Archív udalostí pre Kysucké múzeum v Čadci zobraziť miesto

Od Ondreja do Troch kráľov
Advent a vianočné sviatky patria k najbohatšiemu a najzaujímavejšiemu obdobiu roka, ktoré ľudia najviac milujú a zodpovedne sa naň pripravujú. Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo výstavu Od Ondreja do Troch kráľov.
Uvedená výstava nadväzuje na dlhoročnú tradíciu vianočných výstav v múzeu, ktorá každoročne prináša verejnosti rôznorodé a vždy nové pohľady na vianočnú tematiku. Tohtoročná výstava je zároveň súčasťou cyklu Advent s Kysuckým múzeom a preto návštevníka symbolicky prevedie celým vianočným obdobím. Jednotlivé scény výstavy náznakovo predstavia výber zaujímavých ľudových zvykov a predstavia postavy z obchôdzok a koledovania.

Ornament na Kysuciach
Slovenský národ sa pýši jedinečným kultúrnym cítením a veľkou výtvarnou tvorivosťou. O tom svedčí slovenská ľudová ornamentálna výzdoba. Ľud vkladal do ornamentálnej výzdoby rozum, umelecký cit a lásku. Ornamenty sa tvorili bez predlôh, ľudia ich kreslili z hlavy. Nik nemôže povedať, že ľudová tvorba je rýdzo slovenská. Na pôvodnom ornamente nachádzame aj cudzie prvky, a to z dôvodu, že národ bol mnohé roky vystavený vplyvom iných etník. Avšak všetky tieto prvky sú prispôsobené vkusu národa, čím dostávajú jedinečný slovenský ráz, na ktorom je už minimálne badateľný vplyv iných národov.

Na ľudovú nôtu
Drevo bolo najdostupnejším a najrozšírenejším materiálom. Vďaka tomu máme dnes množstvo druhov výrobkov a veľa techník, ktoré sa využívajú pri spracovaní a výrobe drevených výrobkov. Zároveň sa s ním stretávame v rôznych oblastiach ľudovej kultúry –rezbárstve a maliarstve. Autormi výstavy sú Anton Kadura a Eva Comorková – Kadurová, ktorí už desať rokov prostredníctvom umeleckých diel prezentujú slovenskú kultúru a snažia sa tak dnešnú generáciu priviesť ku koreňom. Výstava predstavuje diela zhotovené z lipového dreva, reliéfy a plastiky, maľbu na plátno alebo drevo.

Zem, miesto pre život: Noční lovci – sovy
Sovy už od pradávna vzbudzovali pozornosť človeka, úctu a trochu i strach. Jednak pre ich nočný spôsob života, nápadné, nočné hlasové prejavy, ale aj ich tajuplný tichý let, výnimočne dobrý zrak, silné pazúry schopné uloviť rôznorodú korisť, veľkú hlavu, dopredu obrátené oči tvoriace človeku podobnú tvár vyjadrujúcu emócie ako údiv, hnev, srdnatosť, dobrotu, múdrosť. Sú symbolom múdrosti a túžby po vzdelaní.