Podobné články

Pláňami cez Pohanskô do Ježovej
Nad Brezniansku skalku
Cyklopotulky Horehroním
Zákľuky cez Čierny Balog a Sihlu
Popod Klenovský Vepor na Salaš Zbojská

Viac od autora

Náučný chodník Voniaca
Vrch Klenovský Vepor
Cyklopotulky Horehroním
K Dobročskému pralesu
Náučný chodník zbojníka Jakuba Surovca v Čertovej tiesňave

Na rozmedzí Poľany a Veporských vrchov leží vrch Hrb (1 256 m n. m.), ktorý je považovaný za geografický stred Slovenska.

Turistika a cyklopotulky

Do stredu Slovenska na Hrb

Región Horehronie
0 komentárov
vytlačiť

Štart trasy: Lopej / Chvatimech/ Ľubietová / Brusno
Cieľ trasy : Hrb
Trvanie: v priemere 4 hod. 
Náročnosť: mierne náročná horská túra
Stúpanie: 950 m Klesanie: 250 m


Obrázok k článku Do stredu Slovenska na Hrb
© Horehronie.net

Za geografický (alebo geometrický) stred Slovenska sa považuje vrch Hrb (1 256 m), čo je vlastne severný vrchol masívu Ľubietovského Vepra, výrazného andezitového hrebeňa na severnej hranici pohoria Poľana (lepšie povedané, na rozmedzí Poľany a Veporských vrchov). 

Na vrchol vedie niekoľko pozorudohných ciest, každá má ale spoločný bod Chatu pod Hrbom, 30 min. pod vrcholom, kde sa môžete celoročne, ale len počas víkendov občerstviť, či ubytovať. Rovnako po výdatnej túre odporúčame návštevu kúpeľov v Brusne, alebo kúpaliska v Strelníkoch.

Vrchol Hrbu tvorí impozantné, miestami až 40 metrov vysoké skalné bralo, spadajúce kolmou stenou na sever a západ. Rovnako výhľad, ktorý sa z vrcholu otvára s výnimkou juhu na všetky svetové strany, uchváti hádam každého. Okrem bezprostredného malebného okolia lúk, hlbokých lesov a horských dediniek Poľany a Veporských vrchov je vynikajúcim výhľadovým miestom na západnú časť hrebeňa Nízkych Tatier od Prašivej až po Ďumbier, za dobrej viditeľnosti možno zazrieť až Kráľovu hoľu a cez nízkotatranský hrebeň aj najvyššie štíty Vysokých Tatier. Smerom na západ a severozápad dominujú pohľadu vrcholy Veľkej Fatry, Kremnických vrchov a Vtáčnika, na východ zasa rudohorské diaľavy.

Aj z hľadiska prírody je Hrb pozoruhodný. Je totiž súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Ľubietovský Vepor, ktorá zahŕňa prakticky celú vrcholovú časť masívu, pripomínajúcu chrbát divej svine -z toho aj označenie Vepor. 
Na ploche takmer 125 hektárov tu chránia nielen krajinársky zaujímavé a jedinečné partie andezitového hrebeňa, ale najmä pôvodné horské lesné porasty so zachovaním prirodzených vegetačných stupňov.
Pokiaľ sa z túry nechcete vracať rovnakou trasou, môžete pokračovať na Vepor a cez Jasenovú, Bukovicnu a Mincu prejsť až na neďaleké Strelníky. Tu sa môžete osviežiť aj v miestom kúpalisku, ktoré je hneď vedľa futbalového ihriska.


Trasa z Lopeja

Trasa z časti Lopej vedie dlhou dolinou s krásnymi zastávkami pri Predajnianskych vodopádoch ale i cez Kelemenov tunel! V nadmorskej výške 725 m n. m. sú situované dva Predajnianske vodopády, nachádzajú sa v doline Predajnianske Čelno pod Kelemenovým tunelom. Tunel na lesnej ceste je na Slovensku ojedinelou stavbou a preto bol zaradený medzi technické pamiatky.

Trasa: Lopej - sedlo po Kolbou (zelená značka, 8 km, 2:40 hod.) - Žliabky - chata pod Hrbom (modrá značka, 2,9 km, 0:50 hod.) - Hrb (červená značka, 0:30 hod.) 

Štart: Lopej
Cieľ: Hrb
Trvanie: 3:30 hod.
Stúpanie: 760 m
Klesanie: 120 m


Trasa z Brusna / Ľubietovej

Najkratšia cesta vedie z rázcestia Starý Majer, kde môžete prísť z obce Ľubietová autom a odparkovať ho.
Odtiaľto miernym stúpaním prídete ku chate pod Hrbom, odkiaľ je to už len na skok do stredu Slovenska.
Pri návrate sa môžete ísť zregenorovať do kúpeľov Brusno, či okúpať do miestneho kúpaliska v Strelníkoch vzdialeného od Starého Majera 5 km.

Trasa:
1. Starý Majer - chata pod Hrbom (modrá značka, 4,7 km, 1:30hod.) - Hrb (červená značka 0:30 hod.)

Štart: Starý Majer
Cieľ: Hrb
Trvanie: 1:30 hod.
Stúpanie: 375 m
Klesanie: 10 m

2. Brusno, kúpele - Čierna - Trosky, Brzáčka - Starý Majer (žltá značka, 6,8 km, 1:50 hod.)

Štart: Brusno
Cieľ: Starý Majer
Trvanie: 1:50 hod.
Stúpanie: 305 m
Klesanie: 40 m 3. Ľubietová - Starý Majer (modrá značka, 4 km, 1 hod.)

Štart: Ľubietová
Cieľ: Starý Majer
Trvanie: 1 hod.
Stúpanie: 250 m
Klesanie: 0 m


Trasa z Chvatimechu

Trasa z Chvatimechu patrí k náročnejším, no odmenou Vám budú krásne vyhliadky a dve zastávky s občerstvením na horských chatách.

Trasa
Chvatimech, vlak. stanica - chata Bernardín (žltá značka, 0:40 hod.) - Za Chvatimechom (žltá značka, 1,8 km, 0:40 min) - Košiare (zelená značka, 1,5 km, 0:30 min) - Žliabky (žltá značka, 7,8 km, 2:10 hod.) - chata pod Hrbom (modrá značka, 1,9 km, 0:30 hod.) - Hrb (červená značka, 0:30 hod.)

Štart: Chvatimech
Cieľ: Hrb
Trvanie: 4: 25 hod.
Stúpanie: 940 m
Klesanie: 330 m

Komentáre a hodnotenia

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.