Archív udalostí pre Pohronské múzeum zobraziť miesto
„Ťahaj-káčer“
Obľubujete poctivé drevené retro hračky? Tak nezaváhajte a navštívte jedinečnú tvorivú dielňu v Pohronskom múzeu. Vyrobíte si roztomilého ťahacieho káčera na kolieskach= hračku, s ktorou vyrastali celé generácie a dodnes nestratila svoje čaro. Tá vaša však bude unikátna, originálna a špeciálna práve vďaka Vám! Odnesiete si hodnotný výrobok, ktorý bude darčekom pre Vás, alebo Vašich blízkych, a tiež kopu zážitkov a radosti z jeho tvorenia. Tvorivá dielňa vhodná pre dospelých a deti od 7 rokov.
Novobanskí sokoli
Počiatky „sokolov“ siahajú ešte do roku 1862, keď bola založená Česká obec Sokolovská. Po vzniku 1. ČSR sa premenovala na Československú obec Sokolovskú. Jej základné bunky boli telovýchovné jednoty. Vydajte sa s nami po stopách tej novobanskej. Prednáška mapuje vývoj tunajšej TJ Sokol v medzivojnovom období. Návštevníkom budú prezentované tiež unikátne fotografie a dokumenty zo zbierok Pohronského múzea, (aj) vďaka ktorým poskladáme mozaiku o živote a fungovaní novobanských sokolov.
Čaro krasopisu
Kaligrafické obrazy ručne písané rôznymi štýlmi krasopisu a zdobené jedinečným slovenským ornamentom, v ktorých autorka Janka Budinská zobrazuje krásu slovenských veršov, piesní, ľudových a iných múdrostí.
Hippie náramok priateľstva
Tvorivá dielňa nadväzuje na aktuálnu výstavu: „Storočie v múzeu“. Príďte si k nám zaspomínať na staré časy, kedy bolo pletenie „hippie“ náramkov častou zábavou mládeže, formou darčekov a neodmysliteľnou súčasťou bežných „outfitov“. Vítané sú najmä mladšie generácie, ktoré radi zasvätíme do tajov výroby farebných náramkov. Doprajte radosti svojho detstva aj vašim potomkom! My im v tom v Pohronskom múzeu radi pomôžeme. Tvorivá dielňa je vhodná pre deti od 7 rokov.
Umenie kaligrafie
V rámci workshopu budeme písať pomocou kaligrafických fixiek – brushpenov. Pôjde o modernú kaligrafiu, ktorá je v súčasnosti veľmi populárna. Natrénujete si základné ťahy, písmenká malej abecedy a v závere si napíšete krátky text, ktorý si ozdobíte perokresbou.
Workshop je vhodný aj pre deti od 10 rokov.
Dedinka v údolí
Na tvorivej dielničke si nielen deti vyskladajú obraz svojej ideálnej dediny, ktorá bude pozostávať zo zrecyklovaného materiálu. Tento si namaľujú, dotvoria podľa svojho vlastného vkusu. Vhodné pre deti od 7 rokov a dospelých.
Secesná spona
17. októbra 2024 o 15,00 pozývame na tvorivú dielňu SECESNÁ SPONA. Ponorte sa s nami do obdobia na začiatku storočia, keď ženy boli dámami, ktoré zdobili honosné šperky. Máte jedinečnú možnosť jeden taký si u nás v múzeu vyrobiť. Secesná spona bude z drôtu, ktorý si drotárskou technikou jednoduchého výpletu vyrobíme a následne skrášlime korálikmi.
Tvorivá dielňa je vhodná pre deti od 7 rokov a dospelých.
Na tvorivú dielňu sa prihlasujte na tč. 0911 780 880.
Prednáška Milan Rastislav Štefánik
Prednáška sa venuje kľúčovej postave československých dejín. Štefánika predstaví ako astronóma, vojaka, politika a diplomata. Na slovenského hrdinu sa pozrieme od jeho narodenia, cez štúdium, profesionálnu kariéru vo viacerých odboroch až po jeho tragickú smrť.
