V okolí zobraziť viac

Miesta a výlety
Ubytovanie

Predpoveď počasia

Martin - erb

Martin

Udalosti zobraziť predchádzajúce

Plagát Dystopian monuments

Dystopian monuments

7. 9. 2023   –   25. 11. 2023 Turčianska galéria

Výber diel súčasných autorov a autoriek prevažne mladej a strednej generácie zo Slovenska, Čiech a Poľska na tému dystópie...

Medzinárodná výstava DYSTOPIAN MONUMENTS predstavuje výber diel súčasných autorov a autoriek prevažne mladej a strednej generácie zo Slovenska, Česka a Poľska, ktoré reagujú na tému dystópie.

Na sochárske diela, objekty a inštalácie tak môžeme nazerať napríklad prostredníctvom príbehov o blízkej či ďalekej budúcnosti postavenej zo zvyškov, odpadov našej civilizácie.

Plagát Deň otvorených dverí v Konzervačnom a digitalizačnom centre

Deň otvorených dverí v Konzervačnom a digitalizačnom centre

8. 11. 2023 8:00   –   14:00 Slovenská národná knižnicaviac informácií

V rámci 20. ročníka Týždňa vedy a techniky na Slovensku, otvorí 8. novembra 2023 svoje brány pre verejnosť aj Konzervačné a digitalizačné centrum vo Vrútkach. Na podujatie je potrebné vopred sa nahlásiť (+421 43 2451 384, +421 2451 605). Príďte si pozrieť, ako sa knihy z našich políc dostanú do digitálnej knižnice vo vašich mobiloch. Nebudú chýbať ani ukážky našich reštaurátorov. Viac na www.snk.sk

Plagát Fraňo Štefunko - Tretí rozmer premenlivej doby

Fraňo Štefunko - Tretí rozmer premenlivej doby

25. 5. 2023   –   26. 8. 2023 Turčianska galéria

Výstava Fraňa Štefunka (1903 – 1974) predstavuje súborné dielo sochára, zakladateľa slovenskej sochárskej moderny, ktorého tvorba sa začala odvíjať od začiatku 30. rokov minulého storočia. Malé plastiky, portréty osobností, ale aj návrhy na monumentálne diela vo verejnom priestore reflektujú príbeh jedného človeka na pozadí veľkých národných dejín a politických zmien. Rodák z Vlčkoviec pri Trnave prichádza v roku 1932 po absolvovaní úžitkovej sochárskej tvorby na Umeleckopriemyselnej škole v Prahe do Martina, kde vo svojom ateliéri začína modelovať prvé osobnosti národnej histórie. Jeho tvorba tak reflektuje dejiny od prvej Československej republiky cez obdobie Slovenského štátu, Národného povstania, po obdobie normalizácie v novom totalitnom zriadení.

Plagát Leto maľované

Leto maľované

21. 8. 2023   –   25. 8. 2023 Turčianska galéria

Letné tvorivé dielne pre deti od 6 rokov v čase od 10.00 do 12.00 h. Je možné nahlásiť sa aj na jednotlivé dni. Pre obmedzený počet miesť, Je možné si vstup rezervovať na galerijnypedagog@vuczilina.sk.

Plagát Nádobka tajomstiev

Nádobka tajomstiev

20. 7. 2023 10:00   –   12:00 Turčianska galéria

Keramický workshop s výtvarníčkou Vlastou Števkovou. Záujem je potrebné nahlásiť na galerijnypedagog@vuczilina.sk.

Plagát Slniečko v múzeu alebo Ako dosiahnuť na slniečko

Slniečko v múzeu alebo Ako dosiahnuť na slniečko

10. 11. 2023   –   18. 5. 2024 Literárne múzeum SNKviac informácií

Interaktívna výstava pre deti do 99+ o našom najznámejšom detskom časopise, ktorého prvé číslo vyšlo v septembri 1927. Okrem Slniečka uvidíte množstvo zaujímavých múzejných predmetov, ktoré nás (skôr i neskôr narodených) s týmto časopisom spájajú. Nielen texty, ilustrácie, portréty literárnych osobnosti, ale aj osobné predmety, napríklad plniace pero, ktorým Mária Rázusová – Martáková písala rozprávkové príbehy či obľúbené hodinky Jozefa Cígera Hronského, ktoré mu odmeriavali denný čas na písanie a na oddych. Tešíme sa na Vás.

zadarmo Dospelí
zadarmo Deti
Plagát Katarína Vido (Škamlová): Nová Hora

Katarína Vido (Škamlová): Nová Hora

23. 11. 2023   –   16. 3. 2024 Turčianska galéria

Výstava predstavuje výsledok ročného výskumu autorky, v ktorom reaguje na krajinu regiónu Turiec. Ten sa pre ňu stal v posledných rokoch novým domovom a priestorom pre nové tvorivé východiská. Formou prechádzky postupne spoznáva prírodný reliéf krajiny, pričom jednotlivé vrstevnice a línie horizontov prepisuje do drobných skíc a plánov.
Romantizujúce objavovanie nových ciest v krajine sa zároveň prelínajú s vnútorným hľadaním, mapovaním osobných zážitkov a pocitov. Vzniká tak séria malieb a koláží v štýle Bad painting ako záznamov fyzického a mentálneho putovania, geografických súradníc k vnútornej imaginácii o Novej hore.

3 € Dospelí
1,50 € Deti
Plagát Priadkač, Pradiar, Spriadač

Priadkač, Pradiar, Spriadač

24. 11. 2023   –   20. 12. 2023 Turčianska galéria

Participatívna inštalácia Jara Vargu v stálej expozícii Turčianskej galérie nadväzuje na problematiku kontramonumentu pre mesto Martin, ktorý sa oproti klasickým pomníkom neustále mení, vyzýva k interakcii, namiesto utešovania provokuje, nie je posvätným, nevytvára kult osobnosti ale je otvorený k vlastnému narúšaniu. Ústrednou témou udalosti sa stáva rozpletanie národného mýtu v nadväznosti na diela Martina Benku (*1888 - †1971).

3 € Dospelí
1,50 € Deti

Výlety v okolí mesta Martin zobraziť viac

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s mestom Martin?