
U mäsiara v kráme
17. januára otvárame v Múzeu Čadca novú výstavu zo zbierkového fondu Kysuckého múzea - U mäsiara v kráme, kde uvidíte zaujímavé historické predmety súvisiace s prácou mäsiara a dozviete sa mnoho informácií o mäsiarskom remesle.

Stolárikovci
Výstava je venovaná príbehu rodiny Stolárikovcov, ktorí emigrovali do Kanady počas jednej z povojnových vĺn vysťahovalectva. Mapuje strastiplné cesty tejto rodiny, ktorá sa postupne aklimatizovala v Severnej Amerike, kde dosiahla významné úspechy. Najvýraznejšou postavou je emeritný profesor Marián M. Stolárik, ktorý celý svoj život podporoval a hájil záujmy Slovenska a Slovákov.
Už Mariánov starý otec Imrich odišiel za Atlantik, lebo aj jemu učarovala vidina rýchleho zárobku v Amerike. Dúfal, že sa mu podarí ušetriť nejaké peniaze, za ktoré si potom kúpi zem vo svojom rodnom kraji. V roku 1919 sa na Slovensko vrátil natrvalo, prikúpil pôdu a pozdvihol svoju rodinu z biedy, do ktorej upadla kým on pracoval v Amerike.

Zima na saniach
Prevedieme Vás časmi dávno i nedávno minulými, keď dvojmetrové záveje a sneh praštiaci pod nohami nebol ničím výnimočným. Zimnú atmosféru výstavy ilustrujú unikátne odevy z našich zbierok, ako kabáty, kožuchy, čiapky, topánky či detské fusaky. Výstava však nie je len módnou prehliadkou zimného odievania, ale aj prehliadkou prác a trávenia voľného času v chladných mesiacoch.
K najznámejším zábavkám snehom pokrytého obdobia, nepochybne patria sánkovanie, lyžovanie. či korčuľovanie. Práve podľa týchto športov dostala výstava aj svoj názov. Milovníci zimných radovánok sa určite potešia rôznym typom lyží, sánok a doplnkov k zimným športom.

Najstaršie dejiny Kysúc
Kysucké múzeum pripravilo od 1. mája 2024 pre svojich návštevníkov novú výstavu s názvom Najstaršie dejiny Kysúc, ktorá je realizovaná pri príležitosti významného jubilea – 780. výročia prvej písomnej zmienky o regióne Kysúc.
Výstava je poňatá edukačne a v rámci tejto koncepcie prezentuje najvýznamnejšie momenty a reálie z najstarších regionálnych dejín spadajúcich do obdobia vrcholného stredoveku. Návštevníkom ponúka napríklad bližšie poznatky o listine panovníka Bela IV. z roku 1244 obsahujúcej prvú zmienku o kysuckom regióne, o najstarších kysuckých sídlach či významnej stredovekej lokalite Radoľa - Koscelisko, kde stál najstarší kysucký kostol. Prezentované informácie názorne dopĺňajú vystavené exponáty pochádzajúce hlavne z archeologického výskumu v lokalite Radoľa - Koscelisko.

Vianoce v Kysuckom múzeu
Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, Vás pozýva stráviť adventné a vianočné obdobie na výstavách. V Múzeu Čadca sme pripravili dve výstavy s vianočnou a zimnou tematikou. Vianočný čas je názov každoročnej predajnej výstavy, na ktorej sa prezentujú ľudoví remeselníci a kreatívni tvorcovia z nášho regiónu.

Kaligrafia = krasopis
Výstava sa zameriava na počiatky písma, jednotlivé druhy písiem, ich vznik a vývoj v rôznych častiach sveta. Návštevníci sa hravou formou dozvedia množstvo informácií o klinovom, arabskom a japonskom písme či egyptských hieroglyfoch. Na vlastné ruky si vyskúšajú Braillovo písmo slúžiace nevidiacim.
Návštevníci sú pozvaní i do krajiny pisárov, kde navštívia púštny stan arabského šejka, ale aj pagodu staročínskeho pisára. Pre najmenších návštevníkov je pripravená obľúbená maľovaná abeceda. Kaligrafia je vlastne výstavou o krasopise, čiže je určená aj pre dospelých, ktorým môže písanie úhľadných textov slúžiť ako originálna forma relaxu a zbavenia sa stresu.
Ján Palárik
Autorom výstavy je historik a projektový manažér Kysuckého múzea Mgr. Tomáš Adamčík, PhD. Výstava je venovaná nielen bohatému životu a dielu jedného z najvšestrannejších a literárne nadaných katolíckych kňazov 19. storočia, ale objasňuje aj jeho miesto v historickej pamäti na príklade Kysúc.

Hravá hlava
Výstava je určená najmä detskému návštevníkovi, ktorý chce spoznávať, skúmať a objavovať zákutia ľudskej hlavy. Deti edukatívnou formou spoznajú, ako hlavu stvárňovali rôzni umelci, ako v nej vzniká nápad, koľko váži mozog a aké rôzne pomenovania má hlava. Dozvedia sa, na čo nám slúžia zmyslové orgány, či sa dá bez nich žiť, alebo či sa dajú nahradiť. Môžu sa zahrať na detektíva, poskladať identikit páchateľa, a tak zistiť, že na svete neexistujú dvaja identickí ľudia.