Generácie na plátne
Výstava tvorby troch generácií, kde sa vzťah ku štetcu dedí. Tvorba starého otca Michala Tencera, otca Petra Kopernického a syna Šimona Kopernického.
Rok vo zvykoch slovenského ľudu
Ľudové zvyky a tradície oddávna ovplyvňovali život našich predkov. Prostredníctvom výstavy si priblížime zvyky ako Fašiangy, Vítanie jari, Dožinky, Mikuláš, Betlehemci...
Moji susedia v Novej Bani
Autor výstavy „Moji susedia v Novej Bani“ Vladimír Tužinský sa narodil v Banskej Bystrici 12. marca 1958. Svoje detstvo prežil so svojimi rodičmi a dvoma súrodencami na Viničnom vrchu v Novej Bani, kde absolvoval základnú školu, počas ktorej navštevoval výtvarný krúžok. Svoj talent na kreslenie v tej dobe odpozoroval od starého otca, ktorý vedel krásne ručne obrábať drevo a vyšívať. Po skončení základnej školy viedli jeho kroky na SUŠ v Kremnici – odbor umelecký kováč, no o dva roky školu opustil z nezištných dôvodov. Potom ho to zavialo na kamenársku učňovku v Krupine, ktorú šťastne ukončil.
Skvosty z múzea
Výstava pripravená pri príležitosti 70. výročia založenia múzea prezentujúca zbierkové predmety s označením „naj“ – najstarší, najmladší, najväčší, najmenší...
Obrázok pre Darinku
Výstava výtvarných prác celoslovenskej výtvarnej súťaže detí predškolského veku. V roku 2022 na tému „Voňavé leto“.
Premeny
Výber obrazov z tvorby Michaly Lenčovej. Tieto budú zamerané na prírodu a okolie Novej Bane. Sprievodnou akciou výstavy budú kreatívne workshopy s autorkou výstavy.
Zbierky zblízka
Aj v roku 2022 prinášame návštevníkom jedinečnú možnosť za určitých podmienok dotknúť sa zbierkových predmetov a pozrieť si ich naozaj zblízka. Historička múzea aj tento rok vyberie 10 rozličných zbierkových predmetov z rôznych odborov.
Otec a syn: Dodekovci
Výstava priblíži tvorbu a život dvoch významných novobanských osobností – Karola a Eugena Dodekovcov.
Noc múzeí a galérií
Pohronské múzeum Vás srdečne pozýva na podujatie Noc múzeí a galérií, ktorá sa uskutoční v sobotu 14. mája 2022. Za súmraku sa môžete ponoriť do nevšednej atmosféry múzea, poprechádzať sa chodbami a obdivovať diela v jedinečnej a originálnej atmosfére. V tento večer v čase 18,00 – 22,00 Vás v Pohronskom múzeu čakajú prehliadky našich stálych expozícií a dve aktuálne výstavy Podoby a Otec a syn: Dodekovci. V programe o 18,30 vystúpia aj žiaci hudobného odboru Základnej umeleckej školy v Novej Bani. Posledným bodom programu o 20,00 bude Príbeh zástavy Jednoty Orla z Hodruše-Hámrov. Okolnosti nájdenia zástavy nám priblíži nálezca zástavy Peter Fridrich, historička múzea Katarína Stredáková ozrejmí činnosť celočeskoslovenskej organizácie Jednoty Orla a samotné reštaurovanie zástavy.
Podoby
Súčasťou výstavy sú aj abstraktné maľby, kde využíva výtvarné výrazové prostriedky, ako sú farebný kontrast, experiment, ale v obrazoch si zachováva svoj typický výtvarný prejav. Môžete sa tešiť na dominanty nášho mesta ako Rozhľadňa Háj, Kohútovo, Kalvária...
Výstava Podoby je pre autorku prvou autorskou výstavou.
