Podobné články

Obec Báhoň
Mesto Liptovský Hrádok
Obec Čataj
Obec Malé Leváre
Obec Hamuliakovo

Viac od autora

Obec Čakany
Čákiho kaštiel v Prievoze
Obec Báhoň
Mesto Liptovský Hrádok
Obec Malé Leváre

Dechtice sa nachádzajú pod úpätím malých karpát, tam, kde dolina riečky Blava vyúsťuje do Trnavskej tabule a tvorí plytké údolie.

Mestá a obce

Obec Dechtice

Slovensko Zdola
0 komentárov
vytlačiť

Dechtice sa nachádzajú pod úpätím malých karpát, tam, kde dolina riečky Blava vyúsťuje do Trnavskej tabule a tvorí plytké údolie. Ležia ležia v najsevernejšom výbežku Trnavského okresu a od Trnavy sú vzdialené 19 km.

Dechtice patrili panstvu Dobrá Voda, od XVI. storočia mali charakter zemepánskeho mestečka. Urbár z roku 1568 je nazvaný „Urbár hradov Dobrá Voda a Dechtice“, zdôvodnením može byť lokalita „Podhradyščo“, ale v XVI. storočí bola na Nitrianskej strane pevnosť ( fortalitium, castellum).
Dedina patrila do dvoch stolíc – Bratislavskej a Nitianskej. Delila ich riečka Blava. Spojili sa v roku 1885. V roku 1663 prepadli a zničili obec Turci. V roku 1869 zničil jej veľkú časť požiar.

Obyvatelia obce boli roľníci, vinohradníci (od XVI. storočia mala dedina najkrajšie vinohrady panstva), drevorubači a hrnčiari. Od XVI. storočia bol v dedine habánsky dvor. Habáni a ich potomkovia vyrábali až do I. svetovej vojny známe džbánky.

Obec bola oslobodená 4.4.1945.

Od roku 1975 je v obci verejný vodovod, od roku 1992 kanalizácia a čistička odpadových vôd, od roku 1993 káblová televízia a od roku 1996 plynovod.


Komentáre a hodnotenia

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.