Archív udalostí pre Kaštieľ Radoľa zobraziť miesto

Vrstvenie svetla

13. 9. 2024   –   10. 11. 2024

Andrea Hellová / rok nar. 2004 v Žiline / kreslí a maľuje už od detstva. Hneď v prvých zachovaných kresbách a maľbách, ktoré vytvorila na ZŠ a ZUŠ môžeme vidieť je bytostný vzťah k prírode. Jej vrodený talent, neutíchajúca túžba po poznaní a sebazdokonaľovaní sa naplno prejavili už v prvých ročníkoch štúdia na SŠUP v rodnej Žiline. V súčasnosti začala študovať 2. ročník na Akadémií výtvarných umení v Banskej Bystrici. Napriek mladému veku už otvorila niekoľko samostatných výstav.

Trstenská keramika

10. 7. 2022   –   2. 11. 2022

Hrnčiarstvo predstavuje bohatú časť výtvarnej kultúry nášho ľudu, svedčí o jeho výtvarných tradíciách, tvorivom úsilí, nadaní a vkuse. Na Slovensku bolo jedným z najrozšírenejších remesiel od obdobia stredoveku zhruba do polovice 20. storočia. Väčšina výrobkov mala špecifické krajové a lokálne znaky v tvare výrobkov alebo ich dekóre. Medzi takúto špecifickú keramiku môžeme zaradiť aj keramiku z Oravy, resp. z Trstenej.

Plagát Hlávka do krásy odetá

Hlávka do krásy odetá

12. 6. 2022   –   16. 10. 2022

Úprava a pokrývka hlavy kedysi poukazovala na stav aj sociálne zaradenie človeka. Podľa čepca alebo zdobenia šatky, ktorú mala žena na hlave, bolo na prvý pohľad jasné či je chudobná, alebo bohatá. A taktiež jej okolie okamžite vedelo, že ide o vydatú ženu. Slobodné totiž čepce nenosili. Nosiť čepiec nebolo výsadou, ale povinnosťou.

Krehká krása

8. 5. 2022   –   18. 9. 2022

Kysucké múzeum pripravilo pre všetkých milovníkov úžitkového umenia, jemnosti a pôvabu výstavu porcelánu Krehká krása, ktorá sa koná v Kaštieli Radoľa od 8. 5 – 18. 9. 2022.

Vystavené kúsky pochádzajú z obdobia prvej polovice 19. až druhej polovice 20. storočia.

Plagát Záhadný svet mušlí

Záhadný svet mušlí

28. 5. 2022   –   5. 7. 2022

Mušle neodmysliteľne patria k letu, moru a dovolenke. Zbierame ich na plážach, lovíme pod vodou a za tie najkrajšie sme ochotní zaplatiť nemalé peniaze.Autorom výstavy je súkromný zberateľ Milan Berešík z Veľkej Lehôtky pri Prievidzi, ktorý sa už viac než štvrťstoročie venuje zberaniu mušlí. Má ich niekoľko tisíc kusov a zhruba tisíc rôznych druhov. V jeho zbierke sú rôzne exponáty, ktoré sú jedinečné či už svojou krásou (ako je ulita rodu Epithonium, ktorú kedysi za 15-tisíc toliarov kúpila aj Mária Terézia pre viedenské múzeu), jedovatosťou (mušľa druhu Conux textile) či úctyhodnými rozmermi. Na výstave budú môcť návštevníci obdivovať ulity a lastúry mäkkýšov tropických morí a oceánov, hlavne Indického oceánu a Tichého oceánu a tiež z oblasti Karibského mora.

Plagát Svet fantázie inými rukami

Svet fantázie inými rukami

6. 3. 2022   –   7. 6. 2022

Hovorí sa, že fantázii sa medze nekladú, je to, čo má v sebe každý človek ukryté. Veď život bez fantázie a tvorivosti by bol priveľmi nudný. Aj na Kysuciach máme miesta a ľudí, ktorí majú talent a radi tvoria, kreslia, šijú, prerábajú, kombinujú, inovujú, recyklujú.

Plagát Oživené tradície bez hraníc

Oživené tradície bez hraníc

20. 3. 2022   –   5. 6. 2022

Jarné obdobie je neodmysliteľne späté s Veľkou nocou. Naši predkovia nám zanechali množstvo krásnych zvykov, ktoré robia tieto sviatky jedinečné a krásne aj v súčasnosti, preto Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, v spolupráci s hlavným cezhraničným partnerom Jablunkovským centrom kultúry a informácií, pripravilo 20. marca 2022 v Kaštieľa Radoľa vernisáž výstavy Oživené tradície bez hraníc spojenú s kultúrnym programom.