Bačovský riad
Návštevníci múzea si budú môcť pozrieť rôzne ručne opracované výrobky, aké kedysi slúžili bačom a valachom pri každodennej starostlivosti o stádo a pri spracovaní mlieka. Črpáky s prírodnými motívmi, gelety, či misy, to všetko sa dá vytvoriť z dreva, ktoré obrastá peň zoťatej jedle. Tento unikátny materiál, dorastajúci niekoľko desiatok rokov, má výrazne iné vlastnosti ako pôvodné jedľové drevo – je veľmi tvrdý, pevný a nerastie do výšky, ale do šírky.

Pod patronátom sv. Floriána v Kysuckom múzeu
Výstava Pod patronátom sv. Floriána poodhaľuje bohatú históriu hasičských zborov na Kysuciach. Ako uvádza kurátor výstavy Mgr. Vladimír Homola: „Medzníkom v organizácii a budovaní hasičstva na Kysuciach bolo založenie Zemskej hasičskej jednoty na Slovensku 6.8.1922 (združovala všetky hasičské zbory na Slovensku). Jej založenie sa stalo impulzom na intenzívne zakladanie zborov na Kysuciach a v ďalších častiach krajiny. V rámci organizácie hasičstva na Kysuciach tvorilo medzník zakladanie Okresných hasičských jednôt (kopírovali rozdelenie na okresy: na Kysuciach vznikli OHJ Čadca č. 3, jedným z jej veliteľov bol Ladislav Szantó, spisovateľ, učiteľ a neskorší dekan Vysokej školy ekonomickej v Bratislave, dnešnej Ekonomickej univerzity.

Očami Milana Rastislava Štefánika
Výstava prezentuje časť bohatej zbierky negatívov z pozostalosti Milana Rastislava Štefánika. Sú to zábery z krajín, ktoré M. R. Štefánik navštívil – Európy, Ameriky, Afriky, Strednej Ázie, Tichomoria. Takmer všetky cesty, ktoré podnikol až do začiatku prvej svetovej vojny, súviseli s jeho vedeckými ambíciami astronóma a podľa slov Mariána Pauera boli „ ...cestami za hviezdami“. Nebol by to však Štefánik, keby v sebe neobjavil aj vášeň pre fotografovanie, vďaka ktorej ho dnes vnímame i ako fotografa. Návštevníci tak budú mať príležitosť prostredníctvom fotografií pochopiť jeho vnímania sveta. Najväčšiu časť zbierky tvoria krajinné pohľady, zábery z miest či už rušných alebo odľahlých, zaujímal ho bežný život ľudí z rôznych spoločenských vrstiev, fotografoval historické pamiatky a ojedinele

Od Ondreja do Troch kráľov
Advent a vianočné sviatky patria k najbohatšiemu a najzaujímavejšiemu obdobiu roka, ktoré ľudia najviac milujú a zodpovedne sa naň pripravujú. Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo výstavu Od Ondreja do Troch kráľov.
Uvedená výstava nadväzuje na dlhoročnú tradíciu vianočných výstav v múzeu, ktorá každoročne prináša verejnosti rôznorodé a vždy nové pohľady na vianočnú tematiku. Tohtoročná výstava je zároveň súčasťou cyklu Advent s Kysuckým múzeom a preto návštevníka symbolicky prevedie celým vianočným obdobím. Jednotlivé scény výstavy náznakovo predstavia výber zaujímavých ľudových zvykov a predstavia postavy z obchôdzok a koledovania.

Ornament na Kysuciach
Slovenský národ sa pýši jedinečným kultúrnym cítením a veľkou výtvarnou tvorivosťou. O tom svedčí slovenská ľudová ornamentálna výzdoba. Ľud vkladal do ornamentálnej výzdoby rozum, umelecký cit a lásku. Ornamenty sa tvorili bez predlôh, ľudia ich kreslili z hlavy. Nik nemôže povedať, že ľudová tvorba je rýdzo slovenská. Na pôvodnom ornamente nachádzame aj cudzie prvky, a to z dôvodu, že národ bol mnohé roky vystavený vplyvom iných etník. Avšak všetky tieto prvky sú prispôsobené vkusu národa, čím dostávajú jedinečný slovenský ráz, na ktorom je už minimálne badateľný vplyv iných národov.

Na ľudovú nôtu
Drevo bolo najdostupnejším a najrozšírenejším materiálom. Vďaka tomu máme dnes množstvo druhov výrobkov a veľa techník, ktoré sa využívajú pri spracovaní a výrobe drevených výrobkov. Zároveň sa s ním stretávame v rôznych oblastiach ľudovej kultúry –rezbárstve a maliarstve. Autormi výstavy sú Anton Kadura a Eva Comorková – Kadurová, ktorí už desať rokov prostredníctvom umeleckých diel prezentujú slovenskú kultúru a snažia sa tak dnešnú generáciu priviesť ku koreňom. Výstava predstavuje diela zhotovené z lipového dreva, reliéfy a plastiky, maľbu na plátno alebo drevo.

