V okolí zobraziť viac

Miesta a výlety
Ubytovanie

Predpoveď počasia

Čadca - erb

Čadca

Prvá zmienka Rozloha Počet obyvateľov Nadmorská výška
rok 1534 56,79 km² 23 702 420 m n. m.

Udalosti zobraziť predchádzajúce

Ján Palárik

16. 4. 2023   –   30. 9. 2023 Kysucké múzeum v Čadci

Autorom výstavy je historik a projektový manažér Kysuckého múzea Mgr. Tomáš Adamčík, PhD. Výstava je venovaná nielen bohatému životu a dielu jedného z najvšestrannejších a literárne nadaných katolíckych kňazov 19. storočia, ale objasňuje aj jeho miesto v historickej pamäti na príklade Kysúc.

Plagát Hravá hlava

Hravá hlava

16. 4. 2023   –   4. 9. 2023 Kysucké múzeum v Čadci

Výstava je určená najmä detskému návštevníkovi, ktorý chce spoznávať, skúmať a objavovať zákutia ľudskej hlavy. Deti edukatívnou formou spoznajú, ako hlavu stvárňovali rôzni umelci, ako v nej vzniká nápad, koľko váži mozog a aké rôzne pomenovania má hlava. Dozvedia sa, na čo nám slúžia zmyslové orgány, či sa dá bez nich žiť, alebo či sa dajú nahradiť. Môžu sa zahrať na detektíva, poskladať identikit páchateľa, a tak zistiť, že na svete neexistujú dvaja identickí ľudia.

Plagát Bačovský riad

Bačovský riad

5. 6. 2023   –   29. 8. 2023 Kysucké múzeum v Čadci

Návštevníci múzea si budú môcť pozrieť rôzne ručne opracované výrobky, aké kedysi slúžili bačom a valachom pri každodennej starostlivosti o stádo a pri spracovaní mlieka. Črpáky s prírodnými motívmi, gelety, či misy, to všetko sa dá vytvoriť z dreva, ktoré obrastá peň zoťatej jedle. Tento unikátny materiál, dorastajúci niekoľko desiatok rokov, má výrazne iné vlastnosti ako pôvodné jedľové drevo – je veľmi tvrdý, pevný a nerastie do výšky, ale do šírky.

Plagát Pod patronátom sv. Floriána v Kysuckom múzeu

Pod patronátom sv. Floriána v Kysuckom múzeu

20. 11. 2022   –   31. 3. 2023 Kysucké múzeum v Čadci

Výstava Pod patronátom sv. Floriána poodhaľuje bohatú históriu hasičských zborov na Kysuciach. Ako uvádza kurátor výstavy Mgr. Vladimír Homola: „Medzníkom v organizácii a budovaní hasičstva na Kysuciach bolo založenie Zemskej hasičskej jednoty na Slovensku 6.8.1922 (združovala všetky hasičské zbory na Slovensku). Jej založenie sa stalo impulzom na intenzívne zakladanie zborov na Kysuciach a v ďalších častiach krajiny. V rámci organizácie hasičstva na Kysuciach tvorilo medzník zakladanie Okresných hasičských jednôt (kopírovali rozdelenie na okresy: na Kysuciach vznikli OHJ Čadca č. 3, jedným z jej veliteľov bol Ladislav Szantó, spisovateľ, učiteľ a neskorší dekan Vysokej školy ekonomickej v Bratislave, dnešnej Ekonomickej univerzity.

Plagát Očami Milana Rastislava Štefánika

Očami Milana Rastislava Štefánika

8. 11. 2022   –   28. 2. 2023 Kysucké múzeum v Čadci

Výstava prezentuje časť bohatej zbierky negatívov z pozostalosti Milana Rastislava Štefánika. Sú to zábery z krajín, ktoré M. R. Štefánik navštívil – Európy, Ameriky, Afriky, Strednej Ázie, Tichomoria. Takmer všetky cesty, ktoré podnikol až do začiatku prvej svetovej vojny, súviseli s jeho vedeckými ambíciami astronóma a podľa slov Mariána Pauera boli „ ...cestami za hviezdami“. Nebol by to však Štefánik, keby v sebe neobjavil aj vášeň pre fotografovanie, vďaka ktorej ho dnes vnímame i ako fotografa. Návštevníci tak budú mať príležitosť prostredníctvom fotografií pochopiť jeho vnímania sveta. Najväčšiu časť zbierky tvoria krajinné pohľady, zábery z miest či už rušných alebo odľahlých, zaujímal ho bežný život ľudí z rôznych spoločenských vrstiev, fotografoval historické pamiatky a ojedinele


Výlety v okolí mesta Čadca zobraziť viac

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s mestom Čadca?