Archív udalostí pre mesto Brezno zobraziť mesto

Plagát Remeslo má modré dno

Remeslo má modré dno

6. 6. 2023   –   1. 10. 2023 Horehronské múzeum

Výstava je tematicky venovaná vývoju a dejinám remesla modrotlače na našom území od 18. do 21. storočia. Okrem pestrej škály modrotlačových výrobkov z východného a stredného Slovenska, návštevníci budú môcť vidieť aj modrotlačiarsku dielňu doplnenú rozmanitými ukážkami drevených foriem zo zaniknutých dielní (Stará Ľubovňa, Gelnica, Spišská Nová Ves, Spišské Podhradie, Jelšava, Banská Bystrica, Kremnica a Brezno). Popri výbere modrotlačových vzorkovníkov sú na výstave zastúpené aj viaceré ukážky modrotlače na ženskom odeve z jednotlivých regiónov na Slovensku.

Plagát Od svetla ku sklu, od farby k šperku

Od svetla ku sklu, od farby k šperku

18. 4. 2023   –   27. 5. 2023 Horehronské múzeum

Autor predstaví svoju štipendijnú tvorbu tzv. „česaného skla“, ktorú podporil Fond na podporu umenia. Svoju tému realizoval v sklárni AG Svoboda v Karlove na Morave. Predstaví sériu hutného skla, misy, misky, vázy a žardiniéry s česaným dekorom a farebným poddekorom a tiež s oválnym dekorom realizovaným pomocou šablón na podklade spodnej farby. Vytvoril 4 súpravy a rad samostatných mís a misiek a vo svojom projekte zrealizoval 30 fúkaných, ručne modelovaných tvarov. Svoju časť výstavy doplní dvomi tavenými, opticky brúsenými sklenenými objektmi.

Plagát Nespútané živly – oheň, zem, voda vzduch

Nespútané živly – oheň, zem, voda vzduch

23. 2. 2023   –   8. 4. 2023 Horehronské múzeum

Environmentálna výstava s názvom NESPÚTANÉ ŽIVLY je zapožičaná zo Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Prostredníctvom 12 panelov predstavuje základné prírodné javy, ktoré od vzniku planéty Zem zásadnou mierou ovplyvňujú život na planéte.

Plagát Sviatky jari

Sviatky jari

28. 3. 2023   –   5. 4. 2023 Horehronské múzeum

Horehronské múzeum v Brezne opäť v predveľkonočnom období organizuje v spolupráci s Miestnym odborom Živeny v Brezne tradičnú predajnú výstavu prezentujúcu výrobky spojené s Veľkou nocou. Výstava ponúka rôzne druhy kraslíc (farbené voskom, dierkované, maľované, striekané, vyškrabávané, papierové alebo vyrobené zo stužiek), korbáče upletené z vŕbových prútov, výrobky z keramiky a dreva, rôzne jarné dekorácie, zdobené medovníky či veľkonočné sviečky. Návštevníci tak môžu prostredníctvom tejto výstavy obdivovať zručnosť a kreativitu regionálnych výrobcov a podporiť ich tvorbu.

Plagát V krajine rozprávok

V krajine rozprávok

8. 12. 2022   –   15. 2. 2023 Horehronské múzeum

Autorská výstava Renaty Štipákovej nadväzuje na jej úspešnú prezentáciu v priestoroch Horehronského múzea spred dvanástich rokov. Svet rozprávok jej učaril už počas štúdia na Vysokej škole drevárskej vo Zvolene. Najprv šila bábky pre svojich synov a známych, neskôr pribudli celé divadlá a rozprávkové scény. Z nevinného koníčka sa postupne stalo povolanie a dnes sa tomu venuje na profesionálnej úrovni. Inšpiráciu hľadá u tých najlepších – u Jozefa Lady, Jiřího Trnku a Karla Franta.