Merkur
Pre malých aj veľkých, ktorí si chcú zaspomínať na detstvo pripravujeme interaktívnu výstavu MERKUR. Najväčším zberateľom a staviteľom tejto obľúbenej stavebnice je Jiři Mládek, ktorého najväčší model Oceľového mesta, trvalo vystaveného v Múzeu Polici nad Metují mu priniesol zápis do Guinessovej knihy rekordov.
Obrázok pre Darinku
Projekt Obrázok pre Darinku je celoslovenská výtvarná súťaž detí predškolského veku. Vznikol myšlienkou učiteliek pôsobiacich v materskej škole v Novej Bani. Cieľom celého projektu je poskytnúť deťom príležitosť prostredníctvom výtvarných činností a pomocou jednoduchých výtvarných vyjadrovacích prostriedkov vyjadriť svoje predstavy, rozvíjať si fantáziu a tvorivosť, získavať a rozvíjať elementárne výtvarné schopnosti a zručnosti. Témou tohtoročnej výtvarnej súťaže je Jarný vánok.
Čo sa skrýva pod šatami
Výstava prevažne zo súkromných zbierok, prezentujúca históriu spodného prádla od polovice 19. storočia do 60. rokov 20. storočia.
Stretnutie
Predstavia sa absolventi Školy úžitkového výtvarníctva v Kremnici, ročník 1982 – odbory rytci, zlatníci, odlievači, tvarovači.
Zbierky zblízka
Návštevníkom počas týždňa predstavíme 10 zbierkových predmetov bežne ukrytých v depozite.
Fantázia v kockách ukrytá
Výstava LEGA "Fantázia v kockách ukrytá" bola v týchto dňoch doplnená o unikátny model Benediktínskeho kláštora Hronský Beňadik, ktorý je vyskladaný z 85 000 kociek a autor na ňom pracoval neuveriteľných 15 mesiacov. Príďte sa presvedčiť naživo, ako zhoduje s originálom.
Obrázok pre Darinku
Výstava výtvarných prác celoslovenskej výtvarnej súťaže detí predškolského veku, v roku 2021 na tému „Jarný vánok“.
Farebné cesty tvorivosti II.
Kresby, maľby, grafiky, kombinované techniky žiakov výtvarného odboru Základnej umeleckej školy Nová Baňa.
Poďme bratia do Betlema
Súčasťou bohatého zbierkového fondu Pohronského múzea sú aj betlehemy. Nakoľko sa blíži vianočné obdobie, chceme návštevníkom priblížiť ich históriu a rôznorodosť zobrazení. Na výstave budú zastúpené betlehemy ľudového typu, tak aj modernejšie. Väčšina z vystavených betlehemov bola vyrobená novobanskými rezbármi. Niektoré druhy z týchto betlehemov pozostávajú aj z viac ako 60 kusov figúrok. Tradícia betlehemov a betlehemských hier siaha do stredoveku. Rozšírila sa z Talianska najskôr ako živé betlehemy v kostoloch.
Fantázia v kockách ukrytá
.Celoslovenská výstava LEGA, kde budú z tejto obľúbenej stavebnice postavené Tower Bridge z Londýna, indický Taj Mahal, či Socha slobody z New Yorku. Zaujímavé budú aj mozaiky Milana Rastislava Štefánika, či filmových Mimoňov. Vystavaná bude aj budova Tatranskej galérie a monumentálny hrad Modrý Kameň. Na vlastnej koži si návštevník vyskúša aj súčasnosť - v interaktívnej herni sa na chvíľu zmení na staviteľa a zabaví sa pri skladaní stavebnice.
Obrázok pre Darinku
Výstava výtvarných prác celoslovenskej výtvarnej súťaže detí predškolského veku. Projekt Obrázok pre Darinku vznikol ako projekt učiteliek pôsobiacich v materských školách k podpore rozvoja detského výtvarného prejavu. Oboznámiť deti s výtvarnými – umeleckými dielami, vzbudiť u detí záujem o umenie, formovať vkus, prijímať umelecké a estetické hodnoty. V materskej škole ide o budovanie vzťahu k umeniu a to priamym stykom s umením, jeho procesmi, vývojom, umeleckými osobnosťami a ich dielami, aktívnou manipuláciou s výtvarným materiálom a využívaním rôznych techník.
