V okolí zobraziť viac

Miesta a výlety
Ubytovanie

Predpoveď počasia

Galérie

Nitrianska galéria

0 komentárov
vytlačiť
Nitrianska galéria© Milos Vukic

Otváracie hodiny otvorené do 18:00

Po Ut St Št Pi So Ne
-Otvorené od 10:00 - 18:0013:00 - 18:00

Cenník 3 € Dospelí      1,50 € Deti (6-15 rokov)

Deti do 6rDeti 6-15r, študenti Dospelí Rodinné vstupnéDôchodcoviaZŤP
zdarma1,50 € 3 € 4 €1,50 €zdarma

Udalosti zobraziť predchádzajúce

Plagát Richard Marco: λήθη - Léthé

Richard Marco: λήθη - Léthé

10. 2. 2022   –   10. 4. 2022

Prvá samostatná výstava Richarda Marca λήθη – Léthé v Nitrianskej Galérii bude prvou zo série piatich výstav spracúvajúcich tému pominuteľnosti a zabudnutia v rôznych galerijných inštitúciách na Slovensku. Podľa gréckej mytológie vstup do podsvetia stráži Kerberos – ohnivý pes s troma hlavami. Má zabrániť dušiam mŕtvych, aby sa vrátili do normálneho sveta, a živým, aby vstúpili do ríše mŕtvych. Od sveta živých oddeľuje podsvetie 5 riek: všetko zmrazujúca rieka Styx, rieka nárekov Acherón, rieka zármutkov Kókýtos, ohnivá rieka Pyriflegethón a temná Léthé, ktorej vody dávajú zabudnúť na všetko pozemské. Cez rieku Styx preváža duše prievozník Cháron, ale len za poplatok.

Plagát O zrka-bdeni

O zrka-bdeni

25. 11. 2021   –   30. 1. 2022

Rozprávanie príbehov patrí medzi najstaršie a najrozšírenejšie ústne prejavy azda v každej kultúre.

Plagát Folk-lore

Folk-lore

1. 10. 2021   –   5. 12. 2021

Koncepcia výstavy FOLK-LORE je postavená na mapovaní a kritickom prehodnotení modelových diel domácich autorov a autoriek 20. a 21. storočia, s dôrazom na súčasnosť, ktorí/-é vo svojej tvorbe reflektujú špecifický fenomén – folklór. Ten do veľkej miery poznačil charakter našej kultúry. Z etnografického aj historického hľadiska je súčasťou slovenskej identity a spája sa najmä so životným štýlom na vidieku, s ľudovými tradíciami, zvyklosťami, porekadlami a prísloviami.

Plagát Šimon Chovan: Wings in Motion

Šimon Chovan: Wings in Motion

9. 9. 2021   –   7. 11. 2021

Šimon Chovan (1994) je vizuálny umelec a dizajnér patriaci k najmladšej generácii autorov súčasnej umeleckej scény. Vo svojej tvorbe kriticky reflektuje vzrastajúcu existenčnú závislosť na nových sofistikovaných technológiách, ktoré definujú našu súčasnosť. Zaujíma ho fungovanie spoločnosti, prírody, sveta a vesmíru, a nášho miesta v ňom, ale aj interakcia s entitami mimoľudskej existencie.

Plagát Karol Felix - Za svetlom

Karol Felix - Za svetlom

25. 6. 2021   –   31. 8. 2021

Klasická a digitálna grafika, maľba, kresba, známková tvorba, ilustrácie, ex libris, asambláže, objekty ainštalá-cie. Keď sme pripravovali túto výstavu, chceli sme, aby bolo na nej obsiahnuté celé spektrum výtvarnej tvorby jubilujúceho Karola Felixa. Dôraz je na tvorbe zostatných dvoch-troch rokov, ale nechýbajú ani príklady zo skoršieho obdobia. Umenie Karola Felixa je rozmanité rovnako ako jeho témy, či výrazové prostriedky. Je to príbeh autora, ktorý ide za svojím svetlom. Úprimne, vytrvalo, snoblesou. Aj preto je tak lákavé adivácky atraktívne. Je komuni-katívne, ale bez kalkulácie sdiváckym vkusom.

Plagát Juraj Kollár - Na palube

Juraj Kollár - Na palube

18. 3. 2022   –   29. 5. 2022

Vo výstavnom projekte Na palube nám autor prostredníctvom zdielania vlastného vnímania sveta sprostredkúva špecifickú skúsenost so samotným maliarskym procesom. Vo svojej tvorbe sa koncentruje predovšetkým na skúmanie vztahu medzi materiálnostou obrazu a obrazovou reprezentáciou, ktorú fyzická prítomnost plátna umožnuje sprostredkovávat. S touto odvekou výzvou maliarstva sú spojené dalšie a nadväzujúce skutocnosti: proces a skúsenost vizuálneho vnímania, uchopovanie a zachytávanie reality, prenos vizuálnych podnetov na plátno ci vytváranie novej reality.

3 € Dospelí
1,50 € Deti
Plagát Medzimesto(m)telom(a)krajinou

Medzimesto(m)telom(a)krajinou

28. 4. 2022   –   12. 6. 2022

Výstava predstavuje tvorbu troch študentiek a jedného študenta Katedry maľby Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici, ktorej vedúcim je doc. Mgr. art. Ján Triaška, ArtD. Odbor maľby nájdeme ešte na univerzitách v Bratislave a Košiciach, avšak tvorba študentov a absolventov „banskobystrickej školy“ patrí v ostatných rokoch k tomu najzaujímavejšiemu, čo sa na poli slovenskej mladej maľby deje – o čom svedčia aj rôzne ocenenia a výstavy.

3 € Dospelí
1,50 € Deti
Plagát Akty X.

Akty X.

14. 5. 2022   –   30. 6. 2022

Ďalšia z formátu komorných dočasných stálych expozícií v Salóne Nitrianskej galérie je venovaná aktu a jeho početnému zastúpeniu vo fonde kresby galérie. Vybrali sme fragment z kresieb aktov od Viktora Belányiho a Ľudovíta Slamku. Vystavená kolekcia predstavuje okrem umelcov aj jednu z primárnych odborných činností fondovej inštitúcie, a to ochranu a zhodnocovanie verejnej zbierky/kultúrneho dedičstva reštaurovaním.
Vystavená kolekcia takmer 30 zbierkových predmetov prešla odborným reštaurovaním (Brigita Hradská), vďaka čomu získala nanovo svoju výstavnú kondíciu. Kreslených aktov (štúdií) má NG vo fonde kresby značné množstvo, avšak kurátorský výber kládol dôraz na početnosť aktov zastúpených vo fonde kresby konkrétnymi autormi.

3 € Dospelí
1,50 € Deti

Info o doprave zobraziť na mape

Verejná doprava

V meste Nitra sa nachádza vlaková aj autobusová stanica alebo zastávka.

Komentáre a hodnotenia

Pre informácie o aktuálnych otváracích hodinách kontaktuje priamo prevádzkovateľa (kultura@nitrianskagaleria.sk)!
Pre informácie ohľadne potreby testov, či vstupov kvôli COVID-u kontaktuje priamo prevádzkovateľa (kultura@nitrianskagaleria.sk)!

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s miestom?

Problém s komentárom?