Archív udalostí pre Múzeum mesta Bratislavy zobraziť miesto

Ľudia a mesto. Dejiny Bratislavy

23. 9. 2022   –   26. 3. 2023

Múzeum mesta Bratislavy otvára v Apponyiho paláci novú veľkú výstavu Ľudia a mesto. Dejiny Bratislavy. Viacvrstevná výstava má za cieľ ukázať vývoj mesta ako urbanistického celku, ktorý ovplyvňuje život svojich obyvateľov a obyvateliek, a prostredníctvom artefaktov, fotografií, grafík a archívnych prameňov ukazuje, ako sa Bratislava menila z pohľadu regulácie rieky Dunaj, priemyselnej revolúcie, vývoja mestských privilégií či urbanizmu. Výstava, ktorá má aj silnú digitálnu vrstvu, v šiestich tematických celkoch zachytáva rôzne obdobia dejín Bratislavy a jej obyvateľov od stredoveku až po 90. roky 20. storočia.

Plagát Človek Človeku. Karel Koch a Dušan Jurkovič

Človek Človeku. Karel Koch a Dušan Jurkovič

29. 10. 2022   –   26. 2. 2023

Koncepcia výstavy nie je poňatá klasickým výstavným spôsobom. Namiesto „encyklopedického“ sledu diel radeného podľa časovej postupnosti je snahou predovšetkým to, aby diváci porozumeli spolupráci a umeleckému prejavu ako živému svedectvu, schopnému nás bezprostredne oslovovať bez ohľadu na časový odstup alebo kultúrne, sociálne či etnické odlišnosti. Výstava si dáva za cieľ podnietiť divákovu aktivitu a záujem nielen o verejný priestor, kladie otázky a kriticky otvára množstvo tém bez toho, aby poskytovala jednoznačné odpovede.

Plagát Dlhá cesta k samostatnosti. Dejiny Ukrajiny v 20. storočí

Dlhá cesta k samostatnosti. Dejiny Ukrajiny v 20. storočí

23. 6. 2022   –   31. 7. 2022

Výstava predstaví geopolitické a mocenské okolnosti vzniku ukrajinskej štátnosti v 20. storočí a prevedie návštevníkov dôležitými míľnikmi ukrajinských dejín až po súčasnosť. Na dvadsiatich paneloch budú prezentované významné udalosti spojené s ideálmi a bojmi za vytvorenie a udržanie samostatného ukrajinského štátu.

Plagát Nepela / Krasokorčuliar samotár

Nepela / Krasokorčuliar samotár

22. 2. 2021   –   30. 8. 2021 viac informácií

Vo výstavných priestoroch v suteréne Múzea dejín mesta v Starej radnici pripravilo Slovenské olympijské a športové múzeum v spolupráci s Múzeom mesta Bratislavy výstavu o fenomenálnom krasokorčuliarovi Ondrejovi Nepelovi. Výstava zostáva zatvorená. Slovenské olympijské a športové múzeum posiela návštevníkom virtuálny pohľad na výstavu o našom Ondrejovi, ako ho volali všetci fanúšikovia ešte v čase jeho najväčšej slávy. Dňa 22. januára 2021 si verejnosť pripomenula jeho 70. narodeniny.

Plagát Ako sa hrali naši...

Ako sa hrali naši...

16. 2. 2019   –   14. 12. 2019

Ateliér Múzeum má budúcnosť Múzea mesta Bratislavy v rokoch 2019 – 2020 otvára pomyslené dvere do depozitára historických hračiek. Mnohé z nich postupne reálne predstaví verejnosti v projekte Ako sa hrali naši... teda generácie pred nami.
Autorsky ho pripravili Beáta Husová a Martina Pavlikánová. Spoluprácu a odbornú gesciu nad projektom prijala kurátorka zbierky hračiek MMB Marta Janovíčková.
Hračky, hra, rozprávanie, spev a tvorivosť vyplní voľný čas návštevníkom, ktorí sa stanú súčasťou ateliéru a projektu.

