V okolí zobraziť viac

Miesta a výlety
Ubytovanie

Predpoveď počasia

Rimavská Sobota - erb

Rimavská Sobota

vytlačiť
Mesto Rimavská Sobota
Mesto Rimavská Sobota
Mesto Rimavská Sobota
Mesto Rimavská Sobota
Mesto Rimavská Sobota
Mesto Rimavská Sobota
Mesto Rimavská Sobota
Mesto Rimavská Sobota
Mesto Rimavská Sobota
Mesto Rimavská Sobota
Prvá zmienka ŠPZ Rozloha Počet obyvateľov Nadmorská výška
rok 1268 RS 77,55 km² 23 562 210 m n. m.

Otváracie hodiny informačného centra

Po Ut St Št Pi So Ne
7:30 - 16:00 7:30 - 16:00 7:30 - 16:00 7:30 - 16:00 7:30 - 13:45 - -

Udalosti zobraziť predchádzajúce

Plagát Európske dni archeológie

Európske dni archeológie

17. 6. 2022 9:00   –   12:00 Gemersko - malohontské múzeum Vhodné pre detiviac informácií

K podujatiu Európskych dní archeológie 2022 sa po druhýkrát pripája aj Gemersko-malohontské múzeum, ktoré dopoludnie 17. júna 2022 (piatok) venuje archeológii. V tento deň predstaví archeológ múzea PhDr. Alexander Botoš prostredníctvom prednášky spojenej s powerpointovou prezentáciou praveké a stredoveké osídlenie mesta Rimavská Sobota. Vo svojej prednáške predstaví praveké osídlenie mesta od obdobia neolitu, cez ťažiskové osídlenie v mladšej a neskorej dobe bronzovej. Hovoriť bude o počiatkoch a formovaní mesta, ako aj o stredovekom srdci Rimavskej Soboty – Hlavnom námestí. Verejnosť sa dozvie aj odpovede na otázky, či Rimavská Sobota mala v stredoveku kamenné hradby alebo či na Kurinci, v polohe Barát kút (Mníchova studňa) pri Rimavskej Sobote stál kláštor.

Plagát Deň s MEYKE

Deň s MEYKE

16. 6. 2022 16:00   –   18:00 Gemersko - malohontské múzeumviac informácií

Dňa 16. júna 2022 (štvrtok) o 16.00 hod. sa v Gemersko-malohontskom múzeu uskutoční beseda a kurátorský výklad s maďarskou módnou návrhárkou a zakladateľkou značky MEYKE, Melindou Molnár-Madarász z Budapešti. Meyke vo svojej tvorbe, ako módna dizajnérka, využíva rozmanitosť tradičných prvkov a motívov maďarského ľudového umenia, ktoré pochádzajú z rôznych regiónov historického Uhorska. Jej módne návrhy môže verejnosť obdivovať na výstave „MEYKE: Tradícia v móde - Hagyomány a divatban“ v priestoroch Gemersko-malohontského múzea, realizovanú s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Beseda bude prebiehať v maďarskom jazyku s tlmočením do slovenského jazyka.

Plagát Beseda s Janou Mládek Rajniakovou, zberateľkou svadobných šiat

Beseda s Janou Mládek Rajniakovou, zberateľkou svadobných šiat

4. 6. 2022 13:30   –   14:30 Gemersko - malohontské múzeumviac informácií

Jana Mládek Rajniaková, rodáčka z Liptova, je majiteľkou viac ako 200 kusovej zbierky svadobných šiat, ktoré pochádzajú zo Slovenska, Čiech, Ameriky či Švajčiarska. Rozprávať sa budeme nielen o zberateľskej vášni Jany Mládek Rajniakovej, ale aj o starostlivosti o šaty, ktorá je priam nevyhnutná. Na príklade vystavených šiat si priblížime vývin svadobnej módy, strihy šiat, materiály, módne trendy. Hovoriť budeme aj o svadbe v dedinskom prostredí. Súčasťou besedy je aj prehliadka výstavy Príbeh nevesty, ktorá prostredníctvom svadobných odevov, doplnkov, fotografií a príbehov prezentuje vývin svadobnej módy v období bývalého Československa.