Plagát Čaro a krása Vianoc

Čaro a krása Vianoc

8. 12. 2022   –   21. 12. 2022 Horehronské múzeum

Niekoľkoročná tradícia vianočných výstav v Horehronskom múzeu pokračuje aj tento rok usporiadaním predajnej výstavy Čaro a krása Vianoc, na ktorej svoju šikovnosť predstavia výrobcovia z Brezna a jeho užšieho i širšieho okolia. Návštevníci si tu budú môcť nielen kúpiť rôzne vianočné ozdoby, perníky, pohľadnice, dekorácie, ale aj načerpať inšpiráciu pre tvorbu svojich vlastných vianočných dekorácií. Spestrením bude ukážka zdobenia vianočných medovníčkov v dňoch 13.12.2022 od 15.00 hod. do 17.00 hod. a 15.12.2022 od 9.00 hod. do 11.00 hod. Techniku a spôsoby zdobenia predvedie pani Petra Petríková.

Plagát Flow of life / Prúd života

Flow of life / Prúd života

7. 10. 2022   –   27. 11. 2022 Horehronské múzeum

Igor Faško je slovenský výtvarný umelec narodený v Nemecku, ktorý žije a pôsobí striedavo na Slovensku a v Nemecku. Je mužom dvoch profesií. Na jednej strane ho verejnosť pozná ako architekta a na druhej ho jeho voľná tvorba rovnako zaradila ako originálneho výtvarníka na profesionálnu výtvarnú scénu. O jeho dielach píše najnovšie teoretička a historička výtvarného umenia, Lujza Kotočová nasledovne: „Pokiaľ na recentné práce Igora Faška nahliadneme vo vývojových súvislostiach, nemožno poprieť, že to, čo vzbudzuje zrejme najsilnejší dojem, je autorovo dosiahnutie vyššieho stupňa maliarskej slobody a citeľné umocnenie suverenity, s ktorou zaobchádza so svojimi obvyklými výrazovými prostriedkami.

Plagát Svet v kocke

Svet v kocke

3. 6. 2022   –   30. 9. 2022 Horehronské múzeum

Horehronské múzeum v Brezne a TatraLUG - slovenský LEGO® fanklub pripravili pre verejnosť jedinečnú výstavu zostavenú zo svetoznámej stavebnice LEGO® pod názvom „Svet v kocke“.

Túto úžasnú hračku netreba predstavovať pravdepodobne žiadnemu človeku a určite nechýba takmer v žiadnej detskej izbe. Otcom stavebnice je dánsky tesár Ole Kirk Christiansen, ktorý v roku 1932 vyrobil prvé tehličky. O dva roky neskôr dostáva aj svoje pomenovanie – LEGO. Za oficiálny začiatok histórie sa však považuje až 28. január 1958, kedy bol zaregistrovaný patent na malú umelohmotnú tehličku. Značka názvu a neskôr aj firmy vznikol spojením dvoch dánskych slov leg godt, čo v preklade znamená dobrá hra. Od roku 1964 sú súčasťou stavebníc návody a malé mini figúrky, ktoré poznáme dodnes, pribudli v roku 1978.

Plagát Sviatky jari

Sviatky jari

5. 4. 2022   –   13. 4. 2022 Horehronské múzeum

Horehronské múzeum po dvojročnej pauze opäť v predveľkonočnom období organizuje tradičnú predajnú výstavu prezentujúcu výrobky spojené s Veľkou nocou – SVIATKY JARI. Výstava ponúka rôzne druhy kraslíc zdobené tradičnými i inovatívnymi technikami (voskovanie, perforovanie, vyškrabávanie, maľovanie, olepovanie a iné), korbáče upletené z vŕbových prútov, výrobky z keramiky a dreva, rôzne jarné dekorácie, zdobené medovníky či veľkonočné sviečky. Návštevníci tak môžu prostredníctvom tejto výstavy obdivovať zručnosť a kreativitu regionálnych výrobcov a podporiť ich tvorbu.

