Archív udalostí pre Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva zobraziť miesto
Po turistickej značke /150 rokov turistického značenia na Slovensku/
V roku 2024 si Slovensko pripomína významný míľnik v oblasti cestovného ruchu – 150 rokov turistického značenia na území Slovenska.
Slovenské múzeum ochrany a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši pri tejto príležitosti pripravilo výstavu, ktorá priblíži históriu od roku 1874, kedy boli u nás vyznačené prvé turistické chodníky v Štiavnických vrchoch.
Výstava dokumentuje vývoj značenia chodníkov vo Vysokých Tatrách, Západných Tatrách, Nízkych Tatrách, v Slovenskom raji ale aj ostatných slovenských pohoriach a tiež výstavbu turistických chát, nakoľko práve aj k nim viedli prvé turistické chodníky.
Po turistickej značke /150 rokov turistického značenia na Slovensku/
Slovenské múzeum ochrany a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši pri tejto príležitosti pripravilo výstavu, ktorá priblíži históriu od roku 1874, kedy boli u nás vyznačené prvé turistické chodníky v Štiavnických vrchoch.
Výstava dokumentuje vývoj značenia chodníkov vo Vysokých Tatrách, Západných Tatrách, Nízkych Tatrách, v Slovenskom raji ale aj ostatných slovenských pohoriach a tiež výstavbu turistických chát, nakoľko práve aj k nim viedli prvé turistické chodníky.
Autorská výstava prác liptovského fotografa Vladimíra Vlčeka
Inšpiráciou sú pre neho prírodné motívy, najčastejšie hory.
Za svoje práce získal viacero ocenení. Je držiteľom fotografických titulov AZSF a AFIAP.
Minerály medi
Príďte obdivovať farebnosť a charakteristické tvary kryštálov jednotlivých druhov minerálov medi, ktoré majstrovsky zachytili významní fotografi a nadšení zberatelia s bohatými skúsenosťami fotenia týchto drobných kryštálových agregátov.
Na veľkoplošných fotografiách uvidíte vo svojej farebnej kráse tie najznámejšie a najčastejšie sa vyskytujúce "sekundáre" v Ľubietovskom rudnom revíre z ložísk Podlipa, Svätodušná a Reiner - libethenit, euchroit, mrázekit, kyanotrichit, olivenit, cornwallit, chalkofylit.
Zažite neopakovateľné nahliadnutie do sveta baníctva a metalurgie medi od neskorého stredoveku až po ranný novovek.
Nové poklady zo starého Liptova
Výstava je prezentáciou archeologických nálezov zo siedmich lokalít, objavených a sčasti preskúmaných v posledných rokoch v okolí Liptovského Mikuláša.
Príďte si pozrieť depot bronzových šperkov, kamenné nástroje z jednej z prvých poľnohospodárskych osád na Liptove, stopy po stredovekých peňazokazcoch v Nízkych Tatrách, pozostatky dobývania pravekého refúgia z doby železnej na Demänovskej hore a mnoho ďalších zaujímavých predmetov.
Nebudú chýbať ani informácie o ľuďoch, ktorí obývali tento kraj tisícky rokov pred nami.
Príroda našimi očami
Ako vidia prírodu deti a mládež s mentálnym hendikepom?
Je to možno trochu iný pohľad ako ten náš, ale určite osloví každého návštevníka, ktorý dokáže vnímať nielen okom, ale aj srdcom.
Výstavy z cyklu Príroda našimi očami organizujeme pravidelne už 21 rokov v spolupráci so špeciálnymi školami a špeciálno-pedagogickými centrami v rámci celého Slovenska.
Zaslané výtvarné práce sú rozmanité - zobrazujú svet okolo nás v tých najrôznejších podobách. Ale všetky majú jedno spoločné - prirodzený cit pre prírodu a jej jedinečné stvárnenie.
Ekofotografia 2023
Pozrite si fotografie ocenené v 15. ročníku medzinárodnej súťažnej výstavy fotografií s ekologickou tematikou Ekofotografia 2023.
Tohto roku súťažilo 155 autorov z 11 štátov s celkovým počtom 655 fotografií v dvoch kategóriách: Krása prírody a Negatívne vplyvy človeka na prírodu.
Vzácne kury
Výstava venovanú kurovitým vtákom - od domácej sliepky a parádneho bažanta až po ich vzácnych príbuzných.
Naše územie obývajú už od doby ľadovej a hoci ich považujeme za bežnú súčasť našich lesov a domovov, čoskoro to tak vôbec nemusí byť.