Dni európskeho kultúrneho dedičstva
Aj v tomto roku sa naše múzeum zapojí do akcie DEKD 2020 sériou štvrtkových prednášok. Prvá sa koná už 3. septembra 2020 na témy "Poľovníctvo v Novej Bani" a "Život a správanie medveďa hnedého" - prednášajúci Viliam Mihál a Ing. Martin Kalamár.
Archeologický výskum strojovne Potterovho stroja -DEKD 2020
Prednášajúci Mgr. Matej Styk, PhD z Katedry archeológie UKF v Nitre nám priblíži odhaľovanie základov unikátneho banského Potterovho stroja, ktorý bol prvým svojho druhu na európskom kontinente a slúžil na odčerpávanie podzemnej vody z bane. Postavený bol v roku 1722 v Novej Bani pri šachte Althandel Isaacom Potterom. Tieto a iné informácie nám priblíži prednáška. Srdečne pozývame!
Les neslúži poľovníkom, ale poľovníci lesu
Výstava pripravená pri príležitosti 100. výročia organizovaného poľovníctva na území Slovenskej republiky. Výstava sa kvôli pestrosti vystavených exponátov pripravila v spolupráci s Poľovnou spoločnosťou mesta Nová Baňa, Múzeom vo Svätom Antone, Strednou odbornou školou lesníckou Banská Štiavnica, Slovenským poľovníckym zväzom, Slovenskou poľovníckou komorou a Lesmi Slovenskej republiky – odštepný závod Žarnovica.
Ukážky reštaurovaného barokového umenia
Na tejto výstave sú predstavené obrazy a sochy zo zbierok nášho múzea, ktoré boli reštaurované v rokoch 2007 – 2016. Barok je označenie historického obdobia a umeleckého slohu, ktorý mu dominoval. Tento sloh má pôvod okolo roku 1600 v Ríme a v Európe prevládal v 17. a vo veľkej časti 18. storočia. Návštevníci si na výstave môžu pozrieť veľkorozmerný obraz „Svätý Peter zapiera Krista“, druhým obrazom je „Svätý František z Assisi“ a tretím je „Portrét Habsburgovca s Rádom zlatého rúna“. Okrem obrazov sú na výstave zastúpené aj tri kíže, socha „Neznámy svätec“ a „Kamenný reliéf“ .
Ľudia pre lesy, lesy pre ľudí
Pohronské múzeum – LESY SR odštepný závod Žarnovica a Okresná poľovnícka komora Žiar nad Hronom srdečne pozývajú deti Materských a Základných škôl na príjemné dopoludnie lesnej pedagogiky „Ľudia pre lesy, lesy pre ľudí“, ktoré sa uskutoční dňa 4. septembra 2020 v Radničnom parku v čase od 9,00 – 13,00. V prípade nepriaznivého počasia sa toto podujatie uskutoční v budove Pohronského múzea. Vstup na podujatie je zdarma.
Zbierky zblízka II.
Prezentácia desiatich zbierkových predmetov bežne ukrytých v depozite. Záujemcovia si budú môcť vybrané zbierkové predmety nielen pozrieť, ale aj pri dodržaní podmienok chytiť do rúk. Vstupné 1 €/osoba
Kreslenie s permoníkom
V letnom období sme si pre deti pripravili tvorivú dielňu v stálej expozícii baníctva, kde si bude môcť každé dieťa vybrať a nakresliť predmet, ktorý ho najviac zaujal. Podujatím deti prevedie permoník, ktorý rád poradí a pomôže. Odporúčaný vek dieťaťa je 5 a viac rokov.
Kráľovstvo starých pohľadníc
Čaro včerajška - prostredníctvom 200 pohľadníc sa spolu prenesieme do minulosti kráľovského banského mesta Nová Baňa. Účastníci prednášky sa budú môcť pýtať na témy s tým súvisiace.