Retrocom 2.0

20. 10. 2021   –   9. 1. 2022

Výstava poodhalí svet starých počítačov, hracích konzol, mobilov a multimédií.

Plagát Stredoveká dedina

Stredoveká dedina

12. 9. 2021   –   9. 1. 2022

Práca a život na poli aj taký bol niekdajší svet stredovekej dediny na severozápadnom Slovensku. Jej obyvatelia stáročia žili v každodennom rytme, ktorý pod vplyvom zvykov a povier vytvoril charakteristickú ľudovú kultúru.

Výstava predstavuje doterajšie poznatky o podobe dedín v stredoveku. Vychádza z výsledkov dosiaľ najrozsiahlejšieho archeologického výskumu zaniknutej stredovekej dediny, ktorá sa rozprestierala v dnešnom areáli automobilky KIA Motors v Nededzi.

Plagát Stanislav Lúhový – výber z tvorby

Stanislav Lúhový – výber z tvorby

8. 9. 2021   –   30. 11. 2021

Zvláštnosťou vystavovaných výtvarných diel je, najmä technika alla prima a technika impasto. Aj napriek tomu, že sa v súčasnosti umelci usilujú o čisté a hladké ťahy štetcom, pán Luhový uprednostňuje olejomaľbu, pri ktorej používa predovšetkým svoje prsty, prípadne pracuje priamo farbou z tuby a štetcom dielo iba dotvára. Práve vďaka tomu jeho umelecké diela ponúkajú pri pohľade z boku rôzne reliéfy a tento trojrozmerný pohľad tak oživuje maľbu. V súčasnosti inklinuje k moderne a tvorí, teda maľuje spôsobom alla prima, je to maľovanie mokrým do mokrého.

Plagát 695 rokov – cesta dejinami

695 rokov – cesta dejinami

5. 10. 2020   –   31. 1. 2021

V tomto roku si pripomíname 695.výročie udelenia mestských výsad Kysuckému Novému Mestu. Kysucké múzeum v Čadci túto významnú udalosť v dejinách regiónu nemieni opomenúť, preto pre návštevníkov pripravilo novú expozíciu venovanú starším dejinám mesta.

Plagát Elity Kysúc

Elity Kysúc

27. 7. 2020   –   31. 1. 2021

Výstava približuje širokému spektru návštevníkov menej známe, a pritom svojim životným dielom, veľmi významné osobnosti, ktoré pochádzali, alebo značnú časť života pôsobili na Kysuciach. Ide o výber pätnástich osobností prevažne z 19. a 20. storočia, pričom v troch prípadoch je v jednom celku zastúpený väčší počet rodinných príslušníkov (Bielekovci, Kuricovci, Janotovci). Výstava pozostáva z predmetov a na plátne fotograficky stvárnených portrétov, pričom niektoré z nich sú na výstave publikované prvýkrát.

Svet fantázie inými rukami

6. 12. 2020   –   31. 1. 2021

Jubilejný X. ročník putovnej výstavy, prezentujúcej tvorbu ručných prác klientov zo zariadení sociálnych služieb pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej.

Plagát Numizmatika v našich zbierkach

Numizmatika v našich zbierkach

7. 6. 2020   –   30. 11. 2020

Autori výstavy okrem výberu najcennejších mincí horelického pokladu na výstavu zaradili i ďalšie hodnotné mince a platidlá zo zbierok múzea, ktoré si budete môcť pozrieť pokiaľ navštívite radoľský kaštieľ. Okrem prehliadky zaujímavých exponátov sa tu budete môcť prostredníctvom odborného lektorského výkladu dozvedieť i ďalšie zaujímavé informácie z regionálnej numizmatiky.

Stavebnica na kolesách

6. 9. 2020   –   29. 11. 2020

Výstava automobilových modelov z farebných legokociek slovenského neformálneho združenia TATRALUG.

Exodus

20. 5. 2020   –   27. 9. 2020

Výstava hlinených plastík a reliéfov z tvorby výtvarníčky Lindy Orieščikovej z Horného Vadičova.

Poteš oči – čo dokáže láska medzi háčikom a vlnkou

10. 11. 2016   –   31. 1. 2017

Výstava háčkovaných postavičiek, zvieratiek a dekorácií z vlny, zameraná na tému Vianoce a zima z tvorby pani Lenky Straňavovej z Višňového.

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.