V okolí zobraziť viac

Miesta a výlety
Ubytovanie

Predpoveď počasia

Žilina - erb

Žilina

Prvá zmienka Rozloha Počet obyvateľov Nadmorská výška
rok 1208 80,03 km² 80 386 345 m n. m.

Udalosti zobraziť predchádzajúce

Plagát Matilda

Matilda

11. 5. 2023   –   31. 8. 2023 Budatínsky hrad

Na Budatínskom hrade bude od 11. mája prístupná originálna výstava pod názvom Matilda, ktorá priblíži diela maliarky a grafičky Matildy Čechovej. Výber z jej tvorby pripravilo Považské múzeum a Oravská galéria pri príležitosti 115. výročia od narodenia autorky.

Plagát Dialóg

Dialóg

5. 7. 2023   –   30. 8. 2023 Budatínsky hrad

V kaplnke Budatínskeho hradu bude od 5. júla prístupná výstava s názvom Dialóg, ktorá ponúkne tvorbu z troch odborných dielní zamestnancov Považského múzea. Návštevníci môžu obdivovať diela keramického a sklárskeho umenia Petronely Vlhovej, sochárskeho umenia Barbory Lokalovej a rezbárskeho remesla Eduarda Poláčka.

Plagát Moje druhé ja

Moje druhé ja

23. 3. 2023   –   27. 7. 2023 Budatínsky hrad

Výstava autorských šperkov Lucie Čertíkovej, inšpirovaných drotárskou tradíciou. Prierez tvorbou autorky patriacej ku generácii umeleckých remeselníkov, ktorí stavajú na národných kultúrnych špecifikách. Rodenej Bratislavčanke, geneticky sčasti spätej s regiónom bývalej Drotárie – s Kysucami, učaroval ušľachtilý strieborný, postriebrený aj antikorový drôt. Nápaditou kombináciou drotárskych prvkov a postupov prevzatých zo spracovania textilných vláken alebo prírodných pletív z neho konštruuje originálne umelecké artefakty, ktorých galériou sa stáva ľudské telo. Sú pozoruhodné nielen spôsobom zhotovenia, ale aj originálnym dizajnom. Odráža v ňom svoj krehký snový vnútorný svet, inšpirovaný krásou prírody, tajomstvami vesmíru a zázrakmi života.

Plagát Sixfónia

Sixfónia

1. 5. 2023   –   3. 7. 2023 Budatínsky hrad

V kaplnke Budatínskeho hradu bude od 1. mája pre verejnosť prístupná výstava s tajomným názvom Sixfónia. Návštevníci sa môžu tešiť na fotografie skupiny JUST a NATRUC, ktorá pôsobí v Žiline a môže sa pýšiť viacerými oceneniami zo Slovenska i zo zahraničia. Medzi najvýznamnejšie patrí ocenenie z Bienále fotografie Interfotoklub Vsetín, GRAND PRIX mesta Vsetín, ktoré získali dvakrát.

Plagát Na dvoch kolesách

Na dvoch kolesách

15. 2. 2023   –   30. 4. 2023 Budatínsky hrad

V kaplnke Budatínskeho hradu bude od polovice februára unikátna výstava modelov bicyklov. Jej autorom je Žilinčan Ján Trulík, ktorý na začiatku 90. rokov 20. storočia založil firmu venujúcu sa výrobe invalidných vozíkov, vrátane elektrických. V tom čase to bola novinka na trhu a zákazky ho priviedli na mnohé miesta po celom svete. Tu sa prejavila jeho druhá vášeň: zberateľstvo modelov bicyklov. Z každého štátu si priniesol nejaký model a dnes jeho zbierka obsahuje 126 kusov. Dokonca sa dostala aj do slovenskej Guinnessovej knihy rekordov.

Chrámy priemyselnej doby. Výstava o žilinských fabrikách

6. 9. 2023   –   19. 11. 2023 Budatínsky hrad

Výstava Chrámy priemyselnej doby predstavuje prvé moderné fabriky založené v Žiline a ich vplyv na spoločnosť. Prostredníctvom dochovaných dokumentov, pohľadníc, fotografií, dobovej tlače a ďalších predmetov približuje fabriky ako motor nielen hospodárskeho rozmachu mesta, ale aj širších socio-kultúrnych procesov, ktoré zmenili podobu miestnej krajiny, narušili jej rytmus a výrazne zasiahli do života človeka. Výstava zároveň otvára otázku o pozitívach, ale aj negatívach spriemyselňovania mesta, pričom jej zodpovedanie necháva na samotného návštevníka.

8 € Dospelí
4 € Deti
Plagát Konfrontácie

Konfrontácie

8. 6. 2023   –   30. 9. 2023 Budatínsky hrad

Na Budatínskom hrade bude od 8. júna pre verejnosť prístupná nová výstava s názvom Konfrontácie, ktorá prezentuje voľné objekty a asambláže Christiny Tabakovej. Inštalácia formou intervencie do stálej expozície mapuje vzťah súčasnosti a minulosti prostredníctvom súčasného objektu a múzejného prostredia.

8 € Dospelí
4 € Deti

Výlety v okolí mesta Žilina zobraziť viac

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s mestom Žilina?