Podobné články

Hrebeňom Nízkych Tatier
Malkia Park - Orechová Potôň
K Vajskovskému vodopádu
Stredoslovenské múzeum si koniec druhej svetovej vojny pripomenie výstavou výtvarných diel
Pútnické miesto Marianka

Viac od autora

Obec Malé Leváre
Obec Báhoň
Obec Bernolákovo
Obec Dechtice
Pútnické miesto Marianka

Čákiho kaštieľ v Prievoze dal postaviť v blízkosti Bratislavy ako svoje letné sídlo gróf Eugen Čáki, pravdepodobne v roku 1902.

Miesta a výlety

Čákiho kaštiel v Prievoze

Slovensko Zdola
0 komentárov
vytlačiť

Čákiho kaštieľ v Prievoze dal postaviť v blízkosti Bratislavy ako svoje letné sídlo gróf Eugen Čáki, pravdepodobne v roku 1902. Objekt je z obdobia dozrievajúceho romantizmu, ale vykazuje prvky eklekticizmu a má nepravidelnú dispozíciu.


V roku 1916 rozpredal Pavol Žolnajov jednotlivé časti francúzskej záhrady pôvodne patriacej ku kaštieľu. V 1933 stavbu spolu s malou časťou parku kúpili rádové sestry kongregácie Dcér svätého Františka z Assisi, zriadili v kaštieli kláštor a v budove pôvodne slúžiacej ako koniareň zriadili nemocnicu.

Kaštieľ bol znárodnený v roku 1954 a v roku 1956 prebudovaný na geriatrické sanatórium. V roku 1989 štát objekt vrátil cirkvi a kaštieľ bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Rádové sestry v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom v Bratislave a Ing. arch. Eduardom Šutekom vykonali v rokoch 2003-2006 rekonštrukciu. V roku 2006 vyhral súťaž Kultúrna pamiatka roka.


Komentáre a hodnotenia

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.