Archív udalostí pre Múzeum Slovenských národných rád zobraziť miesto

Betlehemy ako ich nepoznáte
Betlehem je stvárnením biblického výjavu, ktorý je opísaný v Matúšovom a najmä Lukášovom evanjeliu. Za jeho prvého tvorcu je považovaný František z Assisi.
Na našom území sa rozširovanie betlehemov spája s reformami Jozefa II. a preorientovaním sa mnohých sakrálnych umelcov na tvorbu betlehemov v ľudovom prostredí.

Čas a energia
ukáš Krč navštevoval Základnú umeleckú školu na Myjave a odbor reprodukčnej maľby na Strednej umeleckej škole scénického výtvarníctva v Bratislave. Jeho novým pôsobiskom sa stala Praha, kde v roku 2015 nadviazal spoluprácu s umeleckým ateliérom Exponut pri práci na projekte gigantických sôch pod názvom MIKROKOSMOS (tieto sochy boli tiež vystavené v r. 2018 v sídelnej budove SNM). V roku 2017 sa stal členom skupiny výtvarníkov v umeleckom ateliéri Alexa Dowisa. Venoval sa najmä živým vystúpeniam maľovania svetlom, tzv. Light Art Show.

Košieľočka dorúbaná
Košeľa bola základnou odevnou súčiastkou každého muža v minulosti. Široká variabilnosť jej výzdoby, strihu a materiálu predstavovala regionálne či lokálne špecifiká.Kolekcie mužských košieľ zo zbierok Etnografického múzea v Martine dotvárajú veľkoformátové fotografie zo zbierok významného slovenského fotografa a etnografa Pavla Socháňa.
J. A. Komenský
Rollupová výstava a prednáška o J. A. Komenskom pri 430. výročí jeho narodenia. V spolupráci s Múzeom J. A. Komenského v Uherskom Brode.

História na plagáte, plagát v histórii
História na plagáte, plagát v histórii je výstava, ktorá zachytáva význam a zrod moderného plagátu na začiatku minulého storočia. Prezentuje bohatú a pestrú zbierku plagátov zo zbierkového fondu Múzea SNR. Kurátor výstavy Mgr. Juraj Krištofík, PhD. návštevníkom múzea predstaví plagát ako prostriedok propagácie a zbraň hromadnej komunikácie. Túto funkciu plagátu najlepšie demonštrujú obdobia budovania totalitných režimov a bojov vo svetových vojnách, na ktoré sa táto výstava zameriava.

História na plagáte, plagát v histórii
História na plagáte, plagát v histórii je výstava, ktorá zachytáva význam a zrod moderného plagátu na začiatku minulého storočia. Prezentuje bohatú a pestrú zbierku plagátov zo zbierkového fondu Múzea SNR. Kurátor výstavy Mgr. Juraj Krištofík, PhD. návštevníkom múzea predstaví plagát ako prostriedok propagácie a zbraň hromadnej komunikácie. Túto funkciu plagátu najlepšie demonštrujú obdobia budovania totalitných režimov a bojov vo svetových vojnách, na ktoré sa táto výstava zameriava. Juraj Krištofík ďalej hovorí: „Teoreticky najlepší plagát je nápadný, úsporný a účinný. Sprostredkováva priamu a jednoduchú správu. Plagát sa svojím obsahom dotýkal citlivých tém, ktoré majú tendenciu rozhýbať národ k činom. Zväčša bol vydávaný agentúrami s účelom nadchnúť, vystrašiť alebo zvádzať verejnosť.

Prenasledovanie Rómov v období slovenského štátu
Výstava sa zameriava na perzekučné opatrenia slovenského štátu namierené proti Rómom. V úvode návštevníkovi približuje nacistickú rasovú politiku a prenasledovanie Sintov a Rómov. Venuje sa genocíde rómskych komunít, ktorá vyvrcholila likvidáciou „cigánskeho rodinného tábora“ v koncentračnom a vyhladzovacom tábore Auschwitz – Birkenau. Záverečná časť je zameraná na protirómsku politiku slovenského štátu medzi rokmi 1939 až 1945.