Podobné články

Dunajská cyklocesta
Popod Klenovský Vepor na Salaš Zbojská
Zákľuky cez Čierny Balog a Sihlu
Pláňami cez Pohanskô do Ježovej
Náučný chodník Voniaca
Náučný chodník zbojníka Jakuba Surovca v Čertovej tiesňave

Viac od autora

K Dobročskému pralesu
Bike & E-bike tour Horehroním
Predajnianske vodopády
Náučný chodník zbojníka Jakuba Surovca v Čertovej tiesňave
Nad Brezniansku skalku
Náučný chodník Voniaca

Turistika a cyklopotulky

Cyklopotulky Horehroním

Región Horehronie
1 komentár
Obrázok k článku Cyklopotulky Horehroním
© Horehronie.net

Zelená stuha Horehronia

Trasa prechádza celým Horehroním pozdĺž rieky Hron, začína na Telgárte, prechádza do rázovitej obce Šumiac s drevenicami, odkiaľ prechádza popod Kráľovu Hoľu poľnými cestami s panoramatickým vyhliadkami na Muránsku Planinu a Nízke Tatry. Poľné cesty pokračujú na Heľpu, dejisko Horehronských folklórnych slávností, ďalej horehronskými dedinkami až do kráľovského mesta Brezno.


Novohradská cyklomagistrála - Čierny Balog

Cyklotrasa vedie cez lazovitú lokalitu Vrchy. Prechádza cez najvyššie položenú obec Slovenska − Lom nad Rimavicou, následne Sihlu, kde sa pasie stádo huculských koní, pokračuje popri prírodnej zaujímavosti Meandroch Kamenistého potoka. Kamenistá dolina vedie cez sopečné pohorie Poľana popri historickom vodnom diele Hrončok. Odbočiť sa dá k najstaršej vysokej peci na Troch vodách a ďalej trasa pokračuje Hrončianskou dolinou popri Čiernohronskej železnici až do centra Čierneho Balogu. Odtiaľ je príležitosť navštíviť Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline, či ubytovať sa v Cyklohoteli pod Urbanovým vrchom v Čiernom Balogu.


Obrázok k článku Cyklopotulky Horehroním
© Horehronie.net

Cyklotrasy zo sedla Čertovica

Nie nadarmo sa Čertovica čertovou volá, nie jedného tu čerti so sebou vzali. Ale v dobrom počasí, s čertovskou odvahou zažijete čertovsky dobré zážitky. Pre labužníkov je trasa s čarovnými vyhliadkami na majestátne Nízke Tatry a Slovenské rudohorie. Miernym klesaním sa dostanete z Čertovej svadby do dedinky Braväcovo, kde čaká zaslúžený relax vo wellness centre s vonkajším bazénom a kulinárske špeciality penziónu Schweintaal. Jednou z možností je panoramatická trasa z Čertovice vrstevnicou priamo do sedla Vagnár, nad Mýto p. Ďumbierom, odkiaľ sa pohodlne dostanete zjazdom do Bystrianskej doliny.


Cyklotrasa zo sedla Tlstý Javor

Z Tlstého Javora, pamätného miesta bojov Slovenského národného povstania, vedie niekoľko nezabudnuteľných cyklotrás dolinami Balockých vrchov. Trasa vedúca Rudnou magistrálou Vás chytí za srdce svojimi nekonečnými výhľadmi na Nízke Tatry a Poľanu. A pre odvážnych je i trasa útrobami popri Dobročskom pralese. Konečnou všetkých je Čierny Balog.


Obrázok k článku Cyklopotulky Horehroním
© Horehronie.net

Zbojnícke chodníčky do sedla Zbojská

V panenskom prostredí Muránskej planiny, v poverami opradenom sedle Zbojská, začína cesta necesta zbojníckou históriou. Zbojnícka skupina Jakuba Surovca dlhé roky nešetrila pocestných a vy tiež neušetríte, ale svoj zrak pred krásou prírody a zážitkami. Počas horúcich dní Salaš Zbojská ponúka schladenie v Čertovej tiesňave na náučnom chodníku Jakuba Surovca a za každého počasia tradičnú kuchyňu slovenského salaša. Odtiaľto vyrazíte na koni, bicykli, či Zbojníckou strelou do horskej usadlosti Chlípavice a čo to pod zub si dáte v Gazdovskom dvore. A čo by kameňom dohodil, na okraji lesa, objavíte Lesnícky skanzen. Z histórie do súčasnosti vycestujete parnou lokomotívou až na konečnú Chvatimech.


Cyklotrasa na hrad Muráň

Trasa rozprávkovou krajinou Muránskej planiny zo sedla Javorinka na hrad Muráň, až pod Kráľovú hoľu do Červenej skaly.


Obrázok k článku Cyklopotulky Horehroním
© Horehronie.net

 

Ďalšie obľúbené značené cyklotrasy

Brezniansky cyklookruh (Brezno, Čierny Balog, Hronec - prvým liatinovým mostom v Uhorsku, Chvatimech, Brezno), Brusniansky cyklookruh prírodnou rezerváciou Mačková až do stredu Slovenska na Hrb, Cyklotrasa po pamätiach bojov SNP do zaniknutej dedinky Kalište, Okruh Krpáčovo – Tále, Dolná Lehota – Richtárovo, Dolná Lehota – Richtárovo, Krpáčovo – Pod Hrádok, Bukovinka – Lúčky.


Obrázok k článku Cyklopotulky Horehroním
© Horehronie.net

Komentáre a hodnotenia

Pre informácie o aktuálnych otváracích hodinách kontaktuje priamo prevádzkovateľa!
18. 7. 2021
Anonymný užívateľ

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.

Problém s komentárom?