Výstava predstaví všetky druhy, ktoré sa na území Slovenska nachádzajú. Nájdete na nej fyzické exponáty, krásne fotografie aj hravé prvky.
Príroda našimi očami
Ako vidí, cíti a dokáže stvárniť prírodu mentálne znevýhodnený človek? Citlivo, nenapodobiteľne, veselo i vážne...
Ponúkame pohľad detí a mládeže s mentálnym znevýhodnením na prírodu a svet okolo nás. Ich vnímanie prostredia, v ktorom žijeme, je určite jedinečné, tak ako je jedinečné aj jeho stvárnenie, či už kresbou, maľbou, grafikou, kolážou i trojrozmernými prácami. Všetky sú tvorené s veľkým citom pre prírodu a jej rozmanitosť a to spôsobom, ktorý jednoznačne vypovedá o úplne prirodzenej a bezprostrednej spätosti týchto detí s prírodou a jej krásami. Skúsme ich vnímať nielen očami, ale aj srdcom.
Speleofotografia 2022
Tohto roku sa do súťaže zapojilo 46 autorov z 15 štátov Európy, Ázie, severnej a južnej Ameriky. Na ich jedinečných fotografiách môžete obdivovať krásu a unikátnosť podzemného sveta, prácu jaskyniarov pri objavovaní a prieskume jaskýň i formy života v jaskyniach.
Sto najlepších prác, ktoré vybrala Medzinárodná odborná porota, zároveň nájdete v reprezentatívnom katalógu, ktorý bol vydaný s finančnou podporou z projektu Žilinského samosprávneho kraja na podporovanú činnosť Jaskyne ako indikátory kvality životného prostredia.
Žijú v Tatrách
FOTOGRAFOVANIE VO VOĽNEJ PRÍRODE je práca veľmi zaujímavá, ktorá si žiada aj obete. Okrem osobného nepohodlia, ktoré treba znášať, je to skoré vstávanie, dlhé úmorné výstupy ešte za tmy, celodenne vyčkávanie v tesnom úkryte a veľakrát aj nebezpečné situácie.
Autor IVOR MIHÁL, pôvodným povolaním lesník, sa narodil 25. septembra 1939 v Mengusovciach. Od mladosti mal blízky vzťah k zvieratám a k prírode. Počas desaťročí profesionálneho a systematického kontaktu s tatranskou prírodou vytvoril rozsiahly fotoarchív, v ktorom prevláda žáner zameraný na voľne žijúce zvieratá hôr.
100 rokov objavovania Važeckej jaskyne
Dozviete sa o období objavovania jaskyne, ktoré sprevádzalo veľké nadšenie prvých objaviteľov z krásy a bohatstva podzemia i úsilie o sprístupnenie jaskyne verejnosti a jej vyhlásenie za chránený prírodný výtvor. Získate mnohé informácie o pokračovaní a perspektívach výskumu vo Važeckom krase, zoznámite sa s výsledkami paleontologického výskumu v jaskyni z roku 2010 a tiež s mnohými zaujímavými zbierkovými predmetmi, ktoré dokumentujú jej objavovanie.
Jaskyniarky
Historicky orientovaná časť výstavy ponúka prehľad ženských osobností, ktoré sa v minulosti rôznym spôsobom dotýkali jaskýň a jaskyniarskych tém, prípadne aj priamo spolupôsobili pri formovaní slovenského jaskyniarstva.
V synchrónnej, na súčasnosť zameranej časti, sa výstava venuje osobným profilom aktívnych dobrovoľných jaskyniarok a pokusu o reflexiu ich vlastného vnútorného nazerania na jaskyne a jaskyniarstvo. Ide o sondu do vnútorných motivácií, pocitov a hodnotenia vlastnej jaskyniarskej činnosti a záľuby.
Cieľom výstavy je poukázať na to, že aj keď v slovenských jaskyniach pôsobí podstatne menej žien ako mužov, predsa len nejde čisto o doménu drsných mužov.
Ekofotografia 2021
Skutočne dobrý fotograf dokáže vo svete vidieť obrazy, okolo ktorých my nevšímavo chodíme každý deň. Nie všetky sú príjemné na pohľad. Na mnohé z nich sa pozerá ťažko a najradšej by sme na ne ihneď zabudli. Tieto obrazy však nenamaľovala príroda. Vytvorili sme ich my sami z odpadu, dymu a vlastnej bezohľadnosti.