Tajuplné bytosti alebo Kto po nociach chodí

19. 2. 2022   –   26. 3. 2022 Horehronské múzeum

Tajuplné bytosti v podobe figurín, poverové rozprávania či pútavú inštaláciu z etnografického fondu doplnenú svetelnou a audio technikou. To všetko nájdu návštevníci Horehronského múzea v Brezne aj počas jarných mesiacov. Unikátne zážitkové podujatie Tajuplné bytosti alebo Kto po nociach chodí tu pre verejnosť pokračuje počas sobôt od 19. februára až do 26. marca.

Plagát Hmyz z trópov

Hmyz z trópov

8. 2. 2022   –   13. 3. 2022 Horehronské múzeum

Horehronské múzeum opäť prináša pre svojich priaznivcov a návštevníkov výstavu prevažne tropického hmyzu zo súkromnej zbierky Michala Zachara z Prievidze, ktoré si zberateľ doviezol z expedícií po svetových kontinentoch, pod názvom „Hmyz z trópov“. Ojedinelá a rozsiahla zbierka predstavuje denné a nočné motýle z celého sveta – najkrajšie druhy vidlochvostov a babôčiek, lišajovité a okáňovité nočné motýle. Najpočetnejším vystavovaným druhom sú chrobáky z Afriky, Ázie a Južnej Ameriky, ktoré prekvapia svojou rôznorodosťou a farebnosťou.

Plagát Jarné prázdniny v džungli

Jarné prázdniny v džungli

8. 3. 2022   –   13. 3. 2022 Horehronské múzeum

Pre všetkých návštevníkov bez rozdielu veku budú pripravené tvorivé dielne s tematikou hmyzu – Recyklovaný hmyz a Motýle maľované nožničkami, pre tých najmenších omaľovánky, puzzle a hravé pexeso z ríše motýľov. A toto všetko bude obohatené pútavou výstavou tropického hmyzu Hmyz z trópov zo súkromnej zbierky Michala Zachara z Prievidze, kde nechýbajú živé živočíchy – pavúky, škorpióny, pakobylky, mnohonôžky, šváby, strašilky.

Plagát Starká, starký, poďme sa túlať

Starká, starký, poďme sa túlať

12. 10. 2021   –   31. 10. 2021 Horehronské múzeum

Mesiac október sa už niekoľký ten rok považuje za mesiac úcty k starším, preto sa niet čo čudovať, že 12. október je dňom starých rodičov. A práve v tento deň Horehronské múzeum spúšťa interaktivitu pod názvom „Starký, starká, poďme sa túlať“, určenú pre starých rodičov a ich vnúčatá. Cieľom aktivity je umožniť im stráviť spoločný čas pri „túlaní“ sa po meste Brezne a jeho okolí, riešiť zaujímavé úlohy, zabaviť sa a v neposlednom rade spoznávať naše okresné mesto v jeho detailoch a viditeľných maličkostiach.

Plagát V úli - o včelách, včelároch a včelárení vo svete i tôňach horehronských lesov

V úli - o včelách, včelároch a včelárení vo svete i tôňach horehronských lesov

13. 7. 2021   –   14. 9. 2021 Horehronské múzeum

Včelárstvo, resp. cielený chov včelstiev je bezmála taký starý ako ľudstvo samo. Jedná sa pritom nielen o hospodársku, ale aj významnú spoločenskú činnosť. Výstava „V úli“ mapuje vývoj včelárstva od prvotných pokusov človeka získať včelí med nevyberaným, koristníckym spôsobom, až po uvedomelú hospodársku činnosť, pri ktorej sú prežitie včelích rodín a dobrá kondícia včelstiev prvoradými faktormi. Návštevník výstavy dostane možnosť oboznámiť sa s historickým vývojom chovu včiel v období starovekého Egypta, Grécka, či stredovekej Európy. Rovnako nahliadne do sveta horehronských včelárov, ich úpornej snahy venovať sa svojej záľube aj napriek nepriazni prírodných podmienok Horného Pohronia, či turbulentných dejinných udalostí 20. storočia.

