Archív udalostí pre Tatranská galéria zobraziť miesto

František Žoldák – Výber z tvorby
Výstava v Artklube Tatranskej galérie pri príležitosti životného jubilea autora, 80. narodenín, predstavuje prierez jeho tvorbou – ponúka rôzne témy, žánre a výtvarné techniky.

Juraj Bartusz – Rytmy a gestá
Tatranská galéria v Poprade prináša jubilejnú výstavu prof. Juraja Bartusza (1933), významného slovenského intermediálneho umelca. Výstava je zameraná na jeho aktuálnu tvorbu za posledné desaťročie (po roku 2010) a uprednostňuje dve nosné paralelné línie – geometrické štruktúry a akčné expresívne polia, čo je vyjadrené aj v názve výstavy Rytmy a gestá.
Juraj Bartusz za svoje dlhoročné tvorivé obdobie (od začiatku 60. rokov minulého storočia) dokázal popri rozličných mediálnych presahoch (socha, maľba, performance, video, inštalácie) udržať výtvarnú integritu a silu výpovede. Nosnú platformu 3D realizácií tvoria početné práce zo série „Architikony“ (2019 – 2022). Ide o drevené zväčša vertikálne konštrukcie, ktoré vytvárajú novopostavené vertikálne pomníky, vrstvenia, architektúry.

Andor Borúth (1873 – 1955) – Výber z tvorby
Za najhodnotnejšie diela z Borúthovej portrétnej tvorby sa považujú podobizne členov vlastnej rodiny a množstvo autoportrétov. Obrazy, ktoré maľoval z osobného záujmu, sú na rozdiel od objednávkových portrétov bezprostredným zachytením momentálnej nálady. Ďalším tematickým okruhom sú portréty ľudových typov, najčastejšie starých mužov z dedín v tatranskom podhorí. Nezaujíma k nim sociálno-kritický, ani etnografický postoj, priťahujú ho iba ako zaujímavé typy tvárí.

Yaro M. Kupčo – Moja Európa
Výstava fotografií zo všetkých krajín EÚ, ktoré Yaro M. Kupčo osobne prešiel a nafotil na klasický fotoaparát.

Architektúra – ukazovateľ kultúry
Tematické výstavy venované architektúre v rámci projektu Hry s umením 2023:
Arata Isozaki (Japonsko) – laureát Pritzkerovej ceny, výstava v spolupráci s Kabinetom architektúry v Ostrave
Veže do neba, výstava v spolupráci s Bibianou Medzinárodný dom umenia v Bratislave
Vladimír Jandejsek – Výber z tvorby
Výstava zo zbierok Tatranskej galérie k 100. výročiu narodenia umelca

Štefan Kovaľ – Postoj v pokore...
Súčasťou stretnutia pri príležitosti životného jubilea autora bude i predstavenie tvorby autora a uvedenie jeho zbierky veršov Krásno nebolí.

Joachim Matz – Ten, čo maľuje oceľou
Výstava renomovaného umelca z Nemecka, ktorý vyvinul techniku maľovania kovom na kov, tzv. metalurgický pointilizmus. Prvú kovovú maľbu vytvoril v roku 2002 s použitím ušľachtilej ocele, silicium-bronzu, medi, striebra a zlata.

5 elementov lásky
Výstava piatich popredných slovenských výtvarníkov prináša podoby lásky pretavené do umenia: ÉTERICKÁ – Martin Augustín, ESTETICKÁ – Katarína Vavrová, EZOTERICKÁ – Melita Gwerková, EXOTICKÁ – Peter Kľúčik a EXPRESÍVNA – Andrej Augustín.

Emil Semanco – Štyri nočné doby
Výstava publicistu, literáta, výtvarníka. Okrem tvorby umeleckých koláží sa zaoberá aj výtvarnou teóriou, úžitkovou grafikou a knižnou ilustráciou.

Marián Straka, Ján Vasilko – Nepokojné tvary
Výstava významných súčasných slovenských autorov: Marián Straka – 3D realizácie a Ján Vasilko – maľba. Stretnutie dvoch mediálnych prístupov, ktoré modeluje intenzívne napätie „nepokojných“ tvarov.

Vladimír Koštial - Výber z tvorby
Tatranská galéria v Poprade prináša pre návštevníkov Vily Flóra výber z tvorby významného tatranského fotografa 20. storočia Vladimíra Koštiala.
Vladimír Koštial sa narodil v roku 1912 v obci Stará Turá na Slovensku, kde nadobudol svoju celoživotnú lásku k horám. Jeho mama bola čipkárka a svojho syna viedla k záujmu o ľudové zvyky a tradície, čo Koštial neskôr zúročil vo svojej tvorbe. Detstvo prežil v Bratislave, kde sa v ateliéri Richarda Mazúcha a Emanuela Procházku vyučil za fotografa (1926 – 1929) a následne pôsobil v Nových Zámkoch. Ako 25-ročný odišiel do Tatranskej Lomnice, zriadil si fotografický ateliér a v obci strávil celý zvyšok života.

Rudolf Suran: Myšlienky – rozhovory – skutky
Rudolf Suran sa narodil 25. apríla 1996 v Trstenej. Absolvoval stredoškolské štúdium propagačnej grafiky v rokoch 2011 až 2015. V roku 2020 úspešne ukončil štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde na katedre grafiky študoval v ateliéri prof. Dušana Kállaya a doc. Vojtecha Kolenčíka.

Pamäť miesta a mesta
Výstava známych slovenských umelcov v rámci projektu ART&HOLOCAUST (Ľubomír Stacho, Anna Hausová, Boris Ondreička, Štefan Kovaľ, Imrich Weiner-Kráľ, Adolf Frankl, Ľudovít Feld, Elena Lazinovská a ďalší)

Man Ray – Madeleine Deslandes, Paris 1925
Minimalistická výstava v Tatranskej galérii v Poprade približuje tvorbu Man Raya a príbeh originálneho portrétu Madeleine Deslandes z roku 1925.
Man Ray (1890 – 1976), vlastným menom Emmanuel Radnitzky, patrí nepochybne k hlavným osobnostiam dejín fotografie a výtvarného umenia 20. storočia. Narodil sa 27. augusta 1890 vo Filadelfii, jeho smerovanie však zásadne ovplyvnil až kontakt s prostredím New Yorku, kam sa presťahoval v roku 1911. New York na počiatku minulého storočia nebol len ekonomicky rýchlo rastúcim centrom, ale aj ohniskom kultúrnym, prijímajúcim umenie. Dôležitou spojnicou medzi Európou a Amerikou bola v tom čase osobnosť fotografa Alfreda Stieglitza, ktorý prevádzkoval galériu prezývanú „291“, jeden z dôležitých mostov medzi starým a novým svetom.