Archív udalostí pre Podjavorinské múzeum zobraziť miesto

Plagát Odsúdený k večitej žízni. Život a dielo Jána Smreka

Odsúdený k večitej žízni. Život a dielo Jána Smreka

1. 1. 2024   –   3. 3. 2024

Cieľom výstavy je predstaviť tohto velikána slovenskej literatúry prostredníctvom predmetov, ktoré sa nachádzajú v zbierkovom fonde Trenčianskeho múzea v Trenčíne. V jeho pozostalosti sa nachádzajú rukopisy jeho diel, korešpondencia s inými predstaviteľmi literárneho a kultúrneho života na Slovensku a v Čechách a taktiež aj iné zaujímavé zbierkové predmety.
Spomínaná výstava je venovaná 125. výročiu narodenia Jána Smreka, ktoré si pripomenuli 16. decembra a návštevníkov prevedie životnou a literárnou cestou Jána Smreka.
Výstavu Odsúdený k večitej žízni – Život a dielo Jána Smreka si môžete pozrieť vo výstavných priestoroch Podjavorinského múzea do 3. marca 2024.
Tešíme sa na Vašu návštevu!

Plagát Tradičné ovocinárstvo. Zabudnuté stromy

Tradičné ovocinárstvo. Zabudnuté stromy

22. 9. 2023   –   30. 11. 2023

Pozývame Vás na vernisáž k výstave Tradičné ovocinárstvo, zabudnuté stromy. Výstava približuje vývin ovocinárstva v historickom slede od 19. storočia po súčasnosť vo vidieckom prostredí v okolí Nového Mesta nad Váhom. Ovocinárstvo, odvetvie poľnohospodárstva, výrazne zasiahlo do každodenného života a ľudovej kultúry obyvateľov v regióne, pričom pre niektoré rodiny sa pestovanie a spracovanie ovocia stalo prvoradým zdrojom príjmov. Výstava predstavuje domácu výrobu a tradičné postupy spracovania ovocia (pálenie, sušenie, varenie lekváru), následný predaj a vývoz produktov mimo lokality nielen v historickom vývine, ale aj prostredníctvom priblíženia tradičného hospodárenia v sadoch v kontexte prírodného prostredia a lokálnych podmienok.

Plagát Biblické príbehy na poštových známkach. Zo súkromnej zbierky Jochanana Schwarza

Biblické príbehy na poštových známkach. Zo súkromnej zbierky Jochanana Schwarza

15. 6. 2023   –   8. 9. 2023

Základom výstavy je rozsiahla zbierka izraelského zberateľa a fotografa, Jochanana Schwarza. Výber z tejto bohatej kolekcie, sprístupnený prostredníctvom reprodukcií, je doplnený o niekoľko tematicky príbuzných originálov známok (aj vo forme celých tlačových listov) láskavo zapožičaných z Poštového múzea v Banskej Bystrici.

Kolekcia Jochanana Schwarza bola v minulosti prezentovaná na medzinárodných súťažiach zberateľov známok poriadaných v Jeruzaleme a získala viacero významných ocenení. Niektoré jej časti boli použité ako výukové materiály pre izraelských študentov a stali sa zdrojom informácii pre akademikov.

Plagát Nové Mesto nad Váhom v archívnych dokumentoch

Nové Mesto nad Váhom v archívnych dokumentoch

18. 3. 2023   –   26. 5. 2023

Milí priaznivci,
pozývame Vás na jedinečnú výstavu pri príležitosti 760. výročia prvej písomnej zmienky o Novom Meste nad Váhom. Okrem exponátov, týkajúcich sa jednotlivých historických etáp Nového Mesta nad Váhom, môžete vidieť unikátne originálne listiny, ktoré sú zvyčajne očiam nedostupné. Výstavu Nové Mesto nad Váhom v archívnych dokumentoch si môžete pozrieť vo výstavných priestoroch Podjavorinského múzea do 26. mája 2023.
Tešíme sa na Vašu návštevu. 😊

Plagát Pohyblivý betlehem

Pohyblivý betlehem

27. 11. 2022   –   28. 2. 2023

Pohyblivý betlehem aj tento rok tradične oživí expozíciu Podjavorinského múzea v Novom Meste nad Váhom. Jeho autorom je Marián Mikulec, rodák zo Zemianskeho Podhradia. Centrom betlehemu je zobrazenie narodenia Ježiša Krista so Svätou rodinou vsadené do prostredia mesta Betlehem. Autor pri tvorbe betlehemu vychádzal z moravských ľudových betlehemov. Epoxidové figúrky vytvoril podľa existujúcich originálov poškodených drevených sôch od neznámych autorov z Moravy. Betlehem bude sprístupnený až do konca februára 2023 v priestoroch Podjavorinského múzea.

Plagát Retro výstava (60. – 80. roky 20. storočia)

Retro výstava (60. – 80. roky 20. storočia)

6. 10. 2022   –   31. 1. 2023

Výstava mladším generáciám priblíži a starším generáciám pripomenie, aké to bolo žiť v Československu v 60. a 80. rokoch 20. storočia. Minulý režim však nebude pripomínať s nostalgiou či ideologicky. Cieľom výstavy je, aby ho ukázala vo všetkých jeho podobách. Na svoje si tu prídu ženy, muži i deti.

