Archív udalostí pre mesto Brezno zobraziť mesto

Čaro a krása Vianoc
Niekoľkoročná tradícia vianočných výstav v Horehronskom múzeu pokračuje aj tento rok usporiadaním predajnej výstavy Čaro a krása Vianoc, na ktorej svoju šikovnosť predstavia výrobcovia z Brezna a jeho užšieho i širšieho okolia. Návštevníci si tu budú môcť nielen kúpiť rôzne vianočné ozdoby, perníky, pohľadnice, dekorácie, ale aj načerpať inšpiráciu pre tvorbu svojich vlastných vianočných dekorácií. Spestrením bude ukážka zdobenia vianočných medovníčkov v dňoch 13.12.2022 od 15.00 hod. do 17.00 hod. a 15.12.2022 od 9.00 hod. do 11.00 hod. Techniku a spôsoby zdobenia predvedie pani Petra Petríková.

Flow of life / Prúd života
Igor Faško je slovenský výtvarný umelec narodený v Nemecku, ktorý žije a pôsobí striedavo na Slovensku a v Nemecku. Je mužom dvoch profesií. Na jednej strane ho verejnosť pozná ako architekta a na druhej ho jeho voľná tvorba rovnako zaradila ako originálneho výtvarníka na profesionálnu výtvarnú scénu. O jeho dielach píše najnovšie teoretička a historička výtvarného umenia, Lujza Kotočová nasledovne: „Pokiaľ na recentné práce Igora Faška nahliadneme vo vývojových súvislostiach, nemožno poprieť, že to, čo vzbudzuje zrejme najsilnejší dojem, je autorovo dosiahnutie vyššieho stupňa maliarskej slobody a citeľné umocnenie suverenity, s ktorou zaobchádza so svojimi obvyklými výrazovými prostriedkami.

Svet v kocke
Horehronské múzeum v Brezne a TatraLUG - slovenský LEGO® fanklub pripravili pre verejnosť jedinečnú výstavu zostavenú zo svetoznámej stavebnice LEGO® pod názvom „Svet v kocke“.
Túto úžasnú hračku netreba predstavovať pravdepodobne žiadnemu človeku a určite nechýba takmer v žiadnej detskej izbe. Otcom stavebnice je dánsky tesár Ole Kirk Christiansen, ktorý v roku 1932 vyrobil prvé tehličky. O dva roky neskôr dostáva aj svoje pomenovanie – LEGO. Za oficiálny začiatok histórie sa však považuje až 28. január 1958, kedy bol zaregistrovaný patent na malú umelohmotnú tehličku. Značka názvu a neskôr aj firmy vznikol spojením dvoch dánskych slov leg godt, čo v preklade znamená dobrá hra. Od roku 1964 sú súčasťou stavebníc návody a malé mini figúrky, ktoré poznáme dodnes, pribudli v roku 1978.

Sviatky jari
Horehronské múzeum po dvojročnej pauze opäť v predveľkonočnom období organizuje tradičnú predajnú výstavu prezentujúcu výrobky spojené s Veľkou nocou – SVIATKY JARI. Výstava ponúka rôzne druhy kraslíc zdobené tradičnými i inovatívnymi technikami (voskovanie, perforovanie, vyškrabávanie, maľovanie, olepovanie a iné), korbáče upletené z vŕbových prútov, výrobky z keramiky a dreva, rôzne jarné dekorácie, zdobené medovníky či veľkonočné sviečky. Návštevníci tak môžu prostredníctvom tejto výstavy obdivovať zručnosť a kreativitu regionálnych výrobcov a podporiť ich tvorbu.
Tajuplné bytosti alebo Kto po nociach chodí
Tajuplné bytosti v podobe figurín, poverové rozprávania či pútavú inštaláciu z etnografického fondu doplnenú svetelnou a audio technikou. To všetko nájdu návštevníci Horehronského múzea v Brezne aj počas jarných mesiacov. Unikátne zážitkové podujatie Tajuplné bytosti alebo Kto po nociach chodí tu pre verejnosť pokračuje počas sobôt od 19. februára až do 26. marca.

Hmyz z trópov
Horehronské múzeum opäť prináša pre svojich priaznivcov a návštevníkov výstavu prevažne tropického hmyzu zo súkromnej zbierky Michala Zachara z Prievidze, ktoré si zberateľ doviezol z expedícií po svetových kontinentoch, pod názvom „Hmyz z trópov“. Ojedinelá a rozsiahla zbierka predstavuje denné a nočné motýle z celého sveta – najkrajšie druhy vidlochvostov a babôčiek, lišajovité a okáňovité nočné motýle. Najpočetnejším vystavovaným druhom sú chrobáky z Afriky, Ázie a Južnej Ameriky, ktoré prekvapia svojou rôznorodosťou a farebnosťou.

Jarné prázdniny v džungli
Pre všetkých návštevníkov bez rozdielu veku budú pripravené tvorivé dielne s tematikou hmyzu – Recyklovaný hmyz a Motýle maľované nožničkami, pre tých najmenších omaľovánky, puzzle a hravé pexeso z ríše motýľov. A toto všetko bude obohatené pútavou výstavou tropického hmyzu Hmyz z trópov zo súkromnej zbierky Michala Zachara z Prievidze, kde nechýbajú živé živočíchy – pavúky, škorpióny, pakobylky, mnohonôžky, šváby, strašilky.