Plagát Zahraj sa so sysľom

Zahraj sa so sysľom

29. 5. 2022 14:00   –   15:00 Gemersko - malohontské múzeum Vhodné pre detiviac informácií

Témou tvorivej dielne je drobný hlodavec syseľ pasienkový a jeho podzemná nora. V stálej expozícii múzea si návštevníci v sprievode lektorky vypočujú výklad zameraný na obyvateľov biotopu kultúrna step. Pre tento biotop sú charakteristické živočíchy, ktoré sú viac-menej prispôsobené životu v bezprostrednej blízkosti človeka, napr. hrdlička záhradná, lastovička obyčajná, sova plamienka driemavá, z cicavcov zajac poľný a tiež chránený syseľ pasienkový. Počas tvorivej dielne si deti spolu s rodičmi vyrobia pohyblivú hračku v podobe sysľa. Používať sa budú ekologické, recyklovateľné materiály. V závere dielne čakajú pre návštevníkov aj hravé úlohy, pri ktorých využijú vlastnoručne vyrobenú hračku.

Plagát Syseľ

Syseľ

9. 9. 2021   –   10. 5. 2022 Gemersko - malohontské múzeum Vhodné pre detiviac informácií

Výstava Syseľ prezentuje spôsob života jedného z najfotogenickejších hlodavcov - sysľa pasienkového. Prostredníctvom fotografií a dermoplastických preparátov spoznáte stavbu jeho tela, spôsob života, vzťah s ľuďmi, jeho domov, ostatné druhy živočíchov a rastlín, s ktorými zdieľa jeden životný priestor, ohrozenia, ktorým čelí a opatrenia na jeho pomoc. Vyskúšate si aké je to v sysľom tuneli a prostredníctvom hier si overíte či spoznáte jeho susedov. Výstavu dopĺňajú zvukové prejavy sysľa a videá z pozorovania sysľov na sysľovisku pri Muráni.

Plagát Meyke: Tradícia v móde - Hagyomány a divatban

Meyke: Tradícia v móde - Hagyomány a divatban

14. 5. 2022   –   31. 8. 2022 Gemersko - malohontské múzeum Vhodné pre deti

Výstava módnej dizajnérky Melindy Molnár-Madarász z Budapešti a jej značky MEYKE. Melinda Molnár-Madarász vytvára jedinečné odevy a módne doplnky pre súčasnú modernú ženu v štýle haute-couture (šité ručne a na mieru) a pret-á-porter ( šité v štandardných konfekčných veľkostiach). Prezentovaná je kolekcia odevov navrhnutých na základe tradičných maďarských motívov Kalocsa, Matyó, Kalotaszeg, Torockó a Barkó, v ktorých návrhárka preberá nielen dekoratívne umenie starých maďarských krojov, ale aj ich štruktúru, jedinečnosť a hodnotu.

4 € Dospelí
2 € Deti
Plagát Príbeh nevesty: Svadobné šaty zo zbierky Jany Mládek Rajniakovej

Príbeh nevesty: Svadobné šaty zo zbierky Jany Mládek Rajniakovej

5. 5. 2022   –   31. 8. 2022 Gemersko - malohontské múzeum Vhodné pre deti

Výstava prezentuje vývin svadobnej módy 20. až 90. rokov 20. storočia. Vystavené sú svadobné šaty, pánske obleky, doplnky (závoje, kravaty, rukavičky, topánky a iné) a dobové svadobné fotografie, doplnené o príbehy, ktoré zaznamenávajú osobné výpovede pôvodných majiteliek šiat.

4 € Dospelí
2 € Deti
Plagát 70. výročie Prírodnej rezervácie Kurinecká dubina

70. výročie Prírodnej rezervácie Kurinecká dubina

9. 6. 2022   –   31. 8. 2022 Gemersko - malohontské múzeum Vhodné pre detiviac informácií

Výstava prezentuje najstaršie chránené územie v súčasnej pôsobnosti Správy CHKO Cerová vrchovina - Štátna prírodná rezervácia Kurinec (vyhlásená v roku 1952). Pôvodne bolo územie vyhlásené za chránené z dôvodu ochrany hniezdisk krakle belasej. Tie však na území zanikli a v súčasnosti je predmetom ochrany územia porast starých dubov v Rimavskej kotline, predstavujúcich hniezdiská chránených druhov vtákov. Fenoménom tohto územia sa stáva dožívanie starých dubov letných v rôznych štádiách. Priamo v prírodnej rezervácií sa nachádza približne 70 stromov, ktorých obvody dosahujú aj viac ako 500 cm a ich vek presahuje 200 rokov. Výstavu pripravila Správa CHKO Cerová vrchovina v spolupráci s Gemersko-malohontským múzeom.

4 € Dospelí
2 € Deti

Info o doprave zobraziť na mape

Verejná doprava

Návštevníci môžu využiť vlakovú aj autobusová stanicu alebo zastávku.

Výlety v okolí mesta Rimavská Sobota zobraziť viac

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s mestom Rimavská Sobota?