150 rokov od objavenia Dobšinskej ľadovej jaskyne
Už na druhý deň prišli k jaskyni jej objavitelia, spolu s predstaviteľmi mesta Dobšiná. Na neďalekom ostroskalskom majeri spísali zápisnicu, v ktorej sa zaviazali jaskyňu pod Ruffinyiho vedením preskúmať a v krátkom čase sprístupniť širokej verejnosti. To sa im aj skutočne podarilo. Ešte 15. augusta 1870 sa jaskyňa provizórne sprístupnila pre úzku skupinu ľudí. K sprístupneniu pre širokú verejnosť došlo až v nasledujúcom roku. Pre zvýšenie zážitku z prehliadky sa rozhodlo o vybavení jaskyne elektrickým osvetlením. To bolo spustené 24. júla 1881.
Ján Chudík - Farebné Tatry
Maliarske začiatky umelca boli jednoduché – rád kreslil a keďže v časoch jeho mladosti ešte nefungovali žiadne maliarske školenia, musel sa naučiť všetkému sám. Pozorovaním, čítaním o maliaroch, skúšaním rôznych techník a najmä „čítaním“ obrazov – analýzou ich kompozície, farebného spektra, zvolenej harmónie farieb a rukopisu. Postupoval od kresieb ceruzkou, hrudkou, cez vodové a temperové farby, až po suché pastely a oleje. A osvojil si tiež pár grafických techník.
Kalcit, majster tvarov
Výstava zaujímavou formou predstaví jeden z najúžasnejších minerálov z hľadiska premenlivosti kryštálových tvarov, rozšírenia po celom svete, jedinečných vlastností, ktoré výrazne ovplyvnili technický pokrok, ako aj z hľadiska univerzálnosti použitia v našom každodennom živote.
Pohľad do hlbín Zeme
Výstava je zameraná na mnohoaspektovú prezentáciu podzemných priestorov z pohľadu praktického jaskyniarstva, geológie, zoológie, paleontológie, klimatológie, archeológie, histórie a ďalších vedných odborov. Poukazuje na zásadné hodnoty nachádzajúce sa v jaskyniach, ktoré však nie sú na prvý pohľad zjavné a ktoré nemožno odhaliť bežnou návštevou jaskyne. Rozširuje tak nevšedné informácie o tajomstvách ukrytých v podzemných priestoroch a nabáda k ochrane tohto tajuplného jaskynného sveta.
Ekofotografia 2019
Cieľom výstavy je prezentovať prírodu v jej rôznych podobách. Na jednej strane prírodné krásy – lesné zátišia, dravé bystriny, mohutné štíty, stráne hýriace farbami a na strane druhej prírodu negatívne ovplyvnenú činnosťou človeka – dymiace komíny, smetiská uprostred lesa, znečisťovanie vodných zdrojov a ovzdušia, či problematiku odpadov.
Príroda našimi očami
Cyklus výstav Príroda našimi očami je realizovaný každoročne od roku 2003. Na jednotlivých výstavách sú prezentované výtvarné práce s prírodnými motívmi, ktorých autormi sú deti, mládež i dospelí s rôznym druhom mentálneho postihnutia. O spoluprácu pravidelne oslovujeme špeciálne školy, špeciálno-pedagogické centrá a domovy sociálnych služieb zo Slovenska i zahraničia. Výtvarné práce sú zhotovované rôznymi technikami. Môžeme sa stretnúť s kresbou, maľbou, grafikou, mozaikou ale nájdu sa aj trojrozmerné práce zhotovené z prírodných alebo odpadových materiálov.
Šelmy a šelmičky Slovenska
Tohto roku sme v rámci uvedeného cyklu pripravili výstavu pod názvom Šelmy a šelmičky Slovenska. Chceme ňou zrakovo znevýhodneným návštevníkom priblížiť naše malé i veľké šelmy – líšku hrdzavú, kunu skalnú, lasicu myšožravú, vydru riečnu, mačku divú a rysa ostrovida z hľadiska ich spôsobu života, vzhľadu, výskytu, druhov potravy, spôsobu lovu, ich významu v prírode i možného ohrozenia.
Vystavované exponáty budú doplnené popismi v Braillovom písme a zväčšenej čiernotlači, podrobným opisným výkladom ako aj lebkami a zvukmi jednotlivých druhov.
Chránené územia v miniatúrach
Výstava prestavuje miniatúry ako zmenšené podoby chránených častí prírody Slovenska na poštových známkach, nálepkách, minciach, maľbách a ďalších predmetoch zo zbierok mú-zea. Výber zbierkových predmetov z oblasti filatelie, filuménie, filokartie, numizmatiky a ďalšie predmety dokladujú fakty o histórii, kultúre a spoločnosti. Zároveň sú významným prostriedkom propagácie prírodných krás Slovenska a ochrany prírody doma i v zahraničí. Vzhľadom na svoj charakter sa mnohé z nich dostávajú do rôznych kútov sveta a sú schopné veľmi jednoducho a v skratke prezentovať postoj štátu k ochrane prírody.
