Archív udalostí pre mesto Sereď zobraziť mesto

Sereď a Šintava v minulosti
Rozvoj Serede ale aj Šintavy znamená rozsiahly stavebný boom, ktorý so sebou prináša aj príležitosti preskúmať dosiaľ nedotknuté územia. V rokoch 2018 – 2022 sa archeológom podarilo objaviť nové sídlisko z mladšej doby železnej a zo stredoveku v polohe Prúdy, kde sa momentálne realizuje výstavba novej obytnej štvrte. Z novovekých historických záznamov je táto lokalita známa najmä vďaka tehelni. Jej pozostatky skúmajú pracovníci Archeologického ústavu práve v týchto dňoch. Niekoľko nových poznatkov o živote mesta v stredoveku poskytol aj rozsiahly projekt rekonštrukcii okruhov kotolní v roku 2019. Zaujímavé informácie priniesol archeologický výskum v Šintave, kde bola realizovaná výstavba IBV Nad vŕškom.
Futbal pod hákovým krížom – Príbeh Leopolda „Jima“ Šťastného
Výstava prostredníctvom osobného príbehu Leopolda „Jima“ Šťastného zachytáva implementáciu rasových zákonov od postupného vylúčenia „neárijcov“ z organizovaného futbalu až po snahu o ich fyzickú likvidáciu.

Emília Urbanová - Z tvorby
Výstava výtvarných diel pri príležitosti životného jubilea akademickej maliarky,.
Prenasledovanie Rómov počas holokaustu
Výstava približuje genocídu rómskych komunít, ktorá vyvrcholila likvidáciou „cigánskeho rodinného tábora“ v koncentračnom a vyhladzovacom tábore Auschwitz – Birkenau.

Seredská farebná paleta 2022
Na výstave sú vystavené diela, vytvorené rôznymi umeleckými technikami ako kresba, akryl, olejomaľba, grafika. V dielach autorov prevláda motív prírody, maľba ročných období, kresba portrétov a architektúry, maľby rozprávkového sveta v podobe ilustrácií, ale zaujať môžu aj abstraktné diela. Hosťom výstavy je Martina Némethová, aranžérka mydlových kytíc.

Sakrálne obrazy z farnosti Sereď
V spolupráci s Rímskokatolíckym farským úradom v Seredi pripravilo Mestské múzeum novú výstavu troch reštaurovaných obrazov pod názvom Sakrálne obrazy z farnosti v Seredi – Sedembolestná Panna Mária, Ecce Homo, Nepoškvrnená Panna Mária.
Dotyky s umením
Prezentačná výstava výtvarných prác žiakov a absolventov výtvarného odboru ZUŠ Jána Fischera - Kvetoňa.
Židovský kódex / Cesta bez návratu
Výstava dobových dokumentov doplnená fotografiami autorky Alexandry Borsíkovej, ktoré zachytávajú železničné stanice, odkiaľ boli transporty vypravované. Podujatie v Múzeu holokaustu v Seredi odštartuje spomienkovým koncertom komorného orchestra Bruna Waltera.

František Šmigrovský - výstava reštaurátorskej tvorby a ochrany pamiatok slovenského reštaurátora
František Šmigrovský sa narodil v Skalici a pochádza z Veľkých Levár. Po základnej škole študoval na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Bratislave, odbor rezbárstvo u profesora Ľudovíta Korkoša, potom absolvoval nadstavbové štúdium SUPŠ, odbor reštaurovanie u profesora Jána Gazdíka, potom študoval na Vysokej škole výtvarných umení, odbor reštaurovanie u profesora Jozefa Poruboviča a docenta Jaroslava Kubu. V Seredi býva od roku 1989 a pracovne pôsobí po celom Slovensku. Reštaurovaniu oltárnej i svetskej architektúry, kamenných sôch a plastík sa intenzívne venuje od roku 1991. Jeho práca zachránila pred zničením veľa pamiatok na Slovensku. Žije stále v Seredi, kde má aj svoj ateliér.
Sedem požehnaní
Výstava zachytáva svet ultraortodoxných Židov, Chasidov, prostredníctvom čiernobielych fotografií. Názov výstavy a rovnomennej knihy odkazuje na slávnosť Sedem požehnaní (ševa brachot), tradičnú súčasť židovskej svadby. Múzeum holokaustu v Seredi.