Archív udalostí pre mesto Čadca zobraziť mesto

Plagát Ornament na Kysuciach

Ornament na Kysuciach

29. 4. 2022   –   13. 11. 2022 Kysucké múzeum v Čadci

Slovenský národ sa pýši jedinečným kultúrnym cítením a veľkou výtvarnou tvorivosťou. O tom svedčí slovenská ľudová ornamentálna výzdoba. Ľud vkladal do ornamentálnej výzdoby rozum, umelecký cit a lásku. Ornamenty sa tvorili bez predlôh, ľudia ich kreslili z hlavy. Nik nemôže povedať, že ľudová tvorba je rýdzo slovenská. Na pôvodnom ornamente nachádzame aj cudzie prvky, a to z dôvodu, že národ bol mnohé roky vystavený vplyvom iných etník. Avšak všetky tieto prvky sú prispôsobené vkusu národa, čím dostávajú jedinečný slovenský ráz, na ktorom je už minimálne badateľný vplyv iných národov.

Plagát Na ľudovú nôtu

Na ľudovú nôtu

29. 4. 2022   –   28. 10. 2022 Kysucké múzeum v Čadci

Drevo bolo najdostupnejším a najrozšírenejším materiálom. Vďaka tomu máme dnes množstvo druhov výrobkov a veľa techník, ktoré sa využívajú pri spracovaní a výrobe drevených výrobkov. Zároveň sa s ním stretávame v rôznych oblastiach ľudovej kultúry –rezbárstve a maliarstve. Autormi výstavy sú Anton Kadura a Eva Comorková – Kadurová, ktorí už desať rokov prostredníctvom umeleckých diel prezentujú slovenskú kultúru a snažia sa tak dnešnú generáciu priviesť ku koreňom. Výstava predstavuje diela zhotovené z lipového dreva, reliéfy a plastiky, maľbu na plátno alebo drevo.

Plagát Zem, miesto pre život: Noční lovci – sovy

Zem, miesto pre život: Noční lovci – sovy

29. 4. 2022   –   29. 8. 2022 Kysucké múzeum v Čadci

Sovy už od pradávna vzbudzovali pozornosť človeka, úctu a trochu i strach. Jednak pre ich nočný spôsob života, nápadné, nočné hlasové prejavy, ale aj ich tajuplný tichý let, výnimočne dobrý zrak, silné pazúry schopné uloviť rôznorodú korisť, veľkú hlavu, dopredu obrátené oči tvoriace človeku podobnú tvár vyjadrujúcu emócie ako údiv, hnev, srdnatosť, dobrotu, múdrosť. Sú symbolom múdrosti a túžby po vzdelaní.

Plagát Hlávka do krásy odetá

Hlávka do krásy odetá

17. 5. 2021   –   31. 10. 2021 Kysucké múzeum v Čadci

Nosnou časťou výstavy je prierez rôznymi druhmi čepcov, šatiek, skosiek a podvik zo zbierkového fondu Kysuckého múzea. Dominancia ženských pokrývok hlavy je pochopiteľná, keďže „parádenie sa“ je doménou krajšej časti ľudstva. Okrem ženských pokrývok hlavy si návštevník bude môcť pozrieť i detské čepčeky, ktoré nosili deti od narodenia až do dovŕšenia 3. až 4. roku života. Kurátorka ozrejmuje, že: „tieto čepčeky sa šili z domáceho plátna, alebo kupovaných látok a boli zdobené stužkami. Prvý najozdobnejší čepček dostalo dieťa pri krste od krstnej matky“.

Anjel - symbol Vianoc

29. 11. 2020   –   31. 1. 2021 Kysucké múzeum v Čadci

Súťažná výstava detských výtvarných prác spojená s tvorivými dielňami „Urobím si anjela“.

Maľujeme zimu

11. 10. 2020   –   31. 1. 2021 Kysucké múzeum v Čadci

Výstava prác výtvarníkov Kysúc spojená s workshopmi „Maľujeme zimu“.

Plagát Príroda Kysúc a život v nej

Príroda Kysúc a život v nej

15. 10. 2020   –   31. 1. 2021 Kysucké múzeum v Čadci Vhodné pre deti

Výstava je určená najmä deťom, žiakom, študentom, ale aj širokej verejnosti a ponúka jeden zo spôsobov, ako predstaviť a priblížiť les, ochranu prírody, lesnú zver a zabraňovanie poškodzovania lesov. Zároveň dokumentuje, akým spôsobom sa dá pričiniť k zveľadeniu a ochrane lesov a prírody. Návštevníci sa môžu započúvať do zvukov lesa a jeho živočíchov, naučia sa poznávať stromy podľa tvaru koruny, kôry, plodu, listu, štruktúry a farby dreva, ale tiež podľa zvuku.