Stretnutie
Predstavia sa absolventi Školy úžitkového výtvarníctva v Kremnici, ročník 1982 – odbory rytci, zlatníci, odlievači, tvarovači.
Farebné cesty tvorivosti II.
Kresby, maľby, grafiky, kombinované techniky žiakov výtvarného odboru Základnej umeleckej školy Nová Baňa
Novobanskí rezbári druhej polovice 20. storočia
Výber drevorezieb zo zbierok múzea od Štefana Trnku, Júliusa Katinu, Štefana Polca, Jozefa Vozára
Nostalgia okom
Pre niekoho sa viaže na miesto, pre iného na vec... Môže to byť scenéria, myšlienka či emócia... Podôb má mnoho, ale meno len jedno = NOSTALGIA. Výber fotografií Zuzany Zúbrikovej.
Repríza prednášky "Ako sa budovali krajšie zajtrajšky v Novej Bani"
Pohronské múzeum Vás srdečne pozýva na reprízu prednášky „Ako sa budovali krajšie zajtrajšky v Novej Bani“, ktorá sa uskutoční dňa 30. januára o 16,30 hod v priestoroch múzea. Prednáška je zameraná na budovateľské akcie v Novej Bani v období socializmu (výstavba sídliska, kúpalisko, nemocnica, obchodný dom, pošta a mnohé iné). Vstupné 1 €.
Ako sa budovali krajšie zajtrajšky
Výstava má niekoľko časti, prvá je venovaná chronologicky usporiadaným dejinám rokov 1948-1968, ďalšie sú venované témam ako školstvo, pracovisko, vojenstvo a iné. Všetky časti výstavy sú zastúpené predmetmi, textami a fotografiami.
Inspiration in us
Výstava autorských diel Mgr. Michaely Forgáčovej a Mgr. Jany Búriovej, ktoré predstavia ich jedinečné diela, ktoré návštevníka vtiahnu do sveta flóry.
Čo to za veselie - Svadobné kroje zo Šatnice Matice slovenskej
Na tejto výstave vyniknú najkrajšie svadobné kroje zo šatnice Matice slovenskej. Výstava bude pozostávať z fotografií svadobných ľudových odevov s prezentáciou 16 párov svadobných odevov z rôznych oblastí Slovenska.
Svet farieb
Výber obrazov z tvorby Ing. Jolany Palajovej, ktorá je maliarkou zátiší, panoramatických prírodných scenérií, dedinských zákutí či mestských motívov.
Dodekova Nová Baňa
10. ročník výtvarnej a literárnej súťaže, ktorú každoročne organizuje CVČ, určená je pre deti MŠ, ZŠ, osemročné gymnázium v obvode mesta Nová Baňa.
Zlatá éra motocyklistiky
Výstava historických motocyklov, príslušenstva a trofejí zo zbierkového fondu Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici.
Farebné cesty tvorivosti
Hlavnou myšlienkou a cieľom výstavy je, aby mal každý žiak možnosť vystaviť svoje dielo v priestoroch Pohronského múzea a tiež prezentovať výtvarnú činnosť žiakov Základnej umeleckej školy širokej verejnosti prostredníctvom ich prác.
Desatoro o gajdách
Výstava ponúka rôzne typy tohto ľudového nástroja a jeho súčasti zo zbierok Hudobného múzea. Históriu, vznik či zloženie približuje vďaka textovým panelom a predmetom ľudovej výroby zdobených rôznymi vyobrazeniami gajdošov i gájd.
Svet macíkov
Výstava najväčšej súkromnej zbierky macíkov v strednej Európe od Anny Szóda z Maďarska.
Včelárstvo v Novej Bani
90. rokov organizovaného včelárstva v Novej Bani.