Exotický hmyz
Lietajúce šperky, či živé drahokamy – aj tak by sa dala nazvať výstava, zameraná na exotický hmyz, chrobáky a motýle. Zoznámite sa nielen s najkrajšími motýľmi a chrobákmi z celého sveta, ale dozviete sa aj mnoho zaujímavých informácií z ich tajuplného života. Zbierku, ktorú uvidíte, vytvoril Ing. Roman Doubek. Zveľaďuje a dopĺňa ju už viac ako štyridsať rokov. Svojho prvého motýľa chytil a vypreparoval v roku 1977 a od vtedy sa chrobáky a motýle stali jeho veľkou láskou.
Z výtvarných zbierok múzea - jaskyne
Výstava prezentuje kolekciu výtvarných prác na tému jaskýň, ktoré sú súčasťou zbierkového fondu nášho múzea. Jej základ tvoria olejomaľby, uhľokresby, akvarely i kombinovaná technika. Výstave dominuje tematika jaskýň a krasu z obdobia 19. a 20. storočia, kedy sa autori usilovali o stvárnenie jaskynného priestoru alebo detailu, aby tak podali svedectvo o svojom videní a vnímaní podzemného sveta. Stretávame sa s pomerne širokou škálou prejavov – od realistického vnímania až po abstrakciu. Výstava prezentuje diela známych i menej známych autorov.
Úloha mokradí v mestských sídlach
Výstava na piatich posteroch informuje návštevníkov o tom, čo sú to mokrade, aké poznáme mokrade v mestských sídlach a čo je ich úlohou v mestách. Zároveň poskytuje informácie o ohrozeniach mokradí v mestských sídlach a o možnostiach ich zachovania. Jeden poster je venovaný aj Svetovému dňu mokradí (2. február), ktorý bol v tomto roku zameraný na mokrade ako účinný nástroj na zmiernenie klimatických zmien.
Zem, miesto pre život - Noční lovci, sovy
Výstava približuje základné charakteristiky sov, ich prispôsobenie sa špecifickému spôsobu života. Predstavuje jednotlivé druhy sov, ktoré sa prirodzene vyskytujú na našom území, zaujímavosti z ich života, rozšírenie, nároky na prostredie ako aj ich ochranu a význam pre ekosystém. Informačné panely s textami, obrázkami a fotografiami sú doplnené interaktívnym stromom.
Prebúdzanie jari - remeselnícke variácie
Príďte sa zoznámiť s remeselníckymi výrobkami, ktoré už tradične dopĺňajú atmosféru veľkonočných sviatkov, s prácou zručných remeselníkov pri ich zhotovovaní, s rôznymi technikami zdobenia kraslíc, veľkonočných medovníkov, či výrobou drotárskych výrobkov, háčkovaných výrobkov i veľkonočných ozdôb z včelieho vosku.
Fragmenty z prírody - Naše sovy a iné dravce
Výstavy tohto cyklu sú každoročne realizované v spolupráci s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska – Krajským strediskom v Žiline a Slovenskou knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Od roku 2003 sú týmto spôsobom prezentované exponáty zo zbierok múzea z oblasti zoológie, botaniky, mineralógie, speleológie, paleontológie, či speleoarcheológie predovšetkým pre slabozrakých a nevidiacich návštevníkov. Jednotlivé predmety sú vyberané tak, aby mali zodpovedajúcu výpovednú hodnotu vzhľadom k individuálnym možnostiam a schopnostiam danej cieľovej skupiny.
Príroda našimi očami
Cyklus výstav Príroda našimi očami je realizovaný každoročne od roku 2003. Na jednotlivých výstavách sú prezentované výtvarné práce s prírodnými motívmi, ktorých autormi sú deti, mládež i dospelí s rôznym druhom mentálneho postihnutia.
Výtvarné práce sú zhotovované rôznymi technikami. Môžeme sa stretnúť s kresbou, maľbou, grafikou, mozaikou ale nájdu sa aj trojrozmerné práce zhotovené z prírodných alebo odpadových materiálov.
