Podobné články

Stredoslovenské múzeum si koniec druhej svetovej vojny pripomenie výstavou výtvarných diel
Malkia Park - Orechová Potôň
S kompasom v ruke
K Vajskovskému vodopádu
Tihányiovský kaštieľ bude patriť pavúkom a škorpiónom

Viac od autora

Obec Michal na Ostrove
Obec Blatné
Mesto Banská Bystrica
Obec Čataj
Obec Dubová

Čákiho kaštieľ v Prievoze dal postaviť v blízkosti Bratislavy ako svoje letné sídlo gróf Eugen Čáki, pravdepodobne v roku 1902.

Miesta a výlety

Čákiho kaštiel v Prievoze

Slovensko Zdola
0 komentárov
vytlačiť

Čákiho kaštieľ v Prievoze dal postaviť v blízkosti Bratislavy ako svoje letné sídlo gróf Eugen Čáki, pravdepodobne v roku 1902. Objekt je z obdobia dozrievajúceho romantizmu, ale vykazuje prvky eklekticizmu a má nepravidelnú dispozíciu.


V roku 1916 rozpredal Pavol Žolnajov jednotlivé časti francúzskej záhrady pôvodne patriacej ku kaštieľu. V 1933 stavbu spolu s malou časťou parku kúpili rádové sestry kongregácie Dcér svätého Františka z Assisi, zriadili v kaštieli kláštor a v budove pôvodne slúžiacej ako koniareň zriadili nemocnicu.

Kaštieľ bol znárodnený v roku 1954 a v roku 1956 prebudovaný na geriatrické sanatórium. V roku 1989 štát objekt vrátil cirkvi a kaštieľ bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Rádové sestry v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom v Bratislave a Ing. arch. Eduardom Šutekom vykonali v rokoch 2003-2006 rekonštrukciu. V roku 2006 vyhral súťaž Kultúrna pamiatka roka.


Komentáre a hodnotenia

Pre informácie o aktuálnych otváracích hodinách kontaktuje priamo prevádzkovateľa!

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s komentárom?