Maliar z presvedčenia
Výstava „Maliar z presvedčenia“ je prvou autorskou výstavou Margity Senešiovej. Tematicky dominuje motív prírody, vidiecke usadlosti a vlastné videnia okolitého sveta. Na stvárnenie svojich predstáv používa akrylové farby, v niektorých prípadoch ozvláštnené trblietkami. Autorka výstavy verí, že jej obrazy zaujmú a spríjemnia návštevníkovi deň.
Reprodukcie slávnych obrazov
Reprodukcie obrazov svetoznámych umelcov v podaní Mgr. Alžbety Kráľovej a Jany Kráľovej.
Zbohom vojna!
Výstava venovaná ukončeniu prvej svetovej vojny, na ktorej budú predstavené predmety z frontov i zázemia.
Staré techniky v novej dobe
Výstava „Staré techniky v novej dobe“ predstaví diela kreatívnych seniorov z Denného centra seniorov Lipa v Novej Bani.
Farebné čaro
Kresby, maľby, grafiky, kombinované techniky žiakov výtvarného odboru ZUŠ Nová Baňa.
Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť
Výstava predstaví schopnosti a remeselné zručnosti študentov umeleckých študijných odborov SSUŠ H. Hámre, ktorí dokážu s pomocou podkladov z Archeologického múzea SNM vytvoriť originálne repliky šperkov, zbraní a ďalších artefaktov používaných v dobách dávno minulých.
Paličkovanie II.
Autorská výstava paličkovanej čipky v podaní Soni Bezúchovej.
Impresia
Sochy v podaní umeleckého kováča Mariána Volentiera z Hodruše Hámrov
Modré dedičstvo
Modrotlač v minulosti a dnes.
Predstavené cenné zbierky ÚĽUV BA, Trenčianskeho múzea, ukážky súčasných umelcov s rôznymi ukážkami využitia modrotlače v odevnej aj interiérovej tvorbe v dnešnej dobe.
Plstené inšpirácie
Tradičné ľudové umenie aktualizované súčasnými trendami v podaní Evy Pokornej
Fľaše trpezlivosti
Vkladanie modelov do fliaš je tradičnou technikou neprofesionálneho výtvarného umenia, ktorá už vyše dvoch storočí fascinuje verejnosť svojou jedinečnosťou a technickou náročnosťou. Spoločným znakom tohto výtvarného druhu je kompozícia ohraničená stenami sklenených fliaš, ktorú jej autor podľa vopred premysleného plánu trpezlivo vytvára vnútri fľaše cez jej hrdlo. Fľaše trpezlivosti sa vyznačujú žánrovou rôznorodosťou. K tematicky najvýznamnejším patria bezpochyby modely baní, modely lodí a sakrálna tematika.
Noc múzeí a galérií 2017
PM v Novej Bani sa i v roku 2017 zapojí do tejto medzinárodnej akcie. Prehliadka expozícií a výstav spojená s kultúrnym programom v spolupráci so ZUŠ v Novej Bani.
Vojna v Tichomorí
Výstava prináša unikátne fotografie z amerických vojenských archívov dokumentujúcich vojnu v Tichomorí.
Od mešca k bankomatu
Hlavným zámerom výstavy je predstaviť vznik, vývoj peňazí a finančného systému na našom území. Vystavené budú mince, bankovky, medaily, vkladné knižky a podobne.
Dobrú chuť, ctihodní mešťania!
Výstava predstaví spôsoby stolovania mešťanov v priebehu 18.,19. a začiatku 20. storočia.
Na výstave návštevníci uvidia inštaláciu vzácnych príborových setov obohatenú o recepty a jedlá danej doby.
Tento výrok je mottom výstavy: Dobrú chuť ctihodní mešťania!, ktorú pripravilo Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici. Repríza úspešnej výstavy sa uskutoční v priestoroch Pohronského múzea v Novej Bani.
Odber noviniek
Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.
Slovenskýcestovateľ
je nekomerčný turistický portál, ktorý svojim návštevníkom prináša množstvo výletov, zaujímavých miest, článkov, ubytovaní a udalostí na Slovensku.
© 2024 Podmienky používania Cookies