V okolí zobraziť viac

Miesta a výlety
Ubytovanie

Predpoveď počasia

Martin - erb

Martin

Udalosti zobraziť predchádzajúce

Plagát Trópy v Turci – exotické orchidey

Trópy v Turci – exotické orchidey

19. 3. 2024   –   7. 4. 2024 Múzeum Andreja Kmeťa

emná nádhera orchideí, fantastická pestrosť, rôznorodé farby a bizarné tvary kvetov ich právom zaraďujú k najkrajším a najzaujímavejším rastlinám, aké kedy príroda vytvorila. Viac ako 100 druhov exotických orchideí a ich hybridov predstaví výstava s názvom Trópy v Turci – exotické orchidey.

Návštevníci budú mať možnosť pozorovať druhovú rozmanitosť, tvarovú rôznorodosť a farebnú pestrosť kvetín, ktoré sa právom považujú za kráľovné rastlín. Vystavené druhy poskytli súkromní pestovatelia, Botanická záhrada Univerzity Komenského a firma Terra Koruna, doplnkové rastliny tiež firma Orchid Garden a kvetinárstva Fiorella, U Kvetka a Záhrada.

Plagát Katarína Vido (Škamlová): Nová Hora

Katarína Vido (Škamlová): Nová Hora

23. 11. 2023   –   16. 3. 2024 Turčianska galéria

Výstava predstavuje výsledok ročného výskumu autorky, v ktorom reaguje na krajinu regiónu Turiec. Ten sa pre ňu stal v posledných rokoch novým domovom a priestorom pre nové tvorivé východiská. Formou prechádzky postupne spoznáva prírodný reliéf krajiny, pričom jednotlivé vrstevnice a línie horizontov prepisuje do drobných skíc a plánov.
Romantizujúce objavovanie nových ciest v krajine sa zároveň prelínajú s vnútorným hľadaním, mapovaním osobných zážitkov a pocitov. Vzniká tak séria malieb a koláží v štýle Bad painting ako záznamov fyzického a mentálneho putovania, geografických súradníc k vnútornej imaginácii o Novej hore.

Plagát Jozef Mužila: Možnosti

Jozef Mužila: Možnosti

7. 3. 2024   –   15. 3. 2024 Turčianska galéria

Najnovší výstavný titul ...možnosti... akademického maliara Jozefa Mužilu pripravila Turčianska galéria v Martine, ktorá predstaví autorský koncept možností, vzťahov a súvislostí, v ktorých sa prelína fenomén maliarskej a kresliarskej tvorby, autorskej knihy a frotáží, vytvorených z odtlačkov z náhrobných kameňov na Židovskom cintoríne v Dolnom Kubíne.

Tvorivé umelecké zaujatia Jozefa Mužilu sú od počiatku programovo nasmerované do teritória špecificky citovanej štrukturálnej abstrakcie. V domácom prostredí viac-menej ojedinele tvorivo akceptovaný princíp budovania obrazovej plochy autora ani s vyše tridsaťročným odstupom nevyčerpáva, skôr naopak, iniciuje jeho ďalšie inovatívne vizuálne a technické sondy.

Plagát Ľ.S. (De)materializovaná

Ľ.S. (De)materializovaná

14. 12. 2023   –   24. 2. 2024 Turčianska galéria

Výstava reprezentuje najdôležitejšie diela autorky, ale aj fragmenty z inštalácií. Predstavuje tiež tvorivé partnerstvo s Evou Masarykovou a výberové príbuznosti s dielom Jána Sajkalu a Dany Sochorovej a Zdena Hogha. Sprístupňuje Ľubu Sajkalovú ako človeka spolupráce – v centre jej záujmu a tvorby boli vzťahy, procesy a príbehy viac ako konečný artefakt. Ambíciou výstavy nie je iba predstaviť umelkyňu, ktorej dielo sa chorobou predčasne uzavrelo a tvorba nestačila plne rozvinúť. Chceme zároveň ukázať, akou originálnou a „zápalnou“ osobnosťou, schopnou iniciovať spolupráce bola, koho a akým spôsobom inšpirovala, a najmä to, že v mnohých aspektoch svojho uvažovania bola vyslovene priekopnícka.

Ľ.S. (De)materializovaná

14. 12. 2023   –   24. 2. 2024 Turčianska galéria

Repríza: výstavy Ľuby Sajkalovej prenesená z Galérie mesta Bratislavy, reprezentujúca najdôležitejšie diela autorky, ale aj fragmenty z inštalácií, ktoré
dnes existujú iba v dokumentácii alebo v torze.

Plagát Slniečko v múzeu alebo Ako dosiahnuť na slniečko

Slniečko v múzeu alebo Ako dosiahnuť na slniečko

10. 11. 2023   –   18. 5. 2024 Literárne múzeum SNKviac informácií

Interaktívna výstava pre deti do 99+ o našom najznámejšom detskom časopise, ktorého prvé číslo vyšlo v septembri 1927. Okrem Slniečka uvidíte množstvo zaujímavých múzejných predmetov, ktoré nás (skôr i neskôr narodených) s týmto časopisom spájajú. Nielen texty, ilustrácie, portréty literárnych osobnosti, ale aj osobné predmety, napríklad plniace pero, ktorým Mária Rázusová – Martáková písala rozprávkové príbehy či obľúbené hodinky Jozefa Cígera Hronského, ktoré mu odmeriavali denný čas na písanie a na oddych. Tešíme sa na Vás.

zadarmo Dospelí
zadarmo Deti

Výlety v okolí mesta Martin zobraziť viac

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s mestom Martin?