Poprad
Prvá zmienka | Rozloha | Počet obyvateľov | Nadmorská výška |
---|---|---|---|
rok 1256 | 63,11 km² | 48 741 | 672 m n. m. |
Udalosti zobraziť predchádzajúce
Jan Hála - Maliar ľudu pod Tatrami
Tatranská galéria v Poprade prináša pri príležitosti 65. výročia úmrtia a 135. výročia narodenia Jána Hálu výstavu Maliar ľudu pod Tatrami.
Jan Antonín Hála (* 19. január 1890, Blatná – † 17. máj 1959, Važec) bol český maliar, kresliar, ilustrátor a dokumentarista folklóru, žijúci väčšinu života na Slovensku.
Narodil sa v rodine pekárskeho majstra Jana Hálu a Rozálie, rod. Černochovej v Blatnej na námestí č. 81.
Albrecht Dürer – norimberský renesančný umelec
Dürer nebol len maliarom, zaujímal sa aj o teóriu, neuspokojil sa iba s výtvarnou tvorbou. Zaujímali ho matematické zákonitosti, chcel vedieť, ako podľa matematických pravidiel vytvoriť krásu. Využil svoje matematické poznatky o kráse a proporciách vo výtvarnom umení, o geometrii a lineárnej perspektíve, architektúre a fortifikačných systémoch, či o ľudskom tele a zostavil do ucelených publikácií. Za základ si zobral ešte Vitruviove poznatky, ktoré doplnil o svoje vlastné pozorovania (preštudoval proporcie približne 300 ľudí). Nezaujímal ho ideál krásy ako taký, veril, že krása je v rôznosti a jeho poznatky mali slúžiť k tomu, aby umelec dokázal vytvoriť krásne obrazy.
Marián Komáček – S Dürerom na cestách
Autor v Tatranskej galérii vystavuje po prvýkrát. V rozsiahlych priestoroch predstaví prierez svojej tvorby, s dôrazom na diela inšpirované Albrechtom Dürerom, ale aj najnovšie veľkoformátové farebné akrylové kompozície. Výstava Komáčka, pod názvom s Dürerom na cestách, je desiatym výstavným zastavením a podľa jeho slov zatiaľ posledným. Projekt začínal na hrade Červený Kameň, ktorého história je prepojená s osobnosťou Dürera a rodinou Fugerovcov. Odtiaľ pokračoval do mnohých iných miest na Slovensku aj v zahraničí. Komáček sa s tvorbou Dürera po prvýkrát stretol ešte na strednej škole, keď mu Gabriel Štrba venoval monografiu o Dürerovi.
Adrián a Ida Harničár – Láska v tráve
Autori tejto tématickej výstavy, Ida a Adrián Harničárovci sa venujú fotografovaniu prírody už niekoľko desaťročí. Obaja majú k prírode veľmi blízko, keďže v jej lone vyrastali a k láske k príde boli vedení rodičmi už od útleho detstva. Tvrdia, že v prírode stačí chodiť len s otvorenými očami a uvidíte množstvo zaujímavých vecí, od kvietkov, vtáčikov, zveri až po motýle a hmyz, ktoré sú vďačnou témou na zachytenie vzácnych okamihov diania v prírode.
Alpini - Štefánik a Československé légie
Výstava organizovaná pri príležitosti „5. zrazu Alpini v Európe“ v rámci podujatí 11. ročníka festivalu Viva Italia v Poprade, rozpráva príbeh legendárneho alpinského zboru, ktorý bojoval počas prvej a druhej svetovej vojny. Výstava je zároveň príležitosťou objaviť málo známu časť histórie prvej svetovej vojny, ktorá spája Taliansko so Slovenskom - zrod Československých légií v Taliansku vďaka angažovanosti Milana Rastislava Štefánika, ktorý počas tejto vojny bojoval po boku alpinských vojsk pri Piave.
Umenie vo svete numizmatiky
Výstava sprístupňuje numizmatický a numizmatike príbuzný materiál z numizmatického fondu Podtatranského múzea v Poprade a zo zbierok členov Slovenskej numizmatickej spoločnosti pri SAV - pobočky SVIT-TATRY. Prezentuje ukážku mincí a platidiel od obdobia antiky, cez denárové, grošové, toliarové obdobie, po korunovú až súčasnú euromenu, vrátane medailí a odznakov z regiónu Spiša.
Jakub - Sochár
Výber z tvorby Jakuba Vlčeka, autora súsošia svätého Egídia na Námestí sv. Egídia v Poprade.
Šrobárova zbierka / Diela majstrov európskeho umenia 16. – 19. storočia
Tatranská galéria v Poprade prináša slovenskej kultúrnej verejnosti možnosť zhliadnuť a zoznámiť sa s jedným z najzaujímavejších príbehov umeleckej zbierky diel 16. – 19. storočia na území Československa aj dnešného Slovenska a Čiech, pod názvom Šrobárova zbierka. Zbierka od roku 1937 patrí Československému zemědělskému muzeu, dnes Národnímu zemědělskému muzeu v Prahe. Osud zbierky do roku 1934 zmapovala PhDr. Jaroslava Roguľová, PhD, pracovníčka Historického ústavu SAV. V roku 2001 v časopise História, Revue o dejinách spoločnosti publikovala článok, ktorý vzhľadom na okolnosti prípadu nazvala trochu ironicky „Zberateľská vášeň“ Vavra Šrobára. Osudy zbierky po roku 1934 zmapoval kurátor zemědělského múzea na zámku Kačina Mgr. Martin Vlček, ktorý je zároveň kurátorom výstavy.
V súčasnosti patrí Poprad medzi jedno z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich miest Slovenska. Nachádza sa na úpätí Vysokých Tatier, preto mu právom patrí prirovnanie „Vstupná brána do Vysokých Tatier. “ Poprad ponúka široké spektrum možností trávenia voľného času. Návštevníci si môžu pozrieť:
- centrum Popradu s múzeom a galériou,
- mestskú pamiatkovú rezerváciu Spišská Sobota,
- okúpať sa v termálnom aquaparku priamo v meste (Aquacity).
Ubytovanie v okolí mesta Poprad na mape
Výlety v okolí mesta Poprad zobraziť viac
Podtatranské múzeum v Poprade
Paniq room Poprad
Kostol sv. Egídia
Tatranská galéria
AquaCity Poprad
Scherfelov dom
Lezecké centrum Woodrock
Podtatranské osvetové stredisko
Cyklotrasa Poprad - Horný Smokovec
Kostol sv. Juraja
Podtatranské múzeum v Poprade - pobočka Spišská Sobota
Zobraziť viac
Problém s mestom Poprad?
- Narazili ste na nejaký problem s týmto mestom?
- Alebo len chcete niečo doplniť?