To najlepšie z tvorby Františka Horniaka
Výstava v Dudinciach: Spoločenská sála LD Rubín, Kúpele Dudince.
Výstava Po koľajniciach k adresátovi
Výstava prináša na 15 výstavných paneloch farbistý obraz histórie poštovej železničnej prepravy a vlakovej pošty s dôrazom na územie dnešného Slovenska. Panely sú doplnené trojrozmernými zbierkovými predmetmi pochádzajúcimi zo zbierkového fondu Poštového múzea počínajúc manipulačnými vozíkmi na nakladanie a vykladanie balíkových a listových zásielok, cez pomôcky používané posádkou ambulantnej vlakovej pošty, modely poštových železničných vozňov, poštové vrecia, poštové štíty, pečiatky vlakovej pošty, celistvosti prepravené vlakovou poštou. Vystavená je aj literatúra zaoberajúca sa dejinami vlakovej pošty a slovenské poštové známky s tematikou železnice.
Martin Činovský / Majster čiar
Autorská výstava grafika, rytca, umelca a jedného z najvýznamnejších slovenských tvorcov poštových známok. Návštevníkovi výstava dovolí vnímať a naplno prežiť miniatúrne známkové diela vytvorené technikou oceľorytiny. Má možnosť prezrieť si takmer štyri dekády jeho tvorby známkovej grafiky od umeleckého návrhu až po realizáciu. Zoznámi sa so staršími československými, českými a slovenskými najvýznamnejšími poštovými známkami, ale aj s novšou známkovou tvorbou autora, ktorý tento rok slávi svoje sedemdesiate narodeniny.
Peter Uchnár: Plocha – Priestor – Príbeh
Výstava bude pre verejnosť otvorená od 10. 2. 2023 do 14. 5. 2023 a to na dvoch miestach v Banskej Bystrici. Ilustrácie, maľby, grafiky a voľnú tvorbu si môžete pozrieť vo výstavných priestoroch Thurzovho domu a známkovú tvorbu budete mať možnosť vidieť v priestoroch Poštového múzea.
Výstava CITIUS, ALTIUS, FORTIUS /Olympijské motívy vo filatelii
Heslom novodobých olympijských hier a zároveň aj názvom spoločnej výstavy Slovenskej pošty, a. s., Poštového múzea a Slovenského olympijského a športového výboru - Slovenského olympijského a športového múzea je „Citius, altius, fortius“, čo po slovensky znamená rýchlejšie, vyššie, silnejšie. Výstava prináša chronologický prehľad doteraz vydaných československých a slovenských poštových známok s olympijskou tematikou. Od roku 2004 k nim Slovensko pravidelne vydáva aj poštové známky k paralympijským hrám. Okrem nich návštevníkom predstaví aj prvé olympijské známky z Grécka vydané v roku 1896 a maskotov olympijských hier. Ďalšia časť výstavy prezentuje ukážky súťažných výtvarných návrhov poštových známok študentov Akadémie umení v Banskej Bystrici na tému Európskeho olympijského festivalu
Výstava: 5P Rudolfa Cigánika / 5 portrétov slovenských osobností v známkovej tvorbe
Akademický maliar Rudolf Cigánik sa po 11 rokoch vracia do priestorov Poštového múzea. Okrem známkovej tvorby sa venuje medailérstvu, voľnej grafike, maľbe, knižnej ilustrácii a príležitostne aj sochárskej tvorbe. Tentoraz predstaví autorskú výstavu 5P Rudolfa Cigánika s podtitulom 5 portrétov slovenských osobností v známkovej tvorbe.
Stvárňuje na nej významné slovenské osobnosti kultúrneho a spoločenského života v unikátnom prevedení. Portréty multiinštrumentalistu Mariána Vargu, šansonierky Hany Hegerovej, básnika Milana Rúfusa, výtvarníka Kolomana Sokola a špiónky, členky protifašistického odboja Beatrix Čelkovej sú spracované formou oceľorytiny v kontraste so zväčšeninami ryteckej rozkresby. V návštevníkovi tak vytvárajú ilúziu pracovnej plochy, s ktorou autor pracuje pod lupou.