Plagát Koleso - vedecká hračka

Koleso - vedecká hračka

4. 6. 2021   –   4. 7. 2021 Horehronské múzeum

Výstavu pripravilo občianske združenie Vedecká hračka z Banskej Bystrice. Ide o záujmové nepolitické občianske združenie, ktorého cieľom je rozvíjať voľnočasové záujmové technické a výtvarné aktivity, najmä detí a mládeže, ktoré smerujú k navrhovaniu, vývoju, výrobe a propagácii vedeckých hračiek a hier s dôrazom na ich využitie vo vzdelávaní.

Plagát Výstava prác žiakov výtvarného odboru

Výstava prác žiakov výtvarného odboru

6. 3. 2020   –   12. 4. 2020 Horehronské múzeum

Výstava predstavuje tvorbu a činnosť žiakov a učiteľov výtvarného odboru. Talenty a zručnosti si rozvíjajú kresbou, maľbou, modelovaním, priestorovým vytváraním, grafickou a fotografiou. Pracujú s rôznorodými technikami, materiálmi a oboznamujú sa s výtvarným umením. Žiakmi sú deti od predškolského veku až po študentov strených škôl.

Plagát Hmyz trópov

Hmyz trópov

28. 1. 2020   –   29. 2. 2020 Horehronské múzeum

Výstava prevažne tropického hmyzu zo súkromnej zbierky Michala Zachara z Prievidze, ktoré si zberateľ doviezol z expedícií po svetových kontinentoch. Ojedinelá a rozsiahla zbierka predstavuje denné a nočné motýle z celého sveta – najkrajšie druhy vidlochvostov a babôčiek, lišajovité a okáňovité nočné motýle. Najpočetnejším vystavovaným druhom sú chrobáky z Afriky, Ázie a Južnej Ameriky, ktoré prekvapia svojou rôznorodosťou a farebnosťou. Súčasťou výstavy sú aj fotografie z týchto ciest.

Plagát Vianoce v Brezne 2019

Vianoce v Brezne 2019

29. 11. 2019   –   31. 12. 2019

Adventné nedele 16:00 hod.
1.12. - Miešaný spevácky zbor Juventus
8.12. - Dychový orchester mesta Brezno
15.12. - Spevácky zbor mesta Brezno
22.12. - Spevácka skupina DC Prameň, Betlehemci, Betlehemské svetlo

Mikulášske radosti 16:00 hod.
6.12. - Mia deťom - interaktívny koncert pre deti, stretnutie detí s Mikulášom, rozsvietenie vianonočného stromčeka

Vianočné trhy od 9:00 hod.
16.12 - Otvorenie vianočných trhov, Ema Muriňáková, Aneta Pitoňáková, Martin Vetrák (17:00 hod.)
19.12. - Detský dychový orchester ZUŠ Brezno, spevácka skupina DC Prameň

Plagát Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť

Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť

18. 9. 2019   –   18. 10. 2019 Horehronské múzeum

Výstava prostredníctvom zbroje, zbraní, šperkov a iných ozdôb tela predstavuje schopnosti a remeselné zručnosti študentov umeleckých študijných odborov Súkromnej školy umeleckého priemyslu z Hodruša – Hámrov, ktorí na základe podkladov a archeologických nálezov dokážu vyrobiť repliky unikátnych artefaktov minulosti, používané od doby bronzovej po stredovek. Celkovú atmosféru výstavy dotvárajú samotné archeologické zbierkové predmety z fondov SNM - Archeologického múzea v Bratislave.

Plagát Umenie v spomienkach

Umenie v spomienkach

28. 6. 2019   –   6. 9. 2019 Horehronské múzeum

Výstava dvanástich špičkových výtvarných umelcov súčasnej slovenskej umeleckej scény predstavuje prierez ich tvorbou pohybujúcou sa v rozmanitých výtvarných disciplínach – od maľby a grafiky cez kresbu až po sochu či sklenené priestorové objekty. Netradičná inštalácia ich diel má ambíciu vytvoriť nové vzťahy a súvislosti medzi jednotlivými výtvarnými programami, ako aj upozorniť diváka na kontinuitu slovenského výtvarného umenia, ktorá v ich výtvarných príspevkoch pokračuje aj v 21. storočí.