Príroda Kysúc a život v nej

6. 9. 2020   –   16. 11. 2020 Kysucké múzeum v Čadci

Výstava v spolupráci s Lesmi SR, CHKO Kysuce a Poľovníckym združením v regióne Kysúc.

Koleso - vedecká hračka

6. 9. 2020   –   31. 10. 2020 Kysucké múzeum v Čadci

Interaktívna výstava vedeckých hračiek, hlavolamov a fyzikálnych experimentov.

Plagát To vajíčko maľované

To vajíčko maľované

8. 3. 2020   –   15. 4. 2020 Kysucké múzeum v Čadci

Výstava vznikla, tak ako aj po minulé roky, za účelom zachovávania ľudových tradícií a zvykov zdobenia vajíčok. Návštevníci môžu na výstave vidieť kraslice vyrábané rôznymi technikami, ale aj množstvo dekoratívnych predmetov s motívom Veľkej noci. Výstava je predajná a okrem kraslíc a predmetov na dekoráciu tu nájdete aj perníky od rôznych autoriek.

Plagát J.G. Tajovský: Ženský zákon

J.G. Tajovský: Ženský zákon

23. 4. 2018 9:00   –   10:30 Dom kultúry, Čadcaviac informácií

Tradične, ale pritom živo a moderne!
Naša snaha uchovať a rozvíjať dedičstvo sa prejavuje v kostýmovaní originálnymi krojmi, no herci i scéna počas predstavenia otvorene priznávajú: „Toto JE divadlo!“ Tu a teraz na doskách vám ponúkame láskavý humor i satiru, emócie, akciu i spomienku ako to bolo kedysi a v niečom je stále aj dnes... Vychutnajte si vládu ženského zákona, ktorý charakterizuje láska k deťom, nezmieriteľnosť, pokora i hrdosť.
Účinkujú: Š. Richtárech, Z. Mišáková, A. Maršalová, D. Minarovičová, M. Slemenský, S. Kopunec, L. Žiško, V. Staňková, J. Brindzák

Veľkonočné zvyky na Kysuciach

6. 3. 2017   –   19. 4. 2017 Kysucké múzeum v Čadci

Za účelom zachovávania ľudových tradícií a zvykov zdobenia vajíčok, múzeum pripravilo pre návštevníkov výstavu kraslíc spojenú aj s ich predajom.

Morena, Morena, kde si prebývala...

5. 4. 2017 14:00   –   18:00 Kysucké múzeum v Čadci

V programe bude účinkovať Detský folklórny súboru Kelčovan z Čadca. Sprievod s Morenou začína o 14. 00 hod. pri Kysuckom múzeu v Čadci. Pokračovať bude smerom cez Supermarket Tempo, Matičné námestie, Palárikovu ulicu, Ulicu Slobody a skončí aktom zapálenia Moreny a hodenia ju do rieky na moste pri Kysuckom múzeu v Čadci.

Štedrovečerné stolovanie

5. 12. 2016   –   31. 12. 2016 Kysucké múzeum v Čadci

Výstava štedrovečerných stolov v spolupráci s Folklórnymi skupinami z Kysúc.

Čierne diamanty kuchyne

12. 9. 2016   –   25. 11. 2016 Kysucké múzeum v Čadci

Výstava húb ako ich nepoznáme, v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši a Vlastivedným múzeom v Hlohovci.

Včelárstvo na Kysuciach

2. 5. 2016   –   31. 10. 2016 Kysucké múzeum v Čadci

Výstava zo zbierok Kysuckého múzea v Čadci.

Retro - elektro

11. 7. 2016   –   31. 8. 2016 Kysucké múzeum v Čadci

Objavte pôvab retro elektroniky na výstave retro – elektronika a príslušenstvo z minulého tisícročia, ktorá prezentuje exponáty zo súkromných zbierok dvoch kysuckých zberateľov z obdobia 60., 70., 80. a 90. rokov. Návštevníci si môžu pozrieť audio – video zostavy pre domácnosť, rôzne gramofóny, premietačky filmov, kotúčové a kazetové magnetofóny, diaprojektor, rádiá, zosilňovače, reproduktory, mikrofóny, ale aj ukážky MC a VHS kaziet, CD a LP platne či LP single.

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.