Podobné články

Obec Malé Leváre
Obec Dubová
Obec Veľké Leváre
Obec Veľké Úľany
Mesto Kežmarok
Obec Báhoň

Viac od autora

Dunajská cyklocesta
Obec Blatné
Obec Veľké Leváre
Obec Čakany
Obec Malé Leváre
Mesto Banská Štiavnica

Mestá a obce

Mesto Banská Bystrica

Slovensko Zdola
1 komentár

Banská Bystrica je metropola stredného Slovenska, krajské mesto Banskobystrického kraja a okresné mesto Banskobystrického okresu. Počtom obyvateľov sa radí na piate miesto na Slovensku.

1. Hradný areál

Národná kultúrna pamiatka z 12.-13. storočia, ktorá je súborom sakrálnych, ale aj svetských objektov a je súčasťou historického jadra mesta, ktoré bolo v roku 1955 vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu.


2. Kostol sv. kríža

Kostol sv. Kríža, ktorý sa nachádza pri Matejovom dome a nazývaný je aj slovenský, bol v roku 1492 pristavaný k múru hradného opevnenia a k Pisárskej bašte.


3. Matejov dom

Neskorogotická budova s gotickým portálom je najstaršou svetskou pamiatkou v hradnom areáli. Na fasáde je reliéfny erb kráľa Mateja Korvína s datovaním 1479 a mestský erb.


4. Bývalá radnica "Pretórium"

Stará radnica zvaná Pretórium bola sídlom mestskej správy. Objekt postavili po r. 1500 a okrem gotických stavebných prvkov obsahuje aj renesančné prvky, najmä na loggii a stopy po barokovej prestavbe v 18. storočí. Dnes v nej sídli Stredoslovenská galéria.


5. Farská bašta

Farská bašta bola postavená pred rokom 1479. Pôvodne bola drevená, ale po požiari v roku 1500 murovaná. Pomenovanie dostala podľa fary, ktorá bola jej súčasťou a mestský hrad chránila na jeho západnom cípe.


Komentáre a hodnotenia

Pre informácie o aktuálnych otváracích hodinách kontaktuje priamo prevádzkovateľa!
18. 11. 2023
Marek

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s komentárom?