Oznamy

14. 6. 2021   –   31. 12. 2021 viac informácií

Návštevníkom oznamujeme, že od 14. júna 2021 je Podjavorinské múzeum v rekonštrukcii. O jeho opätovnom otvorení (v mesiacoch október - november) Vás budeme informovať.

Ďakujeme za pochopenie.

70. výročie založenia múzea v Novom Meste nad Váhom

20. 8. 2020   –   31. 3. 2021

Bývalé Okresné múzeum v Novom Meste nad Váhom, dnešné Podjavorinské múzeum, si v roku 2020 pripomína 70. výročie svojho vzniku. Sídli v barokovej budove, podľa jedného z majiteľov nazývanej Ghillányho dom alebo “Ghillányovec”, postavenej uprostred západnej strany námestia. Výstava 70. výročie založenia múzea v Novom Meste nad Váhom predstavuje výsledky práce za obdobie rokov 1950 – 2020. Výstava dokumentuje výsledky činnosti múzea a výber zbierkových predmetov získaných v predmetnom období. Tešíme sa na Vašu návštevu!

Plagát 70. výročie založenia múzea v Novom Meste nad Váhom

70. výročie založenia múzea v Novom Meste nad Váhom

20. 8. 2020   –   13. 11. 2020

Bývalé Okresné múzeum v Novom Meste nad Váhom, dnešné Podjavorinské múzeum, si v roku 2020 pripomína 70. výročie svojho vzniku. Výstava "70. výročie založenia múzea v Novom Meste nad Váhom" dokumentuje výsledky činnosti múzea a výber zbierkových predmetov získaných v rokoch 1950 – 2020. Múzeum má bohatý a rôznorodý zbierkový fond, ktorým približuje vývoj spoločnosti na strednom Považí a výstava prezentuje predmety, ktoré verejnosť bežne neuvidí. Výstavu môžete vidieť v priestoroch múzea do 13.11.2020. Tešíme sa na Vašu návštevu!

Plagát Nové Mesto nad Váhom v praveku

Nové Mesto nad Váhom v praveku

13. 2. 2020   –   31. 7. 2020

Výstava nám približuje dve vybrané archeologické kultúry, ktorých stopy môžeme nájsť v Novom Meste nad Váhom a jeho okolí. Prvou z nich je bošácka skupina, ktorá dostala pomenovanie podľa prvých nálezov z neďalekej Bošáce, z polohy „Pohančeniščia“. Centrum jej rozšírenia sú hlavne obe strany Malých a Bielych Karpát. Sídliská bošáckej skupiny sa nachádzajú na miernych svahoch, alebo na vyvýšeninách (napríklad v Ivanovciach, alebo Podolí) a často bývajú opevnené. Druhá časť výstavy je zameraná na dobu bronzovú, hlavne na lužickú kultúru v Novom Meste nad Váhom.

Plagát Nové Mesto nad Váhom v praveku

Nové Mesto nad Váhom v praveku

13. 2. 2020   –   10. 5. 2020

Výstava Nové Mesto nad Váhom v praveku priblíži dve vybrané archeologické kultúry, ktorých stopy môžeme nájsť v Novom Meste nad Váhom a jeho okolí. Prvou z nich je bošácka skupina, ktorá dostala pomenovanie podľa nálezov z neďalekej Bošáce. Je to kultúrna skupina rozšírená v strednej fáze eneolitu. Vystavený bude hlavne keramický súbor z archeologického výskumu v Podolí. Druhá časť výstavy sa zameria na mladšiu dobu bronzovú, konkrétne na lužickú kultúru v Novom Meste nad Váhom. Priblíži záchranné archeologické výskumy, ktoré sa tu uskutočnili.

Plagát Pohyblivé betlehemy

Pohyblivé betlehemy

1. 12. 2019   –   28. 3. 2020

Expozíciu Podjavorinského múzea v Novom Meste nad Váhom aj tento rok tradične oživia pohyblivé betlehemy.

Autorom jedného z nich je Marián Mikulec, rodák zo Zemianskeho Podhradia. Centrom betlehemu je zobrazenie narodenia Ježiša Krista so Svätou rodinou vsadené do prostredia mesta Betlehem. Autor pri tvorbe betlehemov vychádzal z moravských ľudových betlehemov a stvárnenie betlehemu je blízke našim kultúrnym tradíciám. Epoxidové figúrky vytvoril podľa existujúcich originálov poškodených drevených sôch od neznámych autorov z Moravy.

Tešíme sa na Vašu návštevu. :)

Plagát Ľudové hudobné nástroje zo zbierky Kornela Duffeka

Ľudové hudobné nástroje zo zbierky Kornela Duffeka

14. 11. 2019   –   8. 2. 2020

Výstava Ľudové hudobné nástroje zo zbierky Kornela Duffeka je organizovaná v spolupráci so Slovenským národným múzeom-Hudobným múzeom.
Kornel Duffek kompletizoval zbierku ľudových hudobných nástrojov dlhé roky, ale najmä v rokoch 1967 – 1969, prevažne zo stredoslovenských dedín a salašov. Ľudové nástroje sú rozdelené podľa prijatého systému delenia do nástrojových skupín, teda na samozvučné nástroje (fokoš, kuľaga, rapkáč, zvonce), strunozvučné nástroje (cimbal, citara, husle) a vzduchozvučné nástroje (fujara, píšťala, píšťalka). Za pozornosť stojí Fujara trombita, ktorá má dĺžku až 4 metre

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.