Zem, miesto pre život: Noční lovci – sovy
Sovy už od pradávna vzbudzovali pozornosť človeka, úctu a trochu i strach. Jednak pre ich nočný spôsob života, nápadné, nočné hlasové prejavy, ale aj ich tajuplný tichý let, výnimočne dobrý zrak, silné pazúry schopné uloviť rôznorodú korisť, veľkú hlavu, dopredu obrátené oči tvoriace človeku podobnú tvár vyjadrujúcu emócie ako údiv, hnev, srdnatosť, dobrotu, múdrosť. Sú symbolom múdrosti a túžby po vzdelaní.

Hlávka do krásy odetá
Nosnou časťou výstavy je prierez rôznymi druhmi čepcov, šatiek, skosiek a podvik zo zbierkového fondu Kysuckého múzea. Dominancia ženských pokrývok hlavy je pochopiteľná, keďže „parádenie sa“ je doménou krajšej časti ľudstva. Okrem ženských pokrývok hlavy si návštevník bude môcť pozrieť i detské čepčeky, ktoré nosili deti od narodenia až do dovŕšenia 3. až 4. roku života. Kurátorka ozrejmuje, že: „tieto čepčeky sa šili z domáceho plátna, alebo kupovaných látok a boli zdobené stužkami. Prvý najozdobnejší čepček dostalo dieťa pri krste od krstnej matky“.
Anjel - symbol Vianoc
Súťažná výstava detských výtvarných prác spojená s tvorivými dielňami „Urobím si anjela“.
Maľujeme zimu
Výstava prác výtvarníkov Kysúc spojená s workshopmi „Maľujeme zimu“.

Príroda Kysúc a život v nej
Výstava je určená najmä deťom, žiakom, študentom, ale aj širokej verejnosti a ponúka jeden zo spôsobov, ako predstaviť a priblížiť les, ochranu prírody, lesnú zver a zabraňovanie poškodzovania lesov. Zároveň dokumentuje, akým spôsobom sa dá pričiniť k zveľadeniu a ochrane lesov a prírody. Návštevníci sa môžu započúvať do zvukov lesa a jeho živočíchov, naučia sa poznávať stromy podľa tvaru koruny, kôry, plodu, listu, štruktúry a farby dreva, ale tiež podľa zvuku.
Príroda Kysúc a život v nej
Výstava v spolupráci s Lesmi SR, CHKO Kysuce a Poľovníckym združením v regióne Kysúc.
Koleso - vedecká hračka
Interaktívna výstava vedeckých hračiek, hlavolamov a fyzikálnych experimentov.

To vajíčko maľované
Výstava vznikla, tak ako aj po minulé roky, za účelom zachovávania ľudových tradícií a zvykov zdobenia vajíčok. Návštevníci môžu na výstave vidieť kraslice vyrábané rôznymi technikami, ale aj množstvo dekoratívnych predmetov s motívom Veľkej noci. Výstava je predajná a okrem kraslíc a predmetov na dekoráciu tu nájdete aj perníky od rôznych autoriek.
Veľkonočné zvyky na Kysuciach
Za účelom zachovávania ľudových tradícií a zvykov zdobenia vajíčok, múzeum pripravilo pre návštevníkov výstavu kraslíc spojenú aj s ich predajom.
Morena, Morena, kde si prebývala...
V programe bude účinkovať Detský folklórny súboru Kelčovan z Čadca. Sprievod s Morenou začína o 14. 00 hod. pri Kysuckom múzeu v Čadci. Pokračovať bude smerom cez Supermarket Tempo, Matičné námestie, Palárikovu ulicu, Ulicu Slobody a skončí aktom zapálenia Moreny a hodenia ju do rieky na moste pri Kysuckom múzeu v Čadci.
Štedrovečerné stolovanie
Výstava štedrovečerných stolov v spolupráci s Folklórnymi skupinami z Kysúc.
Čierne diamanty kuchyne
Výstava húb ako ich nepoznáme, v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši a Vlastivedným múzeom v Hlohovci.
Retro - elektro
Objavte pôvab retro elektroniky na výstave retro – elektronika a príslušenstvo z minulého tisícročia, ktorá prezentuje exponáty zo súkromných zbierok dvoch kysuckých zberateľov z obdobia 60., 70., 80. a 90. rokov. Návštevníci si môžu pozrieť audio – video zostavy pre domácnosť, rôzne gramofóny, premietačky filmov, kotúčové a kazetové magnetofóny, diaprojektor, rádiá, zosilňovače, reproduktory, mikrofóny, ale aj ukážky MC a VHS kaziet, CD a LP platne či LP single.
Odber noviniek
Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.
Slovenskýcestovateľ
je nekomerčný turistický portál, ktorý svojim návštevníkom prináša množstvo výletov, zaujímavých miest, článkov, ubytovaní a udalostí na Slovensku.
© 2025 Podmienky používania Cookies