Plagát Nie je drevo ako drevo

Nie je drevo ako drevo

29. 4. 2019   –   14. 6. 2019 Horehronské múzeum

Spracovanie dreva do akejkoľvek podoby bolo od nepamäti doménou mužov. Len čo zavŕšili okrem iného i každodennú robotu okolo hospodárstva, utiahli sa do svojho kúta v izbe. Tam už na nich netrpezlivo čakal malý stolček s nožíkom a majstrovstvo mohlo začať. Vynaliezavosť nemala konca kraja. Keďže nie je drevo ako drevo, museli ľudia v minulosti dobre poznať nielen druhy drevín, ale aj samotné vlastnosti dreva. V rukách predovšetkým starších mužov sa tak zrodilo neopísateľné množstvo úžitkových a umeleckých predmetov.

Plagát Etudy z dreva XX. – drevený bytový doplnok

Etudy z dreva XX. – drevený bytový doplnok

8. 4. 2019   –   10. 5. 2019 Horehronské múzeum

Prostredníctvom súťaže sa tvorcovia výstavy snažia aktivizovať záujem o tvorbu predmetov z dreva, ktoré by spĺňali potreby a nároky užívateľa na určitej kvalitatívnej úrovni, čo sa týka nielen funkčnosti, ale aj estetiky. Okrem toho využívanie dreva predstavuje stáročnú tradíciu, je dostupné a dobre sa opracúva. Mnohí súťažiaci umocnili estetickú i praktickú funkciu svojich prác využitím možnosti kombinácie dreva s iným materiálom a použitím vhodných farebných odtieňov.

Plagát Sviatky jari

Sviatky jari

8. 4. 2019   –   17. 4. 2019 Horehronské múzeum

Výstava ponúka rôzne druhy kraslíc (farbené voskom, dierkované, maľované, striekané, vyškrabávané, papierové alebo vyrobené zo stužiek), korbáče upletené z vŕbových prútov, výrobky z keramiky a dreva, rôzne jarné dekorácie, zdobené medovníky či veľkonočné sviečky. Návštevníci tak môžu prostredníctvom tejto výstavy obdivovať zručnosť a kreativitu regionálnych výrobcov a podporiť ich tvorbu.

Plagát Mikuláš v Brezne 2018

Mikuláš v Brezne 2018

6. 12. 2018 16:00   –   18:00 Námestieviac informácií

Rozsvietenie vianočného stromčeka

Jančiči a Mikuláš - mikulášske divadelné predstavenie pre deti o čertovi Bubovi, ktorý sa naučí konať dobro.

Plagát Ondrejský jarmok Brezno

Ondrejský jarmok Brezno

29. 11. 2018   –   1. 12. 2018 Námestie M. R. Štefánikaviac informácií

Tradícia jarmokov v Brezne siaha až do 15. storočia. Hoci dnes už má jarmok určite inú podobu ako kedysi, aj po stáročiach si zachoval neopakovateľnú atmosféru, o ktorú sa starajú najmä remeselníci a predávajúci z rôznych kútov Slovenska i zahraničia

Plagát Hmyz trópov

Hmyz trópov

24. 9. 2018   –   20. 10. 2018 Horehronské múzeum

Výstava prevažne tropického hmyzu zo súkromnej zbierky M. Zachara z Prievidze, ktorá predstavuje denné a nočné motýle z celého sveta a chrobáky z Afriky, Ázie a Južnej Ameriky. Súčasťou výstavy sú aj živé živočíchy chované v teráriách, napr. mnohonôžky, pakobylky, šváby, škorpióny, pavúky a iné.

