky vypočujú výklad zameraný na obyvateľov biotopu kultúrna step. Pre tento biotop sú charakteristické živočíchy, ktoré sú viac-menej prispôsobené životu v bezprostrednej blízkosti človeka, napr. hrdlička záhradná, lastovička obyčajná, sova plamienka driemavá, z cicavcov zajac poľný a tiež chránený syseľ pasienkový. Počas tvorivej dielne si deti spolu s rodičmi vyrobia pohyblivú hračku v podobe sysľa. Používať sa budú ekologické, recyklovateľné materiály. V závere dielne čakajú pre návštevníkov aj hravé úlohy, pri ktorých využijú vlastnoručne vyrobenú hračku.

Plagát Syseľ

Syseľ

9. 9. 2021   –   10. 5. 2022 Vhodné pre detiviac informácií

Výstava Syseľ prezentuje spôsob života jedného z najfotogenickejších hlodavcov - sysľa pasienkového. Prostredníctvom fotografií a dermoplastických preparátov spoznáte stavbu jeho tela, spôsob života, vzťah s ľuďmi, jeho domov, ostatné druhy živočíchov a rastlín, s ktorými zdieľa jeden životný priestor, ohrozenia, ktorým čelí a opatrenia na jeho pomoc. Vyskúšate si aké je to v sysľom tuneli a prostredníctvom hier si overíte či spoznáte jeho susedov. Výstavu dopĺňajú zvukové prejavy sysľa a videá z pozorovania sysľov na sysľovisku pri Muráni.

Plagát Príbeh nevesty: Svadobné šaty zo zbierky Jany Mládek Rajniakovej

Príbeh nevesty: Svadobné šaty zo zbierky Jany Mládek Rajniakovej

5. 5. 2022   –   31. 8. 2022 Vhodné pre deti

Výstava prezentuje vývin svadobnej módy 20. až 90. rokov 20. storočia. Vystavené sú svadobné šaty, pánske obleky, doplnky (závoje, kravaty, rukavičky, topánky a iné) a dobové svadobné fotografie, doplnené o príbehy, ktoré zaznamenávajú osobné výpovede pôvodných majiteliek šiat.

4 € Dospelí
2 € Deti
Plagát Meyke: Tradícia v móde - Hagyomány a divatban

Meyke: Tradícia v móde - Hagyomány a divatban

14. 5. 2022   –   31. 8. 2022 Vhodné pre deti

Výstava módnej dizajnérky Melindy Molnár-Madarász z Budapešti a jej značky MEYKE. Melinda Molnár-Madarász vytvára jedinečné odevy a módne doplnky pre súčasnú modernú ženu v štýle haute-couture (šité ručne a na mieru) a pret-á-porter ( šité v štandardných konfekčných veľkostiach). Prezentovaná je kolekcia odevov navrhnutých na základe tradičných maďarských motívov Kalocsa, Matyó, Kalotaszeg, Torockó a Barkó, v ktorých návrhárka preberá nielen dekoratívne umenie starých maďarských krojov, ale aj ich štruktúru, jedinečnosť a hodnotu.

4 € Dospelí
2 € Deti
Plagát 70. výročie Prírodnej rezervácie Kurinecká dubina

70. výročie Prírodnej rezervácie Kurinecká dubina

9. 6. 2022   –   31. 8. 2022 Vhodné pre detiviac informácií

Výstava prezentuje najstaršie chránené územie v súčasnej pôsobnosti Správy CHKO Cerová vrchovina - Štátna prírodná rezervácia Kurinec (vyhlásená v roku 1952). Pôvodne bolo územie vyhlásené za chránené z dôvodu ochrany hniezdisk krakle belasej. Tie však na území zanikli a v súčasnosti je predmetom ochrany územia porast starých dubov v Rimavskej kotline, predstavujúcich hniezdiská chránených druhov vtákov. Fenoménom tohto územia sa stáva dožívanie starých dubov letných v rôznych štádiách. Priamo v prírodnej rezervácií sa nachádza približne 70 stromov, ktorých obvody dosahujú aj viac ako 500 cm a ich vek presahuje 200 rokov. Výstavu pripravila Správa CHKO Cerová vrchovina v spolupráci s Gemersko-malohontským múzeom.

4 € Dospelí
2 € Deti

Info o doprave zobraziť na mape

Verejná doprava

V meste Rimavská Sobota sa nachádza vlaková aj autobusová stanica alebo zastávka.

Komentáre a hodnotenia

Pre informácie o aktuálnych otváracích hodinách kontaktuje priamo prevádzkovateľa (office@gmmuzeum.sk)!
Pre informácie ohľadne potreby testov, či vstupov kvôli COVID-u kontaktuje priamo prevádzkovateľa (office@gmmuzeum.sk)!
22. 8. 2021
Anonymný užívateľ

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s miestom?

Problém s komentárom?