
Skalica
Udalosti zobraziť predchádzajúce

Jana Hotařová – Maľba, Silvia Hílková – Sklo
Výstava je už druhou spoločnou prezentáciou dvoch skalických autoriek s žánrovo i názorovo rozdielnym umeleckým modulom práce, ktoré sa však stretávajú v príbuznej ideovej schéme i zacielení tvorby. Ťažisko ich reflexií vychádza z princípu nezáväznosti a intuitívnej motivácie, kde umenie je hrou.

Rasťo Andris - Nálady
V Záhorskom múzeu v Skalici sa predstaví Rasťo Andris obrazmi s využitím techniky kombinácie olejových a akrylových farieb a viacerými vlastnoručne vyrobenými hudobnými nástrojmi.

Zelené kádre. Sedliacke vzbury a hnutia v Rakúsko-Uhorsku a jeho nástupníckych štátoch
Výstava ponúka ojedinelý pohľad na roľnícku históriu Záhoria a ďalších regiónov bývalej rakúsko-uhorskej monarchie v období svetových vojen. Zameriava sa na dedinčanov a aktivistov, ktorí sa snažili roľníkom priznať právo na sebaurčenie rôznymi cestami od konca 1. svetovej vojny cez 2. svetovú vojnu. Niektorí z nich sa uchýlili k odvetnému násiliu, ako sedliaci v predchádzajúcich revolúciách v minulých storočiach. Ďalší navrhovali nové formy sebaurčenia, samosprávy a viedli roľnícke politické hnutia, ktoré dramaticky expandovali po roku 1918. Mnohými z týchto udalostí sa ako zelená niť tiahlo tieňové vojenské hnutie desiatok stoviek sedliackych dezertérov, ktorí sa objavovali ku koncu 1. svetovej vojny naprieč slovanskými územiami Rakúsko-Uhorska.

Rodinné obyčaje v tradičnej ľudovej kultúre Záhoria
Výstava približuje rodinné zvyky späté s tromi kľúčovými momentmi v živote človeka: narodenie, svadba a pohreb. Vzťahujú sa k vidieckemu obyvateľstvu, ktorého prevažným zamestnaním bolo roľníctvo, z časového hľadiska ide o rozpätie 2. polovice 19. storočia – 1. polovice 20. storočia. Rôznorodosť rodinných obyčají ilustrujú bohatý zbierkový fond a archív Záhorského múzea v Skalici, doplnený fotografiami z archívov pamäťových a kultúrnych inštitúcií a súkromných osôb z oblasti Záhoria a Myjavy z konca 19. storočia – 70. rokov 20. storočia.

Maliari Slovácka v 19. a 20. storočí
Koncom 19. a začiatkom 20. storočia MUDr. Pavel Blaho spolu s ThDr. Ľudovítom Okánikom intenzívne spolupracovali s mnohými moravskými dejateľmi a maliarmi pri organizácii výstav, vzniku spolkov a v národom kultúrnom dianí na oboch brehoch rieky Moravy. Najvýraznejším dokladom vzájomnej spolupráce je budova Spolkového domu (v súčasnosti Domu kultúry) v Skalici, ktorú dal MUDr. Blaho postaviť podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča v roku 1905. Nástenné maľby v centrálnej divadelnej dvorane realizoval Antoš Frolka podľa prác Jožu Uprku.

Modrotlač
Záhorské múzeum v Skalici sprístupňuje vo svojich priestoroch od 13. októbra 2023 výstavu Modrotlač, ktorá je venovaná histórii a produktom ľudovej modrotlače severného Záhoria a južnej Moravy.
Pozostáva z dvoch samostatných častí. Prvá s názvom Apolenka z modrotisku ponúka výstavu Galérie výtvarného umenia v Hodoníne z prelomu rokov 2020 – 2021 a je putovnou výstavou kurátorky Romany Košutkovej. Predstavuje jej knižku pre deti rovnakého názvu venovanú výrobe modrotlače spolu s ilustráciami Veroniky Vlkovej a Jana Šrámeka.
Druhá časť výstavy s názvom Modrotlač na Záhorí prezentuje históriu a produkciu modrotlačových dielní v tomto regióne. Osobitne predstavuje sobotištskú dielňu rodiny Richterovej a vybraté zbierkové predmety Záhorského múzea v Skalici.
Žiadne informácie Prihláste sa a doplňte chýbajúce informácie
Ubytovanie v okolí mesta Skalica na mape
Výlety v okolí mesta Skalica zobraziť viac
Mlyn bratov Pilárikových
Cyklotrasa Zlatnícka dolina - vodná nádrž Mlynky
Rotunda svätého Juraja Skalica
Kalvária Skalica
Záhorské múzeum v Skalici
Mestské hradby Skalica
Cyklotrasa Skalica - Kátov
Golf Club Skalica
Cyklotrasa Baťov kanál - Skalické rybníky
Rozhľadňa Baťov kanál
Cyklospojka na Baťov kanál
Zobraziť viac
Problém s mestom Skalica?
- Narazili ste na nejaký problem s týmto mestom?
- Alebo len chcete niečo doplniť?