Kráľovské mesto Brezno
Brezno je historické mesto, ktorého najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1265.
Prvá zmienka | Rozloha | Počet obyvateľov | Nadmorská výška |
---|---|---|---|
rok 1265 | 121,96 km² | 19 790 | 504 m n. m. |
Výstava obsahuje tri kolekcie šperkov vyrobených z chirurgickej ocele doplnené pravými sladkovodnými perlami a drahými kameňmi ako rubínový achát a ametyst. Kolekcie – POLOMKA, ZÁVADKA A POHORELÁ. Inšpiráciou jej boli predmety zo zbierkového fondu Horehronského múzea, ktoré chce aj touto novou formou predstaviť rozmanitosť a jedinečnosť svojho bohatstva ukrytého v depozitároch. Vybrané šperky z predstavených kolekcií je možné si zakúpiť počas celého trvania výstavy.
Horehronské múzeum v Brezne opäť v predveľkonočnom období organizuje v spolupráci s Miestnym odborom Živeny v Brezne tradičnú predajnú výstavu prezentujúcu výrobky spojené s Veľkou nocou s názvom SVIATKY JARI. Výstava ponúka rôzne druhy kraslíc (farbené voskom, dierkované, maľované, striekané, vyškrabávané, papierové alebo vyrobené zo stužiek), výrobky z keramiky a dreva, rôzne jarné dekorácie, zdobené medovníky či veľkonočné sviečky. Návštevníci tak môžu prostredníctvom tejto výstavy obdivovať zručnosť a kreativitu regionálnych výrobcov a podporiť ich tvorbu.
Horehronské múzeum v Brezne aj v roku 2025 nadviaže na osvedčenú spoluprácu s modelármi z Modelkit Klubu Brezno „Letka Horehronie“. Tentokrát prostredníctvom výstavy nazvanej „Z krabičky na front“, tematicky odkazujúcej na tohtoročné 80. výročie víťazstva nad fašizmom. S týmto medzníkom našich a svetových dejín kráčajú ruka v ruke aj okrúhliny aktívnej činnosti breznianskych modelárov združených v roku 1985. Výstavné priestory múzea zaplnia plastové i papierové modely pozemnej, vzdušnej i námornej vojenskej techniky, používanej obomi bojujúcimi stranami v Európe, Afrike i v Tichomorskej oblasti v rozmedzí rokov 1939 až 1945.
Už stovky rokov žijú medzi nami. Ukrývajúc sa v temných zákutiach lesov, striehnu na každého, kto opustí pomyselné bezpečie horského chodníka. Na pravé poludnie, keď sa v sparnom lete vlnia obilné lány, čakajú, či niekto urobí osudnú chybu a neuctí si túto hodinu. S úderom polnoci, sadajú si na vašu hruď a spievajú vám svoju netradičnú uspávanku. V tmavých kútoch opustených domov i v temných zákutiach našej mysle, vyčkávajú na svoju chvíľu. Tajuplné bytosti, ktoré majú svoje mená...
Ojedinelá a rozsiahla zbierka predstavuje denné a nočné motýle z celého sveta – najkrajšie druhy vidlochvostov a babôčiek, lišajovité a okáňovité nočné motýle. Najpočetnejším vystavovaným druhom sú chrobáky z Afriky, Ázie a Južnej Ameriky, ktoré prekvapia svojou rôznorodosťou a farebnosťou. Atraktívnosť výstavy pre verejnosť vyzdvihujú živé živočíchy chované v teráriách, napr. pakobylky, šváby, mnohonožky, škorpióny či pavúky – vtáčkare.
Vo všetkých spoločnostiach na svete žije okrem dospelých aj subkultúra malých. Určujúcim obsahom detského sveta je od nepamäti hra a predmety pri nej používané - hračky.
Táto zmenšená verzia sveta dospelých dokonale reflektuje vkus, preferencie, možnosti a materiály doby, v ktorej vznikali.
Horehronské múzeu pripravilo výstavu z ojedinelej súkromnej zbierky historických hračiek pána Štefana Škorupu, doplnenú o hračky z fondu múzea. Stretnete sa tu s hračkami z obdobia od konca 19. storočia až do druhej polovice 20.storočia. Domčeky pre bábiky, vláčiky, autíčka, plyšové zvieratká, bábiky, to všetko na Vás čaká a je pripravené Vám porozprávať svoj príbeh.
Zobraziť viac