Podobné články

Zákľuky cez Čierny Balog a Sihlu
Výhľady nad Breznom z Lúčok
Dunajská cyklocesta
Náučný chodník Hradová
Do stredu Slovenska na Hrb

Viac od autora

Nad Brezniansku skalku
Popod Klenovský Vepor na Salaš Zbojská
Pláňami cez Pohanskô do Ježovej
Zákľuky cez Čierny Balog a Sihlu
Predajnianske vodopády

Ďumbier (2043 m n. m.) ležiaci na hlavnom hrebeni je najvyšším vrchom Nízkych Tatier.

Turistika a cyklopotulky

Na vrchol Nízkych Tatier - Ďumbier

Región Horehronie
0 komentárov
vytlačiť

Štart trasy: Trangoška
Cieľ trasy: Ďumbier 
Medzibod: Chata M. R. Štefánika - Chopok - Srdiečko 
Trvanie: 6:50
Náročnosť: náročná vysokohorská túra
Vzdialenosť: 17 km
Stúpanie: 1231m 
Klesanie: 1231 m


Najvyšší vrchol Nízkych Tatier (2043 m) na hlavnom hrebeni medzi Krúpovou hoľou (1927 m) a Králičkou (1785 m). Na severe sa javí ako mohutný vysokohorský masív, spadajúci vyše 500 m vysokými stenami, piliermi a žľabmi do ľadovcových kotlov v záveroch Bystrej a Ludárovej doliny. Miernejšie južné svahy pokrývajú polia žulových balvanov. V severných kotloch sa vyskytujú kamzíky vrchovské tatranské a svište vrchovské. Vo svahoch sa v minulosti intenzívne dolovali železné rudy, zlato a antimonit. Počas 2. svetovej vojny prebehli v sedle medzi Ďumbierom a Králičkou ústupové boje medzi partizánmi a Nemcami. Na pamiatku týchto bojov a ťažkého prechodu Nízkych Tatier partizánmi v zime roku 1944 postavili pri neďalekej Chate gen. M.R.Štefánika pomník padlým partizánom. Z vrcholu Ďumbiera je veľmi rozsiahly kruhový rozhľad na prakticky všetky pohoria stredného a severného Slovenska.

Klasická výstupová najkratšie trasa na Ďumbier vedie z južnej strany Nízkych Tatier. Zároveň ide o najfrekventovanejší chodník na chatu gen. M. R. štefánika, ktorý slúži ako zásobovacia “cesta” horských nosičov, s veľkou pravdepodobnosťou sa vám tento unikátny spôsob zásobovania podarí uvidieť pri vašej túre!


Trasa

Trangoška (autobus. zastávka) – Trangošská dolina – Dolný salaš – Horný salaš (rázc. k Jaskyni Mŕtvych Netopierov) – Halašova jama – Chata gen. M. R. Štefánika pod Ďumbierom – Ďumbierske sedlo – prameň pod Grúnikom – rázc. na Krúpovo sedlo – Krúpovo sedlo – Ďumbier - Chopok - Kosodrevina - Srdiečko - Trangoška

Komentáre a hodnotenia

Odber noviniek

Pravidelné informácie o nových udalostiach, zaujímavých výletoch a článkoch.