Výstava "Pošta a poštár: Eugen Zental v poštových službách 1906 - 1948"
Volal sa Eugen (Jenö) Zental (Zentál) a od roku 1906 až do roku 1948 bol 42 rokov poštárom, presnejšie poštovým úradníkom. V poštových službách zažil tri rôzne politické režimy, cisársku Rakúsko-uhorskú monarchiu, demokratické Československo, ako aj vojnovú Slovenskú republiku. Výstava Pošta a poštár: Eugen Zental v poštových službách 1906 – 1948 prináša príbeh pracovného života poštového úradníka z 1. polovice 20. storočia. Jeho pôsobenie v poštových službách je návštevníkom výstavy sprostredkované cez rozmanité písomné dokumenty, osobné predmety a fotografie. Výstava má ambíciu vzdať hold tisícom ďalších poštových zamestnancov, ktorí celé storočia vytvárali a aj v súčasnosti tvoria históriu pošty na území Slovenska, práve prostredníctvom konkrétneho životného príbehu Eugena Zentala.
Výstava Pošta s vôňou Vianoc
Výstava s názvom Pošta s vôňou Vianoc predstavuje symboliku Vianočných sviatkov predstavenú prostredníctvom motívov a výtvarných návrhov slovenských poštových známok zo zbierok Poštového múzea v Banskej Bystrici, doplnená výberom pohľadníc zo súkromnej zbierky zberateľa Alexandra Urminského a tematicky vyselektovanými známkami zo sveta. Časť výstavy je venovaná projektu Vianočná pošta, ktorá je spätá s detskou súťažou o najkrajšiu vianočnú kresbu. Deti môžu vhodiť svoju vianočnú kresbu do špeciálnej schránky a najkrajšia, ktorú zvolí odborná porota, bude námetom budúcoročnej vianočnej emisie.
Výstava Poštové múzeum 2000 - 2020
Výstava je opäť otvorená! Návštevníkom priblíži obdobie predchádzajúce vzniku múzea od založenia Dokumentačného centra spojov a jeho prvej výstavy v roku 1985 v Bratislave, cez zložité obdobie sťahovaní a hľadania vyhovujúcich priestorov až po jeho presťahovanie do Banskej Bystrice.
Tri podoby M. R. Štefánika
Štefánikov na počet odžitých rokov krátky, ale množstvom vykonanej práce nesmierne bohatý život pripomína výstava nazvaná Tri podoby M. R. Štefánika v 4 ucelených blokoch. Tvorcovia scenára a výtvarnej podoby tejto výstavy sa chceli vyhnúť tradičnému spôsobu zobrazenia významnej osobnosti založenému na opisnom texte, ktorý zvykne sprevádzať podobné „životopisné výstavy.“ Preto na tejto výstave návštevník nenájde dlhé texty o Štefánikovom detstve, dospievaní, práci, živote a podobne, ale jednotlivé Štefánikove činnosti sú predstavené prostredníctvom autentických výrokov.
Pocta obetiam holokaustu
Výstavou spojenou s inauguráciou poštovej známky si chceme dôstojne pripomenúť veľmi tragické udalosti druhej svetovej vojny a uctiť si pamiatku všetkých jej obetí. Výstava poukázaním na prvé deportácie Židov zo Slovenska do koncentračných táborov, ktoré začali pred 75 rokmi v stredu 25. marca 1942, pripomína holokaust na Slovensku v rokoch druhej svetovej vojny.
Odber noviniek
Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.
Slovenskýcestovateľ
je nekomerčný turistický portál, ktorý svojim návštevníkom prináša množstvo výletov, zaujímavých miest, článkov, ubytovaní a udalostí na Slovensku.
© 2024 Podmienky používania Cookies