BikeTour Horehroním 2018

16. 9. 2018   –   17. 9. 2018 Tále / Breznoviac informácií

Už tento víkend bude celé Horehronie žiť CYKLISTIKOU!
V SOBOTU sa všetci stretneme na Táloch, kde o 11:00 odštartujeme Majstrovstvá Slovenska do vrchu (Tále - Srdiečko), pri Tálskej bašte si môžete testovať ElektroBicykle značky Corratec a s grilovačkou zabaviť na koncerte Los Babraccos
V NEDEĽU o 10:00 osštartujeme Maratón Tour Route 66 okolo celého Horehronia (129 km / 59km) a pripravený i pretek pre všetky deti! Bohatým sprievodným programom bude sprevádzať Marek Poliak.

Plagát Z posolstva Zola Palugyaya

Z posolstva Zola Palugyaya

12. 7. 2018   –   10. 9. 2018 Horehronské múzeum

Výber diel zo zbierky Liptovskej galérie P. M. Bohúňa

Plagát 35. rokov Vodopádu

35. rokov Vodopádu

16. 5. 2018   –   29. 6. 2018 Horehronské múzeum

Tridsaťpäť ročná história country a bluegrassovej legendy v slove i obraze.

Plagát Horehronie v obrazoch

Horehronie v obrazoch

14. 5. 2018   –   22. 6. 2018 Horehronské múzeum

Výstava Horehronie v obrazoch prezentuje práce Janky Schwarzbacherovej pochádzajúcej z dediny pod Nízkymi Tatrami - Hornej Lehoty. Na pôde Horehronského múzea nie je nováčikom – svoje obrazy v minulosti už vystavovala v rámci samostatnej výstavy.

Plagát Noc múzeí a galérií

Noc múzeí a galérií

19. 5. 2018 17:00   –   22:00 Horehronské múzeum

Príďte a určite neoľutujete. Čaká vás zaujímavý a bohatý program.

Plagát Best of Talentarium

Best of Talentarium

11. 4. 2018   –   30. 4. 2018 Horehronské múzeum

Výstava výtvarných prác žiakov Súkromnej umeleckej školy v Polomke.

Ďumbierfest 2018

22. 2. 2018   –   24. 2. 2018 Kino Mostár, NKP Bomburaviac informácií

15. ročník horského festivalu Ďumbierfest v Brezne, to sú dve scény, dokumentárna a hudobná, hostia ako Peter Hámor, Juraj Ďurifuk Koreň, Erik Baláž , Miro Peťo a ďalší, slovenská premiéra filmu Mountain, koncerty kapiel Balkansambel a CHa Bud, Diskusia o lese s iniciatívou "My sme les" a lesníkmi, atraktívna tombola s hlavnou cenou festivalu zájazdom do Vlčích hôr pre dve osoby...to jednoducho nemôžete vynechať!

Plagát Vianoce v múzeu

Vianoce v múzeu

6. 12. 2017   –   19. 12. 2017 Horehronské múzeum

Vianoce zavítali aj k nám, a hneď v troch podobách.

Plagát Spomienka na Ladislava Horského

Spomienka na Ladislava Horského

29. 11. 2017 16:00   –   19:00 Horehronské múzeum

Spomienkové stretnutie pri príležitosti 90. výročia narodenia hokejistu, trénera a hokejového metodika Ladislava Horského.

Plagát Nevšedné okamihy

Nevšedné okamihy

7. 11. 2017   –   28. 11. 2017 Horehronské múzeum

Autorská výstava fotografiek Anny Nociarovej a Ivety Kardhordovej

Plagát Reformácia 1517 - 2017

Reformácia 1517 - 2017

11. 10. 2017   –   24. 11. 2017 Horehronské múzeum

Výstava venovaná 500. výročiu reformácie.

Plagát Svadba po pansky

Svadba po pansky

17. 7. 2017   –   20. 10. 2017 Horehronské múzeum

Nostalgický pohľad do čias naškrobených závojov a vyžehlených frakov.

Ľudový betlehem

6. 12. 2016   –   6. 1. 2017 Horehronské múzeum

Výstava veľkorozmerného dreveného betlehemu.

Čaro a krása Vianoc

7. 12. 2016   –   20. 12. 2016 Horehronské múzeum

Výstava ľudovoumeleckých výrobkov, medovníkov a darčekových predmetov.

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.