Plagát Bratislavské divadelné noci 2019

Bratislavské divadelné noci 2019

10. 7. 2019   –   24. 8. 2019

Bratislavské divadelné noci po prvýkrát uvedú program už toto leto! Na Nádvorí Starej Radnice Múzea mesta Bratislavy sa v mesiacoch júl a august odohrá mimoriadny program. Ten odštartuje už druhú júlovú stredu a štvrtok premiérami predstavení "Don Quijote" a "Ešte jeden zázrak". Inscenácie, obohatené o anglické titulky, vznikajú ako autorské projekty Túlavého divadla v réžii renomovaného umelca Jakuba Nvotu a domácim aj zahraničným divákom ponúknu špecifický pohľad do histórie. V rámci programu Bratislavských divadelných nocí budete môcť tešiť na pravidelné reprízy oboch inscenácií.

Plagát Don Quijote

Don Quijote

22. 8. 2019 20:30   –   21:50

Slávny príbeh španielskeho spisovateľa Miguela Cervantesa O rytierovi smutnej postavy a jeho vernom sluhovi Vám predstaví kabaretná – nemenej slávna a nemenej smutná – komická dvojica Jakub Nvota a Kamil Žiška. V ich tragikomédií sa dozviete sa všetko podstatné o putovaní chudobného zabudnutého muža Alfonsa Quijana s verným sluhom Sanchom Panzom. Tí, čo ste túto geniálnu knihu a literárnu perlu o potulnom rytierstve nedočítali, a to sme skoro všetci, ste vítaní. Inscenácia je uvádzaná s rekvizitami a spevmi, avšak bez španielskych titulkov.

Scenár, réžia, účinkujú: Kamil Žiška a Jakub Nvota

Plagát Ešte jeden Zázrak

Ešte jeden Zázrak

21. 8. 2019 20:30   –   22:00

Inscenácia Ešte jeden zázrak nesie správu o slovenskej krajine a o všetkom, čo jej roky patrilo ešte pred tým, než skutočnou slovenskou krajinou bola. Výpravná kostýmová hra s pesničkami vás zavedie do nočnej Bratislavy i Dómu sv. Martina. Zažite s nami putovanie po Slovensku s humorom
a láskou.

Účinkujú: Štefan Martinovič, Lucia Hurajová / Daniela Šencová, Štefan Richtárech, Adela Mojžišová, Zuzana Kyzeková, Jakub Ružička, Radovan Hudec / Réžia a text: Jakub Nvota

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia - hlavný partner projektu.

Bratislava 1919 - Pripojenie k Československu

12. 2. 2019   –   31. 5. 2019

Pripojenie Bratislavy k Československu po skončení prvej svetovej vojny a jeho cesta do pozície hlavného mesta Slovenska nebola jednoduchá. Zavážila pre ňu súhra geopolitických, politických ale aj veľa praktických dôvodov. Pričlenenie Bratislavy 1. januára 1919 do Československej republiky bolo súčasťou záverečnej etapy vojenských operácií pri obsadzovaní Slovenska armádnymi legionárskymi zbormi a malo dramatické zvraty.

Plagát Generácie generáciám

Generácie generáciám

17. 5. 2018   –   31. 12. 2018

Výstava Generácie generáciám reflektuje stopäťdesiatročné pôsobenie Múzea mesta Bratislavy ako pamäťovej inštitúcie mesta. Múzeum kontinuitne pretrváva od roku 1868 a patrí k najstarším na Slovensku. Autorsky ju pripravili kurátorky Elena Kurincová, Marta Janovíčková.

Plagát Ivett Axamitová: KERAMIKA

Ivett Axamitová: KERAMIKA

7. 12. 2017   –   25. 2. 2018

Múzeum mesta Bratislavy pozýva na jubilejnú výstavu Ivett Axamitovej - KERAMIKA.

Plagát Prechádzky s pánom Marquartom

Prechádzky s pánom Marquartom

13. 12. 2017   –   4. 2. 2018

Nenechajte si výstavu ujsť a určite sa zastavte v Apponyiho paláci. Získate pridanú hodnotu – návštevu unikátneho rokokového objektu z 18. storočia.

Čo sa rozbilo v prešporských domácnostiach

13. 12. 2016   –   30. 4. 2017

Archeologické výskumy v historickom jadre Bratislavy realizované od 70. rokov 20. storočia priniesli nielen nové poznatky o jeho vývoji od 12. storočia, ale aj množstvo dokladov hmotnej kultúry. Menej doceňovanou zložkou bývajú nálezy sklených výrobkov. Táto kategória predstavuje len veľmi malé percento z archeologických nálezov v porovnaní s výrobkami z keramiky či kovov pričom má značnú výpovednú hodnotu.

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.