Muchotrávky – výborné aj jedovaté krásky
Príďte sa zoznámiť s jednou vybranou skupinou húb a to čeľaďou muchotrávkovitých. Táto čeľaď je nesmierne zaujímavá, pretože sa v nej nachádzajú druhy jedlé, výbornej či dokonca vynikajúcej chuti, ktoré konzumovali už starí Rimania ale aj druhy, ktoré sú veľmi obľúbené v dnešnej modernej kuchyni. Ako protiklad do tejto čeľade patria aj druhy jedovaté a dokonca smrteľne jedovaté. Naučte sa ich spoznávať – aké sú ich charakteristické makroskopické znaky a tiež miesta a doba ich hlavného výskytu. Tieto a mnohé iné informácie, ktoré sa dozviete, sú pre praktických hubárov veľmi dôležité.
HRA?ČI - Príroda objektívom umeleckého fotografa
Výstava HRÁ?ČI - Príroda objektívom umeleckého fotografa autorky Violy Krupovej bude prezentovaná verejnosti v budove Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva
Z neznámeho sveta jaskýň
František Miháľ, člen Klubu amatérskych výtvarníkov v Spišskej Novej Vsi, bývalý geo-lóg, venoval veľkú časť svojho života jaskyniarstvu. Neskôr začal tento svoj koníček spájať s maľovaním a fotením jaskýň. Rôznymi technikami stvárňoval nesprístupnené priestory jas-kýň Slovenského raja a ich výzdobu a dokonca tvoril aj priamo v jaskyniach.
Dvojníci menovci z prírody
Výstava sa venuje dvojníkom z ríše rastlín, húb a živočíchov, ktorých spája rovnaké pomenovanie, alebo rovnaký základ slova. Ten je založený na spoločnom tvare, charakteristických vlastnostiach ale mnohokrát ich spoločný názov vyplynul aj z prepojenia jedného organizmu s druhým.
Zaviaty svet praveku
Výstava Vás prevedie kľukatými chodníčkami pol miliardy rokov trvajúceho vývoja slovenskej prírody. Predstaví Vám fascinujúce skamenené zvyšky živočíchov a rastlín, ktoré žili na našom území v predchádzajúcich geologických obdobiach. Vystavené unikátne fosílne nálezy dopĺňajú zaujímavé informácie a bohatý obrazový materiál, ktorý ponúka pohľad na tajomstvá dôb dávno minulých.
Kroky v čase
Výstava predstaví historickú budovu, pôvodne starý jezuitský kláštor z 2. polovice 18. storočia, kultúrnu pamiatku, ktorá je sídlom múzea od roku 1950 z hľadiska zmien v jednotlivých časových obdobiach s dôrazom na jej celkovú obnovu v rokoch 2011 – 2015, kedy bola komplexne zrekonštruovaná.
Fragmenty z prírody
V rámci XIV. ročníka cyklu výstav Fragmenty z prírody Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši pripravuje v spolupráci s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska – krajské stredisko v Žiline výstavu pod názvom Naše vtáctvo určenú predovšetkým nevidiacim a slabozrakým návštevníkom. Prezentované budú vtáčie druhy bežne sa vyskytujúce na našom území. Všetky exponáty budú dostupné hmatovému vnímaniu a doplnené podrobným opisným výkladom a popismi v Braillovom písme a zväčšenej čiernotlači.
Speleofotografia 2016
Záujemcovia si môžu pozrieť 327 fotografií, ktoré približujú tajomnú atmosféru unikátneho pod-zemného sveta poväčšine ukrytého zraku bežného návštevníka. Autori na nich zachytili veľkoleposť podzemných priestorov, v ktorých ľudská postava zaniká v porovnaní s rozmermi skalných stien, kvapľových stĺpov či podzemných riek, ale aj tvrdú prieskumnú a objaviteľskú prácu jaskyniarov, ktorá sa niekedy pohybuje na okraji ľudských možností.
Archeologické bohatstvo Liptova
Prednáška Mgr. Martina Furmana, PhD., zamestnanca Krajského pamiatkového úradu v Žiline bude spojená s prezentáciou novej knihy Opevnenia na Liptove; Refúgiá, hradiská a hrádky od praveku po stredovek., ktorú si budú môcť návštevníci zakúpiť priamo počas podujatia. Prostredníctvom uvedenej publikácie budú predstavené známe i menej známe archeologické výšinné lokality Liptova so stopami po opevnení od praveku až po stredovek.
Odber noviniek
Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.
Slovenskýcestovateľ
je nekomerčný turistický portál, ktorý svojim návštevníkom prináša množstvo výletov, zaujímavých miest, článkov, ubytovaní a udalostí na Slovensku.
© 2025 